גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאנאפורט ובכיר ישראלי הפכו את האנטישמיות לנשק פוליטי

(עדכונים): פול מאנאפורט, מנהל הקמפיין לנשיאות של טראמפ ב-2016, עשה עסקת טיעון עם התובע המיוחד והסכים לשתף עחמו פעולה ● בכתב האישום – שמאנאפורט הודה בכל סעיפיו – נאמר שהוא והבכיר הישראלי זממו להאשים פוליטיקאית אוקראינית באנטישמיות כדי לסייע למנהיג אוקראיני, לקוח של מאנאפורט

פול מנאפורט אתמול / צילום: רויטרס
פול מנאפורט אתמול / צילום: רויטרס

פול מאנאפורט, שעמד בראש הקמפיין לנשיאות של דונלד טראמפ ב-2016, הסכים לשתף פעולה עם התובע המיוחד, רוברט מולר, שחוקר מעורבות רוסית פוטנציאלית במסע הבחירות, בעסקת טיעון.

התפתחות זו נחשבת מכה חזקה לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ששיבח באחרונה את מאנאפורט על עמידתו האיתנה נגד לחצי מולר, ורמז שהוא יעניק למאנאפורט חנינה. החלטתו של מאנאפורט "לזמר" באזני התובע המיוחד נובעת כנראה מהערכתו שאין כל ודאות שטראמפ אכן יחון אותו. למאנאפורט יש מידע אינטימי על התנהלות מסע הבחירות של טראמפ ועל קשריו לכאורה עם גורמים רוסיים.

מאנאפורט הורשע בבית-משפט פדרלי בווירג'יניה בחודש שעבר בשורת עבירות פיננסיות - העלמת הכנסות ממס ההכנסה בארה"ב והונאות בנקים - שנובעות ממאמציו להלבין הכנסות בסך 30 מיליון דולר מפעילותו כיועץ פוליטי, בעיקר באוקראינה.

אתמול (ו') עמד להיפתח משפט שני נגדו, הפעם בוושינגטון הבירה, אך המשפט בוטל למעשה בעקבות עסקת הטיעון שעשה מאנאפורט עם התובע המיוחד.

לבית-המשפט הוגש כתב אישום מקוצר - קשירת קשר נגד ארה"ב וקשירת קשר לשיבוש הליכי משפט - במקום שבעה סעיפי אישום. מאנאפורט הודה בשני סעיפים אלה אך הוא הודה גם בכל סעיפי האישום המקוריים נגדו, לרבות אלה שאינם כלולים במפורש בכתב האישום החדש וסעיפי אישום ממשפטו הקודם, שעליהם לא היה יכול חבר המושבעים להגיע לכלל הסכמה. הוא הסכים שמשרד המשפטים האמריקאי יפקיע את רוב רכושו, לרבות דירה במגדל טראמפ בשדירה החמישית.

תמורת הסכמתו לשתף פעולה, צפוי מאנאפורט לקבל עונש קל יותר, אך רק לאחר שיוכח ששיתף פעולה עם התובע המיוחד.

במסמכים שהגיש התובע המיוחד לבית-המשפט בוושינגטון , נטען, בין היתר, שמאנאפורט ו"בכיר ישראלי" זממו להפוך אנטישמיות לנשק פוליטי באוקראינה, כדי לסייע ללקוח של מאנאפורט. הנאשם היה יועץ פוליטי לפוליטיקאים פרו-רוסיים במדינה זו במשך שנים רבות.

על פי המסמכים, רצה מאנאפורט לסייע ללקוח, ויקטור יאנוקוביץ', נשיא המדינה לשעבר, במאבק נגד פעילה פוליטית פופולרית, יוליה טימושנקו. טימושנקו התמודדה מול ינוקוביץ' בבחירות לנשיאות אוקראינה ב-2010, והפסידה. ב-2011, היא הואשמה בבית-משפט מקומי בעבירות הונאה ונדונה לשבע שנות מאסר ולקנס בסך 188 מיליון דולר. במדינות רבות, לרבות מדינות האיחוד האירופי וארה"ב, נראתה הרשעת טימושנקו כרדיפה פוליטית. ממשל אובמה גינה את גזר הדין.

על רקע זה החליט מאנאפורט להשחיר את פניה של טימושנקו במדינות המערב וממילא לשקם את המוניטין של לקוחו, ינוקוביץ'. לצורך זה, תכנן מאנאפורט להאשים את טימושנקו שהיא אנטישמית ושיש לה קשרים עם קבוצות אנטישמיות באוקראינה.

המטרה היתה לשכנע את "יהודי אובמה" - כך לפי כתב האישום - לאלץ את ממשל אובמה למשוך את תמיכתו מטימושנקו ולתמוך בינוקוביץ'. "מאנאפורט תיאם עם פקיד ישראלי בכיר" כיצד לתת פומבי למסע ההשמצות הזה. שמו של הבכיר הישראלי לא צוין.

כוונת הביטוי "יהודי אובמה" היא תומכיו היהודיים הרבים של הנשיא לשעבר. מאנאפורט והבכיר הישראלי רצו למעשה לאלץ את ממשל אובמה לתמוך ביאנוקוביץ' מחשש שאם לא יעשו כן, בוחריו היהודיים יענישו אותו בקלפי בגין תמיכתו בטימושנקו "האנטישמית". יתר על כן, מאנאפורט דאג להפיץ מידע כוזב שלפיו דמות בכירה בממשל אובמה היא אנטישמית בגלל תמיכתה בטימושנקו. (הכוונה היתה לשרת-החוץ דאז, הילארי קלינטון). במקביל הוא הפיץ בארה"ב דיווחי עיתונות בישראל שלפיהם טימושנקו היא אכן אנטישמית.

במסמכי התובע המיוחד לא צוין שמו של "הבכיר הישראלי", אך בכמה אתרי חדשות ישראליים צויין שמדובר בשר הביטחון, אביגדור ליברמן, שפרסם הודעה בגנות טימושנקו באוקטובר 2012. מכל ליברמן, הכחיש זאת בתוקף. בהודעה מלשכתו נאמר, כי "שר הביטחון אינו מכיר את מאנאפורט, מעולם לא פגש אותו ומעולם לא דיבר עמו".

יאנוקוביץ' כיהן כנשיא אוקראינה מ-2010 ועד הדחתו במהפכה ב-2014 בגלל מאמציו לשלוף את אוקראינה מחיק האיחוד האירופי ולהחזירה לתחום ההשפעה של רוסיה. יאנוקוביץ, שנחשב מקורב לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חי עתה בגלות ברוסיה, לאחר שנמלט מארצו. כמה ימים לאחר ההדחה, כבשה רוסיה את חצי האי קרים ולאחר מכן סיפחה אותו.

עוד כתבות

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

רמי לוי הופך לזכיין של דואר ישראל: פותח לראשונה דואר בתוך חנות של הרשת

דואר ישראל מרחיבה את מערך שיתופי-הפעולה הקמעונאיים שלה ותפתח סניף בתוך רשת רמי לוי

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

בשורה לאזרחים הוותיקים: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להתייבש בתור

הביטוח הלאומי ינפיק 277,684 כרטיסי "פטור מתור" לאזרחים בני 80+ שזכאים לקבל שירות ללא המתנה בתור ● הכרטיס תקף בכל המשרדים הממשלתיים, בשירותי עיריות, ביטוח לאומי, רכבת ישראל, סניפי דואר, בנקים, גנים לאומיים ואפילו בסופרמרקט

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

אורי גייגר ומורי ארקין / צילומים: איל יצהר ותמר מצפי

המניה שנפלה ב-97% ב-13 שנים: המכירה המאכזבת של אקסלנז ביוסיינס

החברה מפתחת מכשור רפואי לאבחון בעיות עיכול באמצעות בדיקת נשיפה ● מורי ארקין רכש את השליטה באקסלנז ב-2010 והזרים לתוכה לפחות 50 מיליון דולר לאורך השנים ● כיום הוא מופסד לפחות 10 מיליון דולר על העסקה

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

ניגוד עניינים? בלומברג הצהיר שימכור את עסקיו אם ייבחר לנשיאות

בהודעה נכתב כי מייקל בלומברג יכניס תחילה את החברה לנאמנות עיוורת ובהמשך ימכור אותה ● אנליסטים מעריכים כי בלומברג תוכל להימכר ב-60 מיליארד דולר

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות שערים באירופה; המשקיעים עוקבים אחר חזרת מגזר הייצור בסין לעבודה

מדד המחירים לצרכן בבריטניה עלה בינואר בקצב שנתי של 1.8%, לעומת תחזיות של 1.6% ● תפוקת ענף הבנייה בגוש האירו ירדה ב-3.1% בדצמבר ● בורסות אסיה התאוששו; מדד ניקיי עלה ב-0.9%, ירידות נרשמו בשנחאי

עמדת הטענה של רכב  חשמלי בגרמניה /  צילום: רויטרס, Ralph Orlowski

העולם דוהר לכיוון הרכב החשמלי, אז למה ישראל מתעקשת להישאר מאחור?

רוכשי רכב חשמלי בגרמניה יקבלו בונוס מוגדל, בדרום קוריאה מקצים מאות מיליוני אירו לפריסת עמדות טעינה ובאנגליה טוענים ש"המכוניות החשמליות צריכות להיות הנורמה החדשה" ● הטרנד העולמי הזה פוסח על הרגולטור הישראלי שדווקא מכביד את המס על רכבים ירוקים

מוחמד בכרי / צילום: Mosab Omar, רויטרס

דעה: לשקרי מוחמד בכרי אין חופש ביטוי

גם המחוזי וגם העליון קבעו כי סרטו של בכרי, "ג'נין ג'נין", גדוש שקרים שאינם נובעים מטעות או מרשלנות, אלא מעשה מכוון כדי לעוות את המציאות ● להגן על הסרט שהוכח כשקרי כחלק מ"ההגנה על חופש הביטוי", זה פשוט לא להבין מהו חופש ביטוי

סוס הפוני פרד / צילום: צילום מסך

איך הגיע הסוס המיניאטורי פרד למחלקה הראשונה במטוס?

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה, כיוון שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

נתניהו הזמין את גנץ לעימות טלוויזיוני: "אם אתה לא יכול לעמוד בלחץ של עימות, איך תוביל את מדינת ישראל?"

נתניהו הזמין את גנץ לעימות בראיון בערוץ 20 ● גורם בכיר בכחול לבן: מעטים הסיכויים שגנץ יענה לעימות כזה

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

יצרניות הרכב הוותיקות שוברות את הראש: "איך להיות יותר כמו טסלה?"

בכירים בפולקסווגן, אאודי, פורשה וג'נרל מוטורס מאיצים את המאמצים להעלות על הכביש דגמים "הורגי טסלה" ● אנליסט במורגן סטנלי: "אם טסלה תוכיח שהיא רווחית, זה יבטל את אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שהיצרניות המסורתיות היססו 'ללכת על כל הקופה' עם המכוניות החשמליות"

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר, שמכהן כשבע שנים בתפקיד המנכ"ל, מסר היום כי "הביצועים יוצאי הדופן של הבנק בשנים האחרונות הם נקודת הזמן המתאימה ביותר להעביר את עמדת ההובלה למנכ"ל אחר"

מזוודת מזומנים /  צילומים: יוסי כהן, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השופטת איימה במאסר מיידי, והקנס שולם במזוודת מזומנים

עבריין מורשע סירב במשך שנים לשלם קנס של 850 אלף שקל שהטיל עליו בית המשפט ● מיד לאחר האיום של השופטת במאסר הוא מצא את הכסף: למחרת הגיע אחיו לסניף דואר עם מזוודה ובה 850 אלף שקל במזומן