גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכתובת הייתה על הקיר: המסמכים שהתריעו על מצבה המסוכן של רשת קואופ

מתחילת השנה התריעה חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט על ההידרדרות במצבה העסקי של הרשת והמליצה לספקים של הרשת להקטין את החשיפה ולעבוד "במזומן או כנגד ביטחונות מלאים בלבד", זאת בשל "התרעות מהותיות מאוד" ו"פיגורים"

סניף רשת קואופ שופ. נקלעה למשבר גם בשנת 2011 צילום: איל יצהר
סניף רשת קואופ שופ. נקלעה למשבר גם בשנת 2011 צילום: איל יצהר

יום לפני הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בעקבות פנייתה של רשת קואופ בבקשה לצו הקפאת הליכים, מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" מגלים כי כבר בתחילת השנה היה ברור שמדובר בחברה בסיכון גבוה שחוותה בשנה שעברה ירידה במכירות. 

מניתוח על קואופ של דן אנד ברדסטריט שערך צח ברקי, סמנכ"ל בכיר, מנהל אגף כלכלה מידע ומחקר, שהגיע לידי "גלובס", עולה כי לרשת הסופרמרקטים היה ב-2016 מחזור מכירות של 813 מיליון שקל, כשב-2017 כבר נרשמה ירידה במכירות בסניפיה של כמעט 2% למחזור מכירות של 798 מיליון שקל. במקביל חלה ירידה גם במספר העובדים - כשבסוף 2015 ובסוף 2016 היו בה 1,160 עובדים, אך בשנת 2017 מספרם קטן בכ-12% ל-1,017.

סביר שהשחיקה בשני ההיבטים החשובים הללו נמשכה ביתר שאת גם ב-2018, מה שהביא את הרשת להכרח לפנות לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים, כשבמקביל התרוקנו מדפיה מתוצרת של ספקים רבים.

כמו כן, בסקירה מתגלה כי נכון לסוף 2017 "ניכר גירעון בשנים 2016-2017, לצד יציבות בשיעור ההון העצמי מסך המאזן", תוך שהוסיפו כי "מדוח תזרימי מזומנים ניכר מעבר לתזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת. כמו כן, ניכרת יציבות ביתרת המזומנים לסוף שנה", אך זאת היה נכון לתקופה של לפני יותר מעשרה חודשים.

בכל אופן, דן אנד ברדסטריט נתנו לקואופ בעבר הלא רחוק דירוג "סיכון התקשרות ממוצע", אך זה הידרדר ל"סיכון התקשרות גבוה", כשבנוסף הם ציינו ללקוחותיהם כי יש לעקוב אחר דירוג החברה, וכי המצב הכללי לגביה "מסוכן". על כן, ומשום שמדובר בדירוג הנמוך של דן אנד ברדסטריט, הרי שהם המליצו ללקוחותיהם - הספקים של רשת קואופ - כ"המלצת אשראי" לעבוד עם הרשת שקורסת עתה "במזומן או כנגד ביטחונות מלאים בלבד".

בין היתר מצוין בסקירה של דן אנד ברדסטריט כי בשנתיים שקדמו לבחינה ולדירוג אותרו בקואופ "התרעות מהותיות מאוד", ובשנה האחרונה גם אותרו "פיגורים". 

גם רשת מחסני השוק מתעניינת ברכישת קואופ הקורסת

בעלי המניות בקואופ חצויים: רק למחציתם משתלם למכור את הנכסים 

"מוסר תשלומים רעוע" 

למעשה, ההידרדרות בדירוג של קואופ אצל דן אנד ברדסטריט החלה במהלך הרבעון הראשון השנה, הגם שגם קודם לכן היא הייתה "בסיכון מעל הממוצע". כך, עוד במהלך השלישון הראשון של 2018 נשחק הדירוג שלה בהדרגה ובמספר שלבים, עד שהגיעה לדירוג סיכון גבוה.

כך או כך, במסגרת המסמך שהגיע לידי "גלובס", ושנכון ל-20 באוגוסט השנה, נכתב כי חוות-הדעת של האנליסט היא ש"לאור מוסר התשלומים הרעוע של החברה לספקיה, זאת לצד מספר אירועים שהתרחשו בשנת 2018, בהם הטמעה של מערכת ה-ERP ופתיחת מספר סניפים ומרלו"ג לצורך פעילותה - להערכתנו דירוג החברה משקף את סיכון ההתקשרות עמה", ולכן "מומלץ המשך מעקב".

קואופ היא חברה פרטית שנוסדה בשנת 1992 ועוסקת בהפעלת רשת השיווק קואופ שופ, כשבנוסף היא עוסקת בפעילות רכש מרוכז של מוצרי מזון והפצתם עבור למעלה מ-150 מכולות ומינימרקטים במרחב הכפרי. הקואופ עצמה בבעלות אגודת "קואופ ירושלים אגודה צרכנית שיתופית", שהוקמה ב-1943 ושבה מעל ל-10 אלף מניות פרטיים. לרשת היו נכון לסוף הקיץ האחרון 42 סניפים בפריסה ארצית, וזאת לאחר שבין השנים 2013 ל-2015 סגרה הרשת 10 סניפים.

עם זאת, מציינים בדן אנד ברדסטריט, היא פתחה גם סניפים נוספים, בהם גם סניף ומרלו"ג במודיעין ב-2018, תוך שסגרה סניף נוסף בבית שמש במהלך 2017. בכל אופן, רשת קואופ שופ היא השלישית בגודלה בסגמנט הסופרמרקטים השכונתיים. יש לה פריסה ענפה בסביבת העיר ירושלים, וסניפיה מהווים "מרכזים שכונתיים בשכונות שבהן ממוקמים", כדברי האנליסט של דן אנד ברדסטריט.

כמו כן, על-פי הערכות שצוינו בסקירה שהגיעה לידינו, ערך הנכסים בבעלות חברת קואופ נאמד בכ-300 מיליון שקל (נכון לסוף הרבעון הראשון השנה), כאשר הם מציינים בנוסף כי "במהלך שנת 2015 מכרה את חלקה (50%) בבניין המשביר לצרכן ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, תמורת 47.25 מיליון שקל", תוך שהוסיפו כי "במהלך דצמבר 2016 אותר במאגרנו דיווח על תשלומים המתבצעים בפיגור, מהנהלת הנדונה (כלומר, קואופ, ש"מ) נמסר כי קבוצת קואופ פועלת מול מאות ספקים בארץ ובחו"ל, ובמהלך חודש דצמבר 2016 עברה למשרדים החדשים בפרויקט שבו הועסקו קבלנים וספקים חיצוניים רבים. במסגרת המעבר נוצרו אי-התאמות בין החשבוניות שהוצאו לבין כתבי הכמויות ונדרשה לביצוע ההתאמות בדיקה מעמיקה". עם זאת, מהבקשה להקפאת הליכים עולה כי נכון להיום השווי העדכני של נכסי הנדל"ן של החברה מסתכם ב-160 מיליון שקל, לאחר שמכרה מספר נכסים, ביניהם שלושה רק ברבעון האחרון.

קואופ מפרטת בבקשת ההקפאה כי עלויות המימון הכרוכות בהפסדי העבר ותלותה המרכזית של החברה בהכנסות בשל שיעור הוצאותיה הקשיח "אינן מאפשרות לחברה להגיע לכלל יציבות". הבעיה התזרימית החריפה במהלך שנת 2018 עם ירידה צפויה של כ-7.6% בהכנסותיה ברוטו של החברה, אל מול הכנסותיה של החברה בשנת 2017, וגרמה להעמקת הקשיים התזרימיים עימם מתמודדת החברה ב-7 השנים האחרונות, זאת במיוחד לנוכח ה"הערכה בחסר שמעניקים הבנקים לנכסי האגודה". ההערכה הזו מתבססת על תוכנית ההבראה, בעוד שההערכה השמרנית יותר צופה ירידה של קרוב ל-9% בהכנסות בפעילות קמעונאית.

בשיחה עם "גלובס" מעריכים היום (ג') בענף כי "זה לא סיפור מגה. במגה לא היה מה למכור חוץ מהעסק. כאן המזל של הרשת הוא שהיא השכילה לרכוש נכסים לפני 20 שנה שערכם עלה, ואם הם יימכרו בלי לחץ גם בשווי של 80%, היא תוכל להישאר עם חוב קטן הרבה יותר. לאור שווי הנכסים שבבעלותה, הרשת לא תקלע לפשיטת רגל, כיוון שמימוש הנכסים יאפשר לה את המשך הפעילות".

עוד מפורט בסקירה כי "במהלך מארס 2018 אותר במאגרנו מידע אודות ספקים המדווחים על תשלומים המתבצעים כלפיהם בפיגור. מהנהלת החברה נמסר בתגובה לסקירה כי לאור פיתוח מערכת חדשנית מבוססת ענן, ולאור עלייתה לאוויר במהלך ינואר 2018, נוצרו אי-התאמות ומספר חיובים כפולים מטעם ספקי החברה, דבר שחייב בדיקות ידניות עבור כל תעודת משלוח. עוד נמסר כי הטמעת המערכת בוצעה באופן עצמאי ונמשכה מעבר לזמן הצפוי שהוערך על-ידי החברה.

"כתוצאה מכך, נאלצה הנדונה לעכב תשלומים לספקיה ואף לפרוס את חלקם מחדש". "נציין", כותבים בדן אנד ברדסטריט, "כי מהנהלת החברה נמסר על צפי להסדר התשלום לספקיה עד סוף חודש מארס 2018. עוד אותרו דיווחים נוספים מהחודשים האחרונים על עיכובים בתשלומים".

כעת, כך מתברר, התמונה הייתה בעייתית בהרבה מאשר בעיות הטמעת מערכת ERP חדשה.

מה יקרה ביום שאחרי? 

הכניסה של רשת קואופ להקפאת הליכים היא תזכורת נוספת לרמת הסיכון הגבוהה שמאפיינת את ענף הקמעונאות. אמנם עוד מוקדם לקבוע שרשת קואופ לא תצליח לעמוד בתכנית ההבראה שהציגה לבית המשפט עם הבקשה להקפאת ההליכים, אולם בשוק המזון, שכבר למוד קריסות של רשתות גדולות כמו מגה ב-2015 וקלאבמרקט עשור קודם לכן ב-2005, כבר ממהרים להסתכל קדימה ולתכנן חנויות חדשות על חורבותיהן של הישנות.

רשת הסופרמרקטים של קואופ משמעותית לשוק הקמעונאות בעיקר מזווית הסופרים השכונתיים שבבעלותה. מדובר בתחום שמרכז המון עניין לאחרונה ובו פועלת שופרסל באמצעות תתי-הרשתות שופרסל שלי; קבוצת יינות ביתן באמצעות מגה בעיר; רמי לוי באמצעות רשת סופר קופיקס; וגם רשת ויקטורי שמרחיבה את פריסתה בערים.

בהקשר זה, הסניפים העירוניים השכונתיים של הרשת, שסביר שייצאו למכירה בקרוב, עשויים לשנות את מאזן הכוחות בשוק הזה וכנראה בעיקר לסייע לשחקניות הקטנות יותר מקרב הגדולות. כפי שנחשף אמש (ב') ב"גלובס", ויקטורי המתרחבת בערים, ורמי לוי שרכש את גוד פארם וקופיקס, ורשת זול ובגדול, כבר מתעניינות ברכישת הרשת. עוד נודע ל"גלובס" כי גם רשת מחסני השוק מתעניינת ברכישה. לצד זאת, יש עוד רשתות שמתמחות בסופרים שכונתיים שמציגים שיעורי רווחיות גבוהים יותר מסניפי הדיסקאונט שבפאתי הערים, ובהן טיב טעם, שמחזיקה גם היא בפעילות עירונית; פרשמרקט, שחזרה בה מתוכנית ההנפקה שיצאה אליה לאחרונה; וגם רשתות קטנות יותר דוגמת AM:PM.

לא מן הנמנע שכמו שקרה בקריסות קודמות בשוק הקמעונאות, הקריסה של אחד תהיה הזדמנות הצמיחה של האחר. סבירות נמוכה שמי שירכוש את הסניפים הללו תהיה אחת משתי רשתות הקמעונאות הגדולות, שופרסל וקבוצת יינות ביתן, שכן הן עדיין מצויות בתהליך העיכול של הרשתות שהן כבר רכשו - שופרסל שרכשה את ניו-פארם (והשיקה אותה מחדש היום), ויינות ביתן שרכשה לפני כשנתיים וחצי את רשת מגה שקרסה גם היא. 

עוד כתבות

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

מגמה מעורבת באסיה; הניקיי עולה 0.75%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת ● כך, ההנג סאנג עולה כעת ב-0.3%, הניקיי מטפס 0.75%, ומדד שנחאי הסיני מאבד כעת 0.1% מערכו ● בורסות וול סטריט ננעלו ביציבות ברמת השיא

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● דעה