מחאת האפודים הזוהרים בגרסה הישראלית: בת"א נחסם צומת עזריאלי, בירושלים נוכחות דלילה

עליות המחירים הוציאו את הישראלים לרחוב • בת"א צומת עזריאלי חסום לתנועה, בירושלים הפגינו מפגינים מעטים • המפגינים צועקים: "ממשלה עושקת, משחדת, אשר גובה מחירים כאלה" • נעצר הפעיל והמארגן דוד מזרחי

הפגנת האפודים הצהובים / צילום: טל שניידר
הפגנת האפודים הצהובים / צילום: טל שניידר

עליות המחירים שעליהן הודיעו גופים שונים העירו מחדש את המחאה החברתית: משרד הפנים העלה את מחירי הארנונה, רשות החשמל העלתה את תעריפי החשמל, ורשות המים העלתה את מחירי המים. אחריהן הודיעו גם ספקיות המזון על עליות מחירים: תנובה, אסם, החברה המרכזית (קוקה-קולה ישראל וטרה), יוניליוור, נטו, דיפלומט וסנו. גם מחירי הלחם המפוקח צפויים לעלות, כמו גם מחירי מוצרי החלב שבפיקוח

בצומת עזריאלי בתל-אביב התכנסו היום (ו') בצהריים כ-1,000 מפגינים במחאה נגד גל ההתייקרויות מחירים במשק. המפגינים התיישבו במרכז הצומת וחסמו את התנועה. כהשראה מגל המחאה הצרפתי, לובשים המפגינים אפודים זוהרים. המפגינים צועקים: "לא נוותר, לא נוותר. ממשלה עושקת, משחדת, אשר גובה מחירים כאלה. נגיד לממשלה עד כאן. לא ניתן לכם יותר. אנחנו לא מפחדים מכם".

המפגינים צעקו: "רקפת מפחדת, אסם גנבים. ביבי משרת את הגנבים", והתייחסו בין היתר לרקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי. 

צפו בשידור החי מההפגנה: 


#1715874
14/12/2018 12:04:53
100x75 [3165 בתים]
הפעיל דוד מזרחי, ממארגני המחאה / צילום: טל שנידר
  #1715874 14/12/2018 12:04:53 100x75 [3165 בתים] הפעיל דוד מזרחי, ממארגני המחאה / צילום: טל שנידר

לפני כמה ימים פתח פעיל בשם דוד מזרחי קבוצת וואטסאפ וטלגרם לשם ארגון המחאה. הפעילות התפשטה במהרה בקרב פעילי מחאה מוכרים בשנים האחרונות, בין השאר אור לי בר-לב ממחאת הגז ושי כהן מהברית האזרחית. 

לפני תחילת הצעדה עמדו המוחים דקה דומייה לזכר חיילי צה"ל שנהרגו אתמול בגבעת אסף, ואחד המפגינים קרא פרק תהלים. בקהל ניתן היה לראות פעילים של ארגון "עומדים ביחד" וכן פעילים של מפלגת יש עתיד. גם חברי הכנסת נחמן שי (העבודה) לאה פדידה (העבודה) ופנינה תמנו שאטו (יש עתיד) צעדו עם המוחים. חלק ממחזיקי המגפונים הגיבו בקריאות לחברי הכנסת לא לנאום ולא להשתלט על ההפגנה. 

צומת עזריאלי נחסם לתנועה / צילום: כדיה לוי
 צומת עזריאלי נחסם לתנועה / צילום: כדיה לוי

מפגינה בצומת עזריאלי / צילום: טל שניידר
 מפגינה בצומת עזריאלי / צילום: טל שניידר

מפגינים בצומת עזריאלי היום בצהריים / צילום: טל שניידר
 מפגינים בצומת עזריאלי היום בצהריים / צילום: טל שניידר

בירושלים, בניגוד לתל-אביב, המחאה לא הצליחה להתרומם ולסחוף מפגינים. כ-20 מפגינים בלבד, לבושים באפודים זוהרים, הגיעו אל כיכר פריז בעיר. 

מחאת האפודים הזוהרים בירושלים. נוכחות דלילה, כ-20 איש בלבד / צילום: עמירם ברקת
 מחאת האפודים הזוהרים בירושלים. נוכחות דלילה, כ-20 איש בלבד / צילום: עמירם ברקת

בשעה זו עדיין חסום צומת עזריאלי בתל-אביב. מפגין אחד נעצר והוכנס לניידת המשטרה, אך הניידת עם העצור לא מצליחה לנסוע, והיא מוקפת במפגינים. מפגין אחד נוסף נפגע מן המכות עם השוטרים, ואף הוזמן אמבולנס כדי לטפל בו. המפגינים התיישבו על הכביש מול הניידת עם העצור ולא נותנים לשוטרים ולניידת להמשיך בנסיעה. 

חוסמים את צומת עזריאלי / צילום: טל שניידר
 חוסמים את צומת עזריאלי / צילום: טל שניידר

כל אזור ההפגנה חסום ולא מאפשר לאוטובוסים להיכנס לתוך מרכז תל-אביב. האוטובוסים מורידים את הנוסעים בעזריאלי. בשעה זו נמסר על 3 עצורים, ובהם הפעיל המארגן דוד מזרחי. 

מעצר הפעיל דוד מזרחי / צילום: יאיר ולר
 מעצר הפעיל דוד מזרחי / צילום: יאיר ולר

המשטרה הציבה מחסומים וכוחות לפני הירידה לנתיבי איילון, כדי למנוע מהמפגינים לחסום את עורק התנועה הראשי.  

מחסומים לפני הירידה לנתיבי איילון / צילום: טל שניידר
 מחסומים לפני הירידה לנתיבי איילון / צילום: טל שניידר

ממשטרת ישראל נמסר כי נעצרו 10 מפגינים בגין הפרת הסדר הציבורי ותקיפת שוטרים. לפי הודעת המשטרה, "במהלך ההפגנה המתקיימת כעת בתל-אביב, נעצרו על-ידי שוטרי משטרת ישראל 10 מהמפגינים, אשר התפרעו, הפרו את הסדר הציבורי באופן בוטה, לא שעו להוראות השוטרי,ם וחלקם אף תקפו שוטרים. הנ"ל נעצרו לחקירה.

"משטרת ישראל תמשיך לאבטח את האירוע ולאפשר למשתתפים לממש את זכותם למימוש חופש הביטוי ותפעל למניעת הפרות סדר, אולם לא תאפשר הפרות סדר והתנהגות אלימה מסוג כלשהו". 

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988