גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסכי וידאו במקום מראות צד - ועוד 3 שכלולים מפתיעים למכונית

סייענית אישית שמתחברת לבית החכם, נהיגה אוטונומית במצבי חירום ועזרה לנהג, ובינה מלאכותית שתלמד את מסלולי הנהיגה ורמת מיזוג האוויר המועדפת ● יצרניות הרכב נוסעות עם הטכנולוגיה

לקסוס: חיבור  בין הרכב לבית החכם / צילום: יחצ
לקסוס: חיבור בין הרכב לבית החכם / צילום: יחצ

תעשיית הרכב עוברת כיום מהפכה טכנולוגית, שעתידה לשנות בשנים הקרובות ביסודיות את חוויית השימוש ברכב. עזרים ותיקים ובסיסיים מקבלים יכולות חדשות, ממשקים קוליים הופכים את הרכב לשלוחה של הבית החכם, הרכב מסייע במצבי חירום ובינה מלאכותית לומדת את הנהג. זה לא מדע בדיוני: אלה פיצ'רים שניתן להזמין ולקבל בכלי רכב סדרתיים חדשים (ויקרים, בינתיים) כבר היום.

אאודי: וידאו במקום מראות צד

מראות הצד של הרכב - שתי פיסות הזכוכית המקובעות שבולטות מצדי הדלתות - השתנו רק במעט מאז ימי ראשית הרכב. גם היום הן פוגמת לא במעט בעיצוב האווירודינמי הבסיסי של הרכב, גובות מחיר ברעש ובצריכת דלק ומקטינות את יכולת התמרון במקומות צרים.

אבל טכנולוגיית הלואו-טק הזו הזו עתידה לפנות בשנים הקרובות את מקומה בהדרגה למראות צד וירטואליות שמבוססות על מצלמות ומסכים. סנונית ראשונה תצא לשוק כבר בשנה הבאה על סיפונה של אאודי e-tron החשמלית החדשה'בשלב הראשון רק כאופציה.

אאודי: וידאו  במקום מראות צד/ צילום: יחצ

את המערכת פיתחה סמסונג אלקטרוניקה הקוריאנית והיא כוללת שני מסכי 7 אינץ' בחדות גבוהה בטכנולוגיית OLED, שמשולבים בפינות הקדמיות הפנימיות של שתי הדלתות וממוקמים בתוך שדה הראייה הטבעי של הנהג. את מקום המראות עצמן מחליפות צמד מצלמות וידאו רגישות ברזולוציה גבוהה, שפועלות ביום ובלילה ומשדרות את התמונה למסכים בזמן אמת. למערכת יש כמה יתרונות: המצלמות הקומפקטיות מקטינות את רוחב הרכב בכמעט 15 סנטימטרים לעומת מראות מקובלות, מקטינות את מקדם הגרר האווירודינמי של הרכב ועמו גם את צריכת הדלק, מספקות תמונה משופרת בתנאי תאורה נמוכים ובמזג אוויר גרוע במיוחד, מונעות סנוור ומשפרות אלקטרונית את הראות ל"שטחים מתים". בנוסף המערכת כולל גם פונקציית מגע, שמוטמעת במסך ומאפשרת לנהג לבצע זום מיידי על התמונה שנשקפת בעת חנייה או השתלבות בתמרון מסובך.

אאודי טרם פרסמה את מחיר האופציה הזו אולם מן הסתם היא עשויה להתגלות כיקרה מהצפוי במציאות החנייה בישראל, שבה מראות צד מקובלות נופלות לעיתים קרובות קורבן לנהגים לא זהירים.

לקסוס: חיבור בין הרכב לבית החכם

בישראל המונח "סייענים" עדיין מתייחס בעיקר לפעילות מודיעינית עלומה מעבר לגבול. אבל בעולם הרחב סייענים אישיים, דוגמת אלקסה ושות', שמתרגמים פקודות קוליות לפעולות פיזיות בעולם האמיתי דרך הענן, ממשיכים לשדרג תחומים רבים של חיי היום-יום.

החזית החדשה היא כלי הרכב והנהגים, שתקועים בעומסי תנועה. בשנתיים האחרונות חזינו בלא מעט כלי רכב, שמציעים פתרונות אפטר-מרקט להפעלה מוגבלת של "אלקסה" מהרכב, אולם אמזון משתפת כיום פעולה עם יצרני הרכב להטמעת אלקסה בשלב הייצור ותכנון הרכב ודוגמה אחת היא לקסוס ES החדשה, שיוצאת כיום לשוק האמריקאי.

מערך המיקרופונים של אלקסה מובנה ברכב בתא הנהג, ומחובר לאפליקציה ייעודית, שפותחה בשיתוף עם לקסוס. לאחר חיבור המכונית לענן באמצעות סמארטפון או כרטיס סים מובנה האפליקציה מסתנכרנת עם מערכת הניווט והמולטימדיה של הרכב וניתן לשוחח איתה בשפה חופשית. מלבד פקודות נפוצות כמו הזמנה קולית של שירים וחיבור לשרת של אמזון לצורך ביצוע רכישות מקוונות תוך כדי נהיגה, ניתן לתת למערכת פקודות ניווט קוליות ליעד ולמסלולים, לקבל בזמן אמת מידע קולי על נקודות עניין בסביבה, לקבל מידע על הרכב ועוד, מבלי להוריד את העיניים מהנעשה בכביש.

לקסוס: חיבור  בין הרכב לבית החכם / צילום: יחצ

אבל זו רק ההתחלה. האפליקציה מאפשרת לנהל מהרכב, בפקודות קוליות, את מערכת הבית החכם - בהנחה שגם הבית מחובר לאלקסה. ניתן למשל לווסת את הטמפרטורה בחדרים מסוימים לפני ההגעה, לבדוק את מצב האבטחה של הבית, להפעיל ולכבות מכשירי חשמל שונים. מי שלא מסתפק בממשק קול יכול לקבל חיווי גרפי של ההפעלה על מסך המולטימדיה ברכב - בעת עמידה בפקקים למשל.

כל משך הנסיעה המערכת ממתינה ברקע לפקודות קוליות אולם ניתן להשתיק אותה מההגה.

ב.מ.וו: סיוע אוטונומי במצבי חירום

מכוניות אוטונומיות ללא נהג, שיכולות להגיע מיעד ליעד ללא התערבות אנושית, עדיין נמצאות במרחק של כמה שנים (ועשרות אלפי דולרים) בעתיד. אולם הטכנולוגיה הזו מייצרת מייצרת כבר היום בונוסים חיוניים בכלי רכב סדרתיים.

דוגמה אחת היא "מערכת לסיוע בעצירת חירום", שנכללת בחבילת עזרי הסיוע המתקדמים לנהג של רכב הכביש-שטח החדש של ב.מ.וו, X7, שייצא לשוק בקרוב. אם הנהג מאבד חלילה תוך כדי נסיעה את היכולת לנהוג ולשלוט ברכב, בשל מצב רפואי למשל, הוא צריך רק למשוך את מתג בלם החניה האלקטרוני.

ב.מ.וו: סיוע אוטונומי  במצבי חירום / צילום: יחצ

במצב כזה נכנסת מערכת החירום לפעולה: המחשב מנתח את הסביבה המיידית על הכביש בהתאם לנתוני החיישנים ההיקפיים שברכב והמערכת מאתרת מקום בטוח לעצירה על נתיב הנסיעה או בשולי הכביש, לוקחת פיקוד על ההיגוי, המצערת והבלמים, מפעילה את איתות ההאזהרה ומכוונת את הרכב לעצירה הדרגתית ובטוחה במיקום שנבחר. במקביל נשלחת למוקד התרעת מצוקה בזמן אמת על מיקומו של הרכב.

המערכת האוטונומית מתוחכמת מספיק כדי לבצע את כל התהליך גם אם הרכב נע בעת ההפעלה במרכז הכביש או בנתיב השמאלי ומבצעת עצמאית את תמרוני החלפת הנתיב במהירויות של 70 עד 100 קמ"ש. היכולות הללו עדיין עצמאיות מדי עבור הרגולציה האירופית ולכן הן יוצעו ברכב ב-2019 רק בארצות הברית ובשווקים אחרים בעולם.

מרצדס: בינה מלאכותית לשירות הנהג

"בינה מלאכותית לרכב" נשמעת לרבים עדיין כמו מילה שיווקית מעולם העתיד. אולם היא הופכת בהדרגה לחלק בלתי נפרד מכלי רכב מודרניים והחל מהחודש גם נהגים בישראל יוכלו לחוות חלק מהפוטנציאל הגלום בה.

החלוצה היא מערכת חוויית המשתמש החדשה של מרצדס בנץ, שמכונה MBUX ומגיעה כחלק מהמפרט התקני של מרצדס A קלאס החדשה. המערכת פותחה על בסיס שבבי בינה מלאכותית מבית אנבידיה ובמצבה הרגיל היא משמשת כממשק תפעול גרפי מקובל ברכב. במקביל היא מספקת לנהג מעין סייען אישי תוצרת בית, שמזהה פקודות קוליות מורכבות בשפה טבעית ומאפשר גם להתחבר לענן לצורך קבלת מידע בזמן אמת. אבל החידוש הגדול של המערכת הוא יכולתה ללמוד לאורך זמן את ההעדפות האישיות של הנהג - אופי המוזיקה ותחנות הרדיו שהוא מעדיף, רמת הקירור/חימום המועדפת ברכב, מסלולי נהיגה קבועים וכדומה.

מרצדס / צילום:יח"צ

המערכת משתכללת ככל שהיא לומדת יותר ומסוגלת להציע לנהג הצעות, באמצעות ממשק מגע, כגון הורדות מוזיקה וערוצי שמע מסוימים, קיצורי דרך להגעה ליעד ומידע אחר מותאם אישית. המערכת גם מסוגלת לשאוב עצמאית עדכוני תוכנה מהשרת של מרצדס כדי להרחיב את יכולותיה עם הזמן. חלק מהתוכנה של המערכת פותחה בישראל. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב