גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משחור לנס: הכירו את האיש שאמור להפוך את קופיקס ליותר מ-5 שקלים

אירם גרייבר, לשעבר מנכ"ל וילי פוד, אמור להיות האיש שיביא לרמי לוי את הטרן-אראונד ברשת קופיקס שנקלעה לקשיים ● בין האתגרים שעומדים בפני גרייבר עם כניסתו לתפקיד - רשת בתי הקפה ולא מעט אדמה חרוכה שהשאירו קודמיו

רמי לוי / צילום: איל יצהר
רמי לוי / צילום: איל יצהר

אתמול (ד') בערב נודע כי רמי לוי מעביר הילוך בכל מה שקשור לניהול ולשינוי הכיוון ברשת קופיקס שעליה השתלט לפני חודשים ספורים. לוי, בעל השליטה, המייסד והרוח החיה מאחורי רשת הדיסקאונט הנושאת את שמו, מינה את אירם גרייבר, לשעבר מנכ"ל וילי פוד, למנכ"ל רשת בתי הקפה המוזלים והסופרים העירוניים. המינוי האמור אינו סוף פסוק אלא רק ההתחלה, כשגרייבר אמור להיות האיש שיביא ללוי את הטרן-אראונד ברשת שנקלעה לקשיים, ובמקביל, לסייע לו להשיג את ההצלחה שחמקה ממנו בתחום הסופרים השכונתיים. 

קופיקס, שהוקמה בשנת 2013 על-ידי היזם אבי כץ תחת הרעיון של מחיר אחיד של 5 שקלים, מפעילה היום, בעיקר באמצעות זכיינים, 123 סניפי בתי קפה ו-31 סופרמרקטים. נוסף על כך היא מפעילה באמצעות זכיינים קרוב ל-70 בתי קפה ברוסיה, בעיקר במוסקבה, וככלל סובלת כבר תקופה לא קצרה מהרעה במצב עסקיה. 

בחודשים האחרונים, קבוצת קופיקס שעברה תקופה ממושכת של טלטלות והפסדים תפעוליים, נוהלה ללא מינוי מנכ"ל קבוע, אך לוי וגרייבר החלו להכין את הקרקע. ההערכה היא שאת עיקר תשומת הלב שלו יקדיש גרייבר לבתי הקפה ברשת, וזאת על רקע המומחיות הרבה של בעל השליטה בתחום הקמעונאות. גרייבר נחשב למוערך מאוד בענף, לאחר המהפך המשמעותי שביצע בוילי פוד במהלך כהונתו כמנכ"ל ועד להשתלטות המחודשת של האחים ויליגר. אלא ששם כהונתו הסתיימה מהר מדי וייתכן שלא ממש איפשרה לו להציג את מלוא יכולותיו.

כך או כך, ללוי, ומעתה בעיקר לגרייבר, יש הרבה מה לעשות בקופיקס. ההצלחה לא בהכרח מובטחת והמתחרים ייבחנו את מה שהם עושים ומשיגים, זאת בעיקר לאור העובדה שהפוטנציאל של הרשת - כלפי עצמה וכלפי השוק - גדל משמעותית.

לשפר את היחסים העכורים עם הזכיינים 

אז מה הם האתגרים שעומדים בפני גרייבר עם כניסתו לתפקיד? האתגר המשמעותי הוא רשת בתי הקפה. שם יידרש שינוי מאסיבי: מצד אחד, סגירה של סניפים הפסדיים (כשהחברה צפויה לסגור בתקופה הקרובה עד כ-5 סניפים במיקומים שבהם להערכתה אין סיכוי להפוך אותם לרווחיים); ובמקביל, להוכיח שאפשר להפוך את הפעילות הזו לרווחית ולשפר את היחסים העכורים עם הזכיינים.

עם השלמת העסקה, הזכיינים של בתי הקפה של קופיקס, שלאורך תקופה חוו חבטות וטלטלות, חששו כי הם יוזנחו, יידחקו לפינה ויהפכו לבן חורג בעסקה שעניינה היה רשת הסופרמרקטים. במינוי של גרייבר לוי מאותת כי הוא הביא מנהל חיצוני מקצועי ומנוסה, שיוכל להעניק תשומת לב ניהולית משמעותית גם לרשת בתי הקפה. ההערכה היא כי גרייבר, שבעבר התעקש על יבוא של מוצרי פרימיום גם בימיו בוילי פוד, צפוי לעשות לבצע מהלכים דומים גם ברשת בתי הקפה.

כמו כן, יש לקוות כי הטעות של ייקור מחירי הקפה מ-5 שקלים ל-6 שקלים שעוררה את זעמם של הצרכנים שחשו נבגדים, לא תחזור אצל ההנהלה החדשה. ואולם, בשאר התפריט של הרשת, מרחב התמרון גדול יותר וניתן להעריך שגרייבר ינסה להביא שם ערך מוסף.

מוצרי פרימיום ומותגי איכות 

בתחום הסופרמרקטים, לוי וגרייבר לא רוצים להסתפק במגוון המוגבל שהיה קיים עד כה בסופר קופיקס, וכעת הם מבקשים להרחיב אותו גם למוצרי פרימיום ומותגי איכות כדי להרחיב את קהל הלקוחות, להגדיל את המכירות ולשפר את הרווחיות. המטרה של לוי היא להוריד את סל הקנייה בתוך הערים בכ-15% - אתגר שאולי אינו גדול במיוחד לאור העובדה שהרשתות שפועלות בתוך הערים נהנות מרווחיות גבוהה יותר.

איך זה קורה? "הצרכנים שקונים בחנויות שופרסל אקספרס הם כאלה שפחות מתעסקים עם נושא המחיר", אמר לפני שנה מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, בראיון ל"גלובס", ופירט: "במקום לקנות נס קפה של עלית הם יקנו טייסטר'ס צ'ויס; במקום חיתול בייביסיטר יקנו פמפרס; במקום בשר מפולין הם יקנו בשר מארגנטינה; במקום לשלם 90 שקל הם ישלמו 140 שקל. האוכלוסייה הזו פשוט קונה ביותר, ובתמהיל שהם קונים אנחנו משפרים את הרווחיות בעוד 1%-2%".

גם אייל רביד, מנכ"ל ובעלי ויקטורי, אמר לאחרונה בראיון ל"גלובס" כי "צורת ביצוע הקנייה של הצרכן בסופר שכונתי היא שונה לגמרי מצרכן שמגיע וממלא עגלה של 500 שקל כשהוא מגיע לסופר הגדול. הוא רגיל לרדת לסופר ולקנות ב-100-120 שקלים. גם אם הוא רואה מבצע הוא לא תמיד מרים אותו, להבדיל מצרכן שמגיע לקנייה מרוכזת שבודק טוב-טוב מה הוא קונה. מן הסתם, הרווח הגולמי בחנויות האלה הוא נמוך יותר מאשר הרווח שבתוך השכונה".

אל הצרכנים הללו, שלוי מכנה "לקוחות שבויים", הוא מבקש להגיע כעת באמצעות שינוי המגוון, המחיר והפריסה. בחודש הבא צפוי להיפתח הסניף הראשון של 'רמי לוי בשכונה' תחת הפעילות של קופיקס בהרצליה, שישתרע על שטח של 450 מ"ר. מדובר בסניף גדול בהרבה מאלה שסופר קופיקס מפעילה היום שגודלם כ-200 מ"ר. אבל הגודל הזה הוא לא הגודל שלוי מעוניין להסתפק בו, כשהמטרה היא למצוא נכסים בשטח של עד 1,000 מ"ר לטובת הסופרים השכונתיים. שם, כאמור לוי מכיר היטב את העבודה.

כיום קופיקס מחזיקה סניפים משלושה סוגים: שכונתיים, ברחובות ראשיים ובקניונים. כך, לוי וגרייבר יידרשו להתחרות גם ברשתות שפועלות בשכונות דוגמת טיב טעם בעיר, AM:PM , ושופרסל אקספרס, אבל גם ברשתות עם סניפים גדולים יותר דוגמת מגה בעיר ושופרסל שלי. שם חוקי המשחק אחרים שכן הן מציעות מעדנייה של גבינות וקצביה, מה שלעיתים קרובות גורם לצרכנים להעדיפם גם לקניות בשכונה כדי לקנות גבינה צהובה פרוסה או עוף טרי.

בקופיקס יידרשו למצוא פתרונות גם לאתגר הטריות שיביא אליהם את הצרכנים הללו. לוי כבר הצהיר שבכדי להגדיל את המגוון ולהשיג שטח מדף רחב יותר הוא צפוי לוותר על קרונות הקפה בתוך סופר קופיקס. בכך הוא צפוי להתמודד עם הפער בין המגוון שקיים כיום בשופרסל אקספרס שמחזיקה כ-3,000 מוצרים, זאת לעומת סופר קופיקס שהחזיקה עד לאחרונה רק 1,300 מוצרים.

בנוסף לכל אלה גרייבר יידרש לטפל גם בהפסדים המתמשכים של המפעל של קופיקס ובלא מעט אדמה חרוכה שהשאירו קודמיו, ולהוכיח שהוא מסוגל להוציא את החברה מהבוץ שנקלעה אליו. 

עוד כתבות

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה