גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דרמה בבריטניה: שורת התפטרויות בממשלה מאיימת על הסכם הברקזיט ומטלטלת את השווקים

רק אמש הצליחה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לאשר הסכם ברקזיט המשמר ברובו את המצב הקיים מול האיחוד מבחינת סחר ומסים ● היום התפטרו במחאה שרים בכירים בממשלתה - ועתידה הפוליטי נמצא בסכנה ● הליש"ט משלימה נפילה של 5.2% מתחילת השנה ● סקטור הבנקאות באירופה נסחר תחת לחץ, מניית הבנק הסקוטי RBS צונחת ב-7%

מפגין נגד ברקזיט בצעדה היום בלונדון / צילום: רויטרס
מפגין נגד ברקזיט בצעדה היום בלונדון / צילום: רויטרס

"קבינט מפולג, מפלגה מפוצלת וציבור חצוי", כך הגדיר הבוקר (ה') ה"גרדיאן" הבריטי את מצב העניינים בממלכה המאוחדת, אחרי שממשלת בריטניה אישרה אמש - בתום ישיבה רוויית צעקות ועימותים שנמשכה חמש שעות - הסכם המסדיר את תהליך הפרישה הבריטית מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

לרגע היה נראה אתמול, שכמו לוליינית על חבל דק המיטלטל בין שני צדי תעלת לה-מאנש, מצליחה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי לצעוד צעד משמעותי בדרך הארוכה לעבר הברקזיט - למרות דרישות סותרות מכל הכיוונים. שער הפאונד זינק, האירופאים בירכו ונציגי חברות ציינו כי העיקר הוא להימנע ממצב שבו פרישת בריטניה מתקיימת באווירת חוסר ודאות, ללא הסכם הקובע כיצד יתנהל התהליך אחרי מועד הפרישה ההולך ומתקרב - 29 במארס 2019.

אבל היום בצהריים התברר עד כמה רעוע היה הצעד, ועד כמה עתידה הפוליטי של מיי נמצא כעת בסכנה. השר האחראי על הברקזיט, דומיניק ראב, הודיע במפתיע על התפטרותו במחאה על אישור ההסכם, ופירסם מכתב פומבי לראשת הממשלה. "מעולם לא נטלה על עצמה מדינה דמוקרטית התחייבויות כאלה", כתב ראב במחאה על הוויתורים של מיי לבריסל שנקבעו בהסכם. שעה אחריו הודיעה גם השרה לענייני עבודה ופנסיה, אסתר מקוויי, כי היא מתפטרת מתפקידה. עד לשעות הצהריים, ירד שער הפאונד מול הדולר ב-1.8%, הירידה החזקה ביותר בשנה האחרונה.

המטרה העליונה של מיי בהסכם שאושר אתמול היתה למנוע חוסר ודאות לגבי מסים, מכסים וסחר, מצב שכבר גבה מחיר מהכלכלה הבריטית, שחוותה האטה וגל נטישה של חברות אירופיות. לגבי מיי כבר לא מדובר בשאלה של "ברקזיט רך" או "ברקזיט קשה" - ההסכם דוחה את ההכרעה בשורת סוגיות הקשורות לריבונות בריטית לתקופת הסתגלות של קרוב לשנתיים - אלא אם התהליך כולו יהיה מוסדר ומעוגן. לשיטתה, השאלה היא אם יהיו התחייבויות ולוחות זמנים מוסכמים מול האיחוד האירופי גם אחרי מארס 2019, או שיהיה מדובר ב"נסיגה חד-צדדית", מבולגנת והרסנית מבחינה כלכלית.

הסכם הברקזיט בסכנה: האתגר המסובך של תרזה מיי - איזון בין כל הדרישות הסותרות

יכובדו "תנאי מינימום" של האיחוד 

בשבועות האחרונים, סוגייה זו כולה התנקזה לשאלה מה ייתרחש בצפון אירלנד אחרי מועד הפרישה. מיי נאבקה לאזן בין דרישות חברי מפלגתה השמרנית לעצמאות בריטית מוחלטת אחרי ה"ברקזיט" לבין הצורך להימנע מבדיקות גבול בתוך האי האירי, שעלולות לערער מחדש את המצב בו אחרי שנים של שלום. בעוד נושאים אחרים כבר הוסדרו - בריטניה מתחייבת בהסכם כי זכויותיהם של אזרחי מדינות האיחוד האירופי הגרים בבריטניה יישמרו גם אחרי הפרישה וכן מתחייבת לשלם לאיחוד "מס יציאה" עצום על פרויקטים שהתחייבה אליהם - סוגיית הגבול באירלנד נותרה שנויה במחלוקת.

הפתרון שמצאה מיי, ונכלל בהסכם שאושר אתמול, הוא שבריטניה תתחייב במידת הצורך לכבד "תנאי מינימום" של האיחוד האירופי בתחום החקלאות, העבודה ואיכות הסביבה, ובתמורה האיחוד לא ידרוש בקרה בגבול בין צפון אירלנד לבין חברת האיחוד אירלנד, או בין צפון אירלנד לאי הבריטי. הדבר נועד למנוע מבריטניה להשתמש בחומרי הדברה האסורים על ידי האיחוד, למשל, או להוריד סטנדרטי ייצור מבחינת פליטת גזי חממה במפעלי רכב שיתחרו עם תעשיית הרכב האירופית.

לפי ההסכם שאושר אתמול, זהו פתרון שיכובד כל עוד לא יוסדר הסכם סחר חופשי מקיף בין בריטניה לאיחוד. משמעותו היא שימור המצב הקיים עד שיגובש הסכם כזה. כלי התקשורת באירופה ציינו היום כי משא ומתן על הסכם סחר חופשי עם קנדה נמשך תשע שנים, וכי המשא ומתן עם האיחוד יהיה אף מורכב יותר.

על רקע זה, ספג ההסכם ביקורת קטלנית מתוך המפלגה השמרנית הבוקר, במחנה שאותו מוביל שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון, שהתפטר לפני כשלושה חודשים במחאה על הגישה של מיי לברקזיט. "מדובר בהסכם גרוע", אמר אחד מחברי המחנה, שמונה עשרות חברי פרלמנט שמרנים מתוך מפלגתה של מיי. אל מחנה זה הצטרפו הבוקר, כאמור, גם שני שרים בכירים בממשלתה של מיי ושני תתי שרים.

"מס יציאה" של עשרות מיליארדים

בינתיים מנסים באיחוד האירופי להתקדם עם אישור ההסכם. נשיא האיחוד האירופי, דונלד טוסק, הודיע היום כי יכנס פסגה של ראשי 27 המדינות הנותרות באיחוד, שתתקיים ב-25 בנובמבר בבריסל ובה הם אמורים לחתום על ההסכם ולהעביר אותו לאישור הפרלמנט האירופי. האיחוד האירופי ליווה את תהליך המשא ומתן וצפוי לאשר אותו ללא כל בעיות, לאחר שתנאיו התקבלו.

למגעים בין בריסל ללונדון יש השלכות גם ברמת האיחוד. הקושי בתהליך אינו נובע רק ממחלוקות פנימיות בתוך המפלגה השמרנית הבריטית, אלא גם מתוך כוונה ברורה של האיחוד האירופי להציג לחברות בו עד כמה תהליך ההיפרדות הוא קשה, על סף הבלתי-הפיך - ומה תג המחיר הנלווה אליו. האיחוד האירופי הציג לבריטניה "מס יציאה" - תשלומים של 50 מיליארד דולר על פרויקטים שעליהם בריטניה התחייבה עוד במהלך חברותה באיחוד. המסר אמור להיקלט היטב ברומא ובאתונה, שמאיימות לעתים לפרוש מהאיחוד. הצרות של מיי יכולות להיות הצרות שלכם, מבהיר האיחוד.

כעת, המשוכה הגבוהה בדרכו של הסכם הברקזיט היא אישור בפרלמנט הבריטי. נכון לעכשיו, מסתמן כי אין למיי רוב התומך בו. בנוסף להתנגדות מתוך המפלגה השמרנית, האופוזיציה משמאל הבטיחה בעבר להצביע נגד ההסכם מתוך כוונה להביא להפלת הממשלה ואולי אף למשאל-עם נוסף על היפרדות בריטניה מהאיחוד. אפילו חברי הפרלמנט ממפלגת DUP, המייצגת את צפון אירלנד, שבהם תלויה ממשלת המיעוט של מיי, אינם בטוחים אם יתמכו בהסכם, למרות הפשרה לכיוונם שביצעה מיי. כרגע מיי רחוקה מהתמיכה של 320 חברי פרלמנט, לה היא זקוקה.

אבל אחרי גל ההתפטרויות הבוקר, והביקורת הציבורית החריפה שנמתחה על ההסכם שאושר, למיי יש בעיות פוליטיות חריפות יותר - עתידה הפוליטי נמצא בסכנה מיידית. לפי הדיווחים בבריטניה, חברי פרלמנט שמרנים ממפלגתה יוזמים הצבעת אי-אמון בה בקרוב. האופוזיציה הודיעה כי תתמוך בבחירות חדשות. מיי עצמה יצאה בעיניים טרוטות אמש אחרי ישיבת הממשלה, לבדה, ואמרה בפשטות את מה שהפך לכותרת בכמה מהעיתונים הבריטיים הבוקר: "עוד צפויים לנו ימים קשים".

במסיבת עיתונאים שכינסה הערב הגנה מיי על ההסכם שאושר אתמול בקבינט של הממשלה הבריטית, והבטיחה להמשיך בתפקידה ו"להשיג בעבור העם הבריטי את העסקה הטובה ביותר, שמכבדת את החלטתם להיפרד מהאיחוד האירופי". "הגישה שלי תמיד היתה לשים את האינטרס הלאומי קודם. לא האינטרס המפלגתי או האישי שלי" אמרה מיי, שניצבת כעת בפני מרד בתוך מפלגתה והצבעת אי-אמון פוטנציאלית, "האם אתם שואלים אם אני אמשיך זאת עד להשגת המטרה? התשובה היא כן".

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בבורסת תל אביב נפתח בירידות קלות במדדים המובילים

מדד ת"א 35 טיפס אתמול ב-0.4% לשיא של 1,725.8 נקודות ● גילת ומבטח שמיר צפויות לרכז עניין אחר שזינקו אתמול בכ-14% על רקע מגעים למכירת גילת ב-2 מיליארד דולר ● בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום מרטין לותר קינג

גילת לווינים / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לקראת אקזיט של 2 מיליארד שקל? מניית גילת לוויינים זינקה על רקע מגעים לרכישתה

גם מניית מבטח שמיר, בעלת המניות השנייה בגודלה בגילת, זינקה היום בבורסה ● בעלת המניות הגדולה בגילת היא קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, המחזיקה ב-34.1% מהון המניות

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

שכונת עוני בהודו/ צילום:: רויטרס, Anindito Mukherjee

דוח: 2,000 המיליארדרים בעולם הם בעלי עושר רב יותר מזה של 4.6 מיליארד בני אדם

לקראת כינוס דאבוס מחר, דוח חדש של אוקספם מתייחס לאי השוויון בעולם ● הדוח התמקד הפעם במצבן של הנשים ברחבי העולם: "הכלכלות הסקסיסטיות שלנו מתדלקות את משבר אי השוויון"

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

כחלון וכוכבי סיכמו: תקציב הביטחון יגדל בכ-2 מיליארד שקל. מאיפה יגיע הכסף?

בתום ישיבה רבת-משתתפים אצל רה"מ נתניהו סוכם כי תקציב הביטחון יוגדל ב-2 מיליארד שקל כשיימצא מקור תקציבי - אולם מבדיקת "גלובס" עולה כי בינתיים אין מקור תקציבי לכך

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון ● מנגד משמעות אישורה היא הקפאת הבנייה לצד התוואי

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת "הצלחה" טענה כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

דוד סבן קרדיט: זוג הפקות

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים של איקאה

שדה סולארי בנגב. / צילום: EGE

לא סתם עושות רוח: מי הן החברות בסקטור האנרגיה שרחוקות ממיצוי הפוטנציאל

רוב המדינות הגיעו ל"Grid Parity" – הנקודה שבה עלות הפקת אנרגיה סולארית שווה או זולה יותר מהפקת כל סוג אחר של אנרגיה לא מתחדשת; המשמעות היא שהשיקול הכלכלי הופך לעיקרי בשימוש באנרגיה חלופית ● על רקע זה כדאי לבדוק מי הן החברות ה"נסתרות" בסקטור האנרגיה שעוד רחוקות ממיצוי הפוטנציאל

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט עלאא מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט העליון יוסף אלרון, שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי, ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראיה נגדם

המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין  / צילום: תמר מצפי

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

מניות הטכנולוגיה מישראל שזינקו ביותר מ–100% בוול סטריט / צילומים: אתרי החברות ויח"צ

מה מלמדים הביצועים של מדד "הנאסד"ק הישראלי"?

חברות מכל העולם ומשקיעים מחו"ל מחפשים להשקיע בחברות טכנולוגיה ישראליות ● אז למה משקיע ישראלי שחושב טכנולוגיה, חושב קודם כל על הנאסד"ק האמריקאי ולא על מדד ת"א טכנולוגיה הישראלי? ● הביצועים של המדד מלמדים כי נכון היה לנהוג אחרת

מימין: עוה"ד ארז תיק ואלון פומרנץ / צילום: תמר דניאלי, יח"צ

מיזוג רביעי בתוך שנה במשרד ליפא מאיר: ממזג לתוכו את משרדו של ארז תיק

עו"ד תיק, לשעבר מנכ"ל קבוצת לוזון, צפוי לעמוד בראש מחלקה שתעסוק בתחום הנדל"ן והמלונאות

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים