גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבט קדימה: 5 אירועים שישפיעו על השווקים השבוע

עונת הדוחות בארה"ב תעלה הילוך השבוע, עם פרסום תוצאותיהן הכספיות של גוגל, טוויטר, אינטל ועוד חברות אמריקאיות גדולות ● תשואות האג"ח האמריקאיות ימשיכו לרכז עניין בשווקים ● איטליה מתעוררת לשבוע שלאחר דירוג האשראי ● על רקע המתיחות עם סעודיה, נתון הצמיחה של הכלכלה האמריקאית יתפרסם ביום שישי ● מה יניע את שוקי ההון בעולם בשבוע המסחר הקרוב

בניין בורסת הנאסד"ק במנהטן / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
בניין בורסת הנאסד"ק במנהטן / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

שבוע המסחר בבורסות וול סטריט צפוי להיפתח מחר (יום ב'), על רקע שלל אירועים מרכזיים שצפויים לספק כותרות. זאת, בסיכום שבוע תנודתי, שבסופו המדדים המובילים בוול סטריט הצליחו לשמור על יציבות ונותרו כמעט ללא שינוי.

בסיכום שבועי, מדד המניות S&P 500 עלה ב-0.1%, מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.4% ומדד הנאסד"ק איבד 0.6%. מנגד, בבורסות אירופה המדדים סגרו את השבוע החולף ברמות הנמוכות ביותר מאז פברואר 2017.

הנה חמישה אירועים כלכליים, שהשפעתם עשויה להיות מורגשת בשוקי ההון בעולם ובישראל בשבוע המסחר הקרוב. 

1. עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך

השבוע יפורסמו תוצאותיהן הכספיות של עשרות חברות בארה"ב, מה שצפוי לספק אינדיקציה ברורה לגבי רווחיות החברות בארה"ב ברבעון זה. ביום שלישי לפני המסחר ענקית הפארמה ביוג'ן תפרסם את דוחותיה לרבעון, יחד איתה יפרסמו מקדונלדס, קאטרפילר ווריזון. ביום רביעי החברות UPS, AT&T ובואינג יפרסמו דוחות לפני פתיחת המסחר, והחברות ויזה, מיקרוסופט ווירפול יפרסמו דוחות לאחר סגירת המסחר. 

את עיקר העניין ירכזו החברות אמזון, גוגל וטוויטר שיפרסמו את תוצאות הרבעון השלישי ביום חמישי הקרוב. טוויטר תפרסם דוחות לפני פתיחת המסחר, גוגל, אמזון, סנאפצ'ט, אינטל גילאד ועוד יפרסמו דוחות לאחר סגירת המסחר. האנליסטים מעריכים כי במהלך 2018 יוסיף שיעור הרווח לצמוח בהדרגה לרמה של 11.7% ברבעון הרביעי, ביחס לשולי רווח של 11.5% כיום. נציין כי שולי הרווח הנוכחיים הם הגבוהים מאז ומעולם.

לפי בית ההשקעות אופנהיימר: "עונת הדוחות עשויה לספק כיוון למניות ולהרגיע את חששות המשקיעים מפגיעת עסקי חברות הטכנולוגיה כתוצאה מזעזועים גלובליים, או לחלופין לספק הוכחה לחששות הללו בתוצאות חלשות מהצפוי. אנו מעריכים כי התרחיש הראשון הנו סביר יותר מאשר השני, ובכך צופים עונת דוחות חיובית עבור חברות הטכנולוגיה הישראליות. אנו סבורים כי הצגת צמיחה גבוהה ועקבית בהכנסות וברווחיות מהווה את האלמנט המרכזי בבחינת החברות שעשויות להוות פוטנציאל לרכישה בעתיד או להצלחה עסקית בכוחות עצמה".

2. תשואות האג"ח האמריקאיות ירכזו עניין

גם השבוע תשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב יעמדו במוקד העניינים. ביום חמישי האחרון התפרסמו פרוטוקולי הפד מישיבתם האחרונה, בה העלו את הריבית בפעם השמינית ברציפות. מדיוני הוועדה עולה כי הפד ממשיך להיות ניצי לגבי כיוון הריבית, מה שהכביד על שוק המניות והקפיץ את התשואה על האגרות החוב של ממשלת ארה"ב. לפי הערכות כלכלני הפד, הריבית צפויה להעלות לפחות 3 פעמים עד לסוף השנה הבאה, תחזית שהצליחה לפני יותר משבוע להצית חששות בשווקים מריצה מהירה מדי של הריבית, ומה שהכביד על שוק החוב ועליית התשואות בארה"ב. 

"חשוב לציין שמבחינה מאקרו כלכלית, עליית הריבית והתשואות בזמנו נבעו מהתפתחויות חיוביות ולא שליליות בכלכלה, כמו: צמיחה מהירה יותר ושיעור אבטלה נמוך יותר", אמר עופר קליין מהראל. "חלק מהחששות התמתנו לאחרונה כאשר נשיא ארה"ב אישר שהוא מתכנן להיפגש עם מנהיג סין לקראת סוף נובמבר (בוועידת ה-G20 בארגנטינה). בנוסף, אינפלציית הליבה שפורסמה בארה"ב (והסיבה של הפד להעלאת הריבית) הייתה נמוכה מהצפי, חודש שני ברציפות. האינפלציה בארה"ב ספטמבר ירדה ל-2.3% (2.7% באוגוסט), בעיקר בשל ירידה בתרומת רכיב האנרגיה. אינפלציית הליבה נותרה ללא שינוי 2.2% כאשר גם אינפלציית השירותים (ללא אנרגיה) נותרה גבוהה על 3%".

3. נתון הצמיחה בארה"ב יתפרסם בסוף השבוע

ביום שישי הקרוב יפורסמו נתוני הצמיחה של הכלכלה האמריקאית לרבעון השלישי של השנה. צפי הכלכלנים בשוק הוא לצמיחה של 3.3%. המשך הצמיחה של הכלכלה האמריקאית בקצב נאות, ייחזק את העמדה של הפד לגבי תוואי העלאות הריבית בהתאם להמשך להתרחבות המתמשכת בפעילות הכלכלית.

מעניין יהיה לראות את קצב הצמיחה של הכלכלה האמריקאית לצד מלחמת הסחר שממשיכה לספק כותרות. בהקשר זה נציין את נתון הצמיחה של סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, שפורסם ביום שישי האחרון והצביע על האטה. הכלכלה הסינית הציגה צמיחה של 6.5% "בלבד" במהלך הרבעון - קצב הצמיחה החלש ביותר מאז 2009.

בחזרה לעניין הצמיחה האמריקאית, ושל מחיר הנפט והשפעותיו על הצמיחה, נציין את המתיחות בין סעודיה לארה"ב סביב רצח העיתונאי בטורקיה. רק בסוף השבוע שעבר שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, הודיע כי לא ישתתף בוועידה הבינלאומית להשקעות שצפויה להתקיים בסעודיה השבוע, וזאת לאחר שלל בכירים שהחרימו את הוועידה.

4. "הרעש בשוקי אירופה רחוק מלהסתיים"

בסוף השבוע החולף סוכנות הדירוג מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של ממשלת איטליה לרמה של BBB מינוס, כשברקע נמשכת המחלוקת בין ארץ המגף לאיחוד האירופי. במודי'ס חוששים כי הגירעון של ממשלת איטליה ימשיך להיות גבוה בשנים הקרובות - מה שלא יתרום יעיב ליחס החוב לתוצר של איטליה, שעומד על 131%.

"השאלה החשובה ביותר כיום למשקיעים באירופה היא מתי, אם בכלל, ייפתר המשבר בין הצדדים", אמר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות. "להערכתנו, כמו בכל משבר באירופה בשנים האחרונות, כדאי להבדיל בין התוצאה בטווח הקצר לזו שבטווח הארוך. בטווח הארוך האירופים יעשו הכל על מנת למנוע מאיטליה להיקלע למשבר שכן איטליה גדולה מכדי ליפול. בסופו של דבר הצדדים יגיעו לפשרה ולכן תרחיש יום הדין של פירוק גוש האירו - שואף לאפס. עם זאת, אין ספק שהדרך לפשרה בין הצדדים עקלקלה ומלאה בורות ולכן הרעשים בשוקי אירופה רחוקים מלהסתיים".

5. תזוזות בשוק האג"ח המקומי

לגבי השוק המקומי, מחר יפורסם פרוטוקול הריבית של בנק ישראל מישיבתו האחרונה, מה שצפוי לספק אינדיקציה לגבי הדעה הרווחת בוועדה לגבי הריבית במשק. יונתן כץ, מלידר שוקי הון, אמר בשיחה עם "גלובס": "יכול להיות שנראה שינוי בהצבעה בקרב חברי הוועדה, מה שעשוי להשפיע על תשואות על האג"ח הממשלתיות".

לגבי הצטרפותו של הנגיד החדש, אמיר ירון, לראשות בנק ישראל, אמר כץ: "אם נתחשב בעובדה שהוא כלכלן שעסק 20 שנה בפרמיית תמחור נכסים פיננסים, אז בהיבט הזה, ריבית אפסית שבקרבנו מעוותת את פרמיית הסיכון, נראה לי שבשוליים הוועדה תהיה מכאן והלאה יותר נצית. אני מבין שהנגיד ייתן זמן לספוג את העולם המוניטרי, אך בסך הכל, להערכתי, נראה ועידה יותר נצית".

עוד כתבות

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

תחנת דלק תדלוק בנזין נפט מתדלק / צלם:  thinkstock

בשורה לנהגים: מחירי הדלק יירדו במוצ"ש ב-7 אגורות לליטר

החל מחצות הלילה שבין שבת לראשון יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, כך שהמחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.92 שקלים לליטר

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020