גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מגמה מדאיגה: זינוק בפיגורי ההחזרים של משכנתאות, ושיא מאז נובמבר 2012

מנתוני בנק ישראל עולה כי מגמת הגידול בפיגורי התשלומים של המשכנתאות שהחלה בשנה שעברה תפסה בחודשים האחרונים תאוצה מדאיגה • החשש: אם המגמה תמשיך להתחזק, לווים שנקלעו לקשיים ימכרו בלחץ - דבר שעלול להביא לנפילת מחירים ● מדריך ומחשבון משכנתא

משה כחלון, שר האוצר / צילום: איל יצהר
משה כחלון, שר האוצר / צילום: איל יצהר

על רקע הסערה שעוררה העלאת הריבית המפתיעה, חמק מתשומת הלב הציבורית נתון מעורר דאגה שיש לו קשר ישיר לגובה הריבית במשק. ביום שבו פרסם את החלטת הריבית, עדכן בנק ישראל גם את נתוני ההלוואות לדיור - המשכנתאות - של הבנקים. הנתון שהתחבא בין הלוחות התייחס להיקף המשכנתאות שתשלומי ההחזר שלהן נמצאים בפיגור של מעל ל-90 יום. 2.56 מיליארד שקל, נכון ל-26 לנובמבר. מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז נובמבר 2012. כשמביאים בחשבון את העלייה בהיקף הכולל של המשכנתאות, הנתון נראה יותר טוב אך לא בהרבה. 0.76% מיתרת המשכנתאות נמצאת בפיגור, הנתון הגבוה ביותר מאז מאי 2015.

משכנתאות בגובה 2.56 מיליארד שקל

חשוב להדגיש כי מדובר עדיין בשבריר של אחוז מסך המשכנתאות, וגם בהשוואה בינלאומית מצבה של ישראל טוב יחסית. יחד עם זאת, מדובר בשינוי מגמה מדאיג לאחר ירידה רצופה שנמשכה מאז 2011.
אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש אומר כי המגמה התהפכה ב-2017. "אני עוקב אחרי הנתון הזה כבר תקופה וכשאני מדבר עליו אני שם לב שאנשים פותחים עיניים".

אבל אנחנו עדיין נמצאים ברמות הרבה יותר נמוכות ממה שהיינו לפני לא הרבה שנים.
"נכון אבל אז המגמה הייתה ירידה ועכשיו המגמה היא עלייה. ומה שעוד יותר מטריד זה הקצב המהיר. אם זה ימשיך לגדול בקצב כזה, אז בתוך חצי שנה נגיע לרמות גבוהות. זה לא שאנחנו בקטסטרופה, זה אפילו טבעי שתהיה עלייה בהיקף המשכנתאות בפיגורים כי ככל שיש יותר הלוואות, הגיוני שיהיו יותר משכנתאות עם בעיות, אבל מה שמטריד אותי זה בחודשיים שלושה האחרונים יש ממש קפיצה, רואים שהקצב התחיל להאיץ".

אבל בסך הכל מדובר בחודש או חודשיים של קפיצה. 
"נכון אבל זה חלק ממצב כללי של קיפאון בשוק הנדל"ן. אנחנו יודעים שיש ירידה בכמות העסקאות, אנחנו יודעים שהמחירים ירדו בשנה האחרונה ב-2%, אנחנו יודעים שיש חברות נדל"ן בקשיים ואנחנו יודעים שיש לא מעט אנשים שקנו דירה שנייה ונתקעו עם המשכנתא".

מה בעצם מטריד בנתון הזה?
"הוא יכול להיות סימן שאנשים מתחילים להיכנס לקשיים ואז נראה אותם מוכרים דירות בלחץ ובהנחה משמעותית".

אז הם יורידו טיפה מחיר וימכרו את הדירה. עדיין בגלל המגבלות המינוף אצלנו רחוק מאוד ממה שהיה בארה"ב ערב הסאב-פריים. 
"נכון, אין בכלל מה להשוות לסאב-פריים ועדיין, עד היום לא ראינו בישראל תופעה של מכירות בלחץ. פיגורים במשכנתאות יכולים לגרום למכירות בלחץ. בשוק ההדיור יש לזה הרבה משמעות. תחשוב למשל שיש לך שכונה ואנשים כל הזמן בודקים בכמה נמכרה הדירה הזאת ובכמה ההיא - ברגע שמישהו הוריד מחיר בצורה רצינית זה משנה את כל התמונה, הבנצ'מרק הוא אחר.

"זה לא קורה היום כי המצב הכלכלי הוא בסדר, אבל פיגורים כאלה יכולים להיות זרז. אני לא רוצה להיות נביא זעם. אנחנו לא בקריסת מחירים אבל כל תהליך מתחיל מנקודה מסוימת. כאן יש משהו שהולך ונבנה, גם אם בינתיים זה מתחת לפני השטח. מעבר לכך, הפיגור בתשלומי המשכנתאות משתלב בתמונה הכוללת של סימני האטה, זה משתלב עם העלייה בפיגורים בהחזר הלוואות רגילות בבנקים, זה משתלב עם זה שבכל חודש בתקופה האחרונה יתרת האשראי שלא לדיור בבנקים הולכת ויורדת".

אורלי לוי / צילום: עדו לביא

עליית הריבית עלולה לסבך לווים נוספים

נתוני העלייה בהיקף המשכנתאות שבפיגור מתייחסים למצב שלפני העלאת הריבית, כשברור שכעת בעקבות העלאתה ייקלעו לווים רבים יותר לקשיים. העלייה בריבית העלתה רק את הרכיב הצמוד במשכנתא, ויכולה להגיע לכל היותר לעשרות בודדות של שקלים לחודש, אולם הוועדה המוניטרית של בנק ישראל כבר הבהירה כי היא נערכת להעלאות ריבית נוספות במהלך 2019.

התפתחות מדאיגה נוספת שצפויה להתרחב בשנה הקרובה היא גידול במספר המשכנתאות של רוכשי דירות 'מחיר למשתכן'. לדירות מחיר למשתכן יש הסדר מימוני מיוחד שמאפשר לרוכשים לקחת משכנתא בגובה עד 90% ממחיר הדירה - כך שרוכשי דירות אלה הם מצד אחד ממונפים יותר ומצד שני בעלי הון עצמי נמוך יותר מרוכשי הדירות הרגילים, ולפיכך גם חשופים יותר לעליית ריבית ולהרעה במצבם הכלכלי.

את ההסדר המיוחד לרוכשי דירות 'מחיר למשתכן' יזם שר האוצר משה כחלון כפשרה על רקע יוזמת חקיקה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס שביקשה להגדיל בחוק את רכיב המימון בדירות עד ל-90%, הצעה שעוררה חשות כבדים מהתנפחות בועת נדל"ן בסגנון זה שקדמה למשבר הסאב-פריים בארה"ב.

ריבית המשכנתאות במגמת עלייה

בבנק ישראל לא מתייחסים בינתיים למגמה שעליה מצביע זבז'ינסקי, ככל הנראה משום שאינם רואים בכך בעיה משמעותית, לפחות בממדיה הנוכחיים. הנתון שאחריו כן עוקבים בוועדה המוניטרית של הבנק בקפידה הוא ריבית המשכנתאות, שנמצאה במגמת עלייה מתונה עוד לפני שהועלתה הריבית.

כך למשל בעדכון לחודש נובמבר התברר כי הריבית הממוצעת על משכנתאות צמודות מדד עלתה ל-3.46% בממוצע לעומת 3.35% באוקטובר. הריבית לטווח קצר - עד חמש שנים - רשמה את העלייה החדה ביותר ל-3.39%, לעומת 3.26% באוקטובר.

"בריבית המשכנתאות חלה עלייה קלה בחודשים האחרונים, על רקע העלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות" נאמר בהודעת בנק ישראל על העלאת הריבית. בעקבות העלאת הריבית האחרונה זינקו תשואות האג"ח הממשלתיות והן מגלמות כעת ציפייה שריבית בנק ישראל תגיע לסביבות 1% בעוד שנה מהיום, לעומת 0.5% לפני העלאת הריבית.

"נכון שעלייה של 0.15% בהחזר החודשי היא משהו מאד זניח", אומר זבז'ינסקי אבל העלאת הריבית האחרונה עושה יותר מזה כשהיא משנה את הכיוון הכללי. עלייה של 1% בריבית המשכנתאות זה כבר הפרש משמעותי שיכול להגיע לכמה מאות שקלים בהחזר החודשי. זהו מצב בעייתי מאוד מבחינת לווים שגם ככה מתקשים לעמוד בהחזר החודשי".

לדברי פרופ' דני בן-שחר ממכון אלרוב לחקר הנדל"ן: "עלייה כזו בשיעור המשכנתאות שבפיגור מחייבת מעקב הדוק כדי לוודא שאין כאן תחילתה של מגמה מסוכנת, אם כי עדיין מוקדם לקבוע שיש כאן סימנים של סכנה ממשית". בן-שחר הוסיף כי "הבעיה שבנק ישראל שומר אצלו את הנתונים ברמת המשכנתא מה שמקשה עלינו מאד להבין מה מקור העלייה בשיעורי הפיגור". 

עוד כתבות

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

פתיחה חיובית בוול סטריט לאור ירידה במספר הנדבקים בקורונה בארה"ב

יום מסחר תנודתי במיוחד בוול סטריט ננעל אמש בירידות שערים ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה