גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי משקיע בעזרים לגיל השלישי ולבעלי מוגבלויות? תופתעו

שלושה פרויקטים שונים - של חברת SAP, של רשת הדיור המוגן מגדלי הים התיכון ושל חברת הסיעוד תגבור - מראים כי שוק העזרים לגיל השלישי ולבעלי מוגבלויות מתפתח ומושך לתוכו כוחות חדשים

צוות הפיתוח של אפליקציית מחשבון לילדים עם מוגבלות / צילום: אורי ניצן
צוות הפיתוח של אפליקציית מחשבון לילדים עם מוגבלות / צילום: אורי ניצן

אפשר לקרוא לזה Age-Tech, או Senior Tech או Gray-Tech, אך בכל שם שהוא, תעשיית המוצרים והעזרים, המכשירים הרפואיים, התרופות והבדיקות, תוכניות ההגנה ואפילו המזון הייעודי לגיל השלישי, עולה ופורחת.

שלושה מיזמים שיצאו לפועל בימים אלה, מראים כי התעשייה הזו מושכת גורמים שאינם המובנים מאליהם כאשר חושבים על השקעה במכשור רפואי, מערכות אבחון או עזרים לנגישות. תעשיית המוצרים לבעלי מוגבלויות ולבני הגיל השלישי מתחילה למשוך לתוכה הן גורמים העוסקים בטיפול בגיל השלישי אך עד כה לא עסקו בהייטק, והן גורמים שעסקו עד כה בהייטק, אך לא בתחום הטיפולי או הרפואי.

תגבור השקיעה בסטארט-אפ שפיתח מערכת להשגחה על קשישים

חברת תגבור, העוסקת בתחום גיוס השמה ,סיעוד ופתרונות לגיל השלישי השתתפה, עם משקיעים נוספים, בסיבוב השקעה בחברת הסטארט-אפ Technologies EchoCare, שפיתחה מערכת להשגחה על קשישים, שלא באמצעות חיישנים לבישים.

חלקה של תגבור בהשקעה הנו למעלה ממיליון שקלים, ועל פי ההערכות הסכום הכולל שגויס הגיע ל-3 מיליון דולר. בנוסף, אושר לחברה מענק משלים על ידי רשות החדשנות.

החיישנים של EchoCare מוטמעים בבית הקשיש וכאמור אינם לבישים. הם יכולים להתריע על מצבי חירום אליהם עלול להיקלע הקשיש בזמן היותו בביתו בגפו, כגון, נפילה קשה שלא מאפשרת לו לקרא לעזרה או מצוקה נשימתית, וכן מזהה שינויים בשגרת יומו של הקשיש אשר יכולים לרמז על התדרדרות בריאותית.

קבוצת תיגבור הנה חברה ארצית, ציבורית ובינלאומית המתמחה בשירותי כוח אדם, גיוס וסיעוד, שרותי שמירה ואבטחה, ופתרונות במיקור חוץ. אורית בנבנישתי, מנכ"לית תגבור, תמונה כדירקטורית בחברה מטעם המשקיעים בסבב גיוס זה. בנוסף, קיבלה תיגבור זכות הפצה בלעדית למערכות EchoCare בישראל.

לדברי בנבנישתי, "החלטנו להשקיע בחברת סטארט-אפ ישראלית, התומכת באסטרטגיה של קבוצת תגבור, ולאור היתרונות העתידיים הגלומים ברכישה זו עבור תגבור בהובלת שוק הסיעוד והטיפול בקשישים במסגרת הקהילה".

את העסקה ליוו עוה"ד יואב נהיר ולי אמיר, ממחלקת תאגידים וניירות ערך במשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'.

יומן פעילויות מונגש ותוכנה ללימוד שפת סימנים

מהנדסי מרכז הפיתוח של SAP בישראל פיתחו ארבע אפליקציות לבעלי מוגבלויות, כחלק מפעילות המעורבות למען הקהילה של החברה. האפליקציות זמינות או יהיו זמינות בהמשך להורדה מחנויות האפליקציות.

תחום העזרים לבעלי מוגבלויות הוא תחום רפואי חם כיום, בשל העלייה בשיעור המחלות הכרוניות והתבגרות האוכלוסייה, וכן בשל ההטמעה ההדרגתית של עיקרון שילוב בעלי המוגבלויות בכל מעגלי החברה. האפליקציות פותחו יחד עם בית הגלגלים, ארגון ארצי לצעירים ובוגרים עם מוגבלות פיזית, עם בית איזי שפירא וכן עם עמותת Prize4life המייצגת את חולי ניוון השרירים מסוג ALS.

האתגר שקיבלו המהנדסים מבית הגלגלים, היה להנגיש למשתתפי בית הגלגלים את לוח הפעילויות של הבית, כדי לאפשר להם עצמאות בבחירת הפעילויות. מהנדסי סאפ פיתוחו ממשק משתמש ליומן הפעילויות, לשימוש בתוך היומנים של גוגל ואאוטלוק, אשר משלב שימוש בסמלים, זיהוי פנים, המרת טקסט לקול ועוד עזרי נגישות המאפשרים חשיפה לפעילויות עבור משתמשי בית הגלגלים בעלי מגבלות פיזיות וקוגניטיביות שונות.

צילום מסך של אפליקציית היומן Mind Ramp

עבור בית איזי שפירא פותחו שתי תוכנות: אפליקציית מחשבון לילדים עם מוגבלות, אשר כוללת בין היתר כפתורים גדולים וברורים יותר, וכן אפליקצייה ללימוד שפת סימנים עבור הילדים ובני משפחותיהם.

יחד עם עמותת Prize4Life פותח מכשיר אשר מאפשר לחולים שאיבדו את קולם ומתקשרים היום באמצעות מחשב (אותו הם מפעילים לרוב באמצעות תנועות עיניים), לשוחח עם סביבתם בקולם שלהם ולא בקול דמוי מכונה. כיוון שהמחלה ידועה כפרוגרסיבית, כלומר היא מחמירה בהדרגה, החולים מעוניינים להקליט מבעוד מועד מסרים שונים בקולם, הכוללים מסרים אישיים ליקירהם וכן משפטים או צירופי מילים בהם אותם חולים משתמשים לעיתים קרובות. אם וכאשר אותו מטופל יאבד את הקול, ניתן יהיה לשלב את ההשמעה של המסרים המוקלטים בתקשורת הממוחשבת שלו.

 צילום מסך של אפליקציית ALS Mobile Analyzer

משקפיים לגילוי שבץ ותוכנה המאטה את הדיבור בטלוויזיה

חברת הדיור המוגן מגדלי הים התיכון הפכה פעילה מאוד לאחרונה בתחום פיתוח מכשור רפואי ועזרים לחיי היומיום עבור הקהל המבוגר, באמצעות קרן "מגדלי הים התיכון Ventures" שבבעלותה. ביום ראשון הקרוב תערוך הקרן את השלב האחרון בתחרות שייסדה, לסטארט אפים המפתחים טכנולוגיות כאלה. הפרס למיזמים המנצחים יהיה מימון טיסה, לינה והשתתפות לזוכים בכנס Aging2.0 בסן פרנסיסקו, כולל סבב פגישות עם משקיעים ייעודיים לתחום. בנוסף תעניק הקרן למיזמים הדרכה למשך חצי שנה.

הסטרטאפים שעלו לגמר כוללים מכשירי אבחון, כמו Facense תוסף חכם למשקפיים המכיל חיישני חום אשר באמצעות מדידת הפרשי החום בין שני צידי הפנים, יכול לגלות מחלות כמו שבץ, אסטמה/COPD, מיגרנה ואפילפסיה; TuneFork, מכשיר המאפשר בדיקת שמיעה ללא מרשם באמצעות הטלפון הסלולרי ו-Invisicare, טכנולוגיה האוספת מידע מחיי היום יום של המשתמש כדי להתריע על התדרדרות המצב הבריאותי

בתחום עזרי הנגישות, My-TView, טכנולוגיה המפחיתה הפרעות רעש בשידורי טלויזיה ומתאימה אותם ליכולות הראיה וקצב ההבנה של הקהל המבוגר. לחברה טכנולוגיה ייחודית המאפשרת האטה של קצב הדיבור בשידור מבלי לפגוע באיכותו או בסנכרון בין קול לתמונה, ו-GaitBetter, מכשיר לאימון מוטורי וקוגניטיבי לשיפור יכולת ההליכה, באמצעות תוסף מציאות מדומה להליכונים סטנדרטיים.

כל הסטארט-אפים הם טריים וגייסו עד כ-3 מיליון דולר.

מהקרן נמסר כי מטרתה היא להעלות את המודעות לפתרונות הטכנולוגים השונים הקיימים בישראל ובעולם עבור בני הגיל השלישי וכמו כן, לאתר חברות חדשות להשקעה. דב שוגרמן, מנכ"ל משותף של הקרן, מסר כי: "בעשור האחרון נראה כי תחום הפתרונות הטכנולוגיים לבני הגיל השלישי תופס תאוצה בכל העולם. ביפן וארה"ב כבר מדובר בתעשייה ענפה ומובילה, שהגורמים השונים בה רואים את הפוטנציאל העסקי והערכי באוכלוסיית בני הגיל השלישי. הקרן בחרה לארגן ולקחת חסות על התחרות על מנת להכיר לעולם את הטכנולוגיות הישראליות ולמצב את ישראל כמעצמת " tech 3 rd " כפי שהיא נתפסת בשאר תחומי הטכנולוגיה והקידמה".

יאיר סרוסי, יו"ר קבוצת מגדלי הים התיכון: "הטכנולוגיה לטובת המבוגרים היא win win . עוד סקטור שישראל תהיה בו שחקן מוביל ואנחנו במגדלי הים התיכון רותמים את הידע והניסיון שלנו לסייע ולהוביל את ההשקעות בטכנולוגיה לטובת האוכלוסיה הבוגרת . השנה יש כבר מעל מאה חברות סטארט אפ בתחום וקצב ההקמה גובר. זהו שוק צומח שמהווה הזדמנות עסקית לצד עשיה חשובה חברתית"

עוד כתבות

גוף מטוס שנשלח ממפעלי ספיריט / צילום: רויטרס

מוכנה על מסלול ההמראה: החברה שמייצרת רכיבים לבואינג מציגה גידול בביקושים

בזמן שבואינג מתאוששת בהדרגה ממשבר אסון התעופה הכפול, חברת ספיריט אירוסיסטמס שמייצרת עבורה רכיבים, מציגה גידול בביקושים ● כניסתה לאירופה יחד עם תחזית הגידול המואץ של הסקטור, עשויות לסייע להמשך הצמיחה שלה

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

הכפר ג'דיידה־מכר / צילום: פאול אורלייב

המדינה רצתה להוסיף 15 אלף דירות במועצת ג'דיידה–מכר, אך תיאלץ להתפשר על פחות ממחצית

בשבוע שעבר קיימה הוותמ"ל דיון בשתי תוכניות שמבקשות להוסיף אלפי דירות למועצה שבגליל המערבי ● במועצה המקומית מתנגדים וטוענים שהמדינה מנסה להחיות מחדש תוכנית שנדחתה בעבר, שמשמעותה בפועל היא הקמת יישוב חדש

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נאם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר ● הנשיא תקף גם את האיחוד האירופי: "מחסומי סחר גרועים יותר מסין"

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "בתוך זמן קצר אוכל להיות ראש הממשלה בישראל"

נשיא ארה"ב אמר ליהודים אורתודוכסים בניו-יורק: "אצלנו לפחות יודעים מי הבוס; הישראלים בוחרים שוב ושוב ואיש לא נבחר" ● "98% מהישראלים תומכים בי" ● מחיר הכרטיס לנאום – 25 אלף דולר

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב

ועכשיו בטלוויזיה: היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב ● סוף התהליך ידוע מראש: טראמפ יהיה הנשיא השלישי בתולדות ארה״ב שיועמד לדין בסנט ● מסד הטיעון נגד טראמפ: ניסה לסחוט מנשיא אוקראינה הכרזה פומבית שקייב תחקור את יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן ובנו, האנטר, שהיה דירקטור בחברת גז אוקראינית ● פרשנות

 

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

הביקוש לשבבים בעולם תופס תאוצה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בזכות סין והדור החמישי בסלולר: מדד השבבים בוול סטריט בשיא של כל הזמנים

הרגיעה במלחמת הסחר הובילה לאופטימיות בנוגע לתעשיית השבבים, והמדד שכולל את מניות הסקטור זינק ב-160% בחמש השנים האחרונות - כפול מהנאסד"ק ● למה הביקוש לשבבים בעולם גדל, איזה תפקיד משחקת טכנולוגיית הדור החמישי ואיך ירוויחו מכך חברות כמו אינטל וקוואלקום?

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה בגלל ההסלמה? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה