גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משחור לנס: הכירו את האיש שאמור להפוך את קופיקס ליותר מ-5 שקלים

אירם גרייבר, לשעבר מנכ"ל וילי פוד, אמור להיות האיש שיביא לרמי לוי את הטרן-אראונד ברשת קופיקס שנקלעה לקשיים ● בין האתגרים שעומדים בפני גרייבר עם כניסתו לתפקיד - רשת בתי הקפה ולא מעט אדמה חרוכה שהשאירו קודמיו

רמי לוי / צילום: איל יצהר
רמי לוי / צילום: איל יצהר

אתמול (ד') בערב נודע כי רמי לוי מעביר הילוך בכל מה שקשור לניהול ולשינוי הכיוון ברשת קופיקס שעליה השתלט לפני חודשים ספורים. לוי, בעל השליטה, המייסד והרוח החיה מאחורי רשת הדיסקאונט הנושאת את שמו, מינה את אירם גרייבר, לשעבר מנכ"ל וילי פוד, למנכ"ל רשת בתי הקפה המוזלים והסופרים העירוניים. המינוי האמור אינו סוף פסוק אלא רק ההתחלה, כשגרייבר אמור להיות האיש שיביא ללוי את הטרן-אראונד ברשת שנקלעה לקשיים, ובמקביל, לסייע לו להשיג את ההצלחה שחמקה ממנו בתחום הסופרים השכונתיים. 

קופיקס, שהוקמה בשנת 2013 על-ידי היזם אבי כץ תחת הרעיון של מחיר אחיד של 5 שקלים, מפעילה היום, בעיקר באמצעות זכיינים, 123 סניפי בתי קפה ו-31 סופרמרקטים. נוסף על כך היא מפעילה באמצעות זכיינים קרוב ל-70 בתי קפה ברוסיה, בעיקר במוסקבה, וככלל סובלת כבר תקופה לא קצרה מהרעה במצב עסקיה. 

בחודשים האחרונים, קבוצת קופיקס שעברה תקופה ממושכת של טלטלות והפסדים תפעוליים, נוהלה ללא מינוי מנכ"ל קבוע, אך לוי וגרייבר החלו להכין את הקרקע. ההערכה היא שאת עיקר תשומת הלב שלו יקדיש גרייבר לבתי הקפה ברשת, וזאת על רקע המומחיות הרבה של בעל השליטה בתחום הקמעונאות. גרייבר נחשב למוערך מאוד בענף, לאחר המהפך המשמעותי שביצע בוילי פוד במהלך כהונתו כמנכ"ל ועד להשתלטות המחודשת של האחים ויליגר. אלא ששם כהונתו הסתיימה מהר מדי וייתכן שלא ממש איפשרה לו להציג את מלוא יכולותיו.

כך או כך, ללוי, ומעתה בעיקר לגרייבר, יש הרבה מה לעשות בקופיקס. ההצלחה לא בהכרח מובטחת והמתחרים ייבחנו את מה שהם עושים ומשיגים, זאת בעיקר לאור העובדה שהפוטנציאל של הרשת - כלפי עצמה וכלפי השוק - גדל משמעותית.

לשפר את היחסים העכורים עם הזכיינים 

אז מה הם האתגרים שעומדים בפני גרייבר עם כניסתו לתפקיד? האתגר המשמעותי הוא רשת בתי הקפה. שם יידרש שינוי מאסיבי: מצד אחד, סגירה של סניפים הפסדיים (כשהחברה צפויה לסגור בתקופה הקרובה עד כ-5 סניפים במיקומים שבהם להערכתה אין סיכוי להפוך אותם לרווחיים); ובמקביל, להוכיח שאפשר להפוך את הפעילות הזו לרווחית ולשפר את היחסים העכורים עם הזכיינים.

עם השלמת העסקה, הזכיינים של בתי הקפה של קופיקס, שלאורך תקופה חוו חבטות וטלטלות, חששו כי הם יוזנחו, יידחקו לפינה ויהפכו לבן חורג בעסקה שעניינה היה רשת הסופרמרקטים. במינוי של גרייבר לוי מאותת כי הוא הביא מנהל חיצוני מקצועי ומנוסה, שיוכל להעניק תשומת לב ניהולית משמעותית גם לרשת בתי הקפה. ההערכה היא כי גרייבר, שבעבר התעקש על יבוא של מוצרי פרימיום גם בימיו בוילי פוד, צפוי לעשות לבצע מהלכים דומים גם ברשת בתי הקפה.

כמו כן, יש לקוות כי הטעות של ייקור מחירי הקפה מ-5 שקלים ל-6 שקלים שעוררה את זעמם של הצרכנים שחשו נבגדים, לא תחזור אצל ההנהלה החדשה. ואולם, בשאר התפריט של הרשת, מרחב התמרון גדול יותר וניתן להעריך שגרייבר ינסה להביא שם ערך מוסף.

מוצרי פרימיום ומותגי איכות 

בתחום הסופרמרקטים, לוי וגרייבר לא רוצים להסתפק במגוון המוגבל שהיה קיים עד כה בסופר קופיקס, וכעת הם מבקשים להרחיב אותו גם למוצרי פרימיום ומותגי איכות כדי להרחיב את קהל הלקוחות, להגדיל את המכירות ולשפר את הרווחיות. המטרה של לוי היא להוריד את סל הקנייה בתוך הערים בכ-15% - אתגר שאולי אינו גדול במיוחד לאור העובדה שהרשתות שפועלות בתוך הערים נהנות מרווחיות גבוהה יותר.

איך זה קורה? "הצרכנים שקונים בחנויות שופרסל אקספרס הם כאלה שפחות מתעסקים עם נושא המחיר", אמר לפני שנה מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, בראיון ל"גלובס", ופירט: "במקום לקנות נס קפה של עלית הם יקנו טייסטר'ס צ'ויס; במקום חיתול בייביסיטר יקנו פמפרס; במקום בשר מפולין הם יקנו בשר מארגנטינה; במקום לשלם 90 שקל הם ישלמו 140 שקל. האוכלוסייה הזו פשוט קונה ביותר, ובתמהיל שהם קונים אנחנו משפרים את הרווחיות בעוד 1%-2%".

גם אייל רביד, מנכ"ל ובעלי ויקטורי, אמר לאחרונה בראיון ל"גלובס" כי "צורת ביצוע הקנייה של הצרכן בסופר שכונתי היא שונה לגמרי מצרכן שמגיע וממלא עגלה של 500 שקל כשהוא מגיע לסופר הגדול. הוא רגיל לרדת לסופר ולקנות ב-100-120 שקלים. גם אם הוא רואה מבצע הוא לא תמיד מרים אותו, להבדיל מצרכן שמגיע לקנייה מרוכזת שבודק טוב-טוב מה הוא קונה. מן הסתם, הרווח הגולמי בחנויות האלה הוא נמוך יותר מאשר הרווח שבתוך השכונה".

אל הצרכנים הללו, שלוי מכנה "לקוחות שבויים", הוא מבקש להגיע כעת באמצעות שינוי המגוון, המחיר והפריסה. בחודש הבא צפוי להיפתח הסניף הראשון של 'רמי לוי בשכונה' תחת הפעילות של קופיקס בהרצליה, שישתרע על שטח של 450 מ"ר. מדובר בסניף גדול בהרבה מאלה שסופר קופיקס מפעילה היום שגודלם כ-200 מ"ר. אבל הגודל הזה הוא לא הגודל שלוי מעוניין להסתפק בו, כשהמטרה היא למצוא נכסים בשטח של עד 1,000 מ"ר לטובת הסופרים השכונתיים. שם, כאמור לוי מכיר היטב את העבודה.

כיום קופיקס מחזיקה סניפים משלושה סוגים: שכונתיים, ברחובות ראשיים ובקניונים. כך, לוי וגרייבר יידרשו להתחרות גם ברשתות שפועלות בשכונות דוגמת טיב טעם בעיר, AM:PM , ושופרסל אקספרס, אבל גם ברשתות עם סניפים גדולים יותר דוגמת מגה בעיר ושופרסל שלי. שם חוקי המשחק אחרים שכן הן מציעות מעדנייה של גבינות וקצביה, מה שלעיתים קרובות גורם לצרכנים להעדיפם גם לקניות בשכונה כדי לקנות גבינה צהובה פרוסה או עוף טרי.

בקופיקס יידרשו למצוא פתרונות גם לאתגר הטריות שיביא אליהם את הצרכנים הללו. לוי כבר הצהיר שבכדי להגדיל את המגוון ולהשיג שטח מדף רחב יותר הוא צפוי לוותר על קרונות הקפה בתוך סופר קופיקס. בכך הוא צפוי להתמודד עם הפער בין המגוון שקיים כיום בשופרסל אקספרס שמחזיקה כ-3,000 מוצרים, זאת לעומת סופר קופיקס שהחזיקה עד לאחרונה רק 1,300 מוצרים.

בנוסף לכל אלה גרייבר יידרש לטפל גם בהפסדים המתמשכים של המפעל של קופיקס ובלא מעט אדמה חרוכה שהשאירו קודמיו, ולהוכיח שהוא מסוגל להוציא את החברה מהבוץ שנקלעה אליו. 

עוד כתבות

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

בייניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"