גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיקור מוטה יכול להיות שוחד, בסימן קריאה

חשיפה חיובית בתקשורת יכולה להיות שוות-ערך להרבה מאוד כסף

רז נזרי, איילת שקד / צילומים: איל יצהר
רז נזרי, איילת שקד / צילומים: איל יצהר

1. ה"מתת" - פנים רבות לו 

משפטנים מדופלמים מתחבטים לאחרונה בפומבי (גם על גבי עיתון זה) בסוגיה המשפטית שכאילו צצה ועולה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו - האם סיקור תקשורתי מוטה יכול להיחשב כשוחד? עכשיו, על כל דבר בעולם אפשר להתפלפל, וכידוע, בכל מקום שבו יש שני יהודים, יש שלוש דעות. אבל דווקא כאן לא מדובר בשאלה משפטית מסובכת או מורכבת. התשובה לשאלה האם סיקור תקשורתי מוטה יכול להיחשב כשוחד, היא ברורה, פשוטה וחד-משמעית - כן.

גם פרשנות תכליתית של הסעיפים הרלוונטיים בחוק העונשין וגם פרשנות לשונית שלהם מביאים למסקנה הזאת שכן סיקור מוטה הוא "מתת", כלומר, טובת הנאה, כמו כל טובת הנאה אחרת. הרציונל מאחורי איסור השוחד בחוק העונשין הוא למנוע מנבחרי ציבור לקבל החלטות שאינן נקיות ושאינן לטובת האינטרס הציבורי בזכות טובת הנאה שקיבלו בתמורה. בעולם שבו הקריירה ועתידו של נבחר הציבור תלויים במידה רבה באופן שבו דמותו ופועלו ישוקפו לציבור באמצעות התקשורת, רק טיפש יתעלם מכך שסיקור תקשורתי מוטה לטובתו שווה-ערך עבורו להרבה מאוד כסף.

עכשיו, זה שלא יכולה להיות מחלוקת על כך שסיקור מוטה לטובת נבחר ציבור כמוהו ככל טובת הנאה אחרת, והוא מהווה כהגדרת החוק "מתת", לא אומר שנתניהו יואשם בקבלת שוחד בתיק 4000. אם נתניהו יוכיח שהוא כלל לא קיבל סיקור אוהד ומוטה באתר וואלה שבבעלות שאול אלוביץ, אלא להפך, כטענתו, שהסיקור היה "עוין" (או לכל הפחות יעלה ספק סביר בחשד הזה), או שכלל לא הובטח לו סיקור כזה - הוא לא יואשם בשוחד בתיק 4000 (אני בספק אם הוא יצליח בכך).

לחלופין, אם נתניהו יוכיח כי אף אם היה סיקור מוטה לטובתו בוואלה, הוא ניתן לו ללא קשר להחלטות שהוא נתן בקשר לקבוצת בזק של אלוביץ, וההחלטות היו ענייניות - הוא לא יואשם בשוחד בתיק 4000 (אני בספק אם הוא יצליח בכך).

2. נזרי משטיח את הדיון על תיקי נתניהו

אחרי שספג בשבועות האחרונים ביקורת מרומזת יותר ומרומזת פחות על עבודתו, עשה ביום רביעי האחרון המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, "מעשה דינה זילבר", ותקף את התנהלות הממשלה. "יש המציגים את הדמוקרטיה כשלטון הרוב בלבד, וזו אמירה פופוליסטית. ברור שדמוקרטיה היא גם שמירה על זכויות אדם, מתן זכויות למיעוטים ועצמאות של שומרי הסף מול השלטון", אמר נזרי, שביקר בחריפות יחסית גם את החלטת הממשלה והכנסת שלא לכלול את סעיף השוויון בחוק יסוד: הלאום.

בהתייחסו לחקירות ראש הממשלה, אמר נזרי: "אנחנו רואים שיח קצוות: קבוצה אחת של 'שונאי נתניהו' גורסת שגם אם יזכו אותו, הוא אשם, ותוקפת את היועץ המשפטי לממשלה שכביכול מגן עליו; קבוצה שנייה של 'סוגדי נתניהו', שברור שגם אם יוגש נגדו כתב אישום, והוא יורשע ב-3 ערכאות, עדיין יראו אותו כזכאי. המצב בו יש אמירות בוטות כל-כך משני הצדדים, פוגע בדמוקרטיה".

עם החלק הראשון של דברי נזרי אני מאוד מזדהה, אבל כשנזרי מדבר על שתי קבוצות - של "שונאי נתניהו, ושל סוגדי נתניהו", הוא בעיניי משטיח את הדיון ומשתף פעולה, גם אם לא במתכוון, עם כל אלה שמנסים להסיט את הדיון על השחיתות לכאורה של נתניהו למחוזות אחרים. כשנזרי מדבר רק על "שיח קצוות" הוא נותן לגיטימציה לדמגוגיה של נתניהו שחוזר וטוען שהוא נרדף על-ידי עיתונאים ואנשים אחרים שמבקרים אותו אך ורק בשל הרצון להפילו מהשלטון, ולא מטעמים ענייניים.

כשנזרי מדבר על שיח של "שונאי נתניהו וסוגדי נתניהו", הוא מתעלם מכך שחלק גדול מהשיח הוא ענייני ולעתים עמוק וגם חשוב. שמדובר בפרשות חמורות שחושפות, לראשונה בעוצמה כזאת, את היחסים שלטון-הון-עיתון. וזה עובד גם בכיוון השני - בניגוד למה שיותר מרומז נזרי, חלק גדול מהאנשים שיוצאים להגנת נתניהו לא עושים זאת מטעמים של "סגידה" למנהיג, אלא כי הם באמת חושבים שמעשיו של נתניהו לא חמורים כפי שרואה אותם המשטרה.

3. הנשמה של שקד נעצרת במבקשי המקלט 

הנשמה הסנגוריאלית של שרת המשפטים, איילת שקד, באה לביטוי פעם נוספת בימים האחרונים. אחרי ששקד הכריזה בחודש מאי על רפורמת ההליך ההוגן והקמת ועדה לבחינת הרשעות-שווא, ואחרי ששקד יצאה ביוזמה חשובה למחיקת מרשם פלילי ליוצאי אתיופיה, השבוע היא הלכה צעד אחד נוסף לקידום זכויות של חשודים בפלילים. בשיתוף עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיעה שקד על הקמת ועדה ציבורית לבחינת המעצרים לצורכי חקירה ("מעצרי ימים"). תפקיד הוועדה הוא לבדוק כי מתקיים האיזון הנדרש בין הצורך להגיע לחקר האמת בחקירות חשודים לבין ההגנה על זכויות העצורים אשר קיימת להם מ"חזקת החפות".

במידה מסוימת של אירוניה, דווקא שקד, שמתנגדת עקרונית למהפכה החוקתית ויוצאת פעם אחר פעם נגד סמכות בג"ץ לבצע ביקורת חוקתית על חקיקת הכנסת, מגשימה במהלכים הללו שהיא מקדמת את ההלכה שנתן ביהמ"ש העליון באמצע שנות ה-90 ולפיהם את דיני המעצרים יש לפרש לאורו של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

ב-1995 פסק העליון (בעניין גנימאת) כי "במדינה דמוקרטית, שהציבה בראש חוקתה את הצו כי 'זכויות היסוד של האדם בישראל מושתתות על ההכרה בערך האדם, בקדושת חייו ובהיותו בן-חורין', מעצר ללא משפט צריך להתקיים רק במקרים חריגים ומיוחדים. הכלל הוא החירות, המעצר הוא החריג... מעצר לצורכי חקירה צריך להתקיים רק במקרים חריגים של חקירה. מעצר אינו אמצעי חקירה".

שקד ראויה לכל שבח על הרפורמות הללו שהיא מקדמת. חבל רק שכשמדובר היה בזכויות אדם של מבקשי מקלט מאפריקה - להבדיל מזכויות אדם של אזרחי ישראל - איך לומר זאת בעדינות, שקד הייתה הרבה פחות סנגוריאלית בגישתה. היא תמכה בפגיעה בלתי מידתית ובלתי חוקתית במבקשי המקלט באמצעות כליאה שלהם ללא משפט במתקנים שהוקמו לשם כך בדרום הארץ למשך 3 שנים, ואחר-כך למשך שנתיים. אולי היום שקד מתחרטת על כך.

4. רקפת רוסק-עמינח נגד ברק כהן - סיבוב נוסף

בעיצומה של המחאה החברתית הגדולה באוגוסט 2011, פורסם ב"גלובס" ראיון עם עו"ד ברק כהן, שאותו ערך הח"מ במאהל שהוקם בשדרות רוטשילד בתל-אביב. כהן סיפר באותו ראיון כי הוא החליט "לזנוח ב'צו 8 אזרחי'" את משרד עורכי הדין שלו ולהצטרף למחאה. באותו ראיון אמר כהן כי "המחאה החברתית היא 'מהפכה של אהבה'", אבל באותה נשימה הוא הזהיר, "אם המחאה תיכשל - אז בעוד 5 שנים היא תהפוך ל'מהפכה של קליעים'".

7.5 שנים חלפו מאז, למרבה המזל, המחאה הכוללת לא הפכה לאלימה. עם זאת, המחאה של כהן וחבריו היא כבר מזמן לא מהפכה של אהבה. רחוק משם. סתיו שפיר ואיציק שמולי הלכו לכנסת. כהן פנה לדרך רדיקלית וכמעט אנרכיסטית. הפה המלוכלך והזועם הוא כלי הנשק העיקרי שלו.

בימים האחרונים שוב מתחילה מחאה נגד העלייה ביוקר המחיה. ודווקא בעיתוי הזה, מחר (א'), תתייצב מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, בבית משפט השלום בתל-אביב כדי למסור עדות מטעם התביעה שמאשימה את ברק כהן ושותפיו בתנועת "באים לבנקאים", בשורת עבירות שביצעו כלפי רוסק-עמינח ואחרים במסגרת המחאה שלהם. כהן, כמו כהן, ינסה לנצל את ההזדמנות כדי להמשיך ולתקוף את רוסק-עמינח ולהטיף את משנתו. פסיקת בית המשפט בתיק הזה תעצב במידה רבה את גבולות המותר והאסור של מחאה חברתית במדינת ישראל של 2018.

עוד כתבות

החתימה, בעקבות הפרסום ב"גלובס" צילום:דוברות לשכת עורכי הדין

בעקבות פרסום "גלובס": עוה"ד חתמו על אמנה למיגור פערי השכר מגדריים בתחום

וגם: במלם תים לא אישרו את תנאי ההעסקה החדשים של המנכ"לים המשותפים אודי וינראוב ואילן טוקר, בפארק ההייטק בר לב שבגליל הושק "פורום נשים מנהלות" ומינויים ביצרנית ומפתחת הצעצועים לתינוקות טייני לאב ובאדמונד דה רוטשילד ניהול קרנות נאמנות ● השיחה

"קמפוס מובילאיי".
במתחם ייבנו חמישה מבנים בני תשע קומות
הדמיה: יוסי צבקר

פרויקט המיליארד יחכה? ערר נגד תוכנית הבנייה הענקית של מובילאיי בהר חוצבים

בעיריית ירושלים אישרו לאחרונה בהליך מהיר את בקשת החברה לבטל בניית מגדל במתחם המוערך במיליארד שקל ולפזר את זכויות הבנייה במספר מבנים • בעמותה שעוסקת ברשויות מקומיות טוענים כעת לפגמים בהליך אישור הבקשה

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

שיכון ובינוי יוצאת במהלך של גיוסי חוב בקבוצה בהיקף כולל של כ-1 מיליארד שקל לפחות 

המהלך, חלק מהאסטרטגיה הפיננסית שהתווה המנכ"ל אייל לפדות לקבוצה, כולל גיוסי חוב של החברות הבנות שיכון ובינוי נדל"ן ושיכון ובינוי אירופה ● מניית שו"ב כמעט שילשה את שווייה בשנה האחרונה

השופט אלכס שטיין / צילום: רפי קוץ, גלובס

בג"ץ דחה על הסף את העתירה נגד אפליקציית המרצת הבוחרים אלקטור

עפ"י השופט אלכס שטיין, אופן ההתמודדות המשפטי עם סוגיית אבטחת המידע היא בתביעה אזרחית

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

חברת תרופות מארה"ב החלה בפיתוח חיסון ראשון לקורונה

חברת התרופות האמריקאית מודרנה בשיתוף המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות צופים שעד סוף אפריל יחלו בניסוי קליני ● לפי מנהל המכון, אם הכל יילך כמתוכנן החיסון יהיה מוכן לחורף הבא

יחיאל ספקטור / צילום: איל יצהר

חמש שנים אחרי האקזיט בספקטרוניקס: יחיאל ספקטור ינסה להנפיק בת"א חברת פיתוח בתחום גלאי האש שתתחרה בה

חברת טכנולוגיות גילוי אש וגזים שהוקמה לפני כשלוש שנים מבקשת לגייס 17-35 מיליון שקל לפי שווי של כ-170 מיליון שקל "לפני הכסף" ● לקראת ההנפקה שודרגו תנאי השכר של בעל השליטה ויתר בכירי החברה

סחורות בנמל אשדוד. עלייה אחרי תקופה ארוכה של קיפאון וירידות / צילום: איל יצהר

עלתה על סיפון הבלוקצ'יין: חברת נמלי ישראל השיקה פיילוט חדשני להנפקת שטרי מטען

מערכת הבלוקצ'יין הניסיונית של חנ"י אמורה לאפשר מעקב אחרי שטר המטען מהנפקתו ועד למסירת הסחורות בנמל היעד, באופן יעיל, חסכוני ובטוח יותר ● בפרויקט הפיילוט, שהוקם בהשקעה של מאות אלפי שקלים, שותפות גם צים, אדמה וחברות נוספות

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

מפעילי תקשורת פיראטיים הגישו למשרד התקשורת בקשות לרישיון ISP

מפעילי התקשורת הפיראטיים מעוניינים להסדיר את פעילותם הבלתי חוקית, לאחר שבשבועיים האחרונים נותקו ע"י הוט בשל התערבות משרד התקשורת

אורלי עדס / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים הגדילה את תקציב ועדת הבחירות ב-41 מיליון שקל

ועדת הבחירות ביקשה להגדיל את תקציבה ב-66 מיליון שקל, אך ח"כ משה גפני טען כי לאור המצב הפוליטי,הכנסת מאשרת תקציבים לפעילות הכרחיות בלבד ● במהלך דיון ועדת הבחירות הציגה מנכ"לית הוועדה תוכנית להקמת קלפיות למבודדי הקורונה שיאוישו על ידי עובדי מד"א: "אף אחד אחר לא מוכן לעבוד שם"

סקר הסקרים

שישה ימים לבחירות: לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, שוויון בין הליכוד לכחול לבן בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 24 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניין HP ברחובות / צילום: איל יצהר, גלובס

HP-אינדיגו החליטה להוציא את העובדים לחופשת פסח מוקדמת

החברה, שעוסקת בדפוס דיגיטלי ומעסיקה בישראל מעל 2,500 איש, הכפילה את מספר ימי החופשה של העובדים בפסח ● HP-אינדיגו בתגובה: "בכל שנה אנחנו יוצאים לחופשה יזומה ומרוכזת" ● בחודשים האחרונים מבצעת HP העולמית תוכנית התייעלות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נחום ביתן נאלץ לוותר על תפקידו כמנכ"ל: כיצד תושפע הרשת?

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את קבוצת קמעונאות המזון, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר – מיכאל לובושיץ, שניהל בעיקר חברות משפחתיות כמו וילי פוד, סנו ושסטוביץ' ● האתגר הראשון של יינות ביתן: סגירת העסקה עם כלירמרק, שתזרים מאות מיליוני שקלים לחברה

אבי כץ (מימין) וחנן שמש / צילומים: איל יצהר ותמר מצפי

האם ביהמ"ש יחייב את קרן הגשמה להשיב למשקיעים כמיליארד שקל?

בקשה לייצוגית שהוגשה נגד קרן הגשמה ומייסדיה צפויה להכריע בשאלה התקדימית האם הצעה לציבור שנעשתה ללא תשקיף בטלה ומחייבת את השבת כל הסכום שגויס למשקיעים ● התובעים טוענים כי הקרן כשלה מלקיים את הבטחתה לקבלת תשואות ללא סיכון ● הגשמה: "מדובר בתובעת סדרתית"

אישה צעירה עם טלפון סוללרי / צילום: שאטרסטוק

חברות הסלולר חוששות מפגיעה בהכנסות נדידה בצל הקורונה

לירידה בטיסות לחופשות במדינות אסיה התווספה השבוע גם איטליה, שהיא יעד מבוקש בקרב התיירים הישראלים, וחברות הסלולר חוששות מהירידה בהכנסות מנדידה סלולרית שמביא עימו חג הפסח

שדה תעופה נטוש בבייג’ינג / צילום: Tingshu Wang, רויטרס

אפקט הדומינו של וירוס הקורונה: "אירוע של פעם בדור"

שני עשורים הספיקו לסין כדי להשתלט על שליש מהמסחר העולמי ● כאשר המדינה מתקשה לתפקד, היא גורמת לנזק גלובלי ● מפעל רכב בטקסס, חברת תוכנה בסידני ויצרן ג’ינס בבנגלדש - כולם עומדים חסרי אונים מול הנזק הכלכלי של נגיף הקורונה

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

השערוכים הקרובים בדוחות הנדל"ן המניב הם רק קצה הקרחון

בלידר שוקי הון מעריכים כי בתוצאות הרבעון הקרוב יציגו חברות הנדל"ן הישראליות רווחי שערוך בהיקפים של מאות מיליוני שקלים ● להערכת לידר, נדרשת ירידה הרבה יותר משמעותית בשיעורי ההיוון, שתביא לשערוכים בהיקפים משמעותיים הרבה יותר

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בורסת תל אביב ננעלה בעליות שערים; מניית אנלייבקס התרסקה

מדד ת"א 90 טיפס ב-0.77% ● אנלייבקס צנחה ברקע לגיוס הון בדיסקאונט ● מניית מזרחי טפחות עלתה לאחר פרסום הדוחות לרבעון ולשנה כולה ● פריגו זינקה בהמשך לאישור ה-FDA למשאף לאסטמה

TAP אייר פורטוגל / שאטרסטוק

יונייטד ולופטהנזה בוחנות רכישת 45% מחברת התעופה TAP אייר פורטוגל

בדרך לעסקת ענק בענף התעופה? לפי פרסומים בתקשורת בפורטוגל, שתי החברות מנהלות מו"מ לרכישת 45% מהבעלות על החברה מידי המייסד שלה ● ב-50% מחברת התעופה מחזיקה ממשלת פורטוגל, וב-5% הנותרים מחזיקים עובדי החברה

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

בהלת הקורונה: אוניית מסע עם סחורה בשווי 100 מיליון אירו מעוכבת בכניסה לישראל

(עדכונים שוטפים) - סין דיווחה שמתו עוד 71 אנשים כתוצאה מהנגיף, מה שמעלה את מספר המתים ל-2,703 ● ארגון הבריאות העולמי: לא ברור אם ניתן לעצור את התפשטות הקורונה ● שרת הבינוי שאשא-ביטון מקימה צוות מיוחד שיבחן תרחישים אפשריים העלולים להשפיע על ענף הבנייה