גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לחשוב על רווח לטווח ארוך: הערך המוסף של השקעות IMPACT

תחת הקטגוריה של השקעות IMPACT נכנסות חברות שפועלות בתחומים שיש להם השפעה חברתית משמעותית - אספקת מים נקיים, אנרגיה מתחדשת, דיור בר השגה ● "בכל התחומים הללו ורבים אחרים השקעות שכאלו הן מאוד כלכליות. הן מעניקות תשואה טובה יותר מהמדדים המקבילים ומהוות אינדיקציה טובה לאיכות הניהול"

אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף IBI

בסוף החודש שעבר פורסם באתרים הכלכליים נתון מעניין שייתכן שחמק מעיני משקיעים רבים. בעוד שמדד תל אביב 35 הניב בחמש השנים האחרונות תשואה של 29% (בשלוש השנים האחרונות 8.5% ובשנה האחרונה 14.8%), היה מדד אחד, לא הכי פופולרי, שהניב למשקיעים בו תשואה של 57% בחמש השנים האחרונות (בשלוש שנים 51% ובשנה אחרונה 16%). מדובר במדד "תל אביב מעלה", שמרכז השקעות אחראיות. 

"בהשקעות אחראיות הכוונה היא להשקעה בחברות שרואות לנגד עיניהן את הטווח הבינוני והארוך ולא רק את הטווח הקצר. חברות עבורן קיימות היא ערך ולכן לצד השיקולים של רווח כלכלי ותשואה ברבעון הקרוב, הן שמות דגש גם על השקעות העשויות להקטין את הרווחיות כיום אבל להגדיל משמעותית את הרווחיות העתידית", מסבירה אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי, בבית ההשקעות IBI. מדובר בחברות, שלצד הפיתוח העסקי שלהן, לנגד עיניהן עומדים גם שיקולים של קיימות, זכויות עובדים, שמירה על האקלים, סוגיות שכל מי שרוצות להימנע מהסתבכות עתידית חייבות לנהל ", מוסיף מומו מהדב, מנכ"ל מעלה, העמותה לקידום האחריות החברתית של עסקים בישראל. מדד תל אביב מעלה מקבץ יחד חברות שמנהלות את השפעתן החברתית, הסביבתית והתאגידית ואינן משאירות את אלה ליד המקרה ובכך משלבות בין הצלחה כלכלית גדולה לאחריות חברתית.

תחת קורת הגג של השקעות חברתיות, מתפתח בשנים האחרונות ענף השקעות נוסף, שנקרא השקעות אימפקט (Impact Investing). מדובר בהשקעות שמכוונות לתת מענה עסקי כלכלי לבעיות חברתיות ספציפיות - לעשות את השינוי - כגון ייצור מכוניות חשמליות שמפחיתות את זיהום האוויר, מדפסות תלת מימד מתקדמות לשיפור תשתיות וטכנולוגיות להפחתת פסולת מוצקה. הצורך במענה על צרכים אלו יוצר גם הזדמנויות השקעה רבות, בהן טמונות אפשרויות רבות לרווח. "השקעות חברתיות והשקעות אימפקט בעצם לוקחות בחשבון שורת רווח כפולה: גם כלכלי וגם חברתי, וממש לא באות אחד על חשבון השני", מסביר מהדב.

אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי, בבית ההשקעות IBI/צילום: אילן בשור

"במבחן התוצאה, השקעות אחראיות והשקעות אימפקט הן מאוד כלכליות. הן מעניקות תשואה יותר טובה מכל המדדים המקבילים", אומרת אלקלעי. לדבריה, אחריות חברתית של חברות היא גם אינדיקציה טובה לאיכות הניהול, שבתורו, מעיד על פוטנציאל השווי הכלכלי. "מנכ"ל שמסתכל רק על הטווח הקצר, השנה הקרובה והבונוס שהוא ייקח הביתה, לא יצליח להביא תשואה גבוהה לאורך זמן; מנכ"ל שצופה אל העתיד, מפתח את החברה, מביט גם על מה שקורה מסביב ולוקח בחשבון עוד פרמטרים, הוא מנכ"ל שיצליח להרים את החברה שלו לאורך זמן", היא מסבירה.

הכירו את שלושת הקריטריונים לעולם טוב וריווחי יותר

מדד מעלה הוא כמובן לא היחיד להשקעות חברתיות. קיימות דוגמאות רבות אחרות בעולם, בעיקר בארה"ב כמו S&P 500 Fossil Fuel, שכוללת חברות ממדד S&P 500 שפועלות לפי ערכי הקיימות הסביבתית, Women In Leedership, שמשקיעה בחברות שמובלות על ידי נשים, קרן TIAA-CREF, שמשקיעה במקבץ רחב של חברות שמפתחות פרויקטים חברתיים וסביבתיים ועוד. כדי להבין מדוע השקעות חברתיות והשקעות אימפקט זוכות בשנים האחרונות לתשואה גבוהה, צריך להכיר את הדרך שבה נכנסות חברות למדדים הללו בארץ ובעולם. בראש ובראשונה, כמו בכל מדד כלכלי שמחפש להשיא תשואה למשקיעים שלו, הן נבחנות לפי שורת הביצועים הכלכליים שלהן. לאחר סינון החברות המוצלחות ביותר מבחינה כלכלית, נערך להן סינון נוסף על פי קריטריונים שנקראים ESG - Environment (סביבה), Society (חברה) ו-Governance (ממשל תאגידי). הקריטריון של סביבה שם דגש על קיימות ועל האופן שבו חברות שומרות על איכות הסביבה; הקריטריון של חברה שם דגש על זכויות עובדים, התנהלות מול הלקוחות והקשר עם הקהילה שבה פועלת החברה; ולבסוף, הקריטריון של ממשל תאגידי בוחן את הנהגת הארגון, שכר הבכירים, הזכויות של מחזיקי המניות ועוד.

אחוז החברות במדד S&P500 המדווחות לפי קריטריוני ESG/מקור: www.ga-institute.com

מחקר שפורסם בשנת 2015 בכתב העת Journal of Sustainable Finance & Investment על ידי חוקרים גרמניים מ-Deutsche Asset & Wealth Management (חברת בת של דויטשה בנק לניהול השקעות) ואוניברסיטת המבורג, מעניק אינדיקציה לפוטנציאל הכלכלי הגלום בהשקעות אחראיות והשקעות אימפקט. המחקר סקר 2,200 מחקרים קודמים שנערכו בעשורים האחרונים שבחנו את הקשר בין הצטיינות של חברות במדדים של ESG לביצועים הכלכליים שלהן. הממצאים, עשויים היו להישמע מפתיעים בעבר, אך כיום כבר אינם כאלה - בלמעלה מ-47% מהמקרים שנבחנו נמצא קשר חיובי בין פעילות החברה בקריטריונים של ESG לביצועים הכלכליים שלה. במילים אחרות: ככל שחברות שמרו יותר על הסביבה, התחשבו בצרכי הארגון והעובדים ופעלו למען ממשל תאגידי (הגבלת שכר הבכירים, למשל), כך גם הביצועים הכלכליים שלהן היו טובים יותר. רק ב-10% מהמקרים שנסקרו נמצא קשר שלילי לפיו חברות שלאורך זמן שיפרו את הפעולות שלהם בקריטריונים של ESG, רשמו ירידה בביצועים הכלכליים שלהן.

היכן תוכלו לנהל תיקי אימפקט עם ערך חברתי?

התחום של השקעות אחראיות והשקעות אימפקט הפך אופנתי בישראל בשנה האחרונה, כאשר השחקן המרכזי בו ומי שמוביל את השוק הוא בית ההשקעות IBI. "התחלנו לפעול בנושא של השקעות חברתיות והשקעות אימפקט בשנת 2016, ובשנה וחצי האחרונה אנו מנהלים תיקי השקעות אחראיות כאלו עבור הלקוחות שלנו", מספר ליאור אוזן, מנהל תיקי השקעות אימפקט ב-IBI.

כיצד להשקיע בחברות איכותיות שגם עושות טוב לעולם >>

"כשהכנסנו לארץ את הנושא של השקעות אימפקט סחירות, יצרנו שיתוף פעולה עם חברת 'Greeneye', שפעילה בזירה למעלה מעשור ויש לה גישה למאגרי מידע גלובליים עם אנליזה מפורטת ל-4,000 חברות בעולם לפי הפרמטרים של השקעות חברתיות אחראיות", מסבירה אלקלעי. "יש לנו כיום כמות אינפורמציה אינסופית, אבל מסוננת היטב, שמראה לנו בדיוק איפה החברות מדורגות בפרמטרים של סביבה, ממשל תאגידי וקריטריונים חברתיים נוספים", היא מוסיפה. "כשאנחנו בונים את תמהיל ההשקעה בתיק כזה, אז בשלב הראשון אנחנו עושים את הפיזור הרגיל של תיק השקעות - חלוקה לפי רמות סיכון, פיזור גיאוגרפי, סקטוריאלי, מטבעי ועוד. ואז, בכל אזור גיאוגרפי, בכל תחום, בכל מטבע, אנחנו מוצאים את החברות המצטיינות בתחומים של זכויות אדם, סביבה ועוד", מתאר אוזן את התהליך. "במקרים מסוימים מגיעות המלצות גם מ-‘Greeneye, לחברות שמצטיינות מבחינת האחריות החברתית שלהן ואז הן נבחנות במישור הפוטנציאל הכלכלי. בכל מקרה החברות עוברות את שני המסננים, גם האחריות החברתית וגם הכלכלית".

אחוז הנכסים המנוהלים תחת השקעות אחראיות מתוך סך הנכסים הגלובאלי/מקור: www.ussif.org

תיקי האימפקט הם חלק מסדרת התיקים המנוהלים של בית ההשקעות IBI, שמיועדים לאלו שיש להם לפחות 800 אלף או מיליון שקל פנויים להשקעה ומחפשים מנהל תיקים שישקיע עבורם את הכספים. "אפשר לנהל את תיקי האימפקט בכל רמות הסיכון המקובלות בשוק, בכל חשיפה אפשרית - מחשיפה מלאה לאג"ח ועד לחשיפה מלאה למניות, וכמובן כל קומבינציה אפשרית באמצע", מסביר אוזן. מדובר בתיק מנוהל שדומה מבחינת הניהול לכל תיק מנוהל אחר, לרבות נזילות יחסית ויתרונות מיסוי. "בנוסף לכך", הוא מציין, "אנחנו מעבירים למשקיעים בדוחות הרבעוניים גם נספח שמתמקד בצד של ההשקעות האחראיות. אנחנו מסווגים ללקוח את פילוח ההחזקות שלו גם לפי היעדים החברתיים של האו"ם - כמו מיגור העוני, שוויון מגדרי, סיום הרעב, המלחמה בהתחממות הגלובלית ועוד".

לפני סיום מהדב מוסיף כי לשוק ההשקעות האחראיות והשקעות האימפקט שני אתגרים עיקריים שיש להתגבר עליהם על מנת שייצמח. "ראשית, המשקיעים צריכים להפנים שיש בו סינון כפול - קודם כל לפי איכות ניהול וביצועים כלכליים ורק אז בתחום הערכי; האתגר השני נובע מכך שישראל היא שוק קטן, לכן לאחר הסינון הכפול, יש מעט מאוד חברות שנכנסות למדד". בעולם, כמובן, ההזדמנויות מרובות, כשקרוב ל-30% מסך ההשקעות העולמיות הן השקעות האחראיות, כך לפי נתוני סוכנות המידע Thompson- Reuters. "לאחרונה ערכנו כנס מקצועי בנושא השקעות אחראיות, ביחד עם IBI, שפועלים רבות בתחום כשמטרת הכנס היתה לחשוף אנשים לנושא".

תיקי השקעות ייחודיים הם אמצעי לגיוון השקעות ולהשגת מטרות קונקרטיות >>

בשורה התחתונה, התחום של השקעות אחראיות והשקעות אימפקט, כפי שניתן לראות, מציב אפשרות לרווח כפול: גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה ערכית. הוא מאפשר לנו להשקיע כסף ולהשיא תשואה באופן שמקדם ערכים חברתיים חשובים ושומר על הסביבה, וכפי שניתן לראות, יש לו גם פוטנציאל כלכלי גבוה יותר מהרבה מסלולי השקעה מוכרים ופופולריים יותר, שלא שמים דגש על ההיבט הערכי.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ או שיווק המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לאי.בי.אי בית השקעות בע"מ ו/או חברות קשורות לה עשויה להיות אחזקה ישירה/עקיפה במוצרים המוזכרים בכתבה

עוד כתבות

כידן דהרי וירון אדיב  / צילום: איל יצהר, גלובס

"הקונץ זה לקנות אדמה בזול": היזמים שמפסיקים לפזול הצידה

מאז רכשו את תנופורט לפני שנתיים וחצי, הבעלים החדשים ירון אדיב וכידן דהרי עסוקים בהשבחת נכסי החברה ● הם שקלו לרכוש את השליטה בבזק כי "הייתה הזדמנות עסקית", אך החליטו להישאר עם מה שהם יודעים לעשות – נדל"ן בארץ, בלי פזילות החוצה, לא לקנאביס ואפילו לא לנדל"ן בחו"ל

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי רכש מגרש בת"א ברבע מיליארד שקל

מדובר במגרש בשטח של 6.4 דונם שהיה שייך לבעלים רבים ● על המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בגובה 15 קומות ● השטח נמכר כחלק מהליך כינוס

 

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?