גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תג מחיר של אפליה: עלויות פונדקאות בחו"ל גבוהות עד פי 4 מהעלויות בארץ

עלות הליך פונדקאות בחו"ל מגיעה לחצי מיליון שקל ויותר, לפי מחקר חדש בכנסת שהגיע לידי "גלובס" • השבוע הודיעה המדינה לבג"ץ כי לא תאפשר הליכי פונדקאות לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידניים • ח"כ שמולי: "נתניהו שוב הכריע לרעת ציבור שתורם למדינה, אך לא טוב דיו כדי להיות חלק ממנה"

הפגנה נגד התיקון לחוק הפונדקאות /  צילום: איל יצהר
הפגנה נגד התיקון לחוק הפונדקאות / צילום: איל יצהר

גברים שרוצים להגשים את חלום ההורות בהליכי פונדקאות בחו"ל נאלצים לשלם על כך סכומי-עתק, שגבוהים אף עד פי ארבעה מאלה שמשלמים זוגות המבצעים את ההליך בישראל - כך עולה מדוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ"מ), שביקש לאמוד את עלויות התהליך מעבר לים.

העלות המשוערת לתהליך בישראל היא 165-185 אלף שקל, ואילו בחו"ל מדובר ב-176-734 אלף שקל, תלוי במדינה שבה מבצעים את הפונדקאות. לפי פרסומי סוכנות התיווך הישראלית "משפחת תמוז", עלויות הפונדקאות בארה"ב מגיעות ל-378-450 אלף שקל, וזאת מבלי להחשיב את הוצאות הטיסה, בדיקות גנטיות ובדיקת זרע והטסתו. באלבניה, מדינה שמאפשרת גם היא בעת האחרונה הליכי פונדקאות לגברים, העלות מוערכת ב-276 אלף שקל.

הדוח הוכן לבקשתו של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), וכתבה אותו אוריאנה אלמסי. הדוח מחדד את העובדה שהאפליה שטומן בחובו חוק הפונדקאות הקיים כלפי גברים יחידניים וזוגות גברים חד-מיניים, שאינם זכאים לבצע פונדקאות בישראל, מגיעה עם תג מחיר כבד.

חרף מחאת הלהט"ב בקיץ האחרון שהתקוממה מול האפליה הזו, וההכרה של בג"ץ שהחוק הקיים אכן מפלה גברים לרעה, החוק תוקן ביולי רק באופן שיכלול גם נשים ללא בן זוג. בתחילת השבוע הודיעה המדינה לבג"ץ כי לא תאפשר הליכי פונדקאות להומואים בישראל, שכן הסוגיה כבר עמדה לדיון בכנסת, והמחוקק החליט נגדה. את העתירה לבג"ץ הגישו עוד ב-2015 איתי ויואב פנקס-ארד באמצעות עמותת "אבות גאים" ועו"ד חגי קלעי.

כעת מתכוון ח"כ שמולי להגיש הצעת חוק חדשה בנושא. "ההצעה לא רק דורשת שוויון זכויות בפונדקאות בישראל, אלא גם מביאה בחשבון שההיצע בפונדקאות בישראל לא יוכל לענות על הביקוש", מסביר ח"כ שמולי, "לכן לכל הפחות המדינה צריכה להשתתף בהוצאות הפונדקאות בחו"ל. הרי בישראל סל הבריאות מכסה את טיפולי הפוריות בפונדקאות, ובחו"ל - הכול על המשפחות".

ביולי האחרון אמר ח"כ שמולי בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות: "אני רוצה להיות אבא, ואני לא יכול להיות אבא. כדי לעשות זאת, עלי לפנות למדינה זרה מעבר לים, לשלם 140 אלף דולר ולקוות שיהיה בסדר. חיי מלאים וגדושים, אבל תמיד יש את המרכיב החסר, שמלווה אותי לכל מקום. אנחנו מספיק טובים כדי לשרת את המדינה, אבל לא כדי להיות הורים. זה עלבון שאני לא יכול לתאר אותו". 

מחצית ממבצעי הפונדקאות בחו"ל הם גברים

הביקוש לפונדקאיות בארץ גדול מההיצע

לפי המחקר, בין 2005-2017 נולדו לפחות 1,513 ילדים בנסיבות של פונדקאות בחו"ל, וסביר שהמספר גבוה יותר. המספר מייצג את מספר הבקשות שהוגשו לבית משפט לקבלת צו לבדיקה גנטית לקשרי משפחה ולמעמד קטינים שנולדו בהליכי פונדקאות בחו"ל, וכל בקשה יכולה לייצג גם לידת תאומים או שלישייה.

כרבע מהבקשות (366) הן של בני זוג מאותו המין - רובם המוחץ, יש לשער, גברים - וכ-27% מהן (407) הן של מבקש יחיד. ניתן להעריך כי יותר מחצי מהבקשות הן של גברים, רובם הומואים. 

כמחצית מהבקשות - 740 - הן של זוגות של הטרוסקסואלים, מספר המעיד על הביקוש הגדול לפונדקאות בישראל גם מצד זוגות של גברים ונשים. הדבר גורר תורי המתנה ומוביל רבים לביצוע ההליך בחו"ל. אלא שבעוד זוגות של גבר ואישה יכולים לבצע את ההליך במדינות כמו גיאורגיה, אוקראינה ורוסיה - שבהן העלות בעבור פונדקאות עשויה להיות דומה לזו המקובלת בישראל - הרי שמדינות אלה חסומות בפני גברים. לכן המדינות הרלוונטיות היחידות לגברים המעוניינים בפונדקאות כיום הן ארה"ב, קנדה ולאחרונה גם אלבניה. מדינות שהיו פתוחות בעבר לפונדקאות, כמו הודו, נפאל, תאילנד ומקסיקו, נחסמו לפונדקאות בעבור זרים.

לא מפתיע, אם כך, שהמדינה הפופולרית ביותר לפונדקאות היא גיאורגיה, שעבורה שיעור הבקשות הוא הגבוה ביותר (34%), ואחר-כך ארה"ב (21%), הודו (19%), נפאל (10%), תאילנד (6%) ואוקראינה (5%). מדובר בסך הבקשות שהוגשו ב-2005-2017. 

יעד הפונדקאות הפופולרי ביותר - גאורגיה/ מקור: מרכז המחקר והמידע של הכנסת, 2018

המדינה מסבסדת טיפולים בארץ

העלות המשוערת לפונדקאות בישראל מורכבת בעיקר מהפיצוי לפונדקאית. הטיפול הרפואי בפונדקאית מסובסד, ברובו או בחלקו, באמצעות סל הבריאות, תלוי במקרה ובצרכים. הסל מכסה מחזור טיפולים אחד של הפריה חוץ-גופית, בדיקות וליווי הריון לפונדקאית ושירותים רפואיים עבור הלידה וסיבוכיה. הביטוח הלאומי נושא בעלות אשפוז היולדת, שמחירו נע בין 13.7 אלף שקל לתינוק בריא ועד 230 אלף שקל בלידת פג, כך שסך השתתפות המדינה בתהליך יכול להגיע ל-250 אלף שקל בלידת פג.

"גבר הבוחר להביא ילד בתהליך של פונדקאות בחו"ל באמצעות תרומת ביצית בחו"ל, אינו זכאי לכיסוי עלויות של סל ההיריון של הפונדקאית, שכן הזכאות היא רק לשירותי בריאות הניתנים בישראל", נכתב במחקר. אם יש צורך בתרומת ביצית - תרומה שתמיד נדרשת כאשר גברים מבצעים פונדקאות בחו"ל - העלות המושתת על ההורים המיועדים עשויה להגיע ל-39 אלף שקל.

"המינימום הוא שמי שעוברים פונדקאות בחו"ל יקבלו סבסוד מהמדינה, המקביל למה שמספק סל הבריאות לעוברים את התהליך בישראל", אומר ח"כ שמולי. "חצי מיליון שקל לילד - זה סכום שהוא פשוט לא רלוונטי עבור מרבית האוכלוסייה. ראש הממשלה בנימין נתניהו נכנע שוב למיעוט העריץ והחשוך בממשלתו, לרעת ציבור שאוהב את המדינה ותורם לה, אך לא טוב דיו כדי להיות חלק ממנה". 

איציק שמולי / צילום: אופיר אייב

ביחס לסוכנויות הפונדקאות הפועלות בישראל ובחו"ל, נכתב בדוח כי הן "אינן נדרשות כיום להכרה של המדינה, ולכן אין מידע רשמי על מספר סוכנויות התיווך לפונדקאות בישראל ובחו"ל הפועלות בארץ. אין כיום דרישה לעמידה בתנאי סף, לקבלת רישיון או לבקרה על פעילות לשם פתיחת סוכנות תיווך לפונדקאות בישראל. בוועדת הפונדקאות במשרד הבריאות לא מפקחים על פעילות הסוכנויות, ולפיכך גם לא על גובה התשלום הנגבה מההורים המיועדים".

בהצעת החוק שהגיש ח"כ שמולי, מדובר על כך שהמדינה תבדוק ותיתן הכשר מתאים לסוכנויות בחו"ל. "כיום זה מערב פרוע", אומר ח"כ שמולי, "אנשים חושבים שאי-אפשר ליפול באמריקה, והאמת היא שבוודאי שאפשר ליפול. קליניקות קמות שם כפטריות אחרי הגשם, ואתה לא יודע מי נגד מי ואיפה להתחיל. הסיכון הכלכלי והמשפטי הוא אסטרונומי".

בוועדת מור-יוסף מ-2010, שבחנה גם היא את הרחבת הזכות לפונדקאות בישראל לגברים, נטען כי ההרחבה הזו תוביל להגדלה דרמטית של הביקוש לפונדקאות בישראל, דבר שיעלה עוד יותר את מחיר הפונדקאות, כמו גם את הוצאות המדינה. 

עוד כתבות

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים