גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המודל העסקי של תיקון עולם נחשף: "נקים בית מרקחת למכירת קנאביס"

העסקה הגדולה אי פעם בתחום הקנאביס - מכירת מדריליף לאורורה הקנדית - סידרה ל"תיקון עולם" הישראלית שווי של מעל 400 מיליון דולר על הנייר רק לפעילות הקנדית • המנכ"ל אהרון לוצקי חושף בראיון ל"גלובס" את המודל העסקי: מכירת הידע לחברות בחו"ל תמורת אחוזים מהפעילות העתידית, ומבטיח - "נשתמש ברווחים מחו”ל כדי לשמור על מחיר נמוך של המוצר בישראל"

אהרון לוצקי / צילום: שלומי יוסף
אהרון לוצקי / צילום: שלומי יוסף

בתחילת השבוע שוב עלו חברות הקנאביס לכותרות. בין היתר בזכות פרסומים על חברת תיקון עולם הישראלית שנהנתה מאקזיט של 250 מיליון דולר בזכות המיזוג הגדול ביותר בענף - במסגרתו רכשה אורורה (Aurora) הקנדית את מדריליף (Medreleaf) עבור 2.5 מיליארד דולר.

מבחינה טכנית השמחה טיפה מוקדמת, לאור העובדה שתיקון עולם ובעליה לא מימשו את המניות, אבל גם ככה העסקה מעניקה לחברת הקנאביס הישראלית שווי של 400 מיליון דולר. מדובר בסכומים ששוק הקנאביס הישראלי, שרובו מתנהל כיום באופן תיאורטי בלבד, לא התקרב להכיר עד עכשיו.

אם יש משהו שהעסקה האחרונה מלמדת, מעבר לפוטנציאל המסחרי של תיקון עולם, הוא המודל העסקי הייחודי של החברה. החברה, שהבינה בשלב מוקדם יחסית כי בשל ענייני רגולציה תתקשה לייצא קנאביס מישראל בטווח הקרוב, החלה לפעול דווקא כגורם המייצא ידע לחו"ל בתמורה לקבלת אחוזים מהפעילות של אותן חברות. בדרך זו בדיוק הצליחה תיקון עולם להשיג 5% באורורה, שרכשה לאחרונה את הפעילות בה הייתה שותפה תיקון עולם, באותו אקזיט עצום.

לפי גורם בשוק, "מה שמעניין לגבי המודל העסקי של תיקון עולם, הוא שהם אינם משקיעים הון עצמי בהתרחבות הבינלאומית של החברה ולכן אינם מידללים. גורמים בחו"ל מזמינים אותם להעניק את הידע שלהם לגבי טיפוח וגידול הצמח, האפקטיביות של הזנים והחומרים השונים לחולים שונים ומערך ההדרכה לחולים. בתמורה לכך הגוף המזמין משקיע את הכסף בפתיחת הפעילות באותה המדינה, ותיקון עולם מחזיקה באותו מיזם משותף נניח בין 20%-30%. ובנוסף היא מקבלת תמלוגים בכל פעם שנמכר מוצר קנאביס שמופק מן הזנים שהיא הביאה לעסקה".

מדד הקנאביס הצפון אמריקה

"ישראל תישאר מרכז הידע שלנו"

"החלטנו כבר ב-2011, כשחברות זרות החלו לפנות ולהתעניין בצמחים וביכולות המחקר שלנו, שאם אי אפשר לייצא את המוצר הסופי עצמו, הרי שישראל תהיה המרכז של הידע, המחקר והפיתוח, ובחו"ל נפעל בשותפויות עם גורמים מקומיים", מספר מנכ"ל תיקון עולם, אהרון לוצקי, ל"גלובס". "אנחנו מעוניינים להשתמש ברווחים ממדינות אחרות, כדי להמשיך לשמור על מחירים נמוכים לצרכן הסופי בשוק הישראלי".

ב-2012 הוקמה הפעילות הראשונה הזו בקנדה, בחברת מדריליף, שהונפקה במאי 2017 בקנדה ונמכרה ב-2018 לחברה קנדית בשם אורורה. בעקבות המכירה האחרונה המדוברת נותרה תיקון עולם עם כ-5% באורורה, השווים כרגע כ-400 מיליון דולר, גם לאחר הירידות החדות במניית אורורה בימים האחרונים, יחד עם כל תחום הקנאביס בקנדה.

אם מתייחסים לקנאביס כתרופה, ותיקון עולם בהחלט מתייחסת אליו כך, הרי שזני הקנאביס של תיקון עולם הן היום אחת התרופות המובילות בעולם מתוצרת ישראלית. אורורה מוכרת לא רק את הזנים של תיקון עולם, אולם ניתן ללמוד משהו על היקף המכירות מן הדוחות האחרונים שפרסמה מדריליף ביוני 2018. ההכנסות ב-12 החודשים שכוללים את הרבעון הראשון של השנה הסתכמו ב-43 מיליון דולר. אם מעריכים תמלוגים באחוזים בודדים, עדיין מדובר בזרם הכנסות שנתי של מספר מיליוני דולרים אשר עשוי לתפוח ככל ששוק הקנאביס בקנדה יתבסס.

וכך גם במדינות נוספות. בארה"ב הוקמה Tikun Olam USA, אשר היא היום חברה פרטית בה תיקון עולם היא שותפה וזכאית להכנסות מתמלוגים. תיקון עולם האמריקאית הוקמה ב-2015, המיזם המשותף גייס 7 מיליון דולר לתחילת פעילותו ב-2017, והיום הוא פעיל בכשמונה מדינות בארה"ב בהן ניתן למכור קנאביס רפואי (במקביל לכך שברמה הפדרלית הקנאביס עדיין מוגדר כסם).

הפעילות באוסטרליה ובבריטניה החלה בצורה דומה בשנתיים האחרונות. חברת מדיפארם (תיקון עולם אוסטרליה), שהוקמה ב-2016, היא אחת מחברות המובילות את שוק הקנאביס הצעיר במדינה זו, אשר לאחרונה התירה גם את הייצוא. אוסטרליה עדיין רחוקה פיזית מרוב השווקים הבינלאומיים, אולם לוצקי לא מוטרד מכך. "היום יש מטוסים", הוא אומר, ונראה סביר כי הפעילות האוסטרלית של תיקון עולם, תוכל למעשה לפעול במדינות שמתירות ייבוא, למשל גרמניה.

חוות גידול קנאביס של תיקון עולם בצפון הארץ. החברה הגיעה עד אוסטרליה / צילום: יח"צ

מה צריך הרגולטור הישראלי ללמוד

ללוצקי יש כמה טענות למשרד הבריאות אותן הוא מנסח כ"שיעורים שהרגולטור הישראלי יכול ללמוד מהקנדי". בקנדה החליטו ב-2013 על רפורמה בתחום הקנאביס הרפואי, שכללה תקינה ברורה לאופן שבו צריך לגדל קנאביס ולעבד אותו וכיצד יש לפקח עליו ברמה הבטחונית. "כדי לגבש את ההחלטות הם עשו מחקר ואספו מידע מכל העולם - פרופ' רפי משולם מהאוניברסיטה העברית שנחשב לאבי הקנאביס הרפואי, הראה לי אז את השאלון המפורט שביקשו ממנו למלא. אחר כך הם פרסמו את ההמלצות לכלל האזרחים, וביקשו הערות. הדגש הוא על שיתוף מלא של הציבור ושל כל בעלי העניין בתחום, ולא כמו בישראל בה כל ההחלטות הללו מתקבלות בחדרי חדרים". הדברים של לוצקי מכוונים כנראה ספציפית להחלטה על הייצוא, שאיש אינו יודע מה מעכב אותה באמת, והשמועות משתוללות.

"בקנדה כל רופא יכול לרשום קנאביס רפואי לחולה, ואילו בישראל ישנם בפועל כ-80 רופאים שעברו את ההכשרה לכך אך רק ספורים רושמים בפעול, וזאת למרות שלמשל אופיאטים, שהם סם מסוכן בהרבה, יכול לרשום כל רופא".

בעיה נוספת בישראל, הוא אומר, "היא ההפרדה המלאכותית בין מגדל, יצרן, מפיץ ובית מרקחת (וזאת תחת רפורמת הקנאביס האחרונה שנכנסה לתוקף באפריל). בקנדה אין חובה כזו. גם בתחום התרופות בישראל ההפצה היא נניח על ידי חברת סלא, אבל היא ב-100% בבעלות 'טבע', כלומר ההפרדה היא מלאכותית לגמרי. אבל אנחנו מקבלים את הכללים האלה באהבה ונעשה מה שצריך כדי שפער התיווך לא יהיה גדול".

מה שצריך הוא, כנראה, להיות הבעלים של כל שרשרת הערך. עם כניסתה לתוקף של רפורמת הקנאביס, לפיה מוצרי קנאביס ימכרו רק על ידי בתי מרקחת מורשים, מתכננת תיקון עולם עצמה להפוך לבית מרקחת מורשה, והיא כבר מקימה את הסניף הראשון של בית המרקחת בסמוך למרכז ההדרכה והמשרדים שלה ברח' השל"ה בתל אביב. "הקמת בית מרקחת ועמידה בתנאים הללו, מאפשרת לנו גם לשווק את המוצרים ישירות לצרכן", אומר לוצקי.

בתי מרקחת בישראל חייבים להחזיק במלאי תרופות מסויים, כלומר תיקון עולם לא תכול למכור בו רק קנאביס.

אז בית המרקחת הוא עניין סמלי כדי שתוכלו לשווק קנאביס ישירות לצרכן? יקום רק סניף אחד?

"לאו דווקא".

ההתחלה: גידול קנאביס בבית

חברת תיקון עולם צמחה והתפתחה בשולי סקטור פיתוח התרופות הישראלי. אם תמשיך להתרחב כפי שעשתה בשלוש השנים האחרונות, היא עשויה להפוך לאחת החברות הדומיננטיות ביותר בסקטור הבריאות הישראלי. אמנם מישראל יצאו כבר קרוב לעשר תרופות מקור ומיוצאים ממנה מכשירים רפואיים בהיקפים של מיליארדי דולרים בשנה, אולם למעט חברת טבע, רוב המוצרים הללו הם בבעלות גופים בינלאומיים.

תיקון עולם

תיקון עולם הוקמה ב-2005 על ידי צחי כהן שביחד עם אמו דורית כהן מחזיקים גם כיום 92% מהחברה - בשל מודל היעדר דילול - ונחשבת בעיני רבים למי ש"בראה" את סקטור הקנאביס בישראל.

גורם שמכיר את החברה מימיה הראשונים, מספר כי "לפני 2007 ניתנו בישראל כמה עשרות רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי, אולם לא היו רישיונות גידול, והחולים נשלחו לגדל את הצמח בביתם או לרכוש מדילרים ברחוב. צחי חזר מארה"ב לאחר שלמד שם את רזי המקצוע, וראה את היעדר הגישה של חולים לקנאביס כחוסר צדק. הוא אדם מאמין, ורואה בצמח הזה מתנה שאלוהים נתן לאנושות".

בהמשך "ישב" כהן על משרד הבריאות עד שקיבל את אישור הגידול המיוחל של הקנאביס. "את הצמחים הראשונים הוא גידל ממש בתוך הבית של ההורים שלו בביריה", מספר אותו גורם. "זה בית של כמה קומות, ובשלב כלשהו רוב הקומות היו תפוסות על ידי גידולים. בשלב הראשון, כיוון שהתחום לא היה מוסדר, לא הייתה לו בעצם דרך לגבות תשלום עבור הצמחים הללו והוא גידל אותם באופן פילנתרופי. אני מעריך שההורים שלו השקיעו 2-3 מיליון שקל בפעילות הזו. זה היה הגידול החוקי הראשון בארץ ובין הראשונים בעולם".

בשלב מסוים כאשר מספר הרשיונות גדל ועלה לכ-300-400, כבר לא ניתן היה עוד להחזיק בפעילות הזו יותר. "אז הוא הגיע לחברי הכנסת, בעיקר לחיים כץ שהיה אז ראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות והתומך הראשון בתחום, והודיע להם שאם לא תהיה רגולציה, הוא יצטרך לסגור את הפעילות. "ואז משרד הבריאות ביקש מהחברה את אקסל ההוצאות שלה, ועשה חישוב, וקבע מחיר של 360 שקל ללקוח לחודש, ללא תלות בכמות, שעלה ב-10 שקלים לאורך השנים. וזה המחיר החודשי של קנאביס רפואי בישראל מאז, לכל כמות, מכל סוג ולכל אדם".

לאחרונה התחייבה תיקון עולם כי למרות הרפורמה בשוק הקנאביס הישראלי שצפויה לאפשר למכור את המוצר במחירים שונים לפי הסוג והכמות, היא עצמה לא תשנה את התמחור בישראל ולא תעלה אותו מעל 370 שקל בחודש.

ובחזרה להיסטוריה: עם העלייה בעניין בגראס בישראל אושרו עוד שבעה מגדלים. במקביל תיקון עולם הקימה חווה גדולה לגידול קנאביס בביריה, ישוב בצפון הארץ, והקימה מערך של אחים ואחיות להדרכת המטופלים בשימוש ולהתאמת זנים. כמו כן, היא אחת החברות היחידות מבין שמונה המגדלים הראשונים בישראל, שערכה מחקרים קליניים על זניה, עד היום כ-10 מחקרים קליניים וכ-23 בביצוע. זהו גם היתרון העיקרי של הרגולציה הישראלית שמתירה מחקר בקנאביס, בהתאם לכללי כל מחקר רפואי בחומר שמוגבל בפקודת הסמים, אך ללא מגבלות לקאנביס במיוחד.

בשלב הראשון נמכרו המוצרים מביתו של הבעלים צחי כהן בתל אביב. "ההתחלה הייתה מדהימה", אומר אותו גורם שהכיר את החברה אז. "בחצר ישבו וגלגלו את הג'וינטים, אמנים מובילים עם בכירי מערכת הביטחון, פרופסורים יחד עם אחרון חולי הפוסט טראומה. הייתה אווירה כמו בית".

מרכז החלוקה הרשמי הראשון הוקם ברח' אבן גבירול. משרד הבריאות אמנם ביקש שהחלוקה תבוצע בבית החולים לנפגעי נפש אברבאנל, ואכן כך עושות רוב החברות האחרות בתחום, אולם תיקון עולם התעקשה לתת לצרכניה חוויה אחרת. אגב, גם היום במשרדיה ברח' השל"ה בתל אביב, האווירה דומה יותר לחברת הייטק חדשנית מאשר לחברה העוסקת בצמח רפואי שעד לאחרונה נחשב לבעל מוניטין גבולי.

ב-2011 החל כהן לקדם את רעיון ייצוא הקנאביס מישראל. אולם, כל עוד הייצוא לא הותר, הוא החל לייצא את הידע ואת שם המותג, תחילה לקנדה כאמור, ובשנים האחרונות באופן רחב יותר. הידע והמחקרים של תיקון עולם הם אחד הרכיבים העיקריים שמבדלים את החברה ממתחריה , ועבור כך היא גם מתעקשת לגבות אחוזים מפעילות החברות עבורן היא עובדת.

לדברי המנכ"ל אהרון לוצקי, בכוונת תיקון עולם להקים פעילות בעוד מספר מדינות באירופה בשנים הקרובות. ומה לאחר מכן? גורמים בשוק רומזים כי תיקון עולם קיבלה פניה מעשרות מדינות להקים פעילות אצלה, אולם לדברי לוצקי היא אינה צפויה כרגע להקים פעילות במקומות בהם הרגולציה מגבילה מאוד או שההכנסה הממוצעת נמוכה מכדי לאפשר מתח רווחים סביר. בהמשך ייתכן שגישה זו תשתנה, משום שתיקון עולם רואה את עצמה לא רק כחברה מסחרית אלא גם כבעלת חזון לריפוי העולם, כפי שאפשר להבין משמה.

בעתיד תמכרו מוצרים כמו תרופה, או שאתם מחויבים לצמח השלם?

"המוצר שלנו הוא כבר ברמה רפואית מן הבחינה שכשאנחנו מפיקים שמן מצמח, אז אנחנו יודעים גם מהו הזן של הצמח. זה נכון וחשוב, אך יש לנו גם טכנולוגיה המאפשרת לבחון ולבקר רמות של 10 חומרים פעילים. החשובים הם ה-CBD שנחשב לרכיב החשוב בעולם הרפואי וה-THC, שגם לו סגולות רפואיות אבל הוא גם 'ממסטל', אולם ישנם עוד רכיבים המלווים את החומרים הללו ומשפיעים על פעילותם.

"אנחנו מייצרים גם שמן מצמח עשיר ב-CBD, ואלה החומרים המבוקשים ביותר שלנו, ובמקביל גם מייצרים CBD טהור. אין לאחד עדיפות אבסולוטית על פני השני אלא השאלה היא מי משתמש ולאיזה צורך".

תיקון עולם - ת.ז.

שנת הקמה: 2005

תחום פעילות: גידול ועיבוד קנאביס רפואי

מייסדים: צחי ודורית כהן

מנכ"ל: אהרון לוצקי

הכנסות: מיליוני דולרים בשנה מהשוק הישראלי ותמלוגים בחו"ל

שווי: הפעילות הקנדית לבדה שווה כ-400 מיליון דולר. יתר הפעילויות האחרות הן פרטיות

עובדים: 250 בישראל (במשרדים בתל אביב ובשתי חוות גידול בצפון) ועוד כמה מאות בחברות בהן שותפה החברה בעולם

עוד כתבות

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר, הורשע בשוחד והפרת אמונים; זוכה בפרשת סגירת אתר האינטרנט

שמעוני הורשע בקבלת שוחד בסך 150 אלף שקל מיואל דוידי ● עם זאת, הוא זוכה מהאישום שייחס לו קבלת שוחד מדוידי, לאחר שהאחרון רכש אתר אינטרנט מקומי שביקר את שמעוני, וסגר אותו לצמיתות ● נקבע כי השפעה על כלי תקשורת לטובת נבחר ציבור יכולה להוות שוחד

גירושין / צילום: שאטרסטוק

המיליונר, הסכם הממון שבמחלוקת ודירת המריבה

הסכם ממון חייב את האישה בפיצוי מוסכם בסך 150 דולר ליום על כל יום איחור בפינוי דירת בעלה לשעבר, איש עסקים אמיד שהונו מוערך בעשרות מיליוני שקלים ● תביעת האישה לביטול ההסכם נדחתה, כשביהמ"ש למשפחה קבע: "הסיכוי לבטל הסכם ממון נדיר. הפיצוי סביר"

שי באב"ד בדיון בוועדת הכספים / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

באב"ד: "המבקר לא טען לרגע שהיו משחקים בגירעון. המבקר צריך לפרסם דוח במיידי"

מנכ"ל האוצר חשף בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כי דוח מבקר המדינה שטרם פורסם מצא שלא היו משחקים בגירעון התקציבי ב-2018 ● מרידור: "אין כסף באוצר היום" ●  עלות מוערכת למערכה שלישית של בחירות: כ-3.3 מיליארד שקל

גיורא שחם, יו"ר רשות המים / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות המים: המדינה חשופה לתביעות אם ההסכם עם קיבוצי עמק הירדן לא יאושר

היועץ המשפטי של רשות המים מזהיר כי אם לא יאושר המתווה במתכונתו הנוכחית, המדינה תהיה חשופה לתביעות בסכום של 160 מיליון שקל

אפליקציית טיק טוק / צילום: דא קינג , רויטרס

עבודת החלומות של הילדים שלכם: טיק טוק מגייסת עובדים בישראל

הרשת החברתית, שמאפשרת ליצור ולשתף סרטונים קצרים, פרסמה שתי מודעות דרושים: האחת של מנהל שיתופי-פעולה בישראל, והשנייה של מנהל חשבונות ● לחברה יש משרדים בלוס אנג'לס, בניו יורק, בלונדון, בפריז ועוד, אך לא ידוע על נוכחות של החברה בארץ

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו: "במדינות ערב יש נכונות גוברת והולכת למיסוד הקשרים עם ישראל"

ראש הממשלה הגיע היום במפתיע לכנס לציון 25 להסכם השלום עם ירדן, שיזמה ח"כ מרב מיכאלי ● נתניהו: ביורוקרטיה מעכבת הקמת רשת מסילות רכבת בין ישראל, ירדן וערב הסעודית

בני גנץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

גנץ: מחר אפגש עם ליברמן בנוגע למתווה שהציע לממשלת אחדות

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו לקיים עמו מו"מ ישיר, אמיתי וכן: "בוא נדבר תכל'ס, על מה שמעניין את אזרחי ישראל - ולא רק על מה שמעניין אותך. זו השעה, זו הציפייה של אזרחי ישראל משנינו, מכולנו, והם לא יסלחו לנו אם לא נעשה זאת"

התחנה המרכזית החדשה בת"א / צילום: איל יצהר

העליון מחק את עתירת תושבי דרום ת"א לפינוי התחנה המרכזית החדשה

למרות מחיקת העתירה, ביהמ"ש דרש ממשרד התחבורה להוציא לתחנה המרכזית רישיון להפעיל מתחמי תחבורה ● בנוסף, הסכם ההתקשרות עם בעלת השליטה נצבא קוצר מתקופה של 24 שנים ל-5.5 שנים

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל"

נתניהו קרא לגנץ לרדת "מהרעיון המטורלל הזה - להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתלויה באחמד טיבי ואיימן עודה וחברי הרשימה המשותפת שתומכים בטרור ולא מכירים בכלל בזכות קיומה של מדינת ישראל"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד תואמים את החשדות נגד נתניהו

כך טוענים בפרקליטות, שם הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

יום הרווקים הסיני שבר שיאים: היקף מכירות של 38.4 מיליארד דולר

יום ההנחות הבינלאומי יצא לדרך בשעה חצות שעון סין ● מספר שעות לפני סיום יום הרווקים עמד היקף המכירות על 37.5 מיליארד דולר ● אחרי דקה ו-8 שניות בלבד נרשמו באתרים של קבוצת עליבאבא מכירות בהיקף של מיליארד דולר

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

ערן גוטוירץ / צילום: כדיה לוי

"אני מוטרד מתנאי התשלום. קל יותר לנצל אותי בהשוואה לעסקים גדולים"

ערן גוטוירץ (41), מייסד ומנכ"ל חברת "הרחובות שלנו", מוטרד בעיקר מנושא תנאי התשלום: "מורכב יותר להתמודד עם לקוחות גדולים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם ● צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

שלמה אייזנברג / צילום: תמר מצפי, גלובס

עדי דנה יחליף את שי טאובר כמנכ"ל קבוצת ישרס של שלמה אייזנברג

דנה (45) יחליף את שי טאובר, שמסיים 11 שנות כהונה כמנכ"ל הקבוצה וסיכם באחרונה על פרישתו מהתפקיד בסוף 2019

 דיויד דומזלסקי  פואמיקס/ צילום: :יחצ

עור גדול: פואמיקס מתמזגת עם מנלו האמריקאית המפתחת תרופות לגירוד, לחברה חדשה עם מגוון מוצרי רפואת עור

פואמיקס נסחרת לפי שווי של 264 מיליון דולר ואילו מנלו בשווי של 125 מיליון דולר ● המיזוג מקנה לבעלי המניות של פואמיקס כ-59% מהחברה הממוזגת ולבעלי מנלו כ-41% • הפער בין ההחזקות מייצג פרמיה של 18% עבור משקיעי מנלו, הנובעת מהערך הטמון, לדעת החברות, במוצרי החברה

אלי יונס / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

בדרך לתפקיד יו"ר הפניקס? יונס קיבל את דמי הייעוץ לקרנות הרוכשות ויצטרף לדירקטוריון

יונס משתחרר ממגבלת שכר הבכירים ● לאחר שיצטרף לדירקטוריון הפניקס יונס עשוי להתמנות לתפקיד יו"ר הקבוצה האם מעל יו"ר הפניקס ביטוח ● לא מן הנמנע שיונס יבחר להיות "רק" דירקטור רגיל

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת אמסלם חתם על עסקת מכירת השליטה בבזק

המהלך התאפשר בעקבות אישורו של היועמ"ש, למרות שאמסלם לא היה זקוק מבחינה חוקית לאישורו ● עמי ברלב, מנכ"ל ביקום: "מודים לצוות משרד התקשורת ושר התקשורת שניהלו מהלך יסודי תוך התנהלות מקצועית במיוחד לטובת הציבור במדינת ישראל"

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

התפתחויות בשלוש החזיתות של הפרקליטות נגד אפי נוה: מין תמורת מינויים, פרשת נתב"ג והתביעה האזרחית

לפי גורמים המעורים בתיק, נוה והשופטת אתי כרייף יועמדו לדין בכפוף לשימוע בעבירות של מרמה והפרת אמונים • בינתיים, פרקליטיו של נוה מוחים על בקשת הפרקליטות לעכב את הליכי התביעה האזרחית נגד הדס שטייף וגלי צה"ל בסך 7 מיליון שקלים בגין הנזקים שנגרמו לו

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוזבים את בת ים, נוהרים לבית שמש: מפת שינויי האוכלוסין בערי ישראל בעשור האחרון

מפת הערים הגדולות בחתך האוכלוסייה השתנה בעשור האחרון, כך חושפים נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום ● מבין הערים הגדולות, בית שמש רשמה זינוק חד של 62.3%; בת ים רשמה ירידה של 1.2%

השטח ש-Playtika שכרה בהרצליה פיתוח / אדריכלות ועיצוב סטודיו: רואי דוד, צלם: איתי בנית

בכמה שוכרת חברת הגיימינג Playtika כ-3,800 מ"ר בהרצליה פיתוח?

וגם: אילו עוד דירות ובתים נמכרו והושכרו בהוד השרון, בת"א ובירושלים?