גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העשירים אולי התעשרו בעצמם, אך איך הגיעו העניים למצבם

2,158 מיליארדרים יש בעולם, וסביר שלעולם לא אהיה אחד מהם. לי מחכה רק שקיעה פיננסית איטית

מרד התנינים / איור: תמיר שפר
מרד התנינים / איור: תמיר שפר

א.

בישראל, תנין ודולפין הם שמות של כלי נשק וקידוחים, אבל חוץ מזה - מה בין תנין ודולפין? מה בין הזוחל הכעור והקשוח שרובץ שעות בבוץ בלי לזוז לבין היונק המרהיב והחכם שחותך את המים בחן אינסופי? ובכל זאת, מאובן בן 180 מיליון שנה שנמצא בהונגריה, מכל המקומות שבעולם (וזה הזמן לספר, לראשונה, שאני בעצמי רבע הונגרי) לא משאיר מקום לספק: מדובר בקרוקו-דולפין. יש לו את העור הקשה, את הרגליים הקצרות ואת הלסת המפחידה של התנין, ויחד עם זאת הוא נושא את הסנפירים ואת הזנב החלקים של הדולפין.

זה לא יצור יפה במיוחד, או יפה בכלל, אבל יכול להיות שהוא החוליה החסרה: איפשהו בין דמדומי עידן היורה לזריחת עידן הקרטיקון - לפני 150 עד 190 מיליון שנה - התפצלו התנינים וחלקם זנחו את היבשה ואת הבוץ לטובת הים והגלים, את העור הסלעי והרגליים המוזרות לטובת עור חלק וסנפירים, והתפתחו לבעל חיים דמוי דולפין ולווייתן שבינתיים נעלם. המאובן שלנו שייך, כנראה, לשלב המעבר. הקרוקו-דולפין ששכב על הגדר בשביל החברים שלו.

ולמרות שבסוף, הניסיון של התנינים לא בדיוק הצליח, חשבתי לעצמי שהנה: סוף כל סוף מסר מעצים. כי קרוקודיל שהופך לדולפין זה פי אלף יותר רציני מאיזה ברווז שהופך לברבור. מברווז לברבור, אפשר לחשוב, כל אחד יכול. אבל בשביל להפוך מתנין לדולפין, בשביל זה צריך אופי! וגם אם נכשלו - לפחות ניסו.

ב.

הבנק השוויצרי UBS פרסם השבוע את דוח המיליארדרים השנתי שלו. 2017 הייתה שנה נהדרת לעשירי העולם, הבורסות גאו, האג"חים התייצבו והכסף היה קל להשגה. 2,158 מיליארדרים היו בעולם בשנה שעברה והונם טיפס לשיא של 8.9 טריליון דולר - עלייה של %19 מהשנה שלפניה. בישראל, לפי הדוח, 20 מיליארדרים שהחזיקו 57 מיליארד דולר. 2018 הולכת להיות פחות טובה, רוב שוקי המניות ירדו השנה ותשואות האג"ח עלו - אבל הונם של המיליארדרים בעולם, ראו איזה פלא, צפוי להמשיך לעלות.

ראיתי ששיעורים גבוהים מאוד מהמיליארדרים - 80% בישראל (כלומר 16 מתוך ה-20) ובאסיה, קצת פחות בארצות הברית - עשו את הונם בעצמם ולא ירשו אותו. האמת, שלמרות שנאת העשירים שלי, הנתון חימם את לבי; איך אפשר לנטור לאדם שמממש את כישרונו ומגייס את כל האנרגיות והתושייה? איך אפשר לבוא בטענות לתנין שרוצה להיות דולפין? אפילו נפלט לי כל הכבוד אחד קטן.

שבוע קודם חל היום הבינלאומי למיגור העוני, שגם הוא הניב, כמו תמיד, שלל דוחות לא מפתיעים במיוחד; העניים אולי פחות מרודים מפעם, אבל יש הרבה יותר מהם בעולם. משהו כמו 2.5 מיליארד, או מיליון ו-158 אלף עניים על כל מיליארדר. הפערים גדלים, וממשיכים לגדול.

מעניין, כלומר מדכא, כלומר מובן מאליו ולכן לא באמת מעניין או מדכא, לבדוק עד כמה נמוך שיעור העניים שעשו את עוניים בעצמם, שבשתי ידיים שמאליות ובחוסר יוזמה וכישרון הצליחו להפוך יש לאין ונוחות למצוקה. מה אתם חושבים? רוב העניים ירשו את עוניים ויורישו אותו הלאה, או נקלעו שלא בטובתם לצד הלא נכון של מלחמות, אסונות טבע וכוחות שוק. גם 2017 לא הייתה שנה טובה בשבילם; הבורסות גאו והאג"חים שמרו על יציבות, אבל בלעדיהם. הכסף היה קל, אבל לא עבורם, להם הוא תמיד קשה. גם 2018 לא הולכת להיות מי יודע מה. אף פעם לא היה להם צ'אנס לצאת מהבוץ אל הים.

עשירים שוחים עם דולפינים. עניים מתים מתקיפות תנין.

ג.

בעולם של יותר ויותר עשירים ויותר ויותר עניים, יהיו פחות ופחות אנשים באמצע - עד שלא יהיו בכלל. הגיוני, לא? השאלה אם תישאר חוליה חסרה, כמו בין התנינים והדולפינים? האם בפרספקטיבה של כמה מאות מיליוני שנים מעכשיו נהיה אנחנו, מה שנקרא מעמד הביניים, החוליה החסרה של מדעני העתיד, מה שחיבר בין העניים לעשירים עד שנשחק ונפרם הקשר?

אני חושב הרבה על כסף בזמן האחרון וזה מעצבן אותי, כל שנה זה ככה כשצריך להגיש דוח שנתי - וכשאני אומר "צריך", אני מתכוון שהיה צריך לפני ארבעה חודשים. אני לא יכול שלא לדחות את הדברים האלה, זה חזק ממני. אפשר לחשוב מה יש שם, בדוח השנתי שלי, ועדיין: בכל פעם שאני חושב על זה, מתחיל להיות לי קר בקצות האצבעות של הרגליים.

כרגע אפשר להציב אותי במרחק גדול מעושר אגדי וגם מעוני מנוון, ולא משנה באיזה סרגל מדידה משתמשים, אבל יש הבדל אחד מהותי: עושר אגדי - או עושר כלשהו - הוא בכלל לא בקלפים. מספר האנשים שיצטרכו למות כדי שאהנה מירושה הגונה ימוטט את העם היהודי וקשה לומר שאני מחפה על כך ביזמות עסקית או התנהלות כלכלית מבריקה.

עוני הוא אופציה הרבה יותר ריאלית ומוחשית, לדאבוני. לא עוני של מגורים ברחוב וחיטוט בפחים, חלילה, יותר עוני של שקיעה פיננסית איטית אל דיור מוגן ברמה בינונית עד נמוכה. ככל שסרגל הזמן מתארך, עולה הסבירות שאשאר בצד של הלא מיליארדרים. אני חושב על כל הדברים האלה תוך כדי שאני ממלא טפסים ואוסף אישורים, מדמיין את האבולוציה כמו הסליים של הילדה שלי: אתה יכול למתוח ולמתוח, אבל בסוף זה נקרע, וכשזה נקרע זה נקרע: אין חוליה חסרה שנשארה מאחור להפוך למאובן. אין מעמד ביניים, אין ניידות חברתית בין יונקים וזוחלים, אין קרוקו-דולפין.

ד.

ואולי ככה הגיוני יותר, כי מה בין תנין ודולפין? מה בין הזוחל הכעור והקשוח שרובץ שעות בבוץ בלי לזוז לבין היונק המרהיב והחכם שחותך את המים בחן אינסופי? ומה בין העשיר והעני? אם הונו של מיליארדר אחד שווה לכל הפרוטות, בשלל מטבעות חלשים, של מיליון ו-158 אלף אנשים - מה בינו לבינם? מה בינו לביני?

וזו הסיבה שהם מפרסמים את רשימות המיליארדרים והמיליונרים - שגם מספרם, אל תדאגו, טיפס ליותר מ-40 מיליון אישה ואיש - במקביל לפרסום דוחות העוני למיניהם. הם רוצים שנראה את זה, הם רוצים שנבין לאן הכול הולך ושנתחיל להתכונן.

אבל אסור ליפול לייאוש, גם אל מול דוח שנתי שנראה כמו בדיחה עצובה על ישות כלכלית. זה בדיוק הזמן בשבילי להיזכר בזה שאחרי הכול, אני רבע הונגרי, ושאיפשהו בהרים של המולדת הישנה נמצא מאובן מהפכן אחד שלא נכנע לגורל. תהיה ולו רבע מההונגרי העתיק הזה, אני אומר לעצמי, ותלך כבר להגיש את הדוח השנתי שלך!

עוד כתבות

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

לאחר 4 חודשים: "משבר העגלים" נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא ● לחץ של שר הבטחון בנט ושל הסוחרים הפלשתינים נשא פרי, ואבו מאזן ונתניהו התערבו לפיתרון המשבר

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

שלמה כפיר / צילום: איל יצהר

עובדי בזק פותחים בעיצומים בעקבות התעכבות המו"מ על ההסכם הקיבוצי

בעקבות גרירת רגליים במו"מ להבטחת זכויותיהם עם כניסת קרן סרצ'לייט לשליטה בבזק, הגיעו העובדים למסקנה שהעיכוב הוא חלק ממהלך כולל שנועד להרוויח זמן ● החל ממחר העובדים הודיעו כי לא יונפקו חשבוניות ללקוחות ולא יאפשרו הכנת הדוחות הכספיים

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי ב-2017 עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה מרגולין-יחידי, ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018