גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרופ' עדי שטרן, נשיא בצלאל: "יש פה רצון שלא יתבטאו נגד הממשל, ועם זה לא נסכים"

פרופ' עדי שטרן, נשיא בצלאל, מודה שהוא חושש משלילת תקציבים, אבל חושש הרבה יותר מחוק הנאמנות ומסתימת פיות: "חברה זקוקה לאמנות ולאמנים שיאתגרו אותה, יפריעו לה, יהיו חתרניים ולעומתיים. אנחנו אומת הייטק, מה שמחייב אותנו לחשיבה חופשית"

פרופ' עדי שטרן / צילום: כפיר זיו
פרופ' עדי שטרן / צילום: כפיר זיו

לפני שנה וחצי נתלו על קירות בצלאל בירושלים פוסטרים, שבהם נראתה תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ליד חבל תלייה. הסערה שקמה עם פרסום המיצג שמה מיד את האקדמיה לאמנות ועיצוב על הכוונת של שרת התרבות מירי רגב, שעוד בשלב שחוק הנאמנות היה בחזקת עובר רעיוני, הצהירה שיש לשלול מבצלאל תקציבים. הסטודנטית ששילבה בין כרזת הבחירות של אובמה, נתניהו והחבל, נקראה למשרדי להב 433 לחקירה בחשד להסתה, הפוסטרים הוסרו ולימים התיק הפלילי שלה נסגר. אף שבצלאל הייתה אז בגירעונות קשים, לקחה ההנהלה סיכון ותמכה באופן ציבורי וחד-משמעי בחופש הביטוי של הסטודנטית. ראש המחלקה לאמנות, אלי פטל, שנקרא למתן עדות במשטרה, זעם על ההתערבות בתכנים, והחליט להציג את הכרזות במחאה בגלריה פרו-פלסטינית, מה שלא סייע להרגעת הרוחות.

חלפה שנה וחצי שקטה יחסית בגזרת רגב-בצלאל, עד שסטודנטים הכינו מיצג בן 63 שלטים שחורים עם שמות הפלסטינים שנהרגו ביום אחד ב"הפגנות השיבה" בגבול עזה, ותלו אותו על הקירות. בנוסף, נתלו שלטים של תמונת רצועת עזה מגואלת בדם ועליהם הכיתוב "IM NOT YOUR TOY" בהשראת זוכת האירוויזיון נטע ברזילי. מנגד, תלו סטודנטים שלטים עם שמות ההרוגים בגל הטרור האחרון, בנוסף לתמונת הרצועה ועליה הכיתוב "גוש קטיף".

רגב זעמה, אולם ההנהלה הוציאה תגובה עקבית: "האקדמיה בצלאל היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי". ואם ההתגרות הכפולה במשרד הכי קולני בממשלה לא הספיקה, היו אלה ראשי בצלאל שיזמו לפני כחודש עצומה נגד "חוק הנאמנות בתרבות". עצומה שאליה הצטרפו הנהלות שנקר והאקדמיה למוזיקה ומחול ובה כתבו שהם מבקשים להביע התנגדות ומחאה כנגד הניסיון לשנות את החוק, ולהוסיף לו מבחנים שישפיעו על התמיכה במוסדות הנתמכים או ממומנים בתחום התרבות.

בימים סוערים כמו אלה, צריך להיות או אמיץ או טיפש כדי לסכן את תקצוב המוסד שבראשו אתה עומד - כשגם ככה מצבו הפיננסי לא יציב - על-ידי הממשלה. הדבר האחרון שאפשר להגיד על פרופ’ עדי שטרן, נשיא בצלאל, שמוביל את הקו התקיף נגד חופש הדיכוי, זה שהוא טיפש. שטרן, מומחה לפונטים, שעמד שנים בראש המחלקה לתקשורת חזותית באקדמיה לאמנות, אומר שהוא אכן פוחד מפגיעה תקציבית במוסד, אבל יותר הוא פוחד לחיות בחברה שבה סותמים פיות.

מי שמצפה לפגוש בלוחם חופש מסוקס שנמנה עם מובילי המלחמה בעד חופש הביטוי, יתאכזב. שטרן הוא יותר החנון של הכיתה, שמצייר קריקטורות במחברת לשון, מרכיב משקפיים ומדבר חלש. "יש לנו אחריות לשמר, להגן ולבצר את חופש הביטוי והיצירה ואת העובדה שישראל היא מדינת חוק שאסור לעבור על חוקיה", הוא אומר.

ראש ממשלה מביט אל חבל תלייה בפוסטר, זו לא עבירה על החוק?

"צריך להבין את הקונטקסט ואז לשפוט. היום אין ניואנסים, אלא מבט מכליל שלא יורד לפרטים. זה היה תרגיל יסודי לגמרי, של סטודנטים שנה א’, שהיו רק חמישה שבועות במוסד. תרגיל טכני לגמרי בלי יומרה להבעת דעה, שנתלה על קירות האקדמיה כחלק מתרגיל".

אתה מיתמם. הטענה הייתה להסתה.

"הטענה הייתה להסתה, אבל אין הסתה כי אין קהל שיוסת. אין פה מוטיבציה אלא תרגיל טכני, בתוך הגבול של בית הספר. אם הסטודנטית הייתה יוצאת להפגין עם הכרזות, זה משהו אחר. אנחנו נעמוד בחזית המאבק על חופש היצירה והביטוי".

מירי רגב / צילום: רויטרס

רווח לך עכשיו, אחרי שחוק הנאמנות לא עלה להצבעה בסופו של דבר?

"בוודאי ובהחלט. חברה זקוקה לאמנות ולאמנים שיאתגרו אותה, יפריעו לה, יהיו חתרניים ולעומתיים. אנחנו אומת הייטק, מה שמחייב אותנו לחשיבה חופשית. כשמגבילים אותה ואומרים מה מותר ומה אסור לחשוב באמצעות חופש המימון - מה שמייצר אפקט מרתיע - יש פה רצון שלא יתבטאו נגד הממשל, ועם זה לא נסכים".

אתה לוקח סיכון שתקציב בצלאל ייפגע.

"אני חושש. רוב התקציב שלנו מגיע מהמועצה להשכלה גבוהה".

שעליו אחראי משרד החינוך, שם יש בינתיים יותר טולרנטיות.

"והשאר תרומות ושכר לימוד. אני רואה את עצמי כשליח ציבור ועושה את העבודה שלי עבור הציבור הישראלי. בצלאל קם לפני 112 שנים, מוסד ציוני שתרומתו למדינה לא ניתנת לכימות, זכה בלמעלה מעשרה פרסי ישראל ומוציא מתוכו אנשים שיוצרים את הנראות הישראלית. האחריות שלי היא לפתח אותו לטובת החברה".

ולכן תמכת במיצב "מצעד השיבה"?

"בדיוק באותה מידה שבה תמכתי במיצב עם שמות ההרוגים הישראלים בפיגועי טרור. ראיתי בשניהם ביטוי יפה לפלורליזם תרבותי כשהוצגו אחד לצד השני".

חתמת על עצומה נגד גירוש מבקשי המקלט.

"כאן אני מתבטא כעדי שטרן ולא כנשיא בצלאל. אנחנו מוסד שדוגל בחשיבה ביקורתית, הומניזם ופלורליזם, ומי שבא ללמוד או ללמד בבצלאל, צריך לקבל את זה".

"אין אמת אחת"

הבחירה בפרופ’ שטרן כנשיא בצלאל לא הייתה טריוויאלית. במשך שנים עמד שטרן בראש המחלקה לתקשורת חזותית, שהיא אומנם המחלקה הגדולה באקדמיה, שבה לומדים 400 סטודנטים, אבל הניסיון הניהולי לא בהכרח מתאים לניהול מוסד ציבורי גדול כזה. "זאת שאלה שגם אני שואל את עצמי הרבה", הוא מודה בגילוי לב. "האם ניתן לנהל אחרת, ולא כמו שמלמדים בבתי הספר למנהל עסקים, ואיך אדם שעוסק ביצירה יכול לתרום לשדה הניהולי".

ומה התשובה?

"שאני משוכנע שיש משמעות עצומה להיכרות שלי עם המוסד ולהיכרות עם עולם האמנות והעיצוב, ועם השפה שהיא מעל לכול. אצלנו באקדמיה רועים חתולים. אנחנו מדברים על ניהול בסביבה ייחודית ושונה, גם בשפה וגם בגלל שסוג הסמכות וההבנה שלה נמצאות בבעיה".

יש הבדל בינך לבין נשיא האונ' העברית?

"יש פער בתוקף האקדמי והחופש שלו. יוצרים מאתגרים ובוחנים כל דבר ותפקידם הוא להיות לעומתיים בתפיסת העולם, לאתגר, לבחון גבולות. אתן דוגמה: נגיד שמזמנים איש סגל בכיר להיפגש עם הנשיא והוא אמר, אני לא בא. בחברה עסקית ואולי גם באוניברסיטה העברית הוא ילך הביתה. באקדמיה לאמנויות זה תקין, כי זה נובע מתפיסה היסטורית. בעבר הרחוק, המנהל האקדמי היה שליחו של הסגל. עכשיו, בשביל מי אני עובד, איך אני מוביל תהליכים כשהסגל אומנם מחויב, אבל הוא רחב ועובד רק פעם בשבוע, כך שרוב הזמן הוא לא נוכח פיזית, כי אצלנו המחקר לא מתרחש במעבדות, אלא בסטודיו, ואנחנו מעדיפים מרצים שהם יוצרים. ויש את הממד של ניהול חשיבה מחוץ לקופסה".

גם בעסקים כיום, דרישת הסף היא חשיבה מחוץ לקופסה. זה באזז-וורד. מה ההבדל?

"אבל אצלנו זאת היכולת לראות תמונה מכמה זוויות וחתירה לחדש. זה נכון שעולם העסקים מאמץ את התפיסה הזאת. האמנות עוסקת בחדשנות עוד מימי הציורים במערות, לעשות את מה שלא עשו קודם, ותפקידנו היום הוא לקשר בין האמנות, העיצוב והטכנולוגיה".

לפני שבועיים התראיינה ל-G האמנית רועי ויקטוריה חפץ, שביקרה את האופן שבו המורים בבצלאל ניסו להכניס אותה לשבלונה מחשבתית שלא התאימה לה.

"הדבר הראשון והחשוב בלימודי אמנות, עיצוב ואדריכלות הוא שאין אמת אחת. זו תובנה שקשה לסטודנטים צעירים לחיות איתה. אתה מצפה שיגידו לך מה שנכון ומה לא, כי איך תתקדם אם לא יכוונו אותך. וזאת הדילמה היסודית בלימודי האמנות. מצד אחד אתה רוצה לכוון ומהצד השני, לתת לאמן להתבטא. ריבוי המבטים והפנים הוא מחויב המציאות בעיניי. אין אצלנו תפיסה הומוגנית, אבל מעת לעת יש סיטואציות שבהן סטודנטים חווים חוויה שלא מאפשרת להם להתפתח. אני זוכר את עצמי כסטודנט בבצלאל נמצא בדילמות האלה".

 רועי ויקטוריה חפץ /  צילום: טמיר לדרברג

לא לכל סטודנט יש יכולת עמידה מול מרצה.

"לאמן נדרש עמוד שדרה ואנחנו מעודדים התנגדות וספקנות, חשיבה ביקורתית, הרהור וערעור. בשיעור הראשון אני תמיד אומר לסטודנטים שאני עומד לספר להם מה יקרה להם עוד ארבע שנים. תגישו פרויקט גמר ויקום פרופסור אחד ויגיד שהעבודה שלכם היא על-זמנית, ואחר יגיד שהיא לא מעניינת. מה תעשו? והתשובה היא שאמן מפתח עמוד שדרה וקוד אישי ואמנותי".

"כיום אני לא יוצר"

במקרה של שטרן, הקוד האמנותי שלו התנקז לעולם הפונטים, עיצוב האותיות, הסימנים המוסכמים שאנחנו משתמשים בהם כלאחר יד, ובעצם הם כלי להעברת מסר לא רק תוכני, אלא גם צורני. "יש פונטים למטרות שונות", הוא אומר, "בפרסום, לכותרות גדולות, לקריאה ממושכת".

יש פונטים שלא מאפשרים קריאה ממושכת.

"נעשו מחקרים בפרספציה, תפיסה ופסיכולוגיה בעיקר בשני העשורים האחרונים, ויש ידע מצטבר של 500 שנים אצל מעצבי אותיות, שנוגע לקריאה פונקציונלית ולהיבטים של אסתטיקה ומסר. גופנים הם בעצם מערכת של סימנים אבסטרקטיים נטולי משמעות, שצריך להיות קשר ביניהם, זיקה צורנית, דנ"א, שפה וקוד. בד בבד, אנחנו רוצים שיהיו שונים זה מזה, כדי שנוכל לקרוא אותם. בעברית יש לנו הרבה אותיות דומות כמו ב’ ו-כ’, בניגוד ללטינית למשל. יש משמעות לגודל הסט, כמה אותיות הוא מכיל, בסינית יש אלפים".

המצאת פונט בשם "נועם".

"כן, פרויקט שהתחלתי לעבוד עליו לפני 15 שנים, באתי והלכתי ממנו לפי הזמן שהיה בידי. זה היה תהליך של בחינה ובדיקה, שיוף וגילוי, כשרציתי לקחת את אותו הפונט לעברית ואנגלית, מה שלא היה קודם, כדי לייצר טקסט אחד מול השני, או טקסט בתוך טקסט, מעבר משפה לשפה".

איך מתמחרים פונט?

"זאת מין תוכנה קטנה שצריך לרכוש. יש פונטים שגוגל קונה מהמעצב ומספקת לגולשים שלה בחינם. אני לא עשיתי מזה כסף. כל ההכנסות מהפונט עוברות למלגות שאנחנו מחלקים לסטודנטים בבצלאל".

עוד מעט לסטודנטים יהיה קמפוס חדש.

"זה פרויקט שנגרר לצערי במשך הרבה שנים ואנחנו מתחילים סוף-סוף לבנות אותו. הוא יכניס אמנות ללב הפועם של ירושלים, בין העיר העתיקה, מוסררה ומאה שערים, מעל 2000 סטודנטים שיגורו מסביב. זה יחיה את העיר".

נשאר לך זמן לעצמך כדי ליצור?

"לצערי לא, וזה מחיר מאוד כבד בשבילי. אדם שמתעסק בעיצוב גרפי, כמו שאני התעסקתי בסטודיו שלי ובאקדמיה, לא יכול לנהל במקביל את אחד מבתי הספר הגבוהים לאמנות".

פרופ' עדי שטרן | אישי: 52, נשוי + 2, גר בת"א | אקטואלי: בשבוע הבא (20.12) ישיק בצלאל בנצרת את המכון לחקר התרבות הערבית באמנות חזותית, עיצוב וארכיטקטורה. בימים אלה עוסק בהקמתו של מרכז החדשנות והיזמות בירושלים במסגרת מאגד עירוני הכולל את האוניברסיטה העברית, בצלאל ומכללת עזריאלי. 

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע שהעילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך טענות טראמפ שהחלטת FBI לחקרו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, מוצא המבקר פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: גולדמן זאקס מוביל את המירוץ למימון מחדש

סופטבנק שכר את גולדמן זאקס לטובת מימון מחדש להחייאת WeWork ● בנק ההשקעות יארגן מסגרת אשראי של 1.75 מיליארד דולר שיירשם תחת החוב של הבנק היפני

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מנדלבליט יתייחס לשאלה אם כתבי האישום מחייבים את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי הוא יגיב לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון שדרשה את התפטרות נתניהו מכל תפקידיו בעקבות הגשת כתב האישום נגדו ● מנדלבליט יגיש את תגובתו בבוקר יום חמישי הקרוב

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

מיזוג הבנקים מזרחי טפחות ואיגוד יוצא לדרך: רשות התחרות לא תערער

רשות התחרות הודיעה הבוקר כי לא תערער על החלטת בית הדין לתחרות לאשר את מיזוג הבנקים "לאחר דיון פנימי שנערך ברשות" ● מניית אגוד מזנקת ב-10% בבורסה בתל אביב

פול וולקר / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פול וולקר, יו"ר הפד לשעבר שחתום על ריסון האינפלציה, הלך לעולמו בגיל 92

הבנקאי הביישן שכיהן כיו"ר הפד תחת הנשיאים ג'ימי קרטר ורונלד רייגן שהשפיע במידה רבה גם על התפתחות הרגולציה בסקטור הבנקאות, ועל שמו נקרא חוק וולקר

יעקב פרי / צילום: תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בגרמניה: ראש השב"כ לשעבר בעקבות "שוד התכשיטים הגדול בהיסטוריה"

CGI Group, שבראשה עומד ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, מעורבת לפי הדיווחים בניסיון למצוא מי שדד תכשיטים ויהלומים בשווי רב ממוזיאון היסטורי בדרזדן לפני שבועיים ● המשטרה מציעה פרס של חצי מיליון אירו למידע על השוד

מעבדת סטארטאפ  / צילום: רויטרס

התוכנית של הממשלה להפיכת ידע אקדמי לסטארט-אפים צעירים

משרד המדע והמועצה הלאומית לכלכלה גיבשו המלצות כדי לעודד מוסדות אקדמיים למסחר ידע שנצבר בכותליהם ● בין ההמלצות: התמקדות במספר פטנטים ורישיונות ולא רק בהכנסות, תוכניות יזמות לחוקרים והקמת קרנות השקעה

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות על ידי אותם יחידים היו פטורות ממס

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

יציבות בפתיחה בת"א: מניית אגוד מזנקת 10% לאחר העדכון של רשות התחרות

רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על ההחלטה של בית הדין לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק איגוד ● וול סטריט קטעה אמש רצף עליות של ארבעה ימים בירידה של עד 0.4% במדדים ● מיטב דש: "להקטין את החשיפה לשוק המניות האמריקאי; בשנה הקרובה הכלכלה האמריקאית תיחלש יותר מאשר הכלכלות האחרות"

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

גאיה / צילום: תמונה פרטית

רשת הקוסמטיקה גאיה קוסמטיקס סוגרת את החנויות ותישאר באונליין בלבד

הרשת שמנתה עשרה סניפים סגרה לאחרונה שישה מתוכם, וצפויה לסגור גם את הארבעה שנותרו לה • נועה תשבי שהחזיקה במניות הרשת עד לאחרונה נפרדה ממנה

חיה ויצחק תשובה יחד עם גל נאור  / צילום: אביב חופי

כבר לא רק נתניה: תשובה עובר לקומות העליונות של מגדל "פארק בבלי"

בני הזוג תשובה יחלקו את זמנם בין ביתם הנוכחי בשכונת פולג בנתניה ודירת דופלקס בחלק העליון של מגדל דירות בפרויקט "פארק בבלי", אותה מקימה חברת אלעד ישראל מגורים שבבעלותו של תשובה

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

אדם נוימן שוקל למכור את הפנטהאוז שלו במנהטן

לפי דיווח של "בלומברג", נוימן שכר משרד תיווך כדי למצוא קונה לפנטהאוז באזור פארק גראמרסי ● מדובר בשתי יחידות דיור, שנרכשו בכ-28 מיליון דולר ב-2017, ואוחדו לדירה אחת

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

נתניהו וליברמן לאחר הצטרפות ישראל ביתנו לקואליציה/ צילום: חיים צח לעמ

נתניהו לוחץ על ליברמן להתייצב למו"מ של 48 שעות

רה"מ כתב בטוויטר: "נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל"

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לתשובה אין הרשאה לתכנן את ייבוש הים לפרויקט מגדלי חוף הכרמל"

כך טען היום נציג המדינה בדיון בבימ"ש ● זאת כחלק מדיון על עתידו של הפרויקט השנוי במחלוקת "מגדלי חוף הכרמל" שנמצא בדרום קו החוף החיפאי ● כחלק מבניית הפרויקט תוכנן לייבש שטח שנמצא בסמיכות לחוף

סניף רשת BE פארם של שופרסל באילת / צילום: שיר גולני

מנסה לשפר את הרווחיות: שופרסל תחל לאחד את פעילות הסחר שלה עם Be

ספקים בתחום מוצרי הצריכה עודכנו בשבוע האחרון כי Be תאחד את רוב פעילות הסחר שלה עם שופרסל • שופרסל: "פועלת ליצירת סינרגיה מירבית בין הרשתות"

יחיאל שמן / צילום: יחצ

הפתעה בבזק: ועד עובדי פלאפון ובזק בינלאומי הכריזו על סכסוך עבודה

הסיבה: כניסת סרצ'לייט כבעלת שליטה ● הוועדים בפלאפון ובבזק בינלאומי דורשים לקבל מענקים ואופציות, למנות דירקטור מטעמם לדירקטוריון ולהאריך את הסכמי העבודה הקיבוציים שנחתמו איתם השנה בעוד שנתיים

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

קריסת אורתם סהר: ביהמ"ש הותיר סיכוי לשיקום החברה

השופט אורנשטיין מינה את עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה כנאמנים זמניים לחברה ולשתי חברות קשורות שנכנסו לקשיים ● על אף שמצא כי הן "חדלות פירעון לפי הגדרת החוק", וכי חובותיהן מסתכמות בעשרות מיליוני שקלים, הוא נמנע מלהוציא להן בשלב זה צו לפתיחת הליכים

זהבה גלאון מגיבה למשה כחלון. הציוץ עם הכי הרבה "לייקים" בישראל / צילום: צילום מסך, גלובס

טוויטר מסכמת שנה: הציוץ הכי אהוב בישראל - זהבה גלאון נגד משה כחלון

הרשת החברתית טוויטר פרסמה הלילה סיכום רשמי של שנת 2019 בפלטפורמה ● בין ההאשטאגים הפופולריים בישראל: האירוויזיון, פורטנייט ונסיון הנחיתה על הירח של בראשית