גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ממחיר הנפט ועד הריבית במשק: הנה האירועים שצפויים לתת את הטון השבוע בשווקים

בנק ישראל צפוי לפרסם מחר את גובה הריבית במשק, בלידר שוקי הון צופים העלאת ריבית ● מחיר הנפט מחפש תחתית, כשברקע פסגת G-20 בסוף החודש עשויה לספק כותרות ● נתוני מאקרו בארה"ב ישפכו אור על סנטימנט הצרכנים ● שוק הקריפטו ימשיך לרכז עניין כאשר הביטקוין מתרסק ל-3,555 דולר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

המסכים האדומים בוול סטריט / רויטרס - Lucas Jackson
המסכים האדומים בוול סטריט / רויטרס - Lucas Jackson

שבוע המסחר בשוקי העולם צפוי להיפתח מחר (ב') על רקע שלל אירועים בהם התרסקות מחיר הנפט, התקדמות בנוגע ליציאתה של בריטניה מאיחוד האירופי, ובשוק המקומי הודעת ריבית שמעלה את השאלה האם בבנק ישראל ימתינו עם העלאת ריבית בשל צניחת מחיר הנפט והטלטלה בשווקים הפיננסים.

נזכיר כי מדד הנאסד"ק וה-500 S&P ירדו ביותר מ-9% מהשיא האחרון, מדד הניקיי היפני נפל בכ-11% מהשיא, ומדד הדאקס הגרמני צנח קרוב ל-20% מהשיא.

אלה האירועים שירכזו עניין בשבוע הקרוב:

1. ריבית בנק ישראל

בנק ישראל צפוי לפרסם מחר את גובה הריבית במשק. מדובר בהחלטה הראשונה ללא הנגידה היוצאת קרנית פלוג והאחרונה טרם כניסתו לתפקיד של אמיר ירון. את הישיבה הקרובה תנהל המשנה לנגידה נדין טרכטנברג. בלידר שוקי הון כותבים בהקשר זה, כי "הריבית צפויה לעלות מחר על רקע התבססות האינפלציה לתוך תחום היעד, המשך צמיחה בקצב נראה, שוק עבודה הדוק, מדיניות פיסקאלית מרחיבה ופיחות בשקל. בלידר מציינים כי בין השיקולים שלא מצדדים בהעלאת ריבית, ניתן למצוא ירידה חדה במחיר הנפט, ובשווקים הפיננסים בעולם.

מנגד, בלאומי שוקי הון לא צופים שינוי בריבית בנק ישראל מחר. לדברי דודי רזניק, "מכלול הנתונים שהתפרסמו מאז החלטת הריבית האחרונה (בראשית חודש אוקטובר) תומך בהמשך השמירה על הריבית ברמת השפל. בין היתר ניתן למנות את ירידת הציפיות האינפלציוניות בשוק, נתוני הצמיחה לרבעון השלישי, הירידה החדה במחירי הנפט בחודש האחרון, והעלייה בחוסר הוודאות לגבי הצמיחה בעולם הבאה, בין היתר, לידי ביטוי בהורדת תחזיות הצמיחה העולמיות. בנוסף, עלתה רמת האי וודאות לגבי היכולת של בנקים מרכזיים להעלות ריבית במהלך השנה הקרובה (גוש האירו בעיקר) או היכולת להמשיך ולעלות את הריבית בקצב הנוכחי (ארה"ב)".

"לסיכום, אנו מעריכים כי האינפלציה בפועל (ב-12 החודשים האחרונים) צפויה להישאר סביב הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים, כלומר 1%. לאחר מכן, במהלך 2019 האינפלציה צפויה להתמתן, כך "שסביבת האינפלציה" עשויה להישאר נמוכה עוד זמן רב. על רקע זה, ובשילוב עם נתוני הצמיחה לרביע השלישי של השנה (בדגש על קצב הצמיחה הרבעוני) לצד כניסתו הצפויה לתפקיד של הנגיד החדש רק במהלך דצמבר, נראה כי קיימת הסתברות נמוכה להעלאת ריבית בזמן הקרוב, ובפרט בהחלטה הקרובה בשבוע הקרוב".

בפסגות כותבים כי למרות שבשלו התנאים, בבנק ישראל יחכו לנגיד. לדברי אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות: "כזכור, בתחילת החודש שעבר החליט בנק ישראל לא להעלות את הריבית על אף שהשווקים כבר היו מוכנים ומזומנים להעלאה ההיסטורית. מאז, הגורמים שבנק ישראל ציין כגורמים שעיכבו את העלאת הריבית, חזרו לתמוך בהעלאתה. מדדי המחירים לצרכן של ספטמבר ואוקטובר הראו שההאטה באינפלציה הייתה זמנית בלבד, השקל המשיך להיחלש ואפילו נתוני הצמיחה החלשים לכאורה לא באמת מלמדים על האטה אם מנטרלים את השפעת הרכבים. גם הירידה במחיר הנפט לא צריכה להדיר שינה מעיניהם של חברי הועדה המוניטארית שכן בניגוד לארה"ב, בישראל כשני שליש ממחיר ליטר דלק מורכב ממסים וההשפעה של השינויים במחיר הנפט היא חלשה. מעבר לכך, מחיר הדלק נקבע שקלית (כלומר, ההשפעה של התחזקות הדולר מקזזת חלק מהירידה במחיר הנפט). לכן, על פניו, ציפיות האינפלציה של בנק ישראל לא אמורות להשתנות באופן מהותי. בשורה התחתונה, במידה וההנחה שאכן בבנק ישראל רוצים להעלות את הריבית, התנאים לעשות זאת אכן בשלו".

"עם זאת, כיוון שהנגיד החדש עדיין לא נכנס לתפקיד לא ברור אם הוועדה המוניטארית והנגידה הזמנית בראשה יחליטו להציב עובדות בשטח או לחכות עם מהלך כה משמעותי עד לתחילת הכהונה של אמיר ירון. כך או כך, התזמון המדויק של העלאת הריבית הראשונה הוא לא באמת חשוב. מה שבאמת חשוב הוא תוואי העלאות הריבית בשנה-שנתיים הקרובות. בהיבט זה אנו עדיין מעריכים שההסתברות לאינפלציה גבוהה יותר מהציפיות, וההסתברות לתוואי העלאות מהיר יותר גבוהה מזו של תרחיש הפוך. ולכן אנו ממשיכים להעדיף מח"מ קצר וחשיפה עודפת לרכיב הצמוד", סיכם גרינפלד.

2. מחיר הנפט מחפש תחתית

מחיר הנפט מחפש תחתית לאחר צניחה חופשית של 7% בסוף השבוע האחרון, במה שנרשם כירידה היומית החדה ביותר מזה למעלה מ-3 שנים. מחיר הנפט מסוג קרוד נסחר כיום קצת מעל ל-50 דולר לחבית, וזאת לקראת מפגש הפסדה של המנהיגים בוועידת G-20 בשבוע הבא.

לדברי גרינפלד: "נדמה שהפער בין הציפיות מההשפעה של הסנקציות על אירן על היצע הנפט לבין ההשפעה בפועל הוא גדול מדי. לפני כניסתן של הסנקציות לתוקף היה נדמה שהעולם עומד לפגוש מחסור אמיתי בנפט ושהיצרניות יזדקקו לזמן על מנת להגדיל את התפוקה שלהן כדי לפצות עליו. בפועל, לא רק שסעודיה, לוב ומדינות נוספות באופ"ק הגדילו את התפוקה שלהן בחדות על מנת לפצות על הירידה בתפוקה האירנית, אלא שבדיעבד התברר שהסנקציות כלל לא אפקטיביות".

"למי שפספס, טראמפ העניק בתחילת נובמבר פטור זמני מהסנקציות ל-8 מדינות, ביניהן יפן, הודו וסין. כתוצאה מכך, לא רק שהיצע הנפט לא קטן אלא שהוא אף גדל. ההסבר לכך הוא שהתעשייה האמריקאית החלה להגביר את התפוקה שלה על מנת לענות על הביקוש של אותן המדינות ברגע שהפטור יהפוך מזמני לקבוע, (שכנראה יקרה כאשר התעשייה האמריקאית תהיה מוכנה לכך). לכן אם מסתכלים על הטווח הקצר-בינוני, הגדלת התפוקה בארה"ב ובמדינות אופ"ק, במקביל להמשך ייצור הנפט באירן הביאו לעודף היצע משמעותי, זאת כאמור לעומת ציפיות מוקדמות למחסור. הפער הזה הוא שהביא לקריסה במחירה של חבית נפט".

"למרות הירידות של השבועות האחרונים, מנקודת המבט של הכלכלה הגלובאלית והשווקים הפיננסיים ירידת מחיר הנפט מהווה בעיקר חדשות טובות. ראשית, אם הצרכן האמריקאי למשל הוציא בשנה החולפת כ-330 מיליארד דולר על דלק ומוצרי אנרגיה אחרים והמחיר הממוצע של חבית נפט בשנה האחרונה עמד על 64.1$, במידה והמחיר יישאר ברמה הנוכחית הצרכן האמריקאי יוכל להגדיל את היקף הצריכה שלו ב-70 מיליארד דולר בשנה, כלומר ב-20%. בנוסף לגידול בהכנסה הפנויה של הצרכנים, ירידת מחיר הנפט באה לידי ביטוי גם בקיטון בעלויות הייצור של הפירמות כיוון שהנפט הוא עדיין גורם ייצור משמעותי בתעשייה. אם נוסיף לכך גם השפעה ממתנת אפשרית על הפד ועל תשואות האג"ח, הרי שמנקודת המבט של המשקיעים (מלבד אלה שהשקיעו בנפט), לירידת מחיר הנפט יש בעיקר השפעות חיוביות".

3. האיחוד האירופי אישר הסכם לברקזיט

לאחר אינספור דיווחים על מגעים שהתקדמו, ולאחר מגעים של יותר משנתיים, מנהיגי האיחוד האירופי תמכו במתווה יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט) שהביאה היום ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי לאישור האיחוד. מיי עומדת בפניי אתגר משמעותי בחודש הבא, כשהיא תזדקק לאישור הפרלמנט הבריטית לעסקת הברקזיט. ההצבעה צפויה להיערך ב-11 בדצמבר, וחברים רבים במפלגת הלייבור והדמוקרטים-הליברלים ציינו כי יצביעו נגד ההסכם. נזכיר כי בפעם האחרונה שמיי ניסתה להשיג הסכמה בעניין הביאה להתפטרות 7 שרים מהממשלה ובראשם שר הברקזיט. הליש"ט הבריטית תמשיך לרכז עניין על רקע ההתפתחויות.

4. מאקרו 

ביום חמישי הקרוב בארה"ב יפורסם מדד הליבה של ההוצאה לצריכה פרטית, PCE, לחודש אוקטובר. בנוסף, יפורסם פרוטוקול פגישת ועדת השוק הפתוח של הפד מישיבתו האחרונה. יום קודם לכן, ברביעי, יו"ר הפד ג'רום פאואל צפוי לשאת דברים.

באירופה, ביום חמישי נגיד הבנק המרכזי מריו דראגי אמור לנאום מחר בשעה 16:00 (שעון ישראל). מעניין יהיה לראות האם דראגי יתייחס לתוכניות הרכישות של הבנק בצל ההאטה המסתמנת נוכח נפילת מדד מנהלי הרכש בנובמבר. לדברי דודי רזניק מלאומי שוקי הון: "נראה כי מדד מנהלי הרכש חלש מספיק כדי לשנות את תוכניות הבנק המרכזי האירופי להפסיק את רכישות הנכסים (QE) בחודש הבא. אבל אם הצמיחה לא תתאושש, או בעיות באיטליה יתחילו לפגוע בכלכלת גוש האירו הרחב יותר, הבנק עשוי לחשוב פעמיים על הידוק המדיניות בשנה הבאה".

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, קרני, צפוי גם לשאת דברים מחר, ועשוי להתייחס להסכמות שהשיגה בריטניה מול האיחוד. המהלכים עשויים לייצר תנודה בליש"ט כפי שנרשם בשבועות אחרונים נוכח ההתפתחויות סביב הברקזיט.

ביום רביעי יפורסם עדכון לנתון התמ"ג של המשק האמריקאי לרבעון השלישי, כאשר הצפי הוא לצמיחה של 3.6% לעומת קריאה קודמת לצמיחה של 3.5%. 

5. הדרמה בשוק הקריפטו נמשכת

הביטקוין איבד יותר מ-15% מערכו ביממה האחרונה והבוקר נסחר כעת ברמה של 3,550 דולר. למעשה, מאז השיא שאליו נסק בדצמבר 2017, צנח הביטקוין ביותר מ-80%, ובכך התאיידו משוק המטבעות הדיגיטלי 700 מיליארד דולר מאז השיא. שוויו של כלל שוק הקריפטו, המונה כיום 2,080 מטבעות לפי נתוני אתר CoinMarketCap, ניצב כעת ברמה של 123 מיליארד דולר. כשהביטקוין מחזיק בכ-53.6% משווי השוק הכולל.

נפילת שוק הקריפטו בשבוע האחרון מתחילה לגבות קורבנות כאשר חברת Giga Watt האמריקאית הכריזה השבוע על פשיטת רגל ונותרה עם חובות של מיליוני דולרים. החברה הגישה ביום שני השבוע בקשה לפשיטת רגל (Chapter 11) חשפה חובות של קרוב ל-7 מיליון דולר ל-20 הנושים הגדולים הלא-מובטחים.  

עוד כתבות

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

חברת מישורים מוכרת נכס בפתח תקווה ב-43 מיליון שקל

מדובר ב"בית מישורים" - מבנה בן 6 קומות שממוקם ברחוב השילוח בקריית מטלון עם שיעור תפוסה בהיקף 83% ● המבנה נרכש ע"י מישורים לפני 12 שנה בתמורה ל-19 מיליון שקל

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

גיל שרון, אבי גבאי, איציק בנבנישתי, רן גוראון וטל גרנות־‏גולדשטיין / צילום: ליאור מזרחי, תמר מצפי, רמי זרנגר ושלומי יוסף. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בלי תשתיות ובלי טלוויזיה: למה כולם מתעניינים פתאום דווקא בגולן טלקום?

סלקום, פרטנר ופלאפון מנהלות מגעים לרכישת המפעילה הקטנה והרווחית שהנכס העיקרי שלה הוא הלקוחות • המיזוג ההגיוני ביותר, עסקית ורגולטורית, הוא בין סלקום לגולן טלקום - מה שלא מפריע למתחרות לקפוץ לזירה ולהעלות את מחיר העסקה

הפגנה של פעילים לאומניים במדינת ג'ורגיה שבארה"ב / צילום: רויטרס

בשנה החולפת: הוכפלה התעמולה נגד מיעוטים בארה"ב

לפי דו"ח חדש של הליגה למניעת השמצה, תועדו 2,713 מקרי תעמולה גזענית של תומכי "העליונות הלבנה" באמריקה בצורה של עלונים ומדבקות ב־2019 – יותר מפי 2 מאשר ב-2018

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

בנו של עופר דקל / צילום: תמונה פרטית

"לפני משבר הקורונה תכננו להעביר את המפעל למקום גדול יותר. מה יהיה אחריו?"

איך ייראה שיקום של מפעל מושבת שהעסיק עד לפני חודש עשרות עובדים וסיפק סחורה לכל העולם? עופר דקל נערך לבקרת נזקים במפעל הטקסטיל שאותו הוא מנהל יחד עם אשתו ננה ● יומן ווהאן, פרק שני

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

בגלל בהלת הקורונה מנו ספנות תידחה את הפלגותיה במספר שבועות

"מאחר ועונת ההפלגות טרם החלה ולאור הרגישות הציבורית, הוחלט לדחות במספר שבועות את פתיחת העונה לסוף חודש אפריל במקום לתחילתו" ● עוד נמסר כי החברה תאפשר לקבל החזר כספי על ביטולים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפי סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: יזם שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"