גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעיות פוריות: "המיתוס שגוי, היחס כמעט 50-50 בין גברים לנשים"

על אף כי יש מי שנוטים לחשוב שבעיית פוריות מגיעה לרוב מכיוון האשה, לא כך הדבר ● באילו מבעיות הפוריות הגברית ניתן לטפל וכיצד?

בעיות פוריות? גברים, זה נוגע גם לכם/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בעיות פוריות? גברים, זה נוגע גם לכם/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

תחום הפוריות התקדם בעשורים האחרונים בצורה מרשימה. כמעט לכל בעיית פריון קיים פתרון יעיל, ורק אחוזים קטנים מהמקרים נותרים ללא מענה. ועדיין, תפיסה אחת מרכזית נותרה בעינה, בחוגים מסוימים לפחות, כאילו דבר לא השתנה: "ישנו מיתוס מסוים לפיו בעיות פוריות הן עניין השייך לאישה בלבד", אומר ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדוּת, בגינקולוגיה ובפוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון. "זהו מיתוס שגוי לחלוטין: הבעיות נחלקות בין שני המינים, ביחס של כמעט 50־50. זה המקום להדגיש כי כאשר זוג פונה למעבדת פוריות, בדיקת הגבר - ולא רק האישה - היא צעד הכרחי במסגרת הבירור הראשוני.

"זאת ועוד, גם אם ישנו חשד גבוה לבעיית פוריות אצל האישה, הגבר צריך להיבדק", מוסיף ד"ר רבהון. "שכן בעיה אצל האישה לא שוללת את האפשרות שישנה גם בעיה אצל הגבר. לא נדיר בכלל לפגוש מצבים שבהם זוג נמצא בטיפול כבר חצי שנה ולפתע, אחרי שנזכרים לבצע גם בדיקת זרע, מגלים ששם בעצם טמונה הבעיה העיקרית. יש מטופלות שאומרות לי: 'אני באה אליך עם בעיה שמקורה בי - מה אתה רוצה מבן זוגי?' אני תמיד מסביר להן שאם יש בעיה אחת, אין זה אומר שלא תהיה בעיה נוספת".

ד"ר רבהון מציין כי לא פעם מקרים שכאלו נובעים מתפיסות מוטעות ומקושי בהשלמה עם המצב. "לפעמים קשה מאוד, גם לאישה וגם לגבר, לקבל את העובדה שישנה בעיית זרע. זה נתפס כפגיעה בגבריות. לכן אומר זאת בצורה ברורה: אין שום קשר בין בעיית פוריות לבין מידת גבריותו של האדם. בדיקת הזרע של הגבר, במקרה של קושי להיכנס להיריון, חשובה מאוד לטובת איסוף נתונים ולהשלמת התמונה המלאה. זה נכון בכל המקרים - גם כאשר מדובר בבני זוג וגם במקרים שבהם, לדוגמה, האישה מבקשת ללדת במסגרת הסכם להורות משותפת".

ד"ר אמיר רבהון / צילום: עידן דמרי

בעיות פוריות "גבריות": איך מזהים וכיצד מטפלים?

אחרי שהבהרנו כי בעיית פוריות אצל הגבר אינה דבר נדיר ולחלוטין לא פוגעת בגבריותו, אנו עוברים לשלב הבא: כיצד מזהים בעיות פוריות אצל הגבר, ומהו המענה שניתן במקרים כאלו? "כשאנחנו מדברים על בעיות פוריות אצל גברים, הבדיקה המרכזית והמשמעותית ביותר היא בדיקת זרע", אומר ד"ר רבהון. "בבדיקה אנו בוחנים לא מעט פרמטרים והמדדים החשובים ביותר הם ריכוז תאי הזרע, התנועתיות שלהם והמבנה שלהם.

אחרי שהתבררה איכות הזרע של הגבר, ואכן התגלתה בעיה בזרע, מתקדמים אל שלב הטיפול בה וכאן מגיעה בשוֹרה שעשויה להיות מתסכלת. "כאשר נמצאה בעיית פוריות אצל הגבר, בדרך כלל לא נוכל לעשות הרבה כדי לשפר את איכות הזרע", מודה ד"ר רבהון.

עם זאת, ישנם, מצבים של אי-פוריות בהם ניתן לטפל ספציפית - כלומר לשפר את איכות הזרע ולהגיע לתוצאות טובות יותר: "וריקוצלה" שפוגעת באיכות הזרע, ובעיות הורמונליות שגם כן פוגמות באיכותו. בכל אחד מאלו, ניתן לעיתים להגיע לשיפור משמעותי.

"וריקוצלה - הרחבה של ורידי האשך - גורמת לכך שהחזר הדם הוורידי מהאשך אינו מיטבי", מסביר ד"ר רבהון. "היום מקובל להניח שאם הווריקוצלה בדרגה בינונית או קשה, ויש הפרעה משמעותית בזרע, אז יש מקום לשקול טיפול בה. באחוז מסוים מהמקרים יש שיפור במצב ולכן זו אפשרות שרצוי לשקול. הטיפול בווריקוצלה יכול להיות כירורגי על ידי אורולוג או צנתורי על ידי מומחה לרדיולוגיה פולשנית".

במקרה של בעיית זרע בשל הפרשה לא תקינה של הורמונים, האחראים על הפעלת מערכת המין מבלוטת ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח - י.נ.), יקבל המטופל תרופות המכילות את אותם הורמונים לתקופה ארוכה, מה שיכול גם כן לשפר את איכות הזרע. החסר ההורמונלי מתבטא בעיכוב בהתבגרות המינית ולכן מאובחן כבר בגיל ההתבגרות על ידי רופא ילדים או אנדוקרינולוג (מומחה לבעיות הורמונליות) ולכן הטיפול בהן, לרוב, נעשה כבר מגיל צעיר.

"בשני המקרים האלה חשוב לזכור כי השיפור באיכות הזרע מתרחש רק אחרי זמן מסוים ולא מייד", מבהיר ד"ר רבהון. "תהליך הייצור של הזרע, מרגע שהוא מתחיל להיווצר ועד שיצא החוצה, הוא כחודשיים וחצי. כלומר גם אם נעשה טיפול שאמור לשפר את האיכות, נדרשים בין שלושה לשישה חודשים עד שהשיפור נראה בפועל, ולפעמים אפילו יותר מזה".

מיקרומניפולציה: הפתרון ששינה את התמונה

ישנו מצב נוסף אשר דורש מענה רפואי - אזוספרמיה - כאשר בנוזל הזרע אין תאי זרע בכלל. "במצב שכזה, יבוא האדם הממוצע וישאל - 'אם אין זרע, איך בכלל ישנו נוזל זרע?", אומר ד"ר רבהון ומסביר: "מקור הזִרמה (הנוזל שנפלט מאיבר המין) הוא בשלושה מקומות: באשך, בשלפוחית הזרע ובבלוטת הערמונית. מהאשך עצמו מגיעים רק 2-5 אחוזים מהנוזל כולו, ולכן יכול להיווצר מצב שלאדם יש כמות זִרמה טובה, אך ללא זרע בכלל - משתי סיבות: חסימה בצינור שמוביל מהאשך הלאה, או בעיה בייצור הזרע באשך. במצבים שכאלה מה שניתן לעשות הוא לנסות להוציא זרע ישירות מהאשך, על ידי שאיבת תאי זרע (אם קיימים כאלו באשך - י.נ.) או על ידי נטילת פיסת רקמה מהאשך, שבה נחפש את תאי הזרע. במקרים רבים אנחנו מצליחים למצוא קצת זרע שאפשר להשתמש בו".

גם אם התגלו תאי זרע שאפשר להשתמש בהם, הסיפור לא נגמר: מאחר שמדובר בתאי זרע בודדים, נדרש טיפול זהיר ומדויק בהם. זהו בדיוק השלב שבו נכנסת לתמונה שיטה ששינתה לחלוטין את תחום הטיפול בבעיות פוריות בגבר: המיקרומניפולציה - ICSI.

"מדובר בפריצת דרך מאוד משמעותית, ההליך מאפשר לקחת זרעון בודד ולהחדיר אותו ישירות לתוך הביצית", מציין ד"ר רבהון. "זו פעולה שקיימת בסביבות 25 שנה, והיא בעצם מאפשרת לנו ליצור הריונות גם כשיש כמויות קטנות מאוד של זרע איכותי. לפני כן, אפשר לומר שהיינו חסרי אונים במקרה של בעיה באיכות הזרע, ניתנה כאן דחיפה רצינית מאוד, גם כאשר מדובר בבעיות זרע קשות.

"היום ה־ICSI נמצא בשימוש יומיומי. אין יחידת הפריה חוץ־גופית שלא מבצעת את ההליך. לאורך השנים התברר שגם מבחינת מומים אפשריים בעובר בעקבות ההליך - דבר שחששו ממנו מאוד בתחילת הדרך - הנזקים קטנים מאוד, אם בכלל קיימים".

אם כן, אפשר לומר בפה מלא כי בעיות פוריות אצל הגבר הן עניין שניתן בהחלט לטפל בו ביעילות, כמו שמסכם ד"ר רבהון: "מקרה שבו אין לנו כלל מה להציע לגבר עם בעיית זרע הוא קיצוני, ומתרחש כאשר אין בכלל זרע במערכת הרבייה שלו. בשאר המצבים, גם אם לא נוכל לשפר את איכות הזרע, יש מה לעשות ואפשר להציע טיפול יעיל".

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לגינקולוגיה ולטיפולי פוריות.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

מדגם: ניצחון גדול למפלגת השמרנים של ג'ונסון; המטבע הבריטי מזנק בחדות

מפלגתו של ג'ונסון זכתה ל-368 מושבים - הרבה מעל לרוב הדרוש ● ג'ונסון יוכל להקים ממשלה לבדו, מה שסולל את הדרך ליציאתה של בריטניה מהאיחוד ● ג'רמי קורבין העומד בראש מפלגת הלייבור רשם התרסקות כואבת עם 191 מושבים בלבד

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה 2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21, וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של 22% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

"מקווה שמחקריו רציניים יותר": מדוע הגיש נשיא התאחדות התעשיינים תלונה לנשיא הטכניון?

חודש וחצי לפני הבחירות לנשיא ההתאחדות, המרוץ בין שמואל דונרשטיין וד"ר רון תומר מתחמם ● הבעת תמיכה בדונרשטיין מצד פרופ' אהוד קינן, נשיא הפקולטה לכימיה בטכניון, מסעירה בימים האחרונים את ההתאחדות והובילה את הנשיא היוצא שרגא ברוש להגיש תלונה נגד פרופ' קינן

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר ע"י משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

מלון הרודס באילת / צילום: יח"צ

בוכים ומרוויחים: שוק המלונות הישראלי חוגג את הרנסנס בעסקי התיירות המקומית

תוצאותיהן הכספיות של רשתות המלונות דן, פתאל וישרוטל, שמניותיהן נהנו מעליות דו-ספרתיות מתחילת 2019, יכולות להסביר את הפוטנציאל שמזהה עזריאלי בענף המלונאות ● עזריאלי חתמה על עסקה לרכישת מלון הר ציון בירושלים מידי שלמה אליהו בכ-322 מיליון שקל

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל