גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך הפכו חברות הביטוח בישראל למעצמות פיננסיות שרוב הרווחים שלהן בכלל לא מגיעים מביטוח

איך הפכו חברות הביטוח למעצמות פיננסיות? ● כמה מרוויחה מגדל מהפוליסות המשתתפות ברווחים? ● ולמה מנהל השקעות אחד יכול להיות שווה לאלפי עובדים בתחום הביטוח?

בנין בית מגדל חברה לביטוח בפתח-תקווה / צילום: תמר מצפי
בנין בית מגדל חברה לביטוח בפתח-תקווה / צילום: תמר מצפי

דוחות של חברות ביטוח הם לא כמו של חברות "רגילות" - יש בהם סעיפים מיוחדים ומשונים. המאזן נראה הפוך ודוח רווח והפסד כולל שורות כמו - פרמיות שהורווחו, תשלומים בגין חוזי ביטוח, מבטחי משנה ועוד. אלה לא הדוחות הקלאסיים עם מכירות, עלות מכירות, רווח גולמי ויתר הסעיפים. זה עולם אחר.

רווחי מגדל מפוליסות משתתפות ברווחים

דוחות של חברות ביטוח הם קופסה שחורה. למרות שמדובר בחברות ענק, סוג של גורליות פיננסיות, גדולות וחשובות אפילו מהבנקים - משקיעים לא באמת יודעים לקרוא אותם, ובהתאמה לקבוע את שוויי החברות; מנהלי השקעות ואנליסטים מתרחקים מניתוח שלהן, והחשיפה שלהן בשוק ההון נמוכה ביחס לבנקים.

מאזני בנקים הם פשוטים (יחסית). אנליסטים מנתחים דוחות בנקים תוך דקות, ומבינים אם מדובר בדוח טוב או לא. גם השלב הבא, התמחור, הוא לא מסובך - קובעים את השווי לפי מכפיל ההון, לפי התשואה על ההון. עבודה פשוטה.

אולי זו הסיבה שיש הרבה אנליסטים שמכסים את דוחות הבנקים. אבל לא תראו אנליסטים שמכסים ומנתחים חברות ביטוח. אולי בגלל שזה קשה (מאוד), אולי בגלל שזה ארוך (מאוד), אולי בגלל שפשוט אי אפשר לנתח דוחות של חברות ביטוח.

חברות ביטוח מרוויחות מביטוח, לא?

חברות ביטוח עוסקות בניהול סיכונים. הן גובות כסף כדי שנהיה רגועים, בידיעה שיצטרכו לשלם לחלקנו (כשהאירוע יתממש) - אבל בממוצע כללי יש להן מרווח ביטחון מספק ורווח ברור. זה נכון, כל עוד אין קטסטרופה. אחרת הן בבעיה.

אבל, הביטוחים הם בכלל לא הסיפור הגדול. פעילות חברות הביטוח הישראליות מוטה להשקעות. חברות הביטוח הן מנהלי ההשקעות הגדולים ביותר במשק - הן מנהלות לנו את הפנסיה, את קופות הגמל ואת קרנות ההשתלמות. הן שולטות בניהול הכספים לטווח ארוך (חיסכון פנסיוני) ומחזיקות גם בחברות שמנהלות את הכספים בטווח הקצר (בעיקר דרך קרנות נאמנות).

חוץ מזה, הן מצאו שיטה נהדרת ליהנות משני העולמות - הן ייצרו מוצר שנחשב מוצר ביטוחי, אבל הוא מוצר השקעה - פוליסות חיסכון/פוליסות פיננסיות. מוצר שמתחרה בקופות הגמל ובקרנות הנאמנות, והגיע תוך שנים בודדות להיקפים של כמה עשרות מיליארדים. איך? בזכות החיילים של חברות הביטוח - סוכני הביטוח.

סוכני הביטוח משווקים במרץ את הפוליסות האלה, בעיקר כי זה רווחי להם הרבה יותר ממכשירים פיננסים אחרים. בשנה האחרונה התגמול של סוכני הביטוח השתנה והפך לקבוע, להבדיל מתגמול לפי שיעור מסוים מדמי הניהול. המשמעות - יותר אובייקטיביות ופחות אינטרסים סמויים שהיו עלולים לגרום לדחיפת מוצרים פחות רווחיים ללקוחות (אך מתגמלים לסוכנים).

השקעה היא סוג של ביטוח ממצב של חוסר

שני העולמות של חברות הביטוח משלימים וסינרגטיים. עולם ההשקעות הוא סוג של ביטוח מפני מצב של חוסר - אנחנו חוסכים היום כדי לבטח את תקופת הפרישה. שילוב זה מתבטא במוצרים רבים - ביטוח חיים (עם מרכיב חיסכון), ביטוח מנהלים ועוד.

כניסת חברות הביטוח לתחום ניהול הכספים התרחבה במקביל לרפורמה בשוק ההון - שחייבה את הבנקים למכור את גופי ניהול הכספים. חברות הביטוח, שכבר החזיקו מערך השקעות, רכשו גופי גמל ופנסיה וניהול השקעות בכלל - והפכו למובילות בעולם ההשקעות המקומי. רוב רווחיהן מגיע מניהול השקעות ולא מביטוח. 

אלא שניהול ההשקעות הקלאסי הוא לא התחום הרווחי ביותר. מקור הרווחים הגדול הוא מוצר שכבר לא קיים - פוליסות משתתפות ברווחים.

בעבר, חברות הביטוח ניהלו וסיפקו לציבור ביטוחי מנהלים שהם סוג של חיסכון פנסיוני (מתחרה בקרנות פנסיה וקופות גמל) כשדמי הניהול היו גם שיעור קבוע (לרוב 0.6%) וגם חלק מהרווחים (15%). הייתם מאמינים - דמי ניהול מבוססי הצלחה. אין את זה בבתי ההשקעות, אין את זה בגופים המוסדיים. המחוקק לא מאשר זאת. אבל בחברות הביטוח - יש.

לדעתי זה נכון יותר מדמי ניהול בשיעור קבוע. אבל באופן גורף, אצל כל מנהלי הכספים, ובטח שלא מהשקל הראשון - אלא לאחר השגת תשואה מינימלית למשקיעים (בדומה למודל של קרנות הגידור).

המוצר ההיסטורי הזה (שעדיין קיים, אבל במתכונת אחרת, ובדמי ניהול קבועים), הוא הסיפור הגדול של חברות הביטוח - על פי הדוחות הכספיים.

מגדל - 100 מיליארד שקל של פוליסות משתתפות

מגדל פרסמה דוחות כספיים טובים, ולצד העלאת הריבית (שתורמת להגדלת רווחי חברות הביטוח - על זה בפעם הבאה), המניה בשבוע הטוב ביותר שהיה לה בשנים האחרונות - זינוק של כ-15% לשווי של 4.6 מיליארד שקל.

ההון העצמי של החברה מסתכם ב-6.3 מיליארד שקל, והיקף המאזן (זו לא טעות) - 156.5 מיליארד שקל. היקף המאזן גדול פי 25 מההון, ובמילים אחרות - ההון מהווה 4% בלבד מהיקף נכסי החברה. היתר, 96%, זה חובות ומחויבויות. זה כמו שעם 400 אלף שקל תוכלו לקבל מימון של 9.6 מיליון שקל - יכולים? ברור שלא.

חברות הביטוח יכולות, אבל חשוב להדגיש כי המינוף הזה כולל גם נכסים ומולם התחייבות שמיוחסת לפוליסות המשתתפות ברווחים. במגדל סדר גודל של 100 מיליארד שקל הוא הפוליסות האלו שרשומות במאזן, למרות שמדובר בכספי הלקוחות.

הרישום הזה נובע מכך שמדובר בהתחייבות חוזית של החברה ללקוחות. זה לא ניהול כספים טהור (כמו בקרן נאמנות או קופת גמל שהכספים מוחזקים בנאמנות) זו מחויבות כלפי המשקיעים, ולכן היא מופיעה במאזן. גם בלעדיה זה מינוף גדול - בערך פי 10 על ההון.

הפוליסות המשתתפות הן מקור רווח אדיר למגדל (ולחברות הביטוח בכלל). מדובר בחיסכון שמניב דמי ניהול של 600 מיליון שקל בשנה (בהערכה גסה) וגם 15% מהרווחים.

ביטוחי המנהלים מייצרים רווח פנומנלי

ההשקעות אמורות לייצר לנו לאורך שנים 4% בשנה. לאורך זמן שוק המניות מניב, על פי המחקרים והבדיקות ההיסטוריות, כ-7% בשנה ושוק האג"ח כמובן מניב פחות - כ-3% בשנה. תיק מוטה אג"ח עם משקל של 20%-30% במניות, אמור לספק (על פני זמן ממושך) 4% בממוצע.

ביטוחי מנהלים לא שונים מתיק ממוצע. הם אמורים לספק את התשואה הזו, וכשהם מצליחים הם מספקים לחברות הביטוח רווח פנומנלי. מגדל, שמנהלת כאמור 100 מיליארד שקל בפוליסות כאלו, מייצרת רווח ממוצע של 4 מיליארד שקל, ולוקחת 15% - 600 מיליון שקל. חוץ מזה יש לה דמי ניהול קבועים. כך שבאופן שמרני (וגס), ועם עיגול משמעותי כלפי מטה - היא מייצרת 1 מיליארד שקל של הכנסות מהפוליסות האלו.

מנגד, יש התחייבות בגין הפוליסות (שנחשבות טובות למשקיעים - מקדם פנסיוני נמוך), והיא גדלה על פני זמן. מכאן שלא כל הסכום הזה הוא רווח, אבל רובו הוא רווח ניהולי -אם התחום הזה לא היה, רוב הסכום היה נעלם מהשורה התחתונה (החברה לא הייתה חוסכת במקביל הוצאות בסכום שמתקרב לרווחים).

הרווח הזה הוא רווח ממוצע. זה לא כל שנה - יש שנים שהמשקיעים מפסידים ובהתאמה הפוליסות לא מניבות רווחים, אבל יש שנים שהן מניבות פי כמה יותר. בתשעת החודשים הראשונים של השנה הרוויחה מגדל 619 מיליון שקל. בשנת 2017 הסתכם הרווח ב-380 מיליון שקל, ב-2016 ב-203 מיליון שקל וב-2015 ב-351 מיליון שקל.

המספרים מעידים שהפוליסות המשתתפות הן ה-X פקטור של חברות הביטוח. הן פשוט גדולות על הדוחות של חברות הביטוח. אלפי עובדים בתחום הביטוח של מגדל יכולים לספק פחות רווח מהחלטה של מנהל השקעות. אבל יש גם תמונת ראי - החלטה לא נכונה, עלולה לחסל את מקור הרווחים של החברה.

עוד כתבות

פיטר ביינרט/ צילום:   Gettyimages/Anadolu Agency

"לא חשבתי שאי פעם אחשוש ללכת עם כיפה במנהטן"

פיטר ביינרט, שעוכב בשדה התעופה אחרי שהשתתף בהפגנה בחברון, מגיע לביקור נוסף בישראל ● בשיחה נוקבת הוא תומך בחרם על מוצרים שיוצרו בשטחים, טוען כי ארה"ב צריכה לקצץ את הסיוע הביטחוני לישראל, ומאמין שפתרון שתי המדינות לא רלוונטי

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק צפויה להחליט השנה על כניסה לפרויקט החשוב בתולדותיה

על פי המסתמן, החברה תיכנס השנה לפרויקט הסיבים האופטיים גם במקרה שמשרד התקשורת לא ישלים עד הסוף את מדיניותו בנושא ● שר התקשורת דוד אמסלם הורה להמשיך ולקדם את ההכנות לאישור הפרויקט אך הוא ישאיר את החתימה הסופית על המדיניות לשר התקשורת הבא

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

אוליבייר ג’ארי / צילום: תמר מצפי

"חברות התרופות חיות באשליה לגבי היקפי השימוש באפליקציות שלהן"

אוליבייר ג'ארי, נשיא חברת הבריאות הדיגיטלית דריו הלת', הגיע לסטארט-אפ הישראלי אחרי 30 שנה של תפקידי ניהול בחברות תרופות גדולות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע למערב כדאי ללמוד מהניסיון של מדינות עולם שלישי באימוץ אפליקציות בריאות

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קמן חושפת את הנתונים הכספיים של חברת הקנאביס FTE

לחברת הקנאביס הזרה הראשונה הפועלת כדי להיסחר בבורסה בתל אביב הכנסות של 13.9 מיליון דולר בשלוש הרבעונים הראשונים של 2019 ● ה-EBITDA הגיע ל-0.8 מיליון דולר באותה תקופה

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

סנונית ראשונה לקראת הפחתת שיעור ההיוון? ענקית הנדל"ן אמות תרשום רווח של 500 מיליון שקל מעלייה בשווי נכסיה

עלייה בשווי ההוגן של נכסים מניבים להשקעה, יכולה לנבוע משיפור צפוי בתזרים שיניבו אותם נכסים בשנים הקרובות, או לחלופין מירידה בשיעור ההיוון להווה של אותו תזרים עתידי

אופיר כץ, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אחוזי ההצבעה באזורי ליכוד מסורתיים ירדו?

ח"כ אופיר כץ מהליכוד אמר כי "במקומות שהליכוד מקבל בהם מעל 30%, הייתה בספטמבר ירידה באחוז ההצבעה" ● האם הקמפיין האגרסיבי בספטמבר כשל במשיכת המצביעים בערי הליכוד? הנה המספרים ● "המשרוקית של גלובס"

שקע ותקע מתוך הקמפיין של חברת החשמל לישראל / צילום: מתוך יוטיוב

משרדי הפרסום הצביעו ברגליים: תקציב חברת החשמל נשאר באדלר חומסקי

למה משרדי הפרסום משוכנעים שלחברת החשמל היו העדפות לגבי זהותו של הזוכה, והדירו רגליהם מהמכרז?

קריסטלינה איבנובה גורגייבה-קינובה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית / צילום: Charles Platiau, רויטרס

קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית

באוקטובר האחרון התחזית של קרן המטבע היתה לצמיחה עולמית של 3% ל-2019 ושל 3.4% ל-2020 ● כעת, הורידה הקרן את התחזית לשיעור צמיחה של 2.9% ו-3.3% בהתאמה

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

רהב רביב /צילום: עצמי

"עברתי להייטק מעבודה במוסך רכב. היום אני משפץ אופנועי אספנות"

רהב רביב, בן 43, מנהל מחקר ופיתוח בחברת GrowDirector • טווח שכר: 25-20 אלף שקל

מפגיני סביבה נגד הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: ARND WIEGMANN, רויטרס

בין גרטה לטראמפ: המשחק הכפול של כנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

הכינוס הכלכלי האליטיסטי ביותר שקיים מנסה לשנות פניו ולהפוך לרלוונטי ● למשל, השנה הוא יארח את פעילת הסביבה גרטה טונברג על הבמה המרכזית ● למרות שנשמע הרבה מלים כמו "בר קיימא" ו"כלכלה הוגנת", נראה שמשבר הסחר בין ארה"ב לסין יעניין את הבאים הרבה יותר

מפגינים מוחים נגד הכנס בעיירה סמוכה לדאבוס./צילום: רויטרס  Arnd Wiegmann

עד כמה הדיבורים על כדור הארץ יהפכו באמת למעשים

גם בדאבוס מבינים שאי אפשר להמשיך לקדם "עסקים כרגיל", ושמשהו חייב להשתנות ● "העולם בצומת דרכים כה קריטית, ועלינו לפתח 'מניפסט דאבוס 2020'" ● פרשנות

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע לא פוסקות: המנכ"ל ניר דגן פורש

דגן כיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

מושב בגולן / צילום אילוסטרציה: אייל הצפון

בשורה לחקלאים: יורחב הפטור מהיטל השבחה

פסק דין תקדימי קובע כי יינתן פטור מהיטל השבחה גם לקרקעות שנכללו בחוזה חכירה של יישובים חקלאיים, וזאת אף אם ייעודן התכנוני אינו חקלאי בלבד

בניה למגורים בכפר יונה ש/ צילום: איל יצהר

"דירה להשכיר" רכשה 120 דירות בכפר יונה ונהריה

בנק מזרחי טפחות יעמיד לשתי העסקאות מימון בהיקף כולל של כ-108 מיליון שקל לתקופה של עד 5 שנים

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

אישום: התחזו בטלפון לבנקאים ועקצו קורבנות בכחצי מיליון שקל

שלושה צעירים מואשמים בכך שהתחזו לבנקאים וכך קיבלו גישה לחשבונות של אלפי קורבנות, בהם עשו כבתוך שלהם ● בין היתר רכשו הצעירים גיפט קארד ומוצרי יוקרה באמצעות הכספים שקיבלו במרמה ● הפרקליטות על הנאשמים: "אופי עברייני של פשע מאורגן"