גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ענת גואטה: "שוק ההון הישראלי הוא צמח נדיר שעלול להיכחד"

את הדברים אמרה ראש רשות ניירות ערך בכנס התאגידים העשירי של הרשות ● בכנס נשא דברים גם ראש רשות המסים, ערן יעקב, אשר ציין: "תמיד כשנותנים הטבות מס, הן לכאלה שיש להם, אבל לא הייתי אומר טייקונים"

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, בכנס התאגידים / צילום: שלומי יוסף
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, בכנס התאגידים / צילום: שלומי יוסף

בשעה זו מתקיים כנס התאגידים העשירי של רשות ניירות ערך בראשון-לציון. בכנס נוטלים חלק בכירי המערכת התאגידית-ציבורית, ונושאים בו דברים, בין היתר, יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה; מנהל רשות המסים, ערן יעקב; המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט כלכלי), עו"ד מאיר לוין; מנהלת מחלקת התאגידים ברשות, רו"ח דורית קדוש; ועוד.

מי שפתחה את הכנס היא ראש רשות ניירות ערך,  ענת גואטה, אשר הודיעה כי "בשנים הקרובות הרשות תפעל לעודד שוק הון ציבורי הוגן, תחרותי ומבוסס טכנולוגיה, מתוך מטרה לפתח ולקדם את הכלכלה הישראלית".

גואטה דיברה בנאומה על המרחב שמצוי בין הכוח המצוי בידי הרשות לבין "העצה" (והידע) שקיים ברשות, וציינה כי במלאות 50 שנים "לחוק ניירות ערך; לרשות כרגולטור; ולשוק ההון הישראלי כשוק מפוקח", אפשר לפתוח דיון בשאלה מהי הדרך הנכונה כיום לפקח על שוק ההון - "דרך הכוח או דרך השותפות?"

לדבריה, בעת הנוכחית הרשות לא "צריכה להיות ה"שוטר" של שוק ההון", תוך שהיא מעמידה בפוזיציה של "חשודים" את כל שאר השחקנים בשוק ההון באופן אוטומטי. ראש הרשות סבורה כי "ראשית, תפיסת הכוח אינה תפיסת פיקוח מודרנית. שנית, הרשות אינה זקוקה לביטויי כוח כדי להוכיח את נחישותה לפעול נגד כל מה שמאיים על טובת ציבור המשקיעים. אבל בעיקר אני מאמינה בלב שלם ששוק ההון הישראלי וגם הרשות כבר מספיק בוגרים, מספיק מבוגרים ומספיק מנוסים, כדי להבין שבעידן הנוכחי אם כל השחקנים בשוק ההון הציבורי ישלבו ידיים וינהגו בבגרות ובאחריות, זה ישרת את טובת כולם".

גם לבעלי השליטה והמנהלים התייחסה גואטה בנאומה: "על בעלי השליטה והמנהלים להבין שאם הם לא 'יספרו' את בעלי המניות מהציבור בחברות שלהם, מחר אותם בעלי מניות יאבדו אמון וימאסו בשוק ההון הציבורי הישראלי בכלל".

לטענתה, "אותם בעלי מניות יכולים בקלות להעביר את השקעותיהם לחברות זרות או לחברות ישראליות בבורסות מעבר לים או לנכסים אחרים", ולכן היא סבורה כי "על שומרי הסף להבין שלא ניתן לעגל פינות - בדיוק מאותה סיבה".

גואטה קראה למשקיעים המוסדיים "להבין שהגיעה השעה להפגין אקטיביות. הגיעה השעה להשתמש בכוח שבידיהם כדי להשיא את ערך ההחזקה שלהם באופן אופטימלי, ולטווח הארוך".

"על הבורסה להבין - והיא אכן כבר הבינה - שכדי להיות זירת מסחר רלוונטית במאה ה-21, היא צריכה לשנות לחלוטין את התפיסה הפאסיבית שהנחתה אותה בעבר ובמשך שנים, ושהובילה לקיפאון בפעילותה", אמרה גואטה.

גואטה המשיכה והודתה כי גם ברשות ניירות ערך "צריכים להבין וכבר הבנו" שהמסגרת הרגולטורית וגם תפיסת ההפעלה של הרגולטור חייבות להיות מעודכנות בהתאם למתרחש בשטח, ומשכך "חוק שהתאים לפני 20 שנה עלול שלא להתאים למציאות היום; שוק ההון של היום אינו שוק ההון של אתמול, ובוודאי שלא שוק ההון של מחר".

"אין משקיעים שבויים, ואין חברות שבויות העולם שטוח. לכן האחריות לפריחתו של שוק הון בריא ומתוקן מוטלת על כולנו", הדגישה גואטה.

גואטה המשילה את שוק ההון הישראלי ל"צמח נדיר", וציינה כי "על כולנו מוטלת האחריות לטפל בו, אחרת הוא עלול להיכחד".

גואטה חזרה פעם נוספת לשאלת הפיקוח של הרשות עליה וציינה כי "על כל הגורמים להפנים שאם שוק ההון שלנו חפץ חיים, עלינו לעבור מעידן 'השוטרים והגנבים' אל עידן אחר... עידן שבו הרשות תאפשר לשחקנים לפעול באופן פתוח וחופשי יותר על בסיס של עקרונות פעולה בהירים שהיו ברורים לכולם. עידן שבו הרשות תוכל להשקיע זמן רב יותר בבחינה כיצד ניתן לפתח, לפתוח ולקדם את שוק ההון הישראלי, כך שיהיה שוק תחרותי, חדשני ומעודכן. לאף אחד אין אינטרס לנדנד את הסירה הזו, האינטרס המשותף שלנו הוא להשיט אותה לחוף מבטחים". 

לצד זאת הבהירה גואטה כי היא לא מתכוונת לשוק הון שיתפקד "כמערב פרוע", ולכן מצאה לנכון להבהיר בצורה ברורה שגישתה כפי שהוצגה כאן - "אין משמעותה שנוותר על סמכויות האכיפה שלה. ממש לא. אנחנו נתמיד ונעמוד על המשמר להגנה על המשקיעים היכן שיידרש".

גואטה שלחה "איום" מרומז לשחקנים בשוק ההון ואמרה: "גורם שיבחר לסטות מהכללים, יפגוש רשות איתנה השומרת כחומה בצורה על שוק ההון ועל המשקיעים, בכל האמצעים העומדים לרשותנו, וללא פשרות".

גואטה הציגה מודל אפשרי לחיקוי- ה-Stewardship Code הבריטי, שהושק ב-2010 על רקע תהליכים של פיזור שליטה בשוק הבריטי. לדבריה, ה-Stewardship Code החל במקביל לגישה שנקט הרגולטור הבריטי לעידוד דירקטוריונים עצמאיים עם רוב של דירקטורים בלתי תלויים.

"מדובר בקוד התנהגות ראויה המגדיר עקרונות להתנהגות אפקטיבית של משקיעים מוסדיים בבריטניה. מטרתו העיקרית היא להפוך את המשקיעים המוסדיים המנהלים כספי אחרים להיות פעילים בענייני החברות בהן הם משקיעים, ולטובת החוסכים. באופן מפתיע, ובשונה מאצלנו - הקוד, שהוא וולונטרי, מאומץ בבריטניה באופן כמעט גורף".

ראש הרשות הודיעה כי לדעתה "יש לשקול לאמץ גם בישראל קוד התנהגות כזה", והודיעה כי בכוונתה לדון בכך עם הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת. 

ראש רשות המסים: לא לפחד גם אם יש כאלה שחושבים שהטבת המס היא רק לעשירים

אחרי ראש רשות ניירות ערך, עלה לשאת דברים מנהל רשות המסים, ערן יעקב, אשר קרא אף הוא לשיתוף-פעולה בין הגורמים השונים בשוק ההון, והודה כי "בדרך-כלל כדי לנצח תהליכים מבניים ולעשות טוב למשק, אחד הדברים הטובים ביותר הוא שיתוף-פעולה". עם זאת, יעקב הדגיש כי שיתוף-פעולה אין משמעותו תמימות-דעים.

ראש רשות המסים התייחס לכלי הטבות המס ולתפקיד המס בעזרה לעמידה במדיניות הממשלתית, לדבריו, "המס ככלי שיכול לעזור במדיניות ממשלתית הוא מאוד חשוב, אבל הוא אף פעם לא יכול לבוא לבד". אולם יעקב ציין כי הכנסות המגיעות לקופת המדינה משוק ההון הן מינוריות ביחס לשאר ההכנסה של רשות המסים. 

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף

יעקב סבור כי "המס הוא רק גורם אחד מיני רבים נוספים שמשפיעים על החלטה של חברה אם להנפיק את מניותיה בבורסה". לדבריו, "השפעה של המס או תמריצים שעומדים כאסטרטגיה ערומה, עלולה להיות מינורית ואולי אפילו הפוכה". משכך, "השיקולים בנתינת הטבות מס לבורסה בכלל צריכים להישקל לאור הדברים האלה", אומר יעקב.

בכלל זה הוסיף ראש רשות המסים כי יש לשאול את השאלה "האם הפעילות המשקית בבורסה המקומית מייצרת צמיחה שמחלחלת, האם התהליכים שאנו עושים יחלחלו למטה לכולם או יישארו בשכבה ספציפית למעלה".

בכל הנוגע להטבות המס, הזכיר יעקב כי "לעולם שנותנים הטבות מס זה מעודד כאלה שיש להם חבות מס".

בהקשר זה התייחס יעקב לכותרות העיתונים שטענו כי "הטבות המס נועדו לעזור לבעלי השליטה ומהוות הטבה לטייקונים", וטען נחרצות כי "תמיד כשנותנים הטבות מס, הן לכאלה שיש להם, אבל לא הייתי אומר טייקונים, וגם את זה צריך לקחת בחשבון ולא להיבהל מכל מיני אמירות... ולא לפחד גם אם יש כאלה שחושבים שזו הטבה רק לעשירים".

עוד כתבות

 סוחרים בבורסתNYSE/ צילום: רויטרס .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

הדס שטייף/ צילום: שלומי יוסף

חומרי החקירה שדולפים בפרשת אפי נוה: מהתקופה שהיו אצל שותפה של הדס שטייף

בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018 ● החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד

שדה תעופה/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ערעור שהתקבל במחוזי הסיר אחריות מחברת הנסיעות בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה

בית משפט לתביעות קטנות קבע כי סוכנות הנסיעות תפצה נוסעים שטסו דרכה בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה – ועכשיו בית המשפט המחוזי פסל את ההחלטה וקבע כי הנוסעים ישיבו לחברת התיירות פגסוס סכום של כ-2,400 שקל שקיבלו כפיצוי

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

שופטי בית הדין הארצי לעבודה./ צילום: שלומי יוסף

החברה שהואשמה באחריות להטרדה מינית ברילוקשיין: לבטל את פסק הדין בשל "טעות עובדתית"

לטענת החברה, שחויבה לשלם רבע מיליון שקל לעובדת שהוטרדה, בעוד שבית הדין קבע כי ההטרדה בוצעה במשרדי החברה, ההטרדה בוצעה במלון אקראי מרוחק • התובעת: קביעות בית הדין תואמות את עובדות האירוע

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל שוב מתערב בשוק המט"ח

הבנק רוכש דולרים בהיקפים משמעותיים ● זאת על רקע פעילות של גורמים ספקולטיבים והתחזקות שער השקל מעבר ל"חלון" שהגדיר הבנק

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:  Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות הטובות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק תמורת שעבוד על מניותיו בחברה

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

סוחרי מניות בבורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך: האם השוק באמת יקר מדי?

נכון לתחילתה של עונת הדוחות לרבעון הרביעי של 2019, כ-10% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות כספיות הגבוהות בממוצע בכ-1% מעל לציפיות המוקדמות - כך שבינתיים מסתמנת עונה זו כחלשה מהממוצע ● במבט לשנה הקרובה, יש פער משמעותי בין הציפיות מכיוון המיקרו לציפיות מכיוון המאקרו

בני הזוג נתניהו עם הנשיא פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה והנשיא פוטין חנכו את האנדרטה לזכר מגיני לנינגרד

בטקס השתתפו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנשיא ראובן ריבלין, שרי ממשלה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ונציגי ארגוני וטרנים

רוגל אלפר / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

חן ליכטנשטיין / צילום: תמר מצפי

ירידה של עד 20% ברווח המתואם של אדמה ב-2019 למרות הכנסות שיא של קרוב ל-4 מיליארד דולר

הרווח החשבונאי של חברת מוצרי ההדברה ב-2019 צפוי להיות נמוך בהרבה בשל הפחתות בעלות אופי חד פעמי ● לדברי החברה השלמת שדרוג והעתקת אתרים ישנים יביאו לחיסכון שנתי מהותי בעלויות החברה של 34-47 מיליון דולר לפני מס, החל מ-2020

נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

הנציב חזר בו: עובדי מדינה שנשארו בבית בסבב האחרון בעזה יקבלו שכר

כעת בתום הליך הידברות בין הסתדרות עובדי המדינה, בראשות אריאל יעקבי, לבין נציב שירות המדינה, הפך הרשקוביץ את החלטתו וקבע כי העובדים באזורים אלו יזכו להשלמת שכר של עד חצי יום עבודה

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

מקרון גער בשוטרים הישראלים; בצרפת מבקרים אותו על חוסר תכנון

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית, שביקרה את הנשיא על החלטתו "לצאת לטיול מאולתר" בעיר העתיקה

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

ג’רום פאואל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

בעזרת הפד: בנקים עולמיים שוב נוהרים לשוקי הריפו

דוח לשכת היציבות הפיננסית מצביע על האטה ניכרת בצמיחת מכשירי "בנקאות צללים" מרכזיים, שמהווים את הסיכונים הגדולים ביותר למערכת הפיננסית העולמית ● הבנקים העניקו ב-2018 הלוואות ריפו ב-5.9 טריליון דולר, זינוק של 21%, ונטלו הלוואות קצרות טווח ב-6 טריליון דולר, גידול של 15%

מפגש פורום משאבי אנוש / צילום: איל יצהר

תפקידיו החדשים של הממונה על משאבי אנוש

פורום של כ-20 אנשי משאבי אנוש וייעוץ ארגוני בכירים התכנסו כדי לדבר על האתגרים החדשים שלהם בעולם העבודה: מדוע זה לגיטימי שעובד יבקש לעבוד מהבית או במשרה חלקית, איך נערכים לעולם של סוגים שונים של חוזי העסקה ומה היתרון של התנסות של עובדים בתפקידים שהם ממש לא מכירים

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003