גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעל תפקיד רגיש באגף הביטחון באל על חשוד בהברחת סמים במטוסי החברה

החשד הוא לקיומו של מערך הברחות תוך שימוש במטוסי אל על ● רמי יוגב, המשמש כממונה בטיחות באל על ועובד בחברה מזה שני עשורים, חשוד בניהול מערך להברחת סמים לארץ בהיקפים גדולים; מעצרו הוארך ב-7 ימים ● עוד בחשודים: שלום בנו, איש שב"כ ומוסד לשעבר

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ
מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אחרי "טיסות השוקולד", "טיסות הדתיים" וכל הפרשיות סביב אל על מהעת האחרונה, הגיעה גם פרשיית "הביטחוניסט והקוקאין" שמאפילה על כולן: הבוקר (ב') הותר לפרסום כי בעל תפקיד ביטחוני רגיש בחברת התעופה אל על, ומי ששימש כציר מקשר בין השב"כ לבין אל על, חשוד בהברחת סמים, בין היתר מסוג קוקאין, אל תוך המדינה. זאת, תוך שימוש במטוסי החברה ובסיוע חשודים נוספים.

החשוד, רמי יוגב (53), המשמש כראש מדור פיתוח ואמצעים באל על, עובד בחברה כ-25 שנה, והוא בעל סיווג ביטחוני מהגבוהים שיש בחברה. במסגרת תפקידו אחראי יוגב בין היתר על העברות נשק באמצעות אל על. יוגב נעצר בחשד לשותפות במערך הברחות סמים לארץ, תוך שימוש במטוסי החברה.

יוגב נעצר אתמול (א') במקום עבודתו בשעות הבוקר, יחד עם 3 עצורים נוספים, בהם שלום בנו, שהיה בעברו עובד באל על בתחום הביטחון, רועי חן ואשר מסיליטי. מעצרם של יוגב, בנו וחן הוארך היום על-ידי בית משפט השלום בראשון-לציון למשך 7 ימים. מעצרו של מסיליטי הוארך ביומיים בלבד, בין היתר בשל התרשמות בית המשפט כי חלקו בפרשה מצומצם משל האחרים.

לכל החשודים - המכחישים את חלקם בפרשה - מיוחסות עבירות של ייבוא סמים מסוכנים וקשירת קשר לביצוע פשע. 

הפרשה נחשפה לאחר שחשוד נוסף בה נתפס על-ידי בודקי מכס נתב"ג כשברשותו סמים, והטיפול בו הועבר מרשות המסים לחוקרי המשטרה. הסמים נתפסו במזוודתו של אותו חשוד, לאחר שניסה להעביר אותה במסלול הירוק, ובמהלך החקירה נקשר שמו של יוגב אליה וכן שמם של שני חשודים נוספים.

התפיסה התאפשרה בזכות ערנותם של בודקי מכס נתב"ג ברשות המסים, שזיהו סימנים מחשידים בהתנהגותו של החשוד, עצרו אותו לבדיקה והעבירו את מזוודתו בשיקוף - אז נחשפה חבילת הסמים שניסה להכניס לארץ.

"מאפיינים חמורים" אצל יוגב

בדיון הארכת המעצר של יוגב, שבמסגרתו ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו ב-15 ימים, טען נציג המשטרה כי "מדובר בפרשה רחבת-היקף של עבירות סמים בהיקף גדול מאוד". עוד לדבריו, "מדובר בעבירות שמבוצעות בשיטה המתוחכמת, בפרשייה מורכבת והחקירה רק בראשיתה".

בנוגע לחלקו של יוגב בפרשה, טען נציג המשטרה כי הוא ציר מרכזי בה, ואמר: "אנחנו סבורים כי יש מאפיינים חמורים אף יותר משל שאר החשודים עד כה, של חלקו בפרשה".

סנגורו של יוגב, עו"ד ארז אבוהב, טען מנגד כי "מדובר בבן אדם בן 53... הוא עובד 25 שנה בתפקיד. החשדות הן חשדות. השאלה מה יש מעבר לחשדות? אילו ראיות יש? הוא ציר מקשר בין שירות בטחון כללי לבין אל על, והחימוש וזה תפקיד מאוד מסווג. מתייחסים אליו בצורה מאוד יפה ביחידה להב 433 של המשטרה. אני לא יודע אם אפשר להשאיר אותו במעצר".

בהמשך, בהמלצת בית המשפט, הסכים עו"ד אבוהב להארכת מעצרו של יוגב עד 4 בדצמבר, אך ביקש לאור התפקידים הרגישים שמילא יוגב, כי ייבחנו תנאי מעצרו. השופט גיא אבנון הפנה בהחלטתו את תשומת-לב גורמי שב"ס והמשטרה לתפקידו של החשוד ולרמת סיווגו הביטחוני, בכל הנוגע לשיבוצו בבית מעצר. השופט אבנון ציין בהחלטה כי "חומר החקירה שהונח לפניי, מתוכו סימנתי מסמכים גא/2 - גא/15, קושר את החשוד לעבירות המיוחסות לו, ודאי במידה הנדרשת לשלב זה של ההליך".

יבוא סמים בשיטות מורכבות

בדיון הארכת מעצרו של בנו, ציין נציג המשטרה כי "מדובר בפרשה גדולה רחבת-היקף שלחשוד חלק מרכזי", וכן כי "החשוד פעל ביחד עם אחרים לייבא כמות גדולה מאוד של סמים לישראל בשיטות מורכבות".

בנו נעצר אתמול בביתו, ולדברי סנגורו, עו"ד דויד אלון דדון, במהלך החיפוש לא נמצאו כל סמים או כל חומר בלתי חוקי אחר. לשאלת הסנגור כיצד בנו יכול לסכן את הציבור, השיב נציג המשטרה כי "עבירה של סחר בסמים בהיקף גדול פוגעת בביטחון הציבור", אך לא חשף בשלב זה את חלקו המדויק בפרשה.

במהלך הדיון העלה סנגורו של בנו טענות בנוגע למצבו הבריאות הקשה, וביקש כי במקום להחזיק אותו במעצר הוא יאושפז, והגורמים הרלוונטיים יוודאו שהוא יקבל את התרופות. עוד הוסיף הסנגור כי "אם בית המשפט יחליט שלא לשלוח אותו לאשפוז אני מבקש לאפשר לי לבקר אותו ביחידה החוקרת לפחות פעמיים ביום. המצב הפיזי והנפשי שלו מאוד בעייתי, ואני חרד לשלומו".

הסנגור הוסיף כי בנו מכחיש את כל החשדות נגדו. "מרשי, איש שב"כ לשעבר, איש מוסד, סגן-אלוף במילואים, עד היום משמש בתפקיד מסוים במילואים, משרת את המדינה ועשה המון כדי להגן עליה, כולל מבצעים חשאיים שהשתיקה יפה עליהם. כרגע הוא עוסק בכתיבת ספרים, והוא לקראת סיום הספר הרביעי. אני מבקשת לשלוח את מרשי לאשפוז. הוא מחוסר שינה כבר יומיים, הם מציקים לו, הם רוצים לשבור אותו נפשית, הוא גם ככה שבר כלי", טען.

השופט אבנון ציין בהחלטתו להאריך את מעצרו של בנו ב-7 ימים, כי "לחשוד מיוחסות עבירות יבוא סמים וקשירת קשר לביצוע פשע. מדובר בסמים בהיקף גדול ביותר. לעת הנוכחית לא ארחיב מעבר לכך, על-מנת שלא לחשוף נתונים חסויים". עוד קבע השופט כי מהחומר שבפניו עולה "קיומו של חשד סביר הקושר את החשוד לעבירות המיוחסות לו".

השופט הוסיף כי "אין מקום להכביר מילים בדבר עילת המסוכנות המובהקת הנלמדת מהעבירה המיוחסת לחשוד, ועל כך יש להוסיף חשש ממשי לשיבוש הליכי חקירה, כשפעולות חקירה לא מועטות ניתנות לשיבוש". לכן, קבע כי לא ניתן בעת הנוכחית לאפשר את שחרורו של בנו, "זאת אף כשנתתי דעתי לטענותיו של הסנגור, הן באשר לרקע של החשוד והן באשר לנסיבותיו האישיות והבריאותיות". מנגד, השופט ציין כי יש צורך לפקח על החקירה.

מחברת אל על נמסר בתגובה: "אנו רואים את הדברים בחומרה ונמתין לחקירת המשטרה בנושא".

*** חזקת החפות: החשודים בפרשה לא הורשעו בכל עבירה, ולכן הם זכאים ליהנות מחזקת החפות. יש לזכור כי חשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"