גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר: מה חשוב לדעת?

מגמות חברתיות גרמו לדחיית הכניסה להריון אצל נשים רבות אל מעבר לשנות ה-30, עת מתחילה הפוריות לרדת וסיכויי ההצלחה נפגעים ● עם מצב זה ניתן להתמודד באמצעות תכנון נכון וטיפול מתאים

היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

בשנים האחרונות ישנה תחושה שהאדם הצליח למתוח את גבולותיה העליונים של תקופת הפוריות הנשית. כולנו יודעים שמדובר בזמן קצוב, שלרוב מסתיים אי שם סביב גיל 40 - אך יותר ויותר סיפורים מלמדים אותנו על נשים שהרו אחרי גיל זה, ואפילו סביב גיל 50, מה שמעלה תהיות ושאלות: האמנם האדם הצליח להאריך את התקופה שבה אישה יכולה להיכנס להיריון? אם בוחנים את הנתונים בשטח, התשובה המוחלטת תהיה שלילית כמעט לחלוטין. נסביר כאן מדוע.

"הטבע לא השתנה, ולא משנה איך נסתכל על העניין", קובע ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדוּת, בגינקולוגיה ובפוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון. "אומנם נכנסו לחיינו מגמות חברתיות רבות אשר גרמו לאיחור בגיל הנישואים ובגיל ההיריון הראשון בחברה המערבית, אך מבחינת יכולת האישה להיכנס להיריון בגיל מבוגר - לא נוצר שינוי. אם נסתכל על הסטטיסטיקה הכללית, נראה שכבר מגיל 33 מתחילה ירידה בפוריות האישה; מגיל 40 ומעלה הירידה הזאת הופכת לצניחה או לצלילה, ובעצם מגיל 45 ומעלה די נדיר לראות הריונות טבעיים".

כאן חשוב להדגיש עניין שעולה גם מהנתונים המופיעים מעלה: אישה "מבוגרת" מבחינת פוריותה אינה מבוגרת מבחינה חברתית, אפילו לא קרוב לזה. "אם הירידה חלה כבר מגיל 33, הרי שהזדקנות או התבגרות האישה בכל הקשור לפוריות שלה תהיה מוקדמת מאוד", מסביר ד"ר רבהון, "והדבר גורם לעיתים לאיזושהי התנגשות. נשים בגילאי 30 פלוס בוודאי לא מרגישות מבוגרות - הן רוצות להשקיע בקריירה או בזוגיות, הן צעירות ומעוניינות לעיתים להגשים דברים אחרים, לפני המחשבה על ילדים".

ד``ר אמיר רבהון/ צילום: עידן דמרי

ויש לכך צד נוסף, ששובר עוד מיתוס הרווח בציבור: מתברר שמחזור רגיל לא מעיד בהכרח על פוריותה של האישה, מסביר ד"ר רבהון: "אישה נוטה לחשוב שאם יש לה מחזור סדיר, היא יכולה להרות - וזה לא נכון. הגיל הממוצע להפסקת המחזור הוא 51, אבל גיל הפוריות, כאמור, נמוך הרבה יותר - יש הבדל של כמה שנים בין השניים וחשוב לדעת זאת".

לחשוב על כל ההיבטים

כאמור, העידן המודרני הביא עימו תופעות ומגמות חברתיות רבות, וביניהן הרצון להגשמה עצמית והפמיניזם - שתיהן עיצבו ומעצבות את החברה שלנו גם היום. הן גם משפיעות מאוד על הגיל הממוצע שבו נשים נכנסות להיריון. "לפני העידן הנוכחי, גם בגלל שלא היו אמצעי המניעה הפשוטים המקובלים כל כך היום, כשאישה הייתה מתחילה לקיים יחסי מין, היא בדרך כלל הייתה נכנסת להיריון", מציין ד"ר רבהון. "לכן, אם היא התחתנה בגיל 20, או נניח 25, הסיכוי שהילד הראשון יגיע רק בעשור הרביעי לחייה, אחרי גיל 30, היה קטן מאוד. כיום, שחרור האישה והרצון להגשמה עצמית ולפיתוח קריירה עלולים לא פעם להתנגש עם האפשרות להיכנס להיריון וללדת. לכן במקרים רבים גיל ההיריון נדחה ומתאחר.

"אין זה אומר, חלילה כי מדובר בדבר רע - אך זהו עניין שבהחלט צריך להיות מודעים אליו, ולנסות להביא בחשבון בתוכניות המורכבות של החיים. כלומר האישה צריכה לדעת שאם תרצה להיכנס להיריון בסביבות גיל 40, ואולי אף כמה שנים לפני כן, זו עלולה להיות משימה הרבה יותר קשה, ולעיתים בלתי אפשרית. אינני מתיימר להכתיב לאישה מה לעשות, אבל אני בהחלט חושב שהיא צריכה להיות ריאלית ולהכיר בעובדות לפני החלטה בנושא".

עניין פיזיולוגי נוסף שחשוב לקחת בחשבון במכלול ההחלטות הוא איכותן של הביציות, שיורדת עם הגיל כידוע. הדבר מורגש היטב במהלך טיפולי הפוריות עצמם. "בגיל מבוגר, כשנרצה לבצע גירוי של השחלות כדי להשיג הרבה ביציות, התוצאות יהיו טובות פחות בהשוואה לגילאים הצעירים", מציין ד"ר רבהון. "כדי להגביר את התגובה השחלתית אנחנו מכפילים ומשלשים את המינונים של התרופות ההורמונליות, וגם אז לא תמיד נצליח להשיג את אותה תגובה שנקבל אצל אישה צעירה".

פועלים מהר הרבה יותר

כאמור, ככל שגילה של האישה עולה כך סיכוייה להיכנס להיריון פוחתים. אם מגיל 33 מתחילה הירידה, הרי שבגיל 40 הסיכוי כבר יורד מתחת לעשרה אחוזים, ואחרי גיל 45 הוא עומד על אחוזים בודדים ואף פחות מכך. ועדיין, אישה אשר כבר נמצאת בטווח הגילאים הזה לא יכולה לעשות דבר כנגד הזמן שעבר. אולם עליה להביט קדימה, ועל מה שכן ניתן לעשות על מנת להרות.

"אחד הדברים החשובים ביותר בהקשר זה הוא מועד תחילת הטיפולים", אומר ד"ר רבהון. "מי שמחליטה לנסות להיכנס להיריון בגיל מבוגר ואינה מצליחה לעשת זאת בתוך זמן קצר יחסית - כדאי שתפנה למרפאת פוריות. אישה מתחת לגיל 35 אשר לא מצליחה להיכנס להיריון תמתין שנה ורק אז תוכל להתחיל בטיפולים; אם היא מעל גיל 35 נוריד את תקופת ההמתנה לחצי שנה, ובגילאים מבוגרים יותר אף נקצר יותר את זמן ההמתנה".

כאשר האישה המבוגרת מגיעה לטיפולי פוריות, ישנם כמה צעדים שבהם אפשר לנקוט. ראשית, נשים מעל גיל 39 זכאיות לעבור טיפולי הפריה חוץ-גופית כבר מהטיפול הראשון, לעומת נשים צעירות יותר שצריכות לעבור סדרה של טיפולי פוריות לפני שיופנו להפרייה חוץ-גופית. "המטרה כאן היא להעניק את הטיפול שיש לו את מירב סיכויי ההצלחה ליחידת זמן נתונה", מסביר ד"ר רבהון "עם זאת, חשוב לציין שמגיל 40 לפחות 80% מהעוברים שנוצרים במסגרת ההפריה החוץ-גופית אינם תקינים, וכדי 'לפצות' על כך אנחנו מחזירים לרחם האישה יותר עוברים. אם, לדוגמה, בשני מחזורי הטיפול הראשונים באישה מתחת לגיל 32 אפשר להחזיר עובר אחד בלבד, באישה מעל גיל 40 אפשר להחזיר, כבר במחזור הטיפול הראשון, שלושה עוברים. הדבר מגדיל את סיכויי ההצלחה.

"אמנם אין כיום ברפואה פרוטוקול טיפול שמתאים ספציפית לנשים בגיל מבוגר, והסיכויים להרות וללדת יילוד בריא תלויים גם בנתוניה של כל אישה, אך הצעדים שצוינו כאן יכולים לסייע במאמצים להגדלת הסיכוי להיריון תקין וללידה מוצלחת".

בהמשך לכך, מעניק ד"ר רבהון עוד שלוש עצות שיכולות להיות בעלות משקל לאורך התהליך: ראשית - לא להפסיק את הטיפולים. "צריך להיות ריאליים ולהבין שהטיפול לא תמיד מצליח מייד", הוא אומר, "ולמרות האכזבה - לא לקחת פסקי זמן ארוכים מאוד. אם אישה בת 30 'תיעלם' מחדר הטיפול לחצי שנה, זה לא יטריד אותי כלל, אבל בגיל 40 ויותר חשוב לשמור על רצף טיפולי".

שנית - להיעזר בתמיכה נפשית. "המורכבות והקושי גדולים יותר בגיל מבוגר", מסביר ד"ר רבהון. "תמיכה רגשית ונפשית, שעליה אני ממליץ באופן כללי סביב טיפולי פוריות, כדאית מאוד כאשר סיכויי ההצלחה נמוכים. נדרשים פה סבלנות ואורך רוח בכמויות גדולות, ויכולת לרוץ למרחקים ארוכים מאוד".

שלישית - בייחוד בגיל מבוגר, כדאי מאוד לתכנן את תוכנית ההריונות קדימה, עבור מי שמעוניינת להביא לעולם יותר מילד אחד. "אם, נניח, אישה רוצה להביא ילד ראשון בגיל 40, עליה לחשוב מתי תרצה שייוולד הילד השני", מסביר ד"ר רבהון. "כלומר צריך לשנות קצת את דרך החשיבה - לא לשאול 'מתי אני רוצה ללדת בפעם הראשונה', אלא 'מתי אני רוצה ללדת בפעם האחרונה' - ולפי זה לבנות תוכנית הטיפולים".

לסיכום, היריון בגיל מבוגר עם לידה של תינוק בריא בסיומו נחשב גם היום למשימה לא פשוטה ואף מאתגרת, הן לאישה והן למומחי הפוריות. ובכל זאת, בעזרת תכנון נכון וטיפול מתאים, אפשר להעלות במידת מה את סיכויי ההצלחה, בתקווה לעוד אם מאושרת שתחבוק תינוק בזרועותיה, אפילו בעשור החמישי לחייה.

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לגינקולוגיה ולטיפולי פוריות.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה חזקים מקפיצים את וול סטריט; הדאו ג'ונס עולה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה ממשיך לשבור שיאים ויורד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קופצות בהתאם

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת