גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוצפים במיילים? 6 טריקים שיעזרו לכם לרוקן את האינבוקס

טיפ אחד מפתיע שיעזור לכם להיפטר בבת אחת מעשרות אלפי מיילים מיותרים שמעמיסים על תיבת המייל שלכם, ועוד שישה טיפים שישאירו את התיבה שלכם ריקה ורעננה

דואר אלקטרוני / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK
דואר אלקטרוני / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

לא משנה מה קיבולת תיבת המייל שלכם, אם לא רכשתם במיטב כספכם נפח אחסון נוסף, סביר להניח שרובכם מגרדים את הקצה העליון של קיבולת התיבה. התוצאה: התראות מעצבנות, מיילים שחוזרים לשולח ומאבק אינסופי לשבט או לחסד - לשמור או למחוק. נפח התיבה הוא בעיה חוזרת שמצריכה פתרון, ושיהיה קל ומהיר.

במדריך זה נגלה לכם כמה טיפים שיעזרו לכם בכמה מקרים להפטר בבת אחת מעשרות אלפי מיילים ששוקלים ג'יגה בייטים רבים, ויעזרו לכם לפנות מקום שיוכל לשמש אתכם במשך מספר שנים, עד המחיקה הבאה.

שימו לב: אנו ממליצים בכל מקרה שלא למהר. הימנעו מלמחוק כמויות גדולות של אימיילים בלי הבחנה, מבלי שבדקתם  מדגמית שאינכם מוחקים פריטים שלא רציתם למחוק. כמו כן שקלו לגבות את כל תיבת הדואר בטרם תפתחו במסע המחיקה. בעלי חשבון ג'ימייל יכולים לגבות את כל התיבה דרך עמוד החשבון האישי בגוגל. באאוטלוק של אופיס מבית מיקרוסופט אפשר לייצא את כל הדואר על פי ההוראות כאן.

1. להפטר באופן אוטומטי מניוזלטרים

כולם יודעים שמצגות ותמונות שוקלות מספר רב של מגה בייטים ומעמיסים וסותמות את תיבת המייל שלנו. אז זהו, שלא. השנה היא לא 2003 ומצגות ותמונות הן כבר לא הגורם העיקרי להתפוצצות האוכלוסין בתיבה - הן כנראה הבעיה הכי קטנה. הבעיה כיום היא שלאחר שנים על גבי שנים של תכתובות גם המיילים הכי רזים מצטברים בהמוניהם לשכבות גיאולוגיות של בייטים ואלו סותמים את התיבה. במיילים הגדולים נטפל בהמשך, בינתיים נתחיל מהצעד הכי פשוט שעבור חלקכם יוכל לטפל בבעיה בבחינת זבנג וגמרנו.

לטריק הזה הגעתי לאחר שניסיתי את כל האפשרויות המקובלות האחרות - למשל למחוק את כל המיילים ששוקלים מעל 1 מגה בייט (ואז גיליתי שלא רק שיש מעט מאוד כאלה, אלא שהם מכילים הרבה תמונות שאני דווקא מעדיף לשמור); או למחוק מיילים שקשורים למקומות עבודה לא רלוונטיים.

בשלב הזה שאלתי את עצמי איך אני מגיע בבת אחת לכמה שיותר מיילים מיותרים שאין כמעט סיכוי שיש לי צורך לשמור? ואז נזכרתי בכל הניוזלטרים, החשבוניות והפרסומות, שלכולן יש מכנה משותף אחד, שמעטים בכלל שמים אליו לב, ושמתחבא בתחתית המייל:

"אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן"

המשפט הזה שנמצא כמעט בכל מייל פרסומי נועד לאפשר לצפות בתוכן המייל גם בדפדפן. הוא מאפשר למי שהמערכת המייל שלו חסמה את תוכן המייל לצפות בו מחוץ לתיבת המייל, כעמוד אינטרנט. המשפט הזה מופיע בכמה גרסאות דומות מאוד כמעט בכל מייל מיותר שאי פעם קיבלתם ואני הצלחתי למחוק באמצעותו, ובאמצעות שני ביטויים נוספים, כ-27 אלף מיילים ששקלו 3 ג'יגה, שנצברו ככל הנראה במשך כעשור בתיבת הג'ימייל הראשית שלי. טיפ זה תקף כמובן לכל גירסה של משפט זה בכל שפה. באנגלית הנוסח הוא: View this email in your browser.

שתי המילים הנוספות היו noreply ו-unsubscribe. הראשונה מופיעה בדרך כלל בכתובת האימייל של מערכות שליחה אוטומטיות כדי לסמן למקבל שאין להגיב למייל זה. המילה השניה מופיעה כיום על פי חוק בכל מייל פרסומי או בניוזלטר כדי לאפשר להפסיק בלחיצת כפתור את קבלת המיילים מאותו מפרסם.

מה עושים? פשוט מקישים את המילים הללו בתיבת החיפוש, ומוחקים את כל מה שהתקבל.

2. מעיפים את הגדולים

אם אתם משתמשים בג'ימייל, אפשר לסנן את כל המיילים שגודלם מעל נפח מסוים. הקלידו בתיבת החיפוש את הביטוי size:1mb כאשר במקום הספרה 1 אפשר לכתוב כמובן כל מספר שמייצג את מספר המגה בייטים של משקל המיילים שתרצו שיופיעו. אפשר לחפש עד 25 מגה בייטים - המגבלה הנוכחית של גודל הקבצים המצורפים.

אפשרות נוספת: תוסף ותיק ויעיל במיוחד בשם findbigmail יסרוק עבורכם את התיבה (אתר החברה המפתחת מבטיח שהוא לא סורק את התוכן שבמיילים אלא רק את המידע הדרוש לצורך המשימה, וגם את המידע הזה הוא אינו שומר), יאתר את המיילים הגדולים ויפתח עבורם תיקיות/תגיות נפרדות, כדי שתוכלו לעבור על כל המיילים הגדולים במרוכז ולהחליט אילו מביניהם תרצו למחוק.

3. מוחקים מיילים ישנים ואת אלו שלא נקראו

הטיפ הזה, גם כן בג'ימייל, אמנם פחות מתאים לבעלי נטיות אגירה (קלות!) כמוני אבל משתמשים אחרים יוכלו למחוק את כל המיילים הישנים במחי הקלקת עכבר.

הקלידו בתיבת החיפוש את הביטוי: older_than:10y כדי למצוא את כל המיילים שגילם מעל 10 שנים. חזרו על הפעולה עם כל ציון זמן שנוח לכם. במקום y - המייצג שנים - אפשר לחפש לפי מספר ימים (d), שבועות (w), או חודשים (m).

אפשר לחפש מתוך המיילים הישנים רק את אלו שלא נקראו באמצעות הביטוי: is:unread older_than:10y.

4. לזרוק קבצי נקודה זיפ

אפשר להגיע למיילים גדולים גם בדרכים אחרות. את הטיפ הזה אינני אוהב משום שהוא פחות מתאים להרגלי השימוש שלי, אבל הוא בהחלט יכול להוות פיתרון יעיל לכאלה שאופי השימוש שעשו במייל כלל העברה תכופה של מצגות, סרטים או קבצים גדולים שארוזים בפורמט כיווץ כלשהו.

חפשו את הביטוי .mov לסרטים (שימו לב שהנקודה באה לפני סיומת הקובץ);

.ppt למצגות;

.pdf לקבצי פי די אף;

.zipלקבצי זיפ (המכילים בתוכם תיקיות שלמות וקבצים גדולים);

שימו לב: מומלץ מאוד לחפש יחד עם הנקודה לפני שם סיומת הקובץ.

מומלץ גם לא למחוק את כל הקבצים באופן גורף כדי לא למחוק בטעות חומר ארכיוני שתרצו לשמור.

5. לטאטא אימיילי עבודה

נסו להיזכר בלקוחות, ספקים או מקומות עבודה שנהגתם להתכתב איתם לאורך השנים ושאינם רלוונטיים יותר. חפשו את הדומיין מהם נשלחו המיילים שלהם (הדומיין הוא כל הביטוי שבא אחרי סימן הכרוכית - @) בכתובת האימייל של השולח, והקלידו אותם בתיבת החיפוש. טיפ זה תקף גם לשולחים פרטיים שהרביתם להתכתב איתם. מומלץ לחפש את השם יחד עם הסיומת ויחד עם הכרוכית כדי להימנע ממחיקת אזכור טקסטואלי של שם החברה או האדם במיילים אחרים.

אפשרות נוספת, לבעלי חשבון ג'ימייל: לאחר שאיתרם מייל שתרצו להפטר ממנו כמו גם מכל חבריו, הכנסו אליו ולאחר מכן חפשו את איקון השלוש נקודות המאונכות (מעל המייל ותחת תיבת החיפוש) והקליקו עליו. בתפריט שייפתח הקליקו על Filter Messages Like These ומחקו את כל התוצאות שהתקבלו.

6. לשכוח ממה שנמצא בלשונית המיותרים

תיבת המייל של ג'ימייל מציגה לצד התיבה הראשית (inbox) תיבות נוספות שנועדו להפריד את המיילים שנשלחו אליכם באופן ידני ואישי, מאלו שנשלחות בתפוצה רחבה כמו פרסומות ניזולטרים וכיוצא באלה. תחת לשונית Social תמצאו בעיקר עדכונים מרשתות חברתיות; תחת לשונית Updates תמצאו בעיקר ניוזלטרים שנרשמתם אליהם ביודעין, לצד מיילים מספקי השירותים שלכם כמו נטפליקס או גוגל בעצמה.

לעומת זאת, ללשונית promotions אמנם מסתננים כמה ניוזלטרים רצויים אבל הרוב המוחץ של המיילים תחת לשונית זאת הם אכן פרסומיים. אם לשונית זאת לא מופיעה לכם לצד האינבוקס, חפשו אותה בתפריט השמאלי (בממשק באנגלית). את כל המיילים תחתיה פשוט אפשר למחוק. אני מחקתי כך ג'יגה בייט אחד בהרף עכבר.

בונוס: כיצד למחוק בקליק אחד

לאחר שהבנו כיצד לגלות את כל המיילים המיותרים נותר רק למחוק אותם. אולם כאשר מדובר בכמות גדולה של מיילים הם נפרשים על מספר רב של עמודים. הפיתרון פשוט ביותר:

בתוצאות החיפוש מופיעה לצד כל אימייל תיבת סימון ריקה, ומעל כל התיבות מופיעה תיבה שכאשר תסמנו אותה יסומנו כל המיילים שבעמוד. בשלב הזה אפשר פשוט ללחוץ על "מחק" אולם תיאלצו לחזור על הפעולה בכל עמוד ועמוד של תוצאות. בג'ימייל יש פתרון מהיר - לינק שיופיע רק לאחר לאחר שסימנתם את התיבה שמסמנת את כל המיילים, שלחיצה עליו תמחק את כל המיילים בכל העמודים. הוא נקרא:

Select all conversations that match this search

ולבסוף, אחרי שגמרתם למחוק את כל מה שיכולתם, אל תשכחו לבקר בתיבת הפריטים המחוקים/סל המחזור, ולמחוק באמת וסופית את כל עשרות אלפי המיילים הללו. לעד.

בהצלחה! מצאתם פתרונות חדשים? כתבו לנו!

עוד כתבות

נפתלי בנט / איל יצהר

האם נפתלי בנט באמת הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

התחדשות נהריה  / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

הוועדה המחוזית צפון אישרה היום תוכנית לפיתוח העיר נהריה ב-20 השנים הקרובות

מסמך מדיניות פיתוח העיר שאומץ על ידי הוועדה המחוזית גילה שלמרקם הקיים בעיר נהריה יש כושר נשיאה מפתיע ● על פיו, ניתן להגיע בנהריה ליעד של 200,000 תושבים במסגרת התחדשות עירונית ואינפילים

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

פרשנות: על הרומן של ניר ברקת עם העובדים וההסתדרות, ומה קרה לפיל שבחדר

מאז אתמול ברקת מוביל בגאון את הקמפיין הכלכלי של הליכוד ● והסיסמאות שלו אולי לא חדשות, אבל נשמעות מצוין גם בפעם השלישית, הרביעית והחמישית שמשמיעים אותן

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו ביקש מזנדברג קיזוז בהצבעת החסינות של כץ - אך הופיע ותמך

ל"גלובס" נמסר כי בנימין נתניהו פנה לח"כ תמר זנדברג, שילדה בת בימים האחרונים, בבקשה להתקזז איתה בהצבעה היום ● בקשת החסינות של ח"כ כץ עברה ברוב של 62 נגד 43

הראל ויזל / צילום: איל יצהר

קבוצת פוקס: אם צריך נעבור לייצר בטורקיה, הודו או בנגלדש

כך מסרה הערב ענקית האופנה הישראלית ● למרות זאת, פוקס ציינה כי אופי פעילות הקבוצה הינו במרביתו עונתי, כאשר הזמנות הקבוצה לעונת הקיץ הקרובה כבר סופקו, ולפיכך החברה אינה רואה פגיעה בטווח הקצר בפעילות הקבוצה

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

שאול אלוביץ’, סטלה הנדלר, עמיקם שורר / צילום: שלומי יוסף

החלו הליכי השימוע לנאשמים בפרשת בזק

ל"גלובס" נודע כי השימוע למנכ"לית הנדלר התקיים ביום ראשון והשבוע צפוי השימוע לעמיקם שורר ● גם אלוביץ' צפוי לעבור שימוע, ואם יואשם גם בתיק בזק, בנוסף לתיק 4000, ינוהלו נגדו שני משפטים פליליים במקביל ● בימים ובשבועות הקרובים יתקיימו הליכי השימוע גם של יתר החשודים: אור אלוביץ', אלי קמיר, רון איילון ולינור יוכלמן

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

אפליקציה של ויזה / צילום: יח"צ

האם ויזה גילתה דרך להרוג בעדינות חברות פינטק חדשות?

הבנקים מחויבים לאפשר לחברות פינטק להתקשר אל חשבונות הלקוחות שלהם, אבל איך זה מתבצע בפועל? ● חברת Plaid היא אחת מיצרניות צינורות התקשורת שעונות על הצורך ● האם ויזה קנתה את החברה כדי לפתח אותה או כדי להרוג אותה בעדינות? ● האזינו 

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

נשים בדירקטוריון - הוועדים המנהלים של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות יש הרבה סטודנטיות - אך לא מספיק דירקטוריות

בעוד שנשים מהוות כ-60% מקרב הסטודנטים באוניברסיטאות, בוועדים המנהלים הן פחות מרבע

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב הייבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים