גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דרמה בבריטניה: שורת התפטרויות בממשלה מאיימת על הסכם הברקזיט ומטלטלת את השווקים

רק אמש הצליחה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לאשר הסכם ברקזיט המשמר ברובו את המצב הקיים מול האיחוד מבחינת סחר ומסים ● היום התפטרו במחאה שרים בכירים בממשלתה - ועתידה הפוליטי נמצא בסכנה ● הליש"ט משלימה נפילה של 5.2% מתחילת השנה ● סקטור הבנקאות באירופה נסחר תחת לחץ, מניית הבנק הסקוטי RBS צונחת ב-7%

מפגין נגד ברקזיט בצעדה היום בלונדון / צילום: רויטרס
מפגין נגד ברקזיט בצעדה היום בלונדון / צילום: רויטרס

"קבינט מפולג, מפלגה מפוצלת וציבור חצוי", כך הגדיר הבוקר (ה') ה"גרדיאן" הבריטי את מצב העניינים בממלכה המאוחדת, אחרי שממשלת בריטניה אישרה אמש - בתום ישיבה רוויית צעקות ועימותים שנמשכה חמש שעות - הסכם המסדיר את תהליך הפרישה הבריטית מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

לרגע היה נראה אתמול, שכמו לוליינית על חבל דק המיטלטל בין שני צדי תעלת לה-מאנש, מצליחה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי לצעוד צעד משמעותי בדרך הארוכה לעבר הברקזיט - למרות דרישות סותרות מכל הכיוונים. שער הפאונד זינק, האירופאים בירכו ונציגי חברות ציינו כי העיקר הוא להימנע ממצב שבו פרישת בריטניה מתקיימת באווירת חוסר ודאות, ללא הסכם הקובע כיצד יתנהל התהליך אחרי מועד הפרישה ההולך ומתקרב - 29 במארס 2019.

אבל היום בצהריים התברר עד כמה רעוע היה הצעד, ועד כמה עתידה הפוליטי של מיי נמצא כעת בסכנה. השר האחראי על הברקזיט, דומיניק ראב, הודיע במפתיע על התפטרותו במחאה על אישור ההסכם, ופירסם מכתב פומבי לראשת הממשלה. "מעולם לא נטלה על עצמה מדינה דמוקרטית התחייבויות כאלה", כתב ראב במחאה על הוויתורים של מיי לבריסל שנקבעו בהסכם. שעה אחריו הודיעה גם השרה לענייני עבודה ופנסיה, אסתר מקוויי, כי היא מתפטרת מתפקידה. עד לשעות הצהריים, ירד שער הפאונד מול הדולר ב-1.8%, הירידה החזקה ביותר בשנה האחרונה.

המטרה העליונה של מיי בהסכם שאושר אתמול היתה למנוע חוסר ודאות לגבי מסים, מכסים וסחר, מצב שכבר גבה מחיר מהכלכלה הבריטית, שחוותה האטה וגל נטישה של חברות אירופיות. לגבי מיי כבר לא מדובר בשאלה של "ברקזיט רך" או "ברקזיט קשה" - ההסכם דוחה את ההכרעה בשורת סוגיות הקשורות לריבונות בריטית לתקופת הסתגלות של קרוב לשנתיים - אלא אם התהליך כולו יהיה מוסדר ומעוגן. לשיטתה, השאלה היא אם יהיו התחייבויות ולוחות זמנים מוסכמים מול האיחוד האירופי גם אחרי מארס 2019, או שיהיה מדובר ב"נסיגה חד-צדדית", מבולגנת והרסנית מבחינה כלכלית.

הסכם הברקזיט בסכנה: האתגר המסובך של תרזה מיי - איזון בין כל הדרישות הסותרות

יכובדו "תנאי מינימום" של האיחוד 

בשבועות האחרונים, סוגייה זו כולה התנקזה לשאלה מה ייתרחש בצפון אירלנד אחרי מועד הפרישה. מיי נאבקה לאזן בין דרישות חברי מפלגתה השמרנית לעצמאות בריטית מוחלטת אחרי ה"ברקזיט" לבין הצורך להימנע מבדיקות גבול בתוך האי האירי, שעלולות לערער מחדש את המצב בו אחרי שנים של שלום. בעוד נושאים אחרים כבר הוסדרו - בריטניה מתחייבת בהסכם כי זכויותיהם של אזרחי מדינות האיחוד האירופי הגרים בבריטניה יישמרו גם אחרי הפרישה וכן מתחייבת לשלם לאיחוד "מס יציאה" עצום על פרויקטים שהתחייבה אליהם - סוגיית הגבול באירלנד נותרה שנויה במחלוקת.

הפתרון שמצאה מיי, ונכלל בהסכם שאושר אתמול, הוא שבריטניה תתחייב במידת הצורך לכבד "תנאי מינימום" של האיחוד האירופי בתחום החקלאות, העבודה ואיכות הסביבה, ובתמורה האיחוד לא ידרוש בקרה בגבול בין צפון אירלנד לבין חברת האיחוד אירלנד, או בין צפון אירלנד לאי הבריטי. הדבר נועד למנוע מבריטניה להשתמש בחומרי הדברה האסורים על ידי האיחוד, למשל, או להוריד סטנדרטי ייצור מבחינת פליטת גזי חממה במפעלי רכב שיתחרו עם תעשיית הרכב האירופית.

לפי ההסכם שאושר אתמול, זהו פתרון שיכובד כל עוד לא יוסדר הסכם סחר חופשי מקיף בין בריטניה לאיחוד. משמעותו היא שימור המצב הקיים עד שיגובש הסכם כזה. כלי התקשורת באירופה ציינו היום כי משא ומתן על הסכם סחר חופשי עם קנדה נמשך תשע שנים, וכי המשא ומתן עם האיחוד יהיה אף מורכב יותר.

על רקע זה, ספג ההסכם ביקורת קטלנית מתוך המפלגה השמרנית הבוקר, במחנה שאותו מוביל שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון, שהתפטר לפני כשלושה חודשים במחאה על הגישה של מיי לברקזיט. "מדובר בהסכם גרוע", אמר אחד מחברי המחנה, שמונה עשרות חברי פרלמנט שמרנים מתוך מפלגתה של מיי. אל מחנה זה הצטרפו הבוקר, כאמור, גם שני שרים בכירים בממשלתה של מיי ושני תתי שרים.

"מס יציאה" של עשרות מיליארדים

בינתיים מנסים באיחוד האירופי להתקדם עם אישור ההסכם. נשיא האיחוד האירופי, דונלד טוסק, הודיע היום כי יכנס פסגה של ראשי 27 המדינות הנותרות באיחוד, שתתקיים ב-25 בנובמבר בבריסל ובה הם אמורים לחתום על ההסכם ולהעביר אותו לאישור הפרלמנט האירופי. האיחוד האירופי ליווה את תהליך המשא ומתן וצפוי לאשר אותו ללא כל בעיות, לאחר שתנאיו התקבלו.

למגעים בין בריסל ללונדון יש השלכות גם ברמת האיחוד. הקושי בתהליך אינו נובע רק ממחלוקות פנימיות בתוך המפלגה השמרנית הבריטית, אלא גם מתוך כוונה ברורה של האיחוד האירופי להציג לחברות בו עד כמה תהליך ההיפרדות הוא קשה, על סף הבלתי-הפיך - ומה תג המחיר הנלווה אליו. האיחוד האירופי הציג לבריטניה "מס יציאה" - תשלומים של 50 מיליארד דולר על פרויקטים שעליהם בריטניה התחייבה עוד במהלך חברותה באיחוד. המסר אמור להיקלט היטב ברומא ובאתונה, שמאיימות לעתים לפרוש מהאיחוד. הצרות של מיי יכולות להיות הצרות שלכם, מבהיר האיחוד.

כעת, המשוכה הגבוהה בדרכו של הסכם הברקזיט היא אישור בפרלמנט הבריטי. נכון לעכשיו, מסתמן כי אין למיי רוב התומך בו. בנוסף להתנגדות מתוך המפלגה השמרנית, האופוזיציה משמאל הבטיחה בעבר להצביע נגד ההסכם מתוך כוונה להביא להפלת הממשלה ואולי אף למשאל-עם נוסף על היפרדות בריטניה מהאיחוד. אפילו חברי הפרלמנט ממפלגת DUP, המייצגת את צפון אירלנד, שבהם תלויה ממשלת המיעוט של מיי, אינם בטוחים אם יתמכו בהסכם, למרות הפשרה לכיוונם שביצעה מיי. כרגע מיי רחוקה מהתמיכה של 320 חברי פרלמנט, לה היא זקוקה.

אבל אחרי גל ההתפטרויות הבוקר, והביקורת הציבורית החריפה שנמתחה על ההסכם שאושר, למיי יש בעיות פוליטיות חריפות יותר - עתידה הפוליטי נמצא בסכנה מיידית. לפי הדיווחים בבריטניה, חברי פרלמנט שמרנים ממפלגתה יוזמים הצבעת אי-אמון בה בקרוב. האופוזיציה הודיעה כי תתמוך בבחירות חדשות. מיי עצמה יצאה בעיניים טרוטות אמש אחרי ישיבת הממשלה, לבדה, ואמרה בפשטות את מה שהפך לכותרת בכמה מהעיתונים הבריטיים הבוקר: "עוד צפויים לנו ימים קשים".

במסיבת עיתונאים שכינסה הערב הגנה מיי על ההסכם שאושר אתמול בקבינט של הממשלה הבריטית, והבטיחה להמשיך בתפקידה ו"להשיג בעבור העם הבריטי את העסקה הטובה ביותר, שמכבדת את החלטתם להיפרד מהאיחוד האירופי". "הגישה שלי תמיד היתה לשים את האינטרס הלאומי קודם. לא האינטרס המפלגתי או האישי שלי" אמרה מיי, שניצבת כעת בפני מרד בתוך מפלגתה והצבעת אי-אמון פוטנציאלית, "האם אתם שואלים אם אני אמשיך זאת עד להשגת המטרה? התשובה היא כן".

עוד כתבות

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: קמפיין שתיית המנדטים של הליכוד יוצא לדרך, ימינה כבר לא השלישית בגודלה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות ● פרשנות

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

מפלגת כחול לבן

מהחפרפרת לחלה - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

עם מי חתמה ישראל ביתנו על הסכם עודפים, איך רוצה איימן עודה להחליף את השלטון ועד לאן רוצה בצלאל סמוטריץ' שתגיע הרכבת הקלה של גוש דן?

צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 30 ואחרון: המקום שבו היבשת נגמרת

המסע שלנו, שהתחיל בקצה הדרומי ביותר של אמריקה לפני כמעט שמונה חודשים, הגיע לשלב הסיכומים. מה למדנו ומה ניקח איתנו הלאה מהטיול הארוך שלנו

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

"הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה"

רק לפני כמה חודשים פגשנו את מהא אגבריה, צעירה תל אביבית, במקור מכפר קטן ליד אום אל-פאחם, שסיפרה לנו על ההחלטה של צעירים רבים במגזר להחרים את המשחק הפוליטי בישראל ● שלושה שבועות לפני הבחירות הנוספות, חזרנו אליה לברר מה השתנה בחברה הערבית: "הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה; בשבילנו ביבי, ברק וגנץ הם אותו דבר" • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● על פי מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות", המחירים הגבוהים ב–am:pm? "תל אביב יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים", האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל, ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

סטודנטים ערבים./צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדרה בהייטק: בוגרים מהחברה הערבית מתקשים להשתלב בתעשייה

ברוב חברות ההייטק, במיוחד הבינוניות והקטנות, יש הדרה של מיעוטים ● יפעת ברון גולדברג ומשה קוזלובסקי מעמותת itworks: "כ-40% מחברות ההייטק הישראליות לא שכרו בשנה האחרונה מהנדסים זוטרים כלל.  המשרות האלה מיוצאות מחוץ לישראל. זה מונע ממהנדסים צעירים וחסרי ניסיון - כאלו שגם לא שירתו בצבא וצברו ניסיון - להשתלב בשוק ההייטק"

תנינים על הראש / צילום: נגה אלורו

צלילים צבעוניים וקסם של תנינים

לא מוכרחים להיות ילד כדי להשתתף וליהנות מהקסם שנוצר במופע "תנינים על הראש" של תזמורת מארש דונדורמה

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

ילדים עם סמארטפונים/ צילום:צילום: Gijsbert van der Wal

הכירו את "הקפיטליזם הלימבי": המנגנון שגורם להתמכרות והחברות שמרוויחות מזה הון

חברות הטבק והאלכוהול לא לבד: פרופ' דיוויד קורטרייט, חוקר היסטוריה של התמכרות, טוען שתעשיות נרחבות פיתחו "קפיטליזם לימבי", המכוון למערכת הלימבית במוח ומעודד את הצרכנים להתמכר למוצרים שלהן ● דווקא טראמפ בארה"ב, פוטין ברוסיה ודטורטה בפיליפינים עשויים למשוך את המטוטלת לכיוון הנגדי

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד ש' שציפתה לקבל במסגרת רכישת Yes

זאת בעקבות הודעת הרשות לניירות ערך שאומרת כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-יס והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת הבת פלאפון

חבילות בדואר/ צילום: מיכל רז־חיימוביץ'

לקראת פתיחת שנת הלימודים: זינוק ברכישת ציוד לביה"ס באונליין

דפוסי הצריכה שהשתנו עם הגידול בקניות אונליין באים לידי ביטוי גם בענף החזרה לבית הספר ● המספרים משקפים עלייה של 10% לעומת יולי 2018 ● יותר מ-50% מהפריטים המיועדים לתלמידים נרכשו באתרים הסיניים ובראשם עלי אקספרס

הפגנת נוער למען האמזונס / צילום: תמר אברהם

נשיא ברזיל: "40 אנשים יכבו את האש? אין לנו משאבים. הכאוס הגיע"

האמזונס בוער ונשיא ברזיל ז'איר בולסונארו טוען שאין לממשלתו יכולת להילחם באש ● עשרות בני נוער מפגינים מול שגרירות ברזיל בארה"ב ● סערה ברשתות החברתיות: "כשכנסיית הנוטרדאם בפריז נשרפה נרשמה התגייסות עולמית חסרת תקדים להצלתה; כש"הריאות של כדור הארץ" בוערות, מנהיגי העולם שותקים"

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות. אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע