גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרפורמה בחברת החשמל שוב תקועה: מהו הסעיף שעלול להביא להעלאת תעריף החשמל

למרות ההצהרות החגיגיות ושינויי החקיקה, הרפורמה בחברת החשמל בסכנה ● ל"גלובס" נודע כי עובדי החברה דורשים למצוא פיתרון שימנע מיסוי של חמשת מיליארדי השקלים שניתנו להם כפיצוי ● האפשרויות שעל הפרק: ביטול הרפורמה או העלאת תעריף החשמל והגדלת היקף התשלומים לעובדים

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר
יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

מבוי סתום במו"מ בין המדינה לעובדי חברת החשמל בסוגיית מיסוי התשלומים לעובדים מאיים על הרפורמה בחברת החשמל ובמשק החשמל כולו.

ל"גלובס" נודע כי לא נמצא פתרון שימנע מיסוי ההפרשות להגדלת הפנסיה לעובדים, בהיקף של חמישה מיליארד שקל בעת ההפקדה. אם פתרון כזה לא יימצא, המשמעות תהיה ביטול הסכם הרפורמה או הגדלה ניכרת של היקף התשלומים לעובדים, כדי לקזז את המס - תוספת שתמומן באמצעות העלאת תעריף החשמל. אם לא יושג פתרון עד חודש נובמבר, עלול לפוג תוקף ההסכם הקיבוצי שנחתם בין המדינה לעובדים ולהסתדרות במאי - והרפורמה כולה תתבטל.

גורמים באוצר אמרו היום (ד') ל"גלובס" כי מדובר ב"אירוע שרשות המסים הייתה צריכה לסיים מזמן". לעומת זאת, גורמים המעורבים במשא-ומתן טוענים כי עמדת היועץ המשפטי באוצר "מחשקת" את הרשות ומונעת הגעה לפשרה.

במסגרת הסכם הקיבוצי סוכם על פרישה מוקדמת של 2,200 עובדים מחברת החשמל, כ-23% ממצבת כוח האדם בחברה. כמו כן סוכם על העברת 150 בכירים בחברה לחוזים אישיים וביטול הטבת חשמל חינם לעובדים חדשים, וצמצום הייצוג השווה לוועד העובדים בוועדות משמעת.

התמורה העיקרית שקיבלו העובדים הייתה תוספת לפנסיה החודשית. מדובר על 1,700 שקלים לקצבת הפנסיה העתידית שיקבלו כ-9,000 העובדים הפעילים שיישארו בחברה ותוספת של 1,200 שקל ל-2,200 עובדים שיפרשו במסגרת ההסכם. העלות הכוללת של ההתחייבות הזו נאמדת בחמישה מיליארד שקל, כשחברת החשמל אמורה להפקיד את הסכום בפוליסות ביטוח מיוחדות לעובדים בתשלומים על-פני מספר שנים בחשבון מיוחד. מנכ"ל האוצר הסביר כי הכסף למימון הגדלות הפנסיה יגיע מההתייעלות הפנימית בחברת החשמל, ולא יהיה צורך להעלות בגללו את תעריף החשמל.

ואולם מחלוקת עקרונית מאיימת לפוצץ את הסיכום שאליו הגיעו המדינה ההסתדרות והעובדים. רשות המסים שאמורה לתת החלטה מקדמית על מיסוי התוספות לפנסיה, הודיעה כי יש למסות אותן בעת ההפקדה, כשהמשמעות היא שהעובדים ישלמו מס שולי של כמעט 50% במועד הפקדת החיסכון או הפוליסה, ולא בעת קבלת קצבת הפנסיה.

על-מנת לאפשר את החתימה המתוכננת על ההסכם הקיבוצי הוביל מנכ"ל האוצר שי באב"ד הסדר עם העובדים וההסתדרות שלפיו הפקדת הכספים בפוליסה של העובד לא תהווה אירוע מס לעובד, ורק הקצבה תחויב במס עם תשלומה. ואולם היועץ המשפטי של האוצר עו"ד אסי מסינג טען כי הסדר כזה מנוגד לעקרון השוויון, ומשום כך יהיה צורך לחוקק אותו בחוק של הכנסת. המדינה חוששת מאד ממהלך של חקיקה בכנסת הנוכחית, ובמיוחד כיון שמדובר במהלך שיתפרש כהטבה ייחודית לעובדי חברת החשמל.

בחודשים האחרונים התנהלו דיונים בין רשות המסים לוועד העובדים, אולם מסינג נותר נחרץ בעמדתו. כמי שהיה קודם לכן היועץ המשפטי של אגף שוק ההון באוצר ומעורב בניסוח כל ההסדרים בנושא מיסוי חיסכון פנסיוני בעשר השנים האחרונות, טען מסינג כי מדובר בנושא הנמצא בתחום מומחיותו ולא במומחיות רשות המסים. נראה כי ברשות נוטים לקבל את עמדתו של מסינג, וחוששים לתמוך בהסדר שאליו הגיע באב"ד עם העובדים.

יו"ר ועד העובדים של חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי הבהיר כי לא יהיה תוקף להסכם אם יתברר שהתוספות שהובטחו לפנסיות של העובדים הן ברוטו ולא נטו. ההערכות הן שאם ההפרשות ימוסו בעת ההפקדה, העובדים יקבלו בסופו של דבר קצבה הנמוכה בעד 50% מזו שהובטחה להם. פיתרון אפשרי אחר למחלוקת הוא הגדלת סכום ההפרשה שהחברה תעביר לטובת הפוליסות של העובדים בעשרות אחוזים - אך במקרה כזה נראה כי לא יהיה מנוס כאמור מהעלאה משמעותית בתעריף החשמל על-מנת לממן את התוספת. 

מחברת החשמל נמסר: 

אין כל מחלוקת בין חברת החשמל ורשות המיסים והתהליך יסתיים בימים הקרובים.

בהתאם להסכמות שהושגו בין החברה, המדינה וארגון העובדים, ובמסגרת הרפורמה המקיפה אשר סוכמה במשק החשמל ובחברת החשמל, העובדים יהיו זכאים לתוספת פנסיונית, אשר תשולם להם לאחר פרישתם.
הסדר התוספות הפנסיוניות הינו הסדר מורכב לרבות בהיבטי המיסוי שלו, וזאת בין היתר לאור מנגנוני הפקדת הכספים, משך הזמן הארוך בו הוא אמור לפעול ומספרם של העובדים אליהם הוא מתייחס .
החברה וארגון העובדים מבקשים להסדיר עם רשות המיסים את אופן תשלום המס בגין התוספת על ידי הפורשים, ולהסדיר את היבטי המס מבחינת החברה, בהתאם להוראות החוק והרגולציה הרלבנטיים.
לא חברת החשמל ולא עובדיה (באמצעות ארגון העובדים) אינם מבקשים פטור ממס בגין תוספות אלו, והפרסום בעניין זה מוטעה ומטעה.

טרם מונו מנכ"ל ויו"ר לחברת ניהול מערכת החשמל החדשה

מלבד סוגיית המיסוי של הפנסיות של עובדי חברת החשמל הפורשים במסגרת הרפורמה, קיים מכשול משמעותי נוסף שמונע את ההתנעה שלה. מדובר בהקמת חברת ניהול מערכת החשמל החדשה, במקום היחידה הקיימת כיום תחת חברת החשמל: למרות העובדה שהרפורמה אושרה בממשלה כבר לפני ארבעה חודשים, עדיין לא מונו לחברה יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל. המינויים מתעכבים עכב המחלקות בין שר האוצר לשר האנרגיה לגבי המועמדים וגם לגבי מי ימנה את מי. כך נודע ל"גלובס".

הרוכשים של תחנות הכוח של חברת החשמל שיימכרו במסגרת הרפורמה, יצטרכו להתקשר בהסכם זיכיון מול חברה זו שכאמור טרם הוקמה. כלומר, המכרזים למכירת תחנות הכוח לא יכולים להתקדם מבלי שהחברה תקום בפועל.

חברת ניהול המערכת החדשה תהיה היחידה שאחראית על ניהול רשת החשמל ועל רכישת החשמל מכל תחנות הכוח (הפרטיות ושל חברת החשמל). בנוסף, החברה תנהל את המכרזים החצי השעתיים לרכישת החשמל בהיקף כולל של קרוב ל-20 מיליארד שקל בשנה. על פי הרפורמה, חברה זו אמורה להתחיל לפעול בדצמבר 2019. ואולם לדברי הגורמים במשק החשמל, מדובר בלוח זמנים מאתגר, לאור העבודה שהחברה אמורה להקים מערכות תשלומים ומסחר מורכבות ביותר וגם לגייס כוח אדם מיומן להפעלתה.

מאז כניסת יצרני חשמל פרטיים, יחידת ניהול המערכת של חברת החשמל גרמה לניגוד עניינים מובנה. מצד אחד החברה היא יצרנית חשמל בעצמה, ומצד שני היא זו שאחראית על הסחר בו. הוצאת יחידה זו מחברת החשמל לחברה ממשלתית נפרדת נחשבת לאחד ההישגים הבולטים של הרפורמה, עליו התעקשה המדינה במהלך הדיונים הממושכים לגיבושה.

ממשרד האוצר ומשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "אנו פועלים על מנת לאשר בהקדם את מינוי הדירקטורים". 

עוד כתבות

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

יו"ר ועדת הכלכלה: הרכבת לא תחזור לפעילות בלי מתווה ברור לשמירה על בריאות הציבור

יו"ר ועדת הכלכלה מזהיר כי הרכבת לא תוכל לחדש את פעילותה בשבוע הבא כמתוכנן אם משרד התחבורה לא יכין מתווה ברור לשמירה על בריאות הציבור ● סגן שרת התחבורה אמר כי "התחבורה הציבורית הוא המקום שהכי קשה לעשות בו תו סגול, מכוון שקשה לשמור על מניעת הדבקה באוטובוס"

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

תומר כהן, מנכ"ל BUYME  / צילום: סיון פרג'

שבוע אחרי שרכשה את מניות המייסדים: טלכלל ממנה מנכ"ל חדש לפלטפורמת השוברים BUYME

המנכ"ל החדש הוא תומר כהן, 32, שהקים ושימש כמנכ"ל ושותף מייסד של Jobit, חברה נוספת מקבוצת טלכלל העוסקת בליווי קריירה לדור המילניאלס

מימין: שר הבריאות הברזילאי לואיז אנריקה מנדטה ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו  / צילום: Andre Borges , AP

ארה"ב שולחת סיוע לברזיל הכולל 2 מיליון מנות הידרוקסיכלורוקווין

מדובר בתרופה שמקדם טראמפ למרות הצטברות עדויות כי התרופה אינה מועילה ויכולה אף להזיק ● על פי הצהרת ארה"ב וברזיל, המוצר ישמש למניעה אצל עובדי מערכת הבריאות הברזילאית – למרות שהעדויות לגבי מניעה קלושות עוד יותר מאשר לגבי טיפול

מערכת טילי LORA / צילום: Wikibob

ניסוי מוצלח של התעשייה האווירית בירי טילי תקיפה בליסטיים מדויקים

על-פי הודעת התעשייה האווירית הניסוי, שנערך מלב ים, כלל שיגור של שני טילי LORA ארוכי טווח אל עבר נקודת פגיעה מתוכננת מראש בלב ים בשני מתארים

טיילת ת"א. ענף ההשכרה לטווח קצר מנסה להרים את הראש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה תעדיפו ביום שאחרי, מלון או דירה? בתעשיית ההשכרות רוצים לדעת

במכתב ששלח בחודש שעבר מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי לעובדי החברה הוא הגדיר את המשבר כ"אחד האיומים ביותר בימי חיינו" ● כעת, מגבשים בענף תוכניות קדימה תוך הסתמכות על יתרון המחיר והגמישות לביטולים, ועל הקהל המרכזי שלו - צעירים שאינם בקבוצת סיכון

טרנס פלויד, אחיו של ג'ורג' פלויד, נואם לזכר אחיו במיניאפוליס / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הנאום המרגש של אחיו של ג'ורג' פלויד: "אלימות היא לא הדרך"

טרנס פלויד דיבר במקום בו נרצח אחיו ותקף את אלו שמוחים באלימות, ונדליזם וביזה ● פלויד האיץ במוחים לבחור בדרכי שלום, השכלה וחינוך ובעיקר לצאת להצביע בקלפיות: "רק כך נחזיר להם" ●  הקשיבו הנאום המלא

חנות רנואר בקניון TLV נסגרה / צילום: תמונה פרטית

בצל משבר הקורונה: רנואר נוטשת את קניון TLV

רנואר הפעילה בקניון שתי חנויות בשטחים רחבים - רנואר, וטוונטי פור סבן

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

"לצלוח את התקופה": עיריית ת"א מקימה מרכז גישור לשוכרי הדירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

כפי שנחשף בגלובס: סטרטסיס מפטרת 10% מכוח האדם

המנכ"ל יואב זייף: "ההפחתה במספר העובדים היא צעד הכרחי בתהליך האסטרטגי שלנו, במטרה למצב טוב יותר את החברה לקראת צמיחה רווחית ובת קיימא" ● נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים

טראמפ מחזיק תנ"ך מחוץ לכנסיית הקדוש ג'ון / צילום: Patrick Semansky, AP

טראמפ: "אפעיל את הצבא אם ראשי המדינות לא ירגיעו את המפגינים"

כדי לאפשר לכוחות הצבא לפעול בתוך ארה"ב, טראמפ יצטרך להפעיל חוק בן 213 שנה ● הפעם האחרונה שנעשה שימוש בחוק זה הייתה במהומות רודני קינג ב-1992

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

סטרטסיס מפטרת עשרות עובדים בישראל לאחר החלפת המנכ"ל

נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים ● בפברואר, זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה, נכנס לתפקיד המנכ"ל יואב זייף ● מניית יצרנית מדפסות התלת ממד ירדה ב-87% מהשיא ב-2014

אסדת קידוח נפט בים הצפוני / צילום: Andrew Milligan, Associated Press

"נראה גל פשיטות רגל של מפיקי נפט לקראת סוף השנה"

סיימון רדמונד, ראש תחום אנרגיה וכרייה בחברת דירוג האשראי הגלובלית S&P, סבור שהשפל בביקוש לנפט אינו תופעה זמנית ● משבר הקורונה, לדבריו, שינה את הרגלי העבודה והנסיעה של האנשים בצורה שתימשך גם בעתיד ● "לא ראינו עד היום הרבה פשיטות רגל כי אנחנו רק בתחילת המשבר"

קנינג פוק, מנכ"ל האצ'יסון / צילום: איל יצהר, גלובס

הערכות: האצ'יסון תמכור את מניות פרטנר עם התאוששות השוק

החברה הפנימה שבעקבות ביקור שר ההגנה האמריקאי פומפיאו בישראל לפני שבועיים הסיכוי לקבל היתר שליטה אפסי והיא צריכה להיערך למכירת המניות

שפי פז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המקרה של שפי פז: האם ביקורת על בג״ץ היא עילה לענישה?

כיצד הפכה ביקורת לעילה להפחתת פיצויים בתביעת לשון הרע

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

טבע: תרמנו תרופות בהיקף של 246 מיליון דולר ב-2019

לפי נתוני טבע, התרופות הגנריות שלה היו אחראיות לחיסכון בהיקף כולל של 54.6 מיליארד דולר ב-18 מדינות בשנה שעברה ● בסוף 2019 עמדה מצבת כוח האדם של טבע על 39,288 עובדים, ירידה של 4.6% לעומת 2018 ושל 28% לעומת 2016

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה