גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבחירות האמצע ועד לסנקציות על איראן: 5 אירועים שישפיעו על השווקים השבוע

איך ישפיעו על השווקים בחירות האמצע בארה"ב, שייערכו ביום שלישי ● איזה בשורה צפויה בהודעת הריבית של הפדרל ריזרב ביום חמישי ● מחיר הנפט שוב במוקד, לאחר שהסנקציות על איראן נכנסו אתמול בלילה לתוקף ● ומי הישראליות בוול סטריט שיפרסמו השבוע תוצאות כספיות? תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

ג'רום פאואל (מימין), יו"ר הפד, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: רויטרס - Carlos Barria
ג'רום פאואל (מימין), יו"ר הפד, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: רויטרס - Carlos Barria

שבוע המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח מחר (יום ב') על רקע שלל אירועים שייתנו את הטון. המשקיעים דרוכים לראות אם הסתיים התיקון האגרסיבי של מדדי המניות המובילים בארה"ב, וזאת לאחר שביום שישי האחרון המדדים סגרו את השבוע הטוב זה שישה חודשים אך בסיכום חודש אוקטובר רשמו ירידות חדות.

נציין כי הלילה בשעה 2:00 לפנות בוקר בארה"ב (8:00 בבוקר שעון ישראל), מסתיים שעון הקיץ בארה"ב - והשעון שם יזוז שעה אחת אחורה. כלומר, הפער בין ישראל לניו יורק יחזור להיות 7 שעות. החל ביום שני הקרוב המסחר בניו יורק שוב ייפתח ב-16:30 (שעון ישראל) ויינעל ב-23:00.

הנה חמישה אירועים בולטים שצפויים להשפיע על השווקים בעולם השבוע.

1. האם טראמפ ישמור על כוחו בבחירות לקונגרס ולסנאט?

אחרי שנתיים של שלטון חד-מפלגתי, הסקרים בארה"ב מנבאים סיכוי גבוה דמוקרטים להשיג רוב בבית הנבחרים האמריקאי. ביום שלישי הקרוב יועמדו לבחירה מחדש 435 הצירים בבית הנבחרים, שליש מ-100 הסנאטורים וכן מושלי מדינות, מחוקקים ובעלי תפקידים רשמיים נוספים במדינות השונות.

התרחיש הסביר, לפי מרבית הסוקרים, משקף מצב שבו בית הנבחרים יעבור לשליטה דמוקרטית, והסנאט יישאר בשליטה רפובליקנית, כך שדונלד טראמפ, כמו נשיאים רבים לפניו, יהפוך לנשיא עם קונגרס מפולג. בבית ההשקעות פסגות מעריכים כי בכל הנוגע לסביבה הכלכלית ולשווקים, לתרחיש הסביר, ואפילו לתרחיש שבו טראמפ מאבד גם את הסנאט, לא צפויות השלכות מהותיות.

לדברי אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, "בכל הנוגע למדיניות הפיסקאלית, הדמוקרטים לא ירצו לשנות שום דבר שטראמפ הוציא לפועל. אמנם רוב הדמוקרטים (האמת גם שרוב הרפובליקנים) לא יושבים ממש בנוח עם גירעון צפוי של 5%-4%, אבל בין לא לשבת בנוח לבין לפעול לצמצום פיסקלי יש פער גדול מדי מבחינה פוליטית, בטח כשנושא הגירעון עדיין לא חם מספיק בתודעה הציבורית. מעבר לכך, יש לזכור ששינויים מהותיים דורשים אישורים של שני בתי הנבחרים, וכאמור סביר להניח שהסנאט יישאר רפובליקני". 

"הדמוקרטים היו כמובן רוצים לעצור את אג'נדת הדה-רגולציה בסקטור הפיננסי של טראמפ, אבל למרבה הצער הם לא ממש יכולים", מוסיף גרינפלד בסקירתו השבועית. "טראמפ יכול להמשיך להניע את האג'נדה באמצעות צווים נשיאותיים, ולא זקוק לחקיקה בנושא. גם בכל הנוגע למלחמת הסחר, טראמפ לא צריך את בית הנבחרים ויכול להמשיך להטיל מכסים על סין באמצעות צווים נשיאותיים וטענות כמו "ביטחון לאומי". למעשה, יש אפשרות כי שבמקרה וטראמפ מאבד גם את הסנאט, מלחמת הסחר תצבור תאוצה שכן מדובר על אג'נדה שיש לה באופן ברור תמיכה של הציבור".

מנגד, לירון זיידין, מנהל תחום החוב בחברת Oscar Gruss & Son, סבור כי "תרחיש שבו הרפובליקנים שומרים על אחיזתם בשני הבתים צפוי להוביל לעליות בשוק ההון, מתוך מחשבה שתכנית התשתיות של טראמפ תצא אל הפועל, והכנסות החברות הפועלות בתחום התשתיות יעלו, יחד עם תוספת מועסקים בענפי התעשייה, שבהם השכר גבוה יותר. משכך, חברות בענפי הבנייה, המלט והברזל צפויות לצאת נשכרות. תרחיש שבו הדמוקרטים מבצעים מהפך וזוכים בשני הבתים עלול להיות שלילי לשוקי המניות, בשל ההתנהלות הצפויה בין נשיא כוחני לבתי נבחרים שמטרפדים מהלכים שלו".

בבית ההשקעות אינפיניטי כותבים כי "על פי הסקרים הנוכחיים, הרפובליקנים עתידים לשמור על הרוב בסנאט, אך בבית הנבחרים, המירוץ צמוד ופתוח. במידה והרפובליקנים ישמרו על הרוב, העסקים 'יימשכו כרגיל', והנשיא ימשיך לקדם את אסטרטגיית 'אמריקה פירסט' אותה הוא מוביל. לעומת זאת, אם הדמוקרטים יצליחו לרשום מהפך ולבסס רוב דמוקרטי בבית הנבחרים, פעילות הממשל לקידום מהלכים כלכליים גלובליים ומקומיים, ייבלמו מול קונגרס מקוטב וכפועל יוצא התכניות יפגעו. ההשלכות עלולות להיות אגרסיביות, כאשר התכניות להשקעה מסיבית בתשתיות עלולות להיעצר, וכך גם צעדי הנגד מול סין להיפגע, הציפיות לרווחיות וצמיחה של חברות אמריקאיות יעודכנו מטה וכך גם מחירי המניות. גם בגזרת המט"ח נראה היחלשות בדולר מול מטבעות עיקריים".

2. עיני המשקיעים נשואות לתוואי הריבית של הפד

הודעת הריבית של הפדרל ריזרב, שתפורסם ביום חמישי הקרוב בשעה 21:00 (שעון ישראל), צפויה לרכז עניין, ולא בשל גובה הריבית, שצפויה להיוותר ללא שינוי (2.25%), אלא בעיקר בשל נוסח ההודעה של הפד.

עיני המשקיעים נשואות להתייחסות לתוואי הריבית של הפד להמשך השנה ולשנה הבאה. דו"ח התעסוקה של חודש אוקטובר סיפק לפד תמיכה להעלות את הריבית שוב בדצמבר וגם לשמור על תוואי העלאת הריבית הנוכחית במהלך 2019.

על פי נתוני דוח התעסוקה שפורסמו ביום שישי, נוספו לשוק העבודה אוקטובר 250 אלף מועסקים, גבוה מהתחזיות, שצפו גידול של 194 אלף מועסקים, והממוצע החודשי שנרשם עד כה השנה. בכך נרשם גידול במספר המועסקים בארה"ב זה חודש 97 ברציפות. השכר לשעת העבודה עלה ב-0.2% בחודש אוקטובר וב-3.1% ב-12 החודשים האחרונים, האצה מ-2.8% לפני חודש.

הכלכלן יונתן כץ מלידר שוקי הון כותב כי "קיימת חשיבות לשבירה של מחסום ה-3% לראשונה מאז המשבר הפיננסי. נתון זה בהחלט תומך בהמשך העלאת ריבית. המשק האמריקאי ממשיך להראות ביצוע יתר (תעסוקה, עליית שכר, צריכה פרטית) לעומת החולשה באירופה (נתוני צמיחה מאכזבים, ירידה במדדי הציפיות בתעשייה). משמעות הדבר, המשך ריסון מוניטארי בארה"ב, ולפי דעתנו, גם המשך התחזקות של הדולר בעולם".

גרינפלד מפסגות מסביר כי דוח התעסוקה נותן לפד רוח גבית לא רק להעלות את הריבית שוב בדצמבר, אלא גם לשמור על תוואי העלאת הריבית הנוכחית. עם זאת, שוק האג"ח והריביות לא מתמחר את התרחיש הזה, אלא ריבית של 2.9% בסוף 2019 - כלומר, שתי העלאות נוספות בלבד בשנה הבאה.

"הפער בין השוק לפד נובע מהערכת הקונצנזוס שהעלאות ריבית מהירות יותר ו/או לרמה גבוהה יותר יגרמו להאטה במשק ולעצירת תוואי העלאות הריבית שכן הפד לא ירצה לתת למשק לאבד מומנטום", כתב גרינפלד. "עם זאת, ההיסטוריה מראה שהפד, כמו כל בנק מרכזי, שם לב לאובדן המומנטום מאוחר מדי, כך שלמעשה יכול להיות שהשווקים פשוט נותנים לפד יותר מדי קרדיט".

3. סימני רגיעה ביחסי ארה"ב-סין

מחר יפורסם מדד מנהלי הרכש בענפי השירותים (ISM) בארה"ב לחודש אוקטובר. נזכיר כי הנתון הקודם של חודש ספטמבר היווה טריגר לעליית התשואות על איגרות החוב של ממשלת ארה"ב - מה שגרר ירידה במדדים ותחילתו של התיקון האלים בשוק. ביום שישי יפורסם בארה"ב מדד אוקטובר, ולפי התחזיות צפוי להראות עלייה של 0.3% לעומת 0.2% בחודש ספטמבר.

לאחר האופטימיות שנשבה בשבוע שעבר עם הציוץ בטוויטר של הנשיא האמריקאי בנוגע לשיחה חיובית עם עמיתו הסיני, אנליסטים בשוק מעריכים כי במידה ולא תהיה התקדמות במו"מ בין נשיא ארה"ב ונשיא סין, ממשל טראמפ ינקוט צעדים דרמטיים וישיט מכסים על כל היבוא הסיני לארה"ב.

נכון לעכשיו, טראמפ והנשיא הסיני, שי ג'ינפינג, הפגינו רצון משותף לגבש תוכנית שתוביל לסיום סכסוך הסחר, אבל בהתחשב בהתנהלות הנשיא האמריקאי, ייתכן כי טראמפ מבקש להרגיע חזית אחת לפחות לפני בחירות האמצע.

4. הסנקציות על איראן הוחזרו

הלילה נכנסו לתוקפן הסנקציות של ממשלת טראמפ נגד איראן. נזכיר כי ההחלטה על החזרת הסנקציות לתוקף התקבלה על ידי ממשל טראמפ במאי האחרון, נגד תוכנית הגרעין האיראנית, כשמטרתן המקורית היתה להפעיל לחץ על האיראנים מלהמשיך ולפתח את תכנית הטילים הבליסטיים שלה, כמו גם לנסות למנוע ממנה התבססות בסוריה ובעיראק.

נזכיר כי איראן היא המפיקה השלישית בגודלה בין מדינות OPEC (אחרי סעודיה ועיראק). התפוקה האיראנית מהוות כ-10% מתפוקות הנפט של מדינות OPEC ו-2%-3% מכלל תפוקות הנפט בעולם. לדברי יונתן שוחט, אנליסט האנרגיה של לידר שוקי הון: "המשך הירידה בתפוקות הנפט האיראניות ללא גידול בתפוקות הנפט של סעודיה יחד עם שאר מדינות OPEC בשיתוף עם רוסיה, עלול להביא את מאזן ההיצע/ביקוש לנפט גולמי בעולם למצב רגיש. נראה כי חששן של מדינות שנוהגות לייבא נפט איראני מלהיכלל תחת הסנקציות האמריקאיות, נתן את אותותיו, שכן הנשיא טראמפ הזהיר כי 'כל מי שיסחור עם איראן, לא יוכל לעשות עסקים בארה"ב'. להערכתנו, זו הסיבה העיקרית לירידה בתפוקות הנפט האיראניות כבר מחודש מאי".

שוחט הוסיף כי "כיוונו של הנפט בתקופה הקרובה ייקבע, להערכתנו, בהתאם ליכולתה של ארה"ב להשפיע על עוצמת הירידה בתפוקות הנפט של איראן אל מול השלמת החסר מצד סעודיה ורוסיה. נראה כי טווח מחירים של 85-75 דולר לחבית משקף נכונה את הסביבה העסקית הנוכחית ואת שיווי המשקל השברירי שנוצר לאחרונה בשוק".

5. מה יעשו הישראליות בוול סטריט?

בארה"ב, עונת הדוחות הכספיים לרבעון השלישי נמשכת - ובתוכה כמובן גם לא מעט חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט. אחרי פרסום תוצאותיה של טבע ביום חמישי האחרון, תפרסם פריגו דוחות ביום חמישי הקרוב, יחד עם החברות אבגול וביוטיים, שיפסמו דוחות באותו היום. עוד קודם לכן, ביום שלישי הקרוב, יפרסמו אורמת טכנולוגיות ואלוט תקשורת דוחות, ואילו סאפיינס ומליסרון יפרסמו ביום רביעי. 

בישראל, ביום רביעי הקרוב יפורסמו נתוני השכר הממוצע במשק ומשרות השכיר לחודש ספטמבר. מדובר בנתון שעשוי לשקף את לחצי האינפלציה במשק. 

ובינתיים, בהסתדרות נערכים לקראת שביתה כללית במשק החל ביום רביעי הקרוב, כחלק ממאבק על הבטיחות בענף הבנייה. אם השביתה אכן תצא לפועל, היא תכלול בין השאר גם את הבורסה לניירות ערך, הבנקים והמוסדות הפיננסיים הגדולים במשק.

עוד כתבות

תמ"א 38 בקרית אונו / צילום: איל יצהר

היום שאחרי התמ"א: המחקר שמגלה מה קורה לשכונות שעברו התחדשות עירונית

מחקר ראשון מסוגו שנערך באוניברסיטת תל אביב מדגים עד כמה תמ"א 38 יכולה להשפיע על סביבתה ● החוקר משה שמאי: לא רק שמחירי הדירות עולים גם בבניינים שלא עברו שיפוץ, מספר הדירות קופץ, וגם סימנים ראשונים לחילופי אוכלוסייה ניכרים בשטח

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ

חברת רדיאקשן המפחיתה נזקי קרינה בצנתור גייסה 18 מיליון דולר

את הגיוס הובילה קרן Innovahealth Partners, שהחליטה להגדיל חשיפה לישראל בעקבות אקזיט מוצלח ב-Orthospace

 

מימין: עוה"ד ארז תיק ואלון פומרנץ / צילום: תמר דניאלי, יח"צ

מיזוג רביעי בתוך שנה במשרד ליפא מאיר: ממזג לתוכו את משרדו של עו"ד ארז תיק

עו"ד תיק, לשעבר מנכ"ל קבוצת לוזון, צפוי לעמוד בראש מחלקה חדשה במשרד ליפא מאיר שתעסוק בתחומי הנדל"ן והמלונאות

מוזיקה / צילום: שאטרסטוק

אקסלרטור מאסצ'אלנג' ישראל ישתף פעולה עם תאגיד המוזיקה יונברסל

תאגיד המוזיקה העולמי יוניברסל השיק ב-2017 תוכנית לשיתופי פעולה עם מאיצים טכנולוגיים ברחבי העולם, ומאסצ'אלנג' הוא המאיץ הישראלי הראשון המשולב בתוכנית זו, לצד עשרה מאיצים אחרים מרחבי העולם

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון

בניה למגורים בכפר יונה ש/ צילום: איל יצהר

"דירה להשכיר" רכשה 120 דירות בכפר יונה ונהריה

בנק מזרחי טפחות יעמיד לשתי העסקאות מימון בהיקף כולל של כ-108 מיליון שקל לתקופה של עד 5 שנים

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קמן חושפת את הנתונים הכספיים של חברת הקנאביס FTE

לחברת הקנאביס הזרה הראשונה הפועלת כדי להיסחר בבורסה בתל אביב הכנסות של 13.9 מיליון דולר בשלוש הרבעונים הראשונים של 2019 ● ה-EBITDA הגיע ל-0.8 מיליון דולר באותה תקופה

מאיר שמיר בבית המשפט \ צילום: כדיה לוי

העסקה בין שתי חברות הביטוח שהעירה את מניית מבטח שמיר

לאחר תקופת שקט ארוכה ריכזה אתמול מניית חברת ההשקעות עניין רב ● העליות האחרונות השלימו לה טיפוס שנתי של כ-20%, אך רק 15% בשלוש השנים האחרונות

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

נציגי העבודה-גשר-מרצ יקבלו חופש הצבעה בדיון על פסילת ח"כ יזבק

היום יגיש ח"כ אופיר כץ מהליכוד את הבקשה לפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד ● מפלגת העבודה צפויה לתמוך בפסילתה, אך במרצ צפויים להתנגד

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 נסוג מהשיא, מניות האנרגיה החלופית צנחו

מדד ת"א 35 נסוג ב-0.1%, ת"א 90 איבד 0.5%, מדד הבנקים ננעל ללא שינוי ● אלוני חץ איבדה 1.3%, אנלייט ירדה ב-5.2%, אנרג'יקס איבדה 3.7%  אלביט מערכות ועזריאלו עלו ב-1% ו-1.4% בהתאמה

מלזיה לא מוכנה להמשיך להיות פח הזבל של העולם

מלזיה שלחה חזרה 150 מכולות של פסולת פלסטית ל-13 מדינת עשירות מאז הרבעון השלישי של השנה שעברה ● שרת הסביבה המלזית: "אלה שרוצים להפוך אותנו לפח זבל עולמי, יכולים להמשיך לחלום"

קריסטלינה איבנובה גורגייבה-קינובה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית / צילום: Charles Platiau, רויטרס

קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית

באוקטובר האחרון התחזית של קרן המטבע היתה לצמיחה עולמית של 3% ל-2019 ושל 3.4% ל-2020 ● כעת, הורידה הקרן את התחזית לשיעור צמיחה של 2.9% ו-3.3% בהתאמה

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

אישום: התחזו בטלפון לבנקאים ועקצו קורבנות בכחצי מיליון שקל

שלושה צעירים מואשמים בכך שהתחזו לבנקאים וכך קיבלו גישה לחשבונות של אלפי קורבנות, בהם עשו כבתוך שלהם ● בין היתר רכשו הצעירים גיפט קארד ומוצרי יוקרה באמצעות הכספים שקיבלו במרמה ● הפרקליטות על הנאשמים: "אופי עברייני של פשע מאורגן"

רהב רביב /צילום: עצמי

"עברתי להייטק מעבודה במוסך רכב. היום אני משפץ אופנועי אספנות"

רהב רביב, בן 43, מנהל מחקר ופיתוח בחברת GrowDirector • טווח שכר: 25-20 אלף שקל

פיטר ביינרט/ צילום:   Gettyimages/Anadolu Agency

"לא חשבתי שאי פעם אחשוש ללכת עם כיפה במנהטן"

פיטר ביינרט, שעוכב בשדה התעופה אחרי שהשתתף בהפגנה בחברון, מגיע לביקור נוסף בישראל ● בשיחה נוקבת הוא תומך בחרם על מוצרים שיוצרו בשטחים, טוען כי ארה"ב צריכה לקצץ את הסיוע הביטחוני לישראל, ומאמין שפתרון שתי המדינות לא רלוונטי

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר / צילומים: רויטרס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

"הניו יורק טיימס" תומך באליזבת וורן ואיימי קלובשר לנשיאות ארה"ב

בעיתון כתבו כי החליטו לתמוך בשתי מועמדות דמוקרטיות לנשיאות ולא רק באחת, מאחר ש"ברגע הרה-גורל זה, גם המודל הרדיקלי וגם המודל הריאליסטי זקוקים לשיקול רציני מחדש" ● "מי ייתן והטובה ביותר תנצח"

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

סנונית ראשונה לקראת הפחתת שיעור ההיוון? ענקית הנדל"ן אמות תרשום רווח של 500 מיליון שקל מעלייה בשווי נכסיה

עלייה בשווי ההוגן של נכסים מניבים להשקעה, יכולה לנבוע משיפור צפוי בתזרים שיניבו אותם נכסים בשנים הקרובות, או לחלופין מירידה בשיעור ההיוון להווה של אותו תזרים עתידי

שמואל האוזר, ענת גואטה וחדוה בר / הדמיה: רמי חכם

רשות ני"ע מחכה למהפכה טכנולוגית: היכן יש יותר עורכי דין ממתכנתים?

וגם: אריק פינטו מצטרף לסטארט-אפ טכנולוגי

 

כריסטיאן טיזמן מחברת לנובו, מציג את המסך המתקפל של החברה ב־CES / צילום: Steve Marcus, רויטרס

האם המסך המתקפל יעורר את שוק המחשבים האישיים?

הסמארטפונים המתקפלים של סמסונג ו-וואויי עדיין לא נוחלים הצלחה, אך יצרניות המחשבים החליטו לאמץ את טרנד המסכים המתקפלים ● האתגרים לא מעטים - ממערכת הפעלה לא מותאמת ועד בעיות פיזיות - אך היצרניות מקוות שהמסכים האלו יחזירו את הדומיננטיות של המחשבים האישיים