גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם טבע עוזבת את ישראל?

השתלטות הקרנות על החברה ותהליך ההבראה מעוררים שאלות לגבי הבעלות העתידית על החברה

טבע / צילום: רויטרס - Ammar Awad
טבע / צילום: רויטרס - Ammar Awad

הרכישות החוזרות ונשנות של מניות טבע ע"י וורן באפט, עשו כותרות בגין המוניטין ויוקרתו אולם האמת היא שהקדימו אותו ברכש מסיבי משמעותי יותר של מניות טבע חברות השקעה לא פחות גדולות ומפורסמות. מתקופתו של אלי הורביץ ועד היום לא נוצרו גרעיני שליטה בטבע, דבר שאיפשר לטוב ולרע את השליטה האבסולוטית של מנהליה בחברה. מניות החברה פוזרו לידי מאות חברות השקעה ומשקיעים מוסדיים ,שעד למשבר הגדול של 2017 החזיקו כ"א מהם שברירי אחוזים או אחוזים בודדים, שהגדולה ביניהן היה פידליטי, שבשיאה החזיקה כ-6% מהחברה.

המשבר בטבע נוצל ע"י בנקי השקעות ומשקיעים מוסדיים אשר החלו מאז מחצית 2017 לרכוש את מניותיה בכמויות הולכות וגדלות. הגדילו לעשות שתי חברות השקעה גדולות מקליפורניה "קפיטל ריסרץ", המחזיקה כ-13% ממניות טבע, ו"פרנקלין רסורסס" המחזיקה כ-8% מהחברה, כאשר טבע היא חברת הפארמה הגדולה ביותר בפורטפוליו שלה.

רוב הקרנות החלו במסע הרכש המסיבי לפני כשנה כאשר מחיר מניית טבע היה 11-19 דולר,והמשיכו במסע הרכש גם ברביע השני של 2018 כשהמניה טפסה ל-23 דולר, למרות הפיתוי הרב למכור את המניות שאספו ברווח של עשרות אחוזים בתקופה קצרה מאוד. אין ספק שהתנהגות כזו של המשקיעים הגדולים מצביעה כי לדעתם פוטנציאל ההשבחה של טבע עדיין לא מוצה.

הסיבה העיקרית שהמשקיעים הגדולים לא מימשו את רווחיהם הגדולים בחזקת "קח את הכסף וברח" היא לא רק המתנה למימוש פוטנציאל תהליך ההבראה של החברה, אלא הסיכוי כי טבע תהפוך לקראת סוף 2019 ליעד אטרקטיבי מאוד להשתלטות זרה עליה. חברות ההשקעה הגדולות ממתינות להשתלטות שכזו,כדי לממש את השקעותיהן ברווחים העולים בעשרות אחוזים על פני הרווח הבורסאי הנוכחי, וזאת משום שהמשתלט הזר יצטרך לשלם להן "פרמיית שליטה" מעל ומעבר למחיר השוק הבורסאי.

למרות הדיאטה החריפה שטבע עוברת מאז שלהי 2017 היא עדיין החברה הגנרית הגדולה בעולם השולטת בכ-9% מהשוק העולמי וכ-14% מהשוק האמריקאי ומוכרת לכ-60 מדינות - זהו יתרון שיווקי שלא יסולא בפז. המועמדים להשתלטות על טבע יגיעו כנראה משני כיוונים שונים באופיים. הראשון הוא אחת משמונה חברות הפארמה הבינלאומיות הגדולות, שעוסקות בעיקר בתרופות אתיות, שנכנסו אף הן לתחום הגנרי. הכיוון השני הוא אולי חברות פארמה הודיות או סיניות הלוטשות עיניים לפלחי השוק של טבע. להודים לפחות שתי חברות פארמה גנריות בינלאומיות גדולות, שמתחרות בטבע, ולסינים חברות פארמה גדולות הפועלות בשוק הסיני. השתלטות הודית או סינית אידיאלית כדי לפרוש כנפיים מהירות בפלחי השוק הרווחיים בארה"ב ואירופה.

המצב העכשווי שבו קרוב ל-40% ממניות טבע נמצאות בידי חצי תריסר חברות השקעה, הופך את אקט ההשתלטות לקל יחסית לביצוע. אמנם מנכ"ל טבע הצהיר עם כניסתו לתפקיד, כאשר המניה הייתה בשפל המדרגה, כי "לא נכניס משקיע אסטרטגי או ננפיק מניות", אבל בסוף 2019, כאשר תהליך ההבראה יסתיים, כנראה תהיה השתלטות אסטרטגית זרה בהליך מהיר יחסית.

האם זה טוב או רע לישראל? טבע תשתנה ממתכונתה הנוכחית-ההנהלה, המטה ומערך השווק והמכירות יעברו לחו"ל, ובארץ יישארו חלק מהמו"פ ומפעלי הייצור הרווחיים, כולל המכירות לשוק המקומי, שיספקו תעסוקה לכמה אלפי עובדים בודדים ותו לא, שלא לדבר על כך שגם המשך רישום מניות החברה בבורסה הישראלית יועמד בסימן שאלה גדול.

■ הכותב הוא לשעבר סמנכ"ל לכלכלה ותכנון במשרד הכלכלה. 

עוד כתבות

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שלושה ימי שיגורי רקטות: נזק ישיר המוערך בעשרות מיליוני שקלים עד כה

ברשות המסים טיפלו עד כה ב-67 תביעות בגין נזק ישיר שנגרם לאזרחים ● מדובר בנזק לרכוש בעקבות שיגורי הרקטות ולא בנזקים עקיפים בגין אובדן ימי עבודה, תשלומי שכר לעובדים או הפסדי רווחים

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"