גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

10 דרכים לשלם פחות על ביטוח מקיף לרכב

מי זכאי להנחות, על אילו כיסויים אפשר לוותר, ומה הטעות של רוב המבוטחים? זה הזמן לבדוק אם גם אתם משלמים יותר מדי על ביטוח הרכב

בטוח שאפשר להוזיל את ביטוח הרכב/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בטוח שאפשר להוזיל את ביטוח הרכב/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ביטוח 9.000.000

עלות האחזקה של כלי רכב בישראל אינה עניין זול, ועשויה להסתכם באלפי שקלים בחודש. לצד עלויות שוטפות כמו דלק או ביקורים במוסך, ההוצאה החשובה ביותר על הרכב היא פוליסת הביטוח שלו. בכביש רק דבר אחד בטוח, והוא ששום דבר אינו בטוח.

עולם הרכב מציע לנהגים שני סוגי פוליסות: ביטוח חובה וביטוחי רכב רכוש. ביטוח חובה, כשמו כן הוא - חובה, ומכסה את נזקי הגוף של נפגעים בתאונת דרכים שבה מעורב המבוטח. ביטוח זה אינו מכסה נזקי רכוש, המכוסים על ידי שני סוגים של ביטוחי רכוש: ביטוח צד ג' וביטוח מקיף.

להבדיל מביטוח החובה - נהגים לא חייבים לרכוש ביטוח רכוש לרכב. עם זאת, לאור עלותם של כלי רכב, תיקונם וחלפים עבורם, רובם המכריע בוחר מדי שנה לעשות זאת, במטרה להגן על כספם ביום סגריר.

ההבדל בין ביטוח צד ג' לביטוח מקיף הוא פשוט למדי: ביטוח צד ג' מכסה רק נזק שנגרם לרכוש של הגורם השני בתאונה, ולא לרכבו של המבוטח עצמו. ביטוח זה מתאים בעיקר לכלי רכב ותיקים וזולים שעשויים בכל רגע להחזיר נשמתם למחסן החלפים.

מסיבה זו בוחרים רוב המבוטחים בביטוח מקיף, המכסה גם את כלי הרכב שלהם בעת צרה וגם את ביטוח צד ג' בתוכו. ביטוח מקיף מכסה שורה ארוכה של נזקים פוטנציאליים, לא עלינו - מתאונת דרכים או חבלה, דרך השחתה, שריפה ועד אסון טבע או כל נזק אחר שנגרם לרכב. הביטוח מפצה את המבוטח במקרים אלו, החל מהוצאות תיקונים ועד זיכוי מלא של שווי הרכב במקרה של גניבה או טוטאל-לוס. בסופו של דבר, בלי ביטוח מקיף כל נסיעה ברכב היא הימור, וככזו היא עלולה להסתיים בהפסד כספי לא מבוטל.

באתי, ראיתי, חסכתי - איך לחסוך מאות שקלים בביטוח הרכב/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

חיסכון של מאות שקלים בשנה

הצרכן הישראלי התבגר בשנים האחרונות ולמד להשוות ולחסוך, בין היתר בעזרת האינטרנט. לכן, אין זה מפתיע לגלות שבתחום הביטוח חלק הולך וגדל מהציבור מתקדם ומבצע השוואת מחירי ביטוח מקיף, צעד שעשוי לחסוך לו מאות שקלים בשנה. ועדיין, חלק לא מבוטל מהמבוטחים נכנע להרגלים ישנים, ובכך דווקא כן מוותר על ההזדמנות לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים מדי שנה, רק בשל ההנחה כי המחירים הם קשיחים. אז זהו, שלא.

ראשית יש להבין כי מחיר הפוליסה נקבע על סמך שני גורמים: סיכונים הקשורים למבוטח - כמו גיל, ותק נהיגה, עבר ביטוחי ותביעות ועוד, וסיכונים הקשורים לרכב - כמו דגם, שנת ייצור, מחיר חלפים, נתוני גניבות, מקרי טוטאל-לוס וכן הלאה. בהתאם לכך, יש לא מעט צעדים וגורמים שעשויים להוזיל משמעותית את מחיר הפוליסה הבאה שלכם:

1. סקר שוק

חיפוש אחר העסקה הטובה והמשתלמת ביותר עשוי לחסוך מדי שנה סכום נאה. בדומה לכל קנייה אחרת, כאשר רוכשים ביטוח רכב, השוואת מחירים היא חלק בלתי נפרד מהתהליך. בימינו זה פשוט למדי, בזכות לא מעט כלים יעילים ונגישים לביצוע השוואת מחירי ביטוח מקיף אונליין.

2. תהליך דיגיטלי

בנוסף להיותו כלי מצוין להשוואת מחירים, האינטרנט מציע לכל מבוטח שני יתרונות משמעותיים נוספים. ראשית, בחברות דיגיטליות המאפשרות זאת, עצם רכישת הביטוח אונליין חוסכת זמן רב, וזמן כידוע הוא כסף. שנית, חברה מתקדמת מאפשרת למבוטחים לבצע יותר פעולות, וליהנות מיותר שירותים אונליין - ללא תוספת מחיר: פתיחת תביעה, מעקב אחר תביעה, רכישת כיסויים, צ'ט עם נציג, ועוד. כלים אלו יחסכו לכם בבוא העת זמן, אנרגיה - ולא מעט עצבים.

3. עמלת סוכן

שוק הביטוח בישראל מאפשר לרכוש ביטוח ישירות מחברת הביטוח ולדלג על סוכן הביטוח שגובה עמלה המייקרת את הפוליסה. עם כל הצער על כך שבשנה הבאה לא תקבלו ממנו שי לחג, באספקט הכלכלי זה כנראה ישתלם לכם.

4. זכאות להנחה

נהגים מנוסים, סטודנטים, בעלי מוגבלויות פיזיות ועוד, זכאים ברוב המקרים להנחה בביטוח המקיף. כשפונים לחברות ביטוח מומלץ למסור כמה שיותר פרטים אישיים. זה עשוי להשתלם ביותר.

5. עבר ביטוחי

גם נהגים שלא הפעילו את פוליסת הביטוח במשך כמה שנים ברציפות, לרוב זכאים להנחה משמעותית במחיר הפוליסה, כיוון שפוטנציאל הסיכון שלהם נמוך.

6. השתתפות עצמית

ברוב המקרים נוכל להוזיל את הפוליסה בתמורה להגדלת ההשתתפות העצמית למקרים של תאונה או נזק לרכב. זכרו לבדוק גם מה גובה ההשתתפות העצמית בתיקון הרכב במוסך הסדר לעומת מוסך פרטי.

7. מערכות מיגון והתראה

מערכות כמו איתוראן, מובילאיי ועוד הופכות את רכבכם לבטוח יותר ובכך לפחות מועד לתאונות. כיוון שכך, הן בהחלט עשויות להוזיל בעשרות אחוזים את מחיר הביטוח המקיף שלכם. התקנתן אמנם כרוכה בהוצאה - אך זו תחזיר את עצמה מהר מאוד לאור ההנחה במחירי פוליסה.

8. רכב שני

הידעתם, אם יש רכב נוסף בבית, הסיכון נחלק בין שני הרכבים, מה שמוריד את מחיר הפוליסה עבור כל אחד מכלי הרכב.

9. חבילת ביטוח

לרוב משתלם לעשות את ביטוח החובה והמקיף באותה חברה, זאת מאחר וחברות הביטוח נוהגות להציע הנחה נוספת למבוטחים הרוכשים כמה פוליסות.

10. שירותים נלווים

לחברות הביטוח אמנם אסור לגרוע מהפוליסה התקנית הבסיסית, אך כל חברה מציעה כיסוי ושירותים נוספים שונים המשפיעים על המחיר. מדובר בשירותים ותוספות כגון גרירה, ביטוח שמשות, פנסים, מראות, רכב חלופי, רדיו ועוד. ברוב המקרים ניתן לוותר על הפחות חשובים מהם, ולחסוך עוד בהוצאות.

כחלק מהנוהל, מדי שנה חברות הביטוח שולחות חידוש פוליסה לכל המבוטחים. אך כאן הסיפור לא נגמר, אלא רק מתחיל. קיבלתם הצעה לחדש פוליסה? נהדר. עכשיו צאו להשוות מחירים ותנאים. ההימור שלנו: תופתעו מהסכום שתחסכו בסופו של דבר. בהצלחה, והכי חשוב: סעו בזהירות.

עוד כתבות

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ננעל בעליות קלות: ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו, מניית דלק רכב זינקה בעוד 15%

המדדים ננעלו בנטייה חיובית קלה סביב רמות הפתיחה ● קבוצת דלק הודיעה על מכירת יתרת החזקותיה בדלק רכב ● בורסות וול סטריט נפתחו בעליות קלות לקראת פרסום הודעת הריבית של הפד מאוחר יותר הערב

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סופית: תאגיד השידור פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של ועדת המדרוג מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"

בריאן פירס, ראש אגף הכלכלה ביאט"א / צילום: IATA

למרות הגידול במספר הנוסעים: 2019 הייתה שנה מאכזבת לענף התעופה

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין השליכה השנה גם על ענף התעופה ותנועת הנוסעים, שאומנם צמחה אך בשיעור מתון מהתחזיות ●  בפתיחת כנס המדיה העולמי של ארגון התעופה העולמי בז'נבה, הודיע הארגון כי הוא מצמצם את התחזית לשנה הבאה לתנועה עולמית של 4.7 מיליארד נוסעים

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

אמנון ברקאי, סמנכ”ל ההפקה בחדשות 13 וטלי גורן, סמנכ”לית הרגולציה של קשת / צילום: יח"צ

"גם ככה זו שנה היסטרית לחברות החדשות בכל מה שקשור להוצאות כספיות"

ההיערכות למערכת הבחירות, ובעיקר ליום השידורים המיוחד בבחירות עצמן, מאתגרים את תאגיד השידור ואת קשת ורשת ● לכולם ברור שמתכונת משדר הבחירות תהיה דומה יותר למתכונת החסכנית של בחירות ספטמבר ופחות לסבב הראשון של הבחירות בחודש אפריל

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אם יתברר שמכרז הדור החמישי בסלולר ימנע מיזוגים בשוק, האם שווה לדחותו?

זו השאלה שצריכה להישאל ולהתברר, והיא לא נשאלת ● ברור למה משרד התקשורת רוצה להימנע מדחייה של המכרז ● בסוף האחריות לקדמה הטכנולוגית מוטלת עליו, וישראל במקום לא טוב

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

ירון יצהרי, עומר ישראק, פרופ' ורדה שלו, רן סער וג'ף מרתה  / צילום: מדטרוניק, יח"צ

משלחת של מדטרוניק חתמה על הסכם עם מכבי בכנס ICI 

וגם: מי ביקשה מיעקב ליצמן שילמד מארה"ב ולא רק מצ'ילה

 

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

טראמפ כנבל העל של מארוול תאנוס  / צילום: צילום מסך, גלובס

"אתם יודעים שהוא הנבל, כן?": הציוץ של טראמפ גורר לעג ברחבי הרשת

אחד מחשבונות הטוויטר של הקמפיין של טראמפ העלה סרטון ובו טראמפ מוצג כנבל העל של מארוול שדוגל בהשמדת מחצית מהיקום

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שעות ספורות לפיזור הכנסת, כחול לבן פותחת פער על הליכוד

הכנסת ה-22 צפויה להתפזר הלילה, ומדינת ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר לקראת עוד מערכת בחירות סוערת