גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יוצא דופן בנוף הישראלי": מי הם הפרויקטים הטובים בישראל?

גשר 10 של קו הרכבת ירושלים–תל אביב; מגדל הכשרת הישוב בבני ברק; אסותא אשדוד; ופרויקט בת ים UPTOWN נבחרו כפרויקטים הטובים ביותר בכנס של איגוד המהנדסים • אלה הדברים שהופכים פרויקט למוביל

גשר 10 בכניסה לירושלים / צילום: Shutterstock
גשר 10 בכניסה לירושלים / צילום: Shutterstock

הרכבת המהירה לירושלים סובלת מיחסי ציבור גרועים עוד הרבה לפני שנפתחה בגלל עיכובים תקציביים, בעיות בטיחות ואינספור תקלות מאז נפתח הקו באופן חלקי לפני כחודשיים, במה שפגע בשירות בקווים האחרים של רכבת ישראל.

התשתית הפיזית של הקו - ובעיקר המנהרות והגשרים - זוכות להרבה פחות תשומת לב, אף שמדובר בפרויקטים ענקיים ומורכבים. אחד מהם, גשר 10 בכניסה לירושלים, נבחר השבוע לאחד הפרויקטים הטובים בארץ בתחום התשתיות, בכנס מנהלי הפרויקטים ה-9 של איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות.

 

"גשר 10 הוא חלק מפרויקט הקו המהיר לירושלים שהוא מאוד מאתגר, עם עשרות מנהרות וגשרים", מספר מנכ"ל חברת א. אפשטיין - שניהלה את הפרויקט - וחבר איגוד המהנדסים אדי קורן, "באחריותנו היה גשר 10, שמחבר בין שתי מנהרות, ונמצא ממש בכניסה לירושלים.

"הייחודיות של הגשר היא שהוא הכי גבוה במזרח התיכון - במרכזו, הגובה שלו מגיע ל-100 מטר מעל הקרקע, ומבחינת הביצוע היה צריך להשתמש באמצעים טכנולוגיים ובשיטות בנייה ייחודיות כדי לבצע אותו.

"שני אתגרים ייחודיים היו לטפל באופן קפדני בנושא הבטיחות בזמן הבנייה, והבטיחות היא לא רק עבור העובדים על הגשר אלא גם עבור העוברים מתחת לכביש 9 בכניסה לירושלים. ננקטו אמצעי זהירות מאוד מתקדמים בעניין הזה.

"אתגר נוסף היה השמירה על איכות הסביבה. כידוע הגשר נמצא מעל ואדי מתויר ואחד התנאים היה לשמור על בטיחות המטיילים וגם להחזיר את המצב לקדמותו מבחינת איכות הסביבה. היינו צריכים להסדיר את השיפועים ולשחזר את הטופוגרפיה ולשתול צמחייה, וגם הבנייה עצמה הייתה צריכה לפגוע בסביבה כמה שפחות.

"נוסף לכך היה עניין שיתוף פעולה עם החברות האחרות: באזורי החיבור בין הגשר למנהרות - הפורטלים - היה צריך לשתף פעולה מבחינת ההתחברות. זה די מורכב.
"זה גשר באורך של קילומטר, בעצם שניים מקבילים. ברגע שמדברים על אלמנט קונסטרוקטיבי מבטון בסדר גודל כזה אז יש בעיות ביסוס מאוד מורכבות: בעיות יציקה - לצקת מסות כאלה של בטון; מבחינת העומסים יש פה התפשטות תרמית מאוד משמעותית, עמידה ברעידות אדמה, ברוחות וכמובן המשאות של הרכבת עצמה. יש אמצעי חילוץ, בגלל בעיה ביטחונית או טכנית, שתוכננו בתוך העמודים - העמודים עצמם חלולים, ויש בהם סולמות. בכל הפרמטרים האלה עמדנו בהצלחה, ובזכות כל אלה הפרויקט זכה במקום הראשון".

כבר נסעת עליו?

"עשיתי הרבה מאוד נסיעות ניסיון אבל נסיעה מסחרית עוד לא עשיתי. הנוף נפלא ומבחינה ארכיטקטונית הגשר מרשים וממש משתלב עם הנוף. העמודים מאוד פרופורציונליים ומשתלבים בסביבה. זה גשר יוצא דופן בנוף הישראלי".

העגורן שמכניס ציוד לעומק הקומה

נוסף לגשר 10 נבחרו בכנס עוד שלושה פרויקטים בקטגוריות אחרות: בנייה חדשנית, בנייה לגובה ובנייה מיוחדת/ציבורית.

יוסי שלו, מנכ"ל חברת וקסמן גוברין גבע, ויו"ר הכנס, מספר כי "זו הפעם הראשונה שעושים תחרות כזו. שאלנו את הרעיון מה-CTBUH, הארגון העולמי לבנייה לגובה, שעשו משהו דומה בשיקגו בשנה שעברה. בנינו קריטריונים: עמידה בלוחות זמנים, עמידה בתקציב, איכות הביצוע וכן התרשמות כללית מהפרויקט".

את הפרויקטים בכל קטגוריה דירגו צוותי שיפוט המומחים בתחום (אשר משקל הצבעתם 50%) וכן כ-1,500 אנשי נדל"ן באי הכנס, ביניהם מהנדסים, אדריכלים, מנכ"לי חברות, יזמים, קבלנים ועוד. בסך הכל, הוגשו לתחרות 30 פרויקטים.

"הקפדנו מאוד על נושא תאונות העבודה", מספר שלו. "לא נכנסו פרויקטים שהיו בהם תאונות, וקריטריון הבטיחות הוריד לפחות 6-7 פרויקטים גדולים מהפרק".
פרויקט נוסף שזכה הוא מגדל הכשרת הישוב בבני ברק, בתחום של חדשנות וטכנולוגיות פורצות דרך - על טכנולוגיית העגורנים האוטונומית שבה השתמשו בבנייה. בפרויקט השתמשו בעגורנים מטפסים במערכת הגבהה שפיתחה חברת סקייליין ומאפשרת להגביה את העגורן במהירות רבה יחסית - בין חצי יום ליום בלבד. לדברי החברה, השיטה מאפשרת גם להתחיל את עבודות הגמר בקומות התחתונות מיד לאחר ההגבהה. בבנייה השתמשו גם בזרוע שמכניסה את המטענים לעומק הקומה, דבר שמאפשר את פריקת המטען בקלות רבה יותר, וכן השתמשו במערכת בקרה אוטומטית למניעת התנגשות של עגורנים.

פיגומים תלויים מקומה 24 ומטה

חברת דניה סיבוס היא האחראית לשני הפרויקטים הזוכים האחרים: בית החולים החדש אסותא באשדוד בקטגוריית בנייה ציבורית, ופרויקט בת ים UPTOWN שהחברה בונה לקבוצת אהרוני, בקטגוריית בנייה לגובה.

בית חולים אסותא אשדוד הוא מבנה ממוגן ברובו, הכולל מבנה עילי בשטח של כ-30 אלף מ"ר ומרתפים בשטח של כ-20 אלף מ"ר. לדברי רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, "בשונה מכל בתי החולים האחרים בישראל, אשר ב-40 השנים האחרונות בוצעו בהם רק עבודות שיפוץ ו/או תוספות למבנים קיימים, אסותא אשדוד הינו בית החולים הציבורי החדש הראשון שנבנה בישראל מהמסד ועד הטפחות. מדובר באחד מהפרויקטים המאתגרים, פורצי הדרך ומשני המציאות אותם בנתה החברה בשנים האחרונות. זהו בית החולים הציבורי היחיד בארץ הממוגן בהיקף נרחב כך שיוכל לפעול גם בשעת חירום, והוא נבנה בתוך חמש שנים בלבד".

מגדל UPTOWN בבת ים הוא מגדל מגורים הבנוי שבו 184 דירות והוא מתנוסס לגובה של 163.5 מטר מעל פני האדמה (ועוד 6 קומות חניון תת קרקעי). בבניין מותקנות 5 מעליות הנעות במהירות של 3.5 מטר לשנייה.

לדברי מנכ"ל דניה סיבוס רונן גינזבורג: "נדרשנו למצוא פתרונות לצמצם את משך זמן הביצוע. בעקבות כך הוחלט לחלק את הבניין לשניים - חצי עליון וחצי תחתון. בנוסף, שיטת הביצוע כללה פריסה היקפית של רשת הגנה מסביב לכל מגדל והתקנת פיגומים תלויים מקומה 24 ומטה. כאשר, העבודות דרשו מצוות האתר לבצע תיאום קפדני על מנת לאפשר רצף עבודה. באמצעות ניהול עבודה שניתן לדמות אותו ל'סרט נע' העבודות בוצעו לאורך כל הפרויקט במספר שלבים".

הפרויקטים הטובים

בי"ח אסותא אשדוד של דניה סיבוס
קטגוריה: בנייה ייחודית

עוד עלו לגמר: היכל הזיכרון בהר הרצל, המכללה הלאומית לשוטרים, עיר הבה"דים

מגדל הכשרת היישוב בבני ברק 
קטגוריה: בנייה חדשנית 

עוד עלה לגמר: הגל הירוק אשדוד בת ים

UPTOWN בת ים של דניה סיבוס
קטגוריה: בנייה לגובה

עוד עלו לגמר: מגדל השחר, בית מנורה, עזריאלי שרונה

גשר 10 בקו הרכבת לירושלים של קבוצת א. אפשטיין
קטגוריה: תשתיות

עוד עלו לגמר: כביש 31, מערכת הולכת שפכים לשפדן

עוד כתבות

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

"בישראל יש תרבות של 'תן לי, תן לי'": אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט על ההשקעה בישראל

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

האחים אמיר יעקובי פיני יעקובי / צילום: אריק-סולטן

בדרך להסדר נושים חדש? ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לאורתם סהר

אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה מבקשות לשנות את הסדר הנושים הנוכחי שלטענתן אינו מאפשר את המשך ניהולן של החברות

 

 

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018