גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אופניים חשמליים: הולכי הרגל שנפגעו יחכו לעליון או למחוקק

בית משפט השלום בת"א קבע פעם נוספת כי אופניים חשמליים לא עונים על הגדרת "רכב מנועי" בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים ● המשמעות: הולך רגל שנפגע ע"י רוכב אופניים חשמליים יוכל לתבוע את המזיק מכוח עוולת הנזיקין בלבד ולא מכוח הפלת"ד

אופניים חשמליים / צילום: שאטרסטוק
אופניים חשמליים / צילום: שאטרסטוק

שופט בית משפט השלום בתל-אביב, מנחם קליין, קובע פעם נוספת: אופניים חשמליים לא עונים על ההגדרה של "רכב מנועי" בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הפלת"ד). המשמעות: הולך רגל שנפגע על-ידי רוכב אופניים חשמליים יוכל לתבוע את המזיק מכוח עוולת הנזיקין בלבד.

במקרה זה הוגשה תביעת נזיקין על-ידי תובע, יליד 1979, שטען בתביעה כי נפצע מפגיעת רוכב אופניים חשמליים. בא-כוחו של התובע סבר כי מדובר ב"תאונת דרכים" כהגדרתה בפלת"ד, ומשכך, על קרנית (קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים) לפצות את התובע בגין נזקיו - וזאת, בין היתר, לאור העובדה שאופניים החשמליים שפגעו בו מהווים "רכב מנועי", והם לא היו מבוטחים בהתאם לחוק הפלת"ד.

לחלופין טען התובע כי מדובר בפגיעה שמזכה בפיצוי על-פיי פקודת הנזיקין, ואף צורפה חוות-דעת מטעם התביעה שמצביעה על נכות אורתופדית שנגמרה לו בשיעור 15%.

מן העבר השני טען בא-כוחה של קרנית כי המסכת העובדתית בעניין זה מאוד מצומצמת, והתובע אינו יכול להגיד בוודאות מי פגע בו, ועליו מוטלת ההוכחה לקיומה של עילה על-פי חוק הפלת"ד, עילה אשר לא הוכחה.

בדיון שהתקיים בפניו הורה השופט קליין על פיצול ניהול התיק, על-מנת שיוכל קודם לדון ולהכריע בנושא סיווג התאונה ומה המסלול הנכון שיש ללכת בו.

בהכרעת הדין שפורסמה היום (א') ציין השופט קליין כי כשסוגיה זו הונחה בפניו בעניין ש.צ., נקבע על-ידו כי "אופניים חשמליים לא עונים על ההגדרה של רכב מנועי". לעומת זאת, השופט קליין הוסיף כי "בעניין פלוני" קבע שופט בית משפט השלום בכפר-סבא, אלדד נבו, שאופניים חשמליים כן מהווים רכב מנועי.

לדברי השופט קליין, סוגיה זו עלתה באופן עקיף במספר הליכים משפטיים נוספים, כאשר לבסוף "עיני שופטי הערכאות הדיוניות היו נשואות לבית משפט העליון, כשסוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט העליון בבג"ץ 6917/17", אולם "בית משפט העליון בחר שלא להכריע בסוגיה".

נוכח היעדר הכרעה, השופט קליין ציין כי עד שהמחוקק יגיד את דברו, או שבית המשפט העליון יקבע הלכה מחייבת בעניין, "לא נותר לנו אלא לנתח שוב ושוב את הוראות החוק הנוכחי ולפסוק בכל תיק ותיק ונסיבותיו".

עמדה שמרנית

השופט קליין ציין בפסק דין חלקי שנתן כי בעניין האופניים החשמליים הוא מצא לנכון לנקוט "עמדה שמרנית, ולפיה כל עוד המחוקק לא יגיד דברו, אל לו לבית המשפט לגרום לזעזועים חברתיים וכלכליים על-ידי חקיקה שיפוטית".

לדבריו, אמנם בא-כוח התובע הזכיר שישנה פסיקה סותרת בקשר לשאלה האם אופניים החשמליים מהווים רכב מנועי או לא; אולם בסופו של דבר הוא סבור כי "האופניים החשמליים הם כלי רכב הנע בחלקו בכוח מכני על פני הקרקע, אך השימוש בדוושות האופניים לצורך נסיעה הוא עניין משמעותי המחריג את היותו רכב מנועי על-פי החוק, וייעודו אינו לשמש לתחבורה יבשתית".

נוכח קביעה זו, השופט קליין קבע כי אופניים חשמליים לא נכנסים תחת הגדרת "רכב מנועי או רכב" הקבועה בחוק הפלת"ד והדורשת בין השאר כי עיקר ייעודו של הרכב "לשמש לתחבורה יבשתית".

נוכח סברה זו קבע השופט קליין כי באשר לתביעה שהוגשה נגד קרנית, הרי שאין לה "כל חובת פיצוי בגין תאונה זו, היות שהחוק אינו מחייב רוכבי אופניים חשמליים להיות מבוטחים". 

בית המשפט ציין כי מעדות התובע לא ניתן לדעת בוודאות האם נדרס על-ידי אופניים חשמליים, אך גם אם נצא מנקודת הנחה שאכן נפגע התובע מאופניים חשמליים, "הייתי דוחה את הטענה שמדובר בתאונת דרכים לפי חוק הפלת"ד, היות שאין מדובר ברכב מנועי על-פי ההגדרה בחוק", כתב השופט קליין.

משכך קיבל בית המשפט את טענת קרנית, לפיהן על התובע היה להוכיח כי אופניים חשמליים הם רכב מנועי, ולא להטיל על הנתבעים את נטל ההוכחה. בנוסף קיבל בית המשפט את טענת קרנית כי אופניים חשמליים אינם מופעלים על-ידי כוח חשמלי בלבד, וניתן להפעילם רק באמצעות דיווש ולא בשום דרך מקובלת אחרת.

פנייה למחוקק

השופט קליין מצא לנכון לציין כי הנפגעים הקשים בתאונות של רוכבי אופניים חשמליים (כגון ארי נשר ז"ל ומוטי מורל ז"ל) נפגעו בתאונות בהן מעורב רכב מנועי, ומשכך, ואם תתקבל גישתו של השופט אלדד נבו (אשר רואה באופניים חשמליים כ"רכב מנועי") - אלה לא יפוצו כלל.

לדבריו, "טענת חברת הביטוח של הרכב הפוגע תהיה כי אותם רוכבי אופניים חשמליים נהגו ללא ביטוח, על אף שמדובר ברכב מנועי, ולכן היא פטורה מכיסוי ביטוחי עליהם, וזאת בניגוד לגישתי בעניין ש.צ., כשהתוצאה היא כי כל נפגעי תאונות האופניים החשמליים על-ידי רכב מנועי יפוצו על-ידי חברות הביטוח, ואם אין לרכב ביטוח, קרנית תפצה אותם".

השופט קליין לא התעלם מכך שיכולים להיות מקרים שבהם תוצאות הפגיעה יהיו קשות פחות ממקרים של אותם אנשים שנפגעו מרכב, ובהם: רוכבי אופניים חשמליים פגעו בהולכי רגל, למשל כמו במקרה של התובע כאן. לדבריו, דינם של מקרים אלה "הוא כדין של כל נפגע בעוולת נזיקין של זולתו, כמו מי שנפגע מרוכב אופניים רגילים, ואין בישראל חוק המחייב אדם לבטח עצמו כנגד כל סיכון".

על כן לפי קביעתו של השופט קליין, הדין הרצוי הוא ש"יש לאפשר לרוב הנפגעים לקבל פיצוי כשהם נדרסים על-ידי רכב מנועי, וכל תוצאה אחרת אינה תומכת במדיניות משפטית ראויה".

השופט קליין סיים את פסק דינו החלקי בכך שמספר רוכבי האופניים החשמליים עולה בהתמדה, והתופעה שבה רוכבי אופניים חשמליים קיפחו את חייהם, נפצעו בעצמם או פגעו במשתמשים בדרך, הפכה למדאיגה, וקיים צורך למצוא פתרון לתופעה זו הן בפיקוח מתאים על יבוא הכלים ומניעת שינוי ייעודם המקורי והן בדרך חקיקה ברורה.

משכך הדברים, ובהתאם להנחיות בתי המשפט, ביקש השופט קליין ממנהל בתי המשפט "לשקול האם לא מן הראוי להעביר למחוקק את הערותיי דלעיל, בכדי לשקול תיקון הוראת החיקוק הנ"ל".

עוד כתבות

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים / צילום: AP

הציבור החרדי מסתער על האינטרנט: המשבר יצר ביקוש שיא

בזק מדווחת על תעבורת אינטרנט בציבור החרדי שצמחה ב-40% ועל עלייה ניכרת בביקושים להתקנות

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: אזרחי ישראל מקריבים הכול כדי להגן על הקשישים, והמדינה מזניחה אותם

בישראל התרבות השלטת רואה בחיי הקשישים שווי ערך וראויים להארכה כמו של הצעירים, וממילא יש היום את המשאבים במדינה לטפל במבוגרים ● אז מדוע הם בסוף התור? ● דעה

פגישת טראמפ עם ראשי תעשיות הנפט בארה"ב / צילום: Evan Vucci, Associated Press

מאחורי הקלעים של ביטול פסגת החירום של אופ"ק: האשמות בין מדינות והימנעות של ארה"ב לקצץ בהפקה

ברגע האחרון קואליציה עולמית של מדינות מפיקות נפט, אופק פלוס, דחתה פסגת חירום וירטואלית שעניינה שחיקת הביקושים על רקע הקטנת הביקוש העולמי לנפט במקביל לצניחה הכללית במחיר מאז החלה מגפת הקורונה

טיגריס מלאי / צילום: HASAN SABRAN

המגפה הגיעה לגן החיות בניו יורק: נקבת טיגריס חולה בקורונה

נדיה, נקבת טיגריס מלאי בת 4, היא החיה המאובחנת הראשונה בארה"ב שנמצאה נשאית של הנגיף ● עפ"י המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, בעלי חיים יכולים להידבק בנגיף הקורונה מבני אדם, אך המדענים אינם מאמינים שאלה יכולים להפיץ אותו הלאה לבני אדם

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מלכת בריטניה בנאום לאומה: "ימים טובים עוד מצפים לנו"

מלכת בריטניה אליזבת השנייה נשאה הערב נאום מיוחד לאומה הבריטית, בו שיבחה את הנחישות של תושבי הממלכה המאוחדת במאבק בהתפרצות נגיף הקורונה ● 674 בני אדם מתו ביממה האחרונה מקורונה בספרד ● היקף המתים בגרמניה נכון לעכשיו עומד על כ-1,400 בני אדם

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

דעה: האם קורונה היא כוח עליון המבטל חוזה או דוחה את ביצועו?

חלק נכבד מהמשק הישראלי אינו עומד בחיוביו החוזיים בשל המגפה ומצפה כי יוכל לבטלם או לדחותם בטענה ל"כוח עליון". אלא שלפי הדין הקיים, הקורונה אינה כוח עליון ● נדרש תיקון חקיקה

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים סוחב עגלת קניות  / צילום: Oded Balilty, AP

בירושלים ובבני ברק יש הכי הרבה חולי קורונה. ומה קורה בעיר שלכם?

מספר מקרי הקורונה בישראל הוא 8,430 ● 49 מתו מהנגיף, ו-139 שרויים במצב קשה ● היקף הנדבקים בעולם עומד על 1,205,801 בני אדם, 64,975 מתו ו-247,961 החלימו ● המשטרה חילקה למפרי צווי משרד הבריאות מעל ל-12 אלף קנסות בהיקף של 11 מיליון שקל

פול דונובן / צילום: רונן מכלב

"על קובעי המדיניות לשאוף לשמור על נזילות העסקים ועל אבטלה נמוכה ככל האפשר"

פול דונובן, הכלכלן הראשי של בנק UBS, אומר בראיון ל"גלובס" כי כמעט בלתי אפשרי לענות על השאלה מתי הכלכלה תתאושש מהשפעות הקורונה: "לרוע המזל, רוב הנתונים הכלכליים לא יתפרסמו או יהיו באיכות כה גרועה עד שלא תהיה להם כמעט משמעות"

יעקב אילון / צילום: דויד וינוקור

עובדי חדשות 13 מבקשים צו נגד תוכנית הפיטורים ופותחים בעיצומים

בעקבות ההחלטה על הורדה מיידית של תוכניות מהאוויר, עובדי חדשות 13 ישביתו היום ב-12:30 את עבודתם למשך שעה

קניות אונליין / צילום: יח"צ

גל הונאות ברשת, גניבת פרטי אשראי, הלבנת הון ואיומי סייבר: כך תמזערו את הסיכוי ליפול בצד האפל של קניות ברשת

הרשות לאיסור הלבנת הון ממליצה לגופים הפיננסיים לגלות ערנות כלפי עלייה אפשרית בהונאות רשת, והיא לא היחידה ● בתקופה של ריבוי קניות אונליין יש כמה דברים פשוטים שכדאי לשים אליהם לב כדי למזער את הסיכון ליפול קורבן לתקיפות סייבר

דניאל שליט, שף  / צילום: דניאל לילה

"הלכתי לאתר וראיתי שאני לא זכאי לסיוע. כל החיים עבדתי, עשיתי מילואים. זה אגרוף בבטן"

דניאל שליט כבר 20 שנים בענף המסעדנות ● לפני כשנתיים הפך עצמאי בתחום, וכעת הוא חושש שהעסק שהקים לא ישרוד את מכת הקורונה ● עסקים במשבר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-51; ההסתדרות תציע לחבריה הלוואות בריבית מסובסדת

מבין 8,611 חולי הקורונה המאומתים בישראל, 141 במצב קשה, 191 במצב בינוני, והיתר במצב קל; מספר חולי הקורונה שהחלימו עומד על 585 ● המשטרה איתרה הבוקר שני בתי כנסת בשכונות הבוכרים ומאה שערים בירושלים, ובתוך כל אחד מהם כ-30 מתפללים - בניגוד להנחיות

החשכ"ל חזקיהו / צילום: איל יצהר, גלובס

תקועים בסבך הסיוע: גם קרן ההלוואות החדשה מתקשה לעמוד בעומס

באוצר מעריכים כי הלוואות ב–2 מיליארד שקל יועברו בשבועיים הקרובים, אולם בעלי עסקים מדווחים על דרישות בלתי נגמרות למסמכים ואישורים, שמקשות לקבל כספים

רינה מצליח / צילום: אביב חופי

חדשות 12: "דעתה של רינה מצליח הייתה אחת מיני רבות"

בעקבות הסערה התקשורתית שעוררו דבריה של רינה מצליח על התנהלות המגזר החרדי מול סמכות המדינה, מוציאה היום חדשות 12 תגובת הבהרה, המגבה מצד אחד את הפרשנית ומבהירה כי זכותה להביע את דעתה - ומנגד מדגישה את מגוון הקולות שנשמעים בחברה

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

התחלתם להתרגל? האם שיחות הווידאו ישנו לנצח את שוק העבודה

נגיף הקורונה העביר את עולם העבודה לפלטפורמת וידאו, ואנשי מקצוע - ממאמני כושר ועד אנשי עסקים ומרצים באוניברסיטה - צריכים לגלות דרכים חדשות לתקשורת ● מה יישאר מהניסיון הזה אחרי המשבר, והאם פגישת מסך יכולה להחליף לחיצת ידיים עסקית?

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

עושים זום על העובדים: האם הבוס עלול לפגוע בפרטיותכם?

האם אפליקציית שיחות הווידאו מאפשרת למעסיקים לפגוע בזכותם של העובדים לפרטיות במקומות העבודה?

יעקב אילון  / צילום: איל יצהר

המשבר ברשת 13: יעקב אילון הורד מהאוויר; קמפיין עיתונאים נגד הקיצוצים בחברה

רשת 13 הודיעה היום כי התוכניות "הדוח היומי", "חדשות היום" עם מירי נבו ואלי אילדיס, "מהדורת חמש" עם יעקב אילון ו"מאסט" בהובלת שי לי שינדלר ועמית קוטלר יורדות מהאוויר ● עיתונאי הערוץ: "חוששים שמהלך כזה יוביל לחיסול החברה כגוף עיתונאי חזק ותחרותי"

פריקה של ציוד רפואי חיוני ממטוס של אל על  / צילום: דוברות אל על, יח"צ

11 מטוסים של אל על יצאו לסין לביצוע רכש במבצע משותף עם משרדי החוץ והביטחון וכיל

מינהל הרכש ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון הובילו את מבצע הרכש בסיוע חברת כיל ונציגיה בסין ● משרד החוץ ושגרירות ישראל בבייג'ינג סייעו במאמץ הרכש ובנוסף גייסו ציוד רב מתורמים

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

בדנמרק מתכננים "לפתוח מחדש" את הכלכלה בשבוע הבא

ראש ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן, אמרה אתמול בראיון טלוויזיוני כי התהליך יתחיל ככל הנראה אחרי חג הפסחא (המסתיים ב-14 באפריל), אך הזהירה שוב ושוב כי הדבר תלוי בכך שהדנים ימשיכו להישמע עד אז להנחיות צמצום המגעים החברתיים ושמספר ההדבקות במדינה ימשיך לרדת

פריקה של מיליון מסיכות N95, שהגיעו מסין לבוסטון ביום חמישי / צילום: Jim Davis, Associated Press

פרשנות: ציד המסיכות והתמוטטות הסדר העולמי

האם האמריקאים גנבו 200 אלף מסיכות 95N, שנועדו למשטרת גרמניה? מי יודע ● אבל נוסחת ״אמריקה תחילה״, המקדשת ריבונות ואנוכיות, אינה מיטיבה לשרת את אמריקה או את בעלות בריתה במלחמה נגד נגיף הקורונה