גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו אמן האשליות

טיעוני רה"מ על חקירותיו הם תקשורתיים ולא משפטיים

בנימין נתניהו / צילום: shutterstock
בנימין נתניהו / צילום: shutterstock

בתום חקירתו ה-11, שנערכה ביום שישי שעבר, הוציא ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה לתקשורת, שבה טען ש"תיק 4000 קרס סופית". "הנתונים מוכיחים באופן חד-משמעי שהסיקור על נתניהו ב"וואלה" בתקופת שאול אלוביץ' נותר שלילי כפי שהיה כש'וואלה' היה בבעלותו של עמוס שוקן, ולא השתנה כהוא זה כשנתניהו נהיה שר תקשורת", מסר נתניהו. לעומת זאת, הוסיף ואמר נתניהו, "דווקא שרי תקשורת אחרים, לאחר כניסתם לתפקיד, הם שזכו לזינוק אדיר בסיקור חיובי - לא רק ב'וואלה', אלא גם בכלי תקשורת מרכזיים בישראל. איש אינו טוען, ובצדק, שיש בכך פסול מסוים. אבל דווקא אצל נתניהו שיפור כזה לא היה, ולכן גם מן הטעם הזה תיק 4000 מתפורר".

ההתמקדות של נתניהו באופן הסיקור שאותו קיבל או לא קיבל ב"וואלה", מעידה איזה אמן אשליות הוא ראש הממשלה. שכן, בניגוד לרושם שמנסה נתניהו ליצור, הפרקליטות והמשטרה סבורות שהחשד נגדו בתיק 4000 רק הולך ומתבסס. כמו כן, בניגוד לרושם שנתניהו מנסה ליצור, תיק 4000 לא יקום או ייפול על ספירת כמות הידיעות החיוביות לעומת השליליות שהוא ומשפחתו קיבלו ב"וואלה". עבירת השוחד היא עבירה התנהגותית ולא תוצאתית. כדי להרשיע עובד ציבור בקבלת שוחד, מספיק להוכיח כי הוא פעל באופן מסוים במסגרת תפקידו הציבורי בידיעה שהוא צפוי לקבל תמורה.

ולכן, אפילו אם יוכח שנתניהו או משפחתו קיבלו, לשם הדוגמה, עשר ידיעות חיוביות ומוטות לטובתם בלבד, מתוך 100 ידיעות, בזכות פעולה שלטונית שביצע נתניהו עבור אלוביץ', מדובר בשוחד. ובנוסף, הראיות מראות שהמאמצים של נתניהו ומשפחתו היו לא רק להביא לסיקור מוטה לטובתם ב"וואלה", אלא גם לצנזר ולמנוע פרסומים. וידיעות שלא פורסמו אי-אפשר לספור.

נתניהו ועורכי דינו אינם טיפשים. הם כמובן יודעים את כל זה. ולכן, קיים פער ניכר בין קו ההגנה המשפטי שנתניהו מעלה בחקירותיו, לבין קו ההסברה התקשורתי שבו הוא נוקט.

לפי מידע שהגיע לידינו, בחקירה האחרונה שלו, שנערכה בשבוע שעבר, ובעצת עורכי דינו, נתניהו עשה מאמצים ניכרים כדי לנסות ולשכנע את החוקרים כי הוא ואלוביץ' מעולם לא היו חברים, מקורבים או קרובים. הניסיון של נתניהו להרחיק עצמו מאלוביץ' נועד לשכנע כי ההחלטות שקיבל כשר התקשורת שנגעו לקבוצת בזק, שבבעלות אלוביץ', היו ענייניות ולמען האינטרס הציבורי וללא קשר לזהות הבעלים של בזק.

כשנתניהו נשאל מדוע, אם כן, הוא חתם ביוני 2016 כשר תקשורת על הסדר ניגוד עניינים שבו נקבע כי הוא מנוע מטיפול בחברת בזק ובחברות הבנות לאור יחסי החברות עם אלוביץ', התשובה שלו היא שמדובר היה בהסדר מיותר, שהוא החליט לחתום עליו כדי למנוע לזות שפתיים, מטעמים של נראות ציבורית בלבד, ולמעלה מהדרוש. לפי מידע שבידינו עולה כי לפי המשטרה והפרקליטות נתניהו גילה בהסדר הזה טפח אבל הסתיר טפחיים ולא חשף בפני הגורמים במשרד המשפטים את עומק יחסיו וקשריו עם אלוביץ'.

נזכיר כי נתניהו לא דיווח על ניגוד עניינים מול אלוביץ', למרות שכיהן כשר התקשורת בפועל מאז נובמבר 2014. עובדה שהובילה את מבקר המדינה לבחון את ההחלטות של נתניהו שקדמו ליוני 2016. בסופו של דבר נתניהו פרש ממשרד התקשורת בפברואר 2017, בשל חקירת תיק 2000 שעוסקת ביחסיו עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס.

יתר על כן, לצערו של נתניהו, הראיות שנאספות בתיק 4000 מראות לכאורה כי בינו ומשפחתו לבין אלוביץ' ומשפחתו הייתה מערכת יחסים קרובה וחברית, שבעטיה פעל נתניהו כפי שפעל. בין היתר, כפי שפורסם, נתניהו ואלוביץ' נפגשו בחשאי כמה פעמים במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור. אחת הפגישות המשמעותיות ביניהם נערכה ערב דיון מכריע במועצת הכבלים והלוויין בעניין מיזוג בזק ויס. פגישה שאותה יזם אלוביץ'.

אם בתיק 4000 שבו, כאמור, הולכים החשדות ומתבססים בראיות שנות ומגוונות, אז דווקא אל תיק 1000, תיק המתנות, אפשר להתייחס כתיק שנתניהו עשוי בסופו של דבר להיחלץ ממנו בשלום או לפחות ללא אישום בשוחד.

בזמן שנתניהו מנסה להרחיק עצמו עד כמה שניתן מאלוביץ', בחקירתו בתיק 1000 נתניהו כידוע דווקא מנסה מאוד ליצור את הרושם שהחשוד המרכזי במתן שוחד, ארנון מילצ'ן, הוא חברו הקרוב והטוב. זאת, כדי להוכיח שהמתנות שקיבל ממילצ'ן לאורך שנים ניתנו לו כמתנות בין חברים, וללא קשר לאינטרסים העסקיים של מילצ'ן ולניסיון שלו לעשות שימוש בכוח של נתניהו לטובתו.

ואכן, נתניהו ומילצ'ן הם חברים קרובים לאורך שנים. אבל גם אלוביץ' ונתניהו, כאמור, היו חברים. אז למה החשדות בתיק 4000 מתחזקים ואילו החשדות בתיק 1000 נחלשים. בין היתר, משום שהפעולות והמאמצים שהמשטרה סבורה שנתניהו ביצע למען אינטרסים של מילצ'ן תאמו במידה רבה לפחות לאינטרס הציבורי הרחב, או שהיו מינוריות, בוודאי כשמשווים אותן למהלכים שנתניהו קידם לפי החשד עבור אלוביץ'.

יש הבדל משמעותי בין פעולות כגון קידום חוק להארכת פטור ממס לתושב חוזר (חוק מילצ'ן) או קידום מיזם מסחרי בבקעת הירדן, שתאמו לאינטרסים של מילצ'ן אך גם לאינטרס הציבורי הרחב, לבין ההחלטות שהתקבלו בנוגע לקבוצת בזק ולא תאמו לאינטרס הציבורי.

כפי שדיווחנו בעבר, באשר למשמעות המשפטית של התנהגות נתניהו, כפי שזו הולכת ונחשפת בחקירת שלושת התיקים, ישנן ועוד עשויות לצוץ מחלוקות בין גורמי הפרקליטות הבכירים שמטפלים בהם לבין עצמם. האופן שבו מנתחת הפרקליטה האחראית על ניהול החקירות, עו"ד ליאת בן-ארי, את הראיות בתיקים, אינו זהה בהכרח לאופן שבו רואה ויראה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, או פרקליט המדינה, שי ניצן, את הדברים. אבל הפרסומים האחרונים, לפיהם בן-ארי זועמת על מנדלבליט בשל העובדה שהוא מעכב כביכול את חקירת תיק 4000 הם פשוט לא נכונים.

בן-ארי ומנדלבליט פועלים בשיתוף פעולה מלא ורציף. שיתוף הפעולה ביניהם דווקא אפשר קידום מהיר יחסית של חקירת תיק 4000 בכל הקשור לנתניהו. המדובר בחקירה מסובכת ומורכבת שהחלה לפני כחצי שנה בלבד והיא כבר מתקדמת ועומדת בפני סיום. זאת להבדיל מחקירת תיק 1000 ותיק 2000 שכבר נמשכת כשנה וחצי ועדיין מתבצעות בהן השלמות בשל מידע חדש שלא מפסיק להגיע למשטרה.

עוד כתבות

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ננעל בעליות קלות: ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו, מניית דלק רכב זינקה בעוד 15%

המדדים ננעלו בנטייה חיובית קלה סביב רמות הפתיחה ● קבוצת דלק הודיעה על מכירת יתרת החזקותיה בדלק רכב ● בורסות וול סטריט נפתחו בעליות קלות לקראת פרסום הודעת הריבית של הפד מאוחר יותר הערב

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

ירון רצון, מנכ"ל וממייסדי קנביט / צילום: יחצ

בכירים לשעבר בקנביט במרכז חשדות הרשות לשימוש במידע פנים

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לעבירות של שימוש במידע פנים, במסגרתה נחקרו נושאי משרה בחברה בעבר ובהווה ● בין הנחקרים היו המנכ"ל לשעבר בשלד, ירון רצון, ושרון אדיב

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

דפנה ליאל, ספי עובדיה, טל שניידר, טל שלו / צילומים: כדיה לוי, ענבל מרמרי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"דיכאון וריקנות": הכתבים הפוליטיים נערכים לבחירות 2020

חדשות הם תמיד עניין אינטנסיבי, אבל מערכות בחירות הן תקופה של פעילות בעצימות גבוהה - בעיקר לכתבים הפוליטיים ● "גלובס" בדק עם הכתבים איך הם מרגישים, ומה האתגר הגדול של סיקור מערכת הבחירות הקרובה

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

חברת ההדמיה הרפואית ננוקס מקדמת הנפקה בנאסד"ק לפי שווי של יותר מחצי מיליארד דולר

החברה מנתניה, שפיתחה מכשיר CT נייד, קטן וזול משמעותית מאלה הקיימים כיום, מנוהלת על ידי היזם הסדרתי רן פוליאקין ● סורק CT נמכר כיום בעלות של כמה מיליוני דולרים, לעומת המכשיר של ננוקס, שצפוי להימכר בכ-10,000 דולר בלבד

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שעות ספורות לפיזור הכנסת, כחול לבן פותחת פער על הליכוד

הכנסת ה-22 צפויה להתפזר הלילה, ומדינת ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר לקראת עוד מערכת בחירות סוערת

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה