גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

20 שנה להשקת האירו: האם המטבע שמסמל איחוד יביא לפירוק הגוש האירופי?

היום יציין האיחוד האירופי 20 שנה לקיומו של האירו, והוויכוח על נחיצותו לא מפסיק להסעיר את היבשת • מהצד האחד מדינות הצפון בעלות הכלכלות המפותחות שנהנות מהמטבע האחיד, ומהצד השני מדינות הדרום שמשלמות מחיר כבד על שיוכן לגוש • "גלובס" מנתח את מצבו של האירו ואת סיכוייו לשרוד 20 שנים נוספות

מטבע אירו / צילום: Shutterstock
מטבע אירו / צילום: Shutterstock

נשיא הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי השווה פעם את האירו למין מסוים של דבורה. "הוא כמו נס טבע - משהו שלא אמור להתרומם באוויר, אבל מצליח לעוף בכל זאת", אמר. כלכלנים לא אמורים להאמין בנסים, ולכן דבריו זכו לביקורת, אבל היום כשגוש האירו מציין 20 שנה להשקת המטבע המשותף - נדמה שהאנלוגיה של דראגי מתאימה גם מבחינות אחרות: בעוד כמה מדינות בגוש נהנות מהדבש של האירו, יש כמה שסובלות בעיקר מעוקצו.

האירו הושק היום לפני עשרים שנה כצעד טבעי ומתבקש בדרך לאינטגרציה הדוקה יותר של השוק המשותף שצמח בהדרגה מקהילת הפחם והפלדה - שהוקמה בשנות ה-50 במטרה למנוע מלחמה נוספת ביבשת - ועד לאיחוד האירופי שאנו מכירים כיום. הוא תוצר של אמנת מאסטריכט ששוכלל באמנת ליסבון, ושהפך למטבע המאחד קבוצת מדינות בתוך האיחוד האירופי, ה'אירו-גרופ'.

כבר מלידתו היה כרוך פרויקט האירו בביקורת ציבורית. האיחוד יכול מצדו לציין היום בהודעה לעיתונות כי מדובר ב"פרויקט החלפת הכסף המוצלח והגדול ביותר בהיסטוריה", אבל תושבי איטליה וצרפת עדיין מתלוננים על עליית המחירים שבאה בעקבותיו. עד היום, רבים במדינות דרום אירופה סבורים כי החיים היו זולים יותר לפניו, ושיעור שביעות הרצון מהמטבע המשותף נמצא בתחתית במדינות כמו איטליה ויוון.

אפילו מחאת 'האפודים הזוהרים', שמאיימת לשבש היום את חגיגות השנה החדשה בפאריס, האשימה בשבועות האחרונים את האירו בבעיות הכלכליות במדינה והתייחסה בנוסטלגיות לפרנק. אף שעברו שני עשורים, וש-38% מתושביו הצעירים של גוש האירו לא השתמשו במטבע אחר בארצם - זכר המטבעות הלאומיים הישנים עדיין קיים.

מרעיון למטבע השני בהיקפו בעולם

שדות ניסויים למדיניות צנע

אבל היו אלה משברי התקציב של יוון, פורטוגל, ספרד, איטליה ואירלנד, כמו גם המשבר הבנקאי של קפריסין, שהפכו את האירו מנושא לקיטורים ביבשת משגשגת מבחינה כלכלית, לסכנה קיומית בעבור האיחוד האירופי כולו. בסוף 2009 הייתה יוון, למשל, על סף חדלות פירעון, כשהדרך המסורתית להתמודד עם משבר כלכלי - פיחות חריף במטבע המקומי - הייתה סגורה בפניה, בשל שייכותה למועדון האירו.

במקום זאת, הציב גוש האירו את יוון - ומאוחר יותר מדינות אחרות בדרום אירופה - על מסלול צנע וקיצוצים, שחלחלו והשפיעו לרעה כמעט על כל אספקט בחיי התושבים, ושהפכו את בריסל ואת האירו לאויב. בשם הצורך לשמור על האירו, הפכו יוון ומדינות נוספות לשדה ניסויים במדיניות צנע. בתמורה הן קיבלו יותר מ-175 מיליארד אירו כתמיכה ממדינות אחרות בגוש, בראשות גרמניה, ביחד עם קרן המטבע העולמית.

בעוד מדינות אלה סבלו מהצורך לשמור על האירו, גרמניה שגשגה בזכותו. כיצואנית מובילה, גרמניה בעצם נהנית באופן עקבי בעשורים האחרונים מההשפעה השלילית של הכלכלות המקרטעות של דרום אירופה על חוזק המטבע, וכך היא הצליחה בעשור האחרון להצמיח עודף ענק במאזן התשלומים, שמתבטא במצב כלכלי מצוין. גם מדינות אחרות בצפון אירופה, כמו בלגיה והולנד, נהנות משער האירו הנמוך בעשור האחרון, ומהעובדה שבעצם הפערים הכלכליים בין צפון אירופה לדרומה הולכים וגדלים מאז אימוץ האירו.

למרות הפערים הללו, ולמרות החששות של משקיעים בעשור האחרון כי גוש האירו הולך ומתפרק ומדינות כמו יוון או ספרד יחזרו למטבע הלאומי שלהם, גוש האירו הצליח - נכון לעכשיו - לצלוח את המשבר. הוא עשה זאת באמצעות הפגנת מחויבות חסרת פשרות לשמור על המטבע, ובאמצעות משא ומתן פוליטי עם ממשלות המדינות הנמצאות במשבר. באותו הנאום שבו השווה דראגי את האירו לדבורה, הוא גם הודיע באופן רשמי כי "נעשה כל מה שצריך כדי לשמור על האירו - ותאמינו לי שזה יהיה מספיק". זה אכן היה מספיק.

מאיימים לפרוש, אך בסוף נשארים

מבחינה פוליטית, רגע המפתח שהבטיח את אחדות הגוש היה פניית הפרסה של ראש ממשלת יוון, אלקסיס ציפראס, שנבחר לתפקיד לאחר קמפיין המתנגד לצעדי הצנע ולבריסל. משאל עם ב-2015 העניק לו את המנדט לשים קץ לתוכנית החילוץ והצנע בארצו, אבל הוא דחה את תוצאותיו, ובמקום זאת נשא ונתן על עסקה נוספת עם בריסל.

דינמיקה דומה נרשמה באיטליה בחודשים האחרונים. תנועת 'חמשת הכוכבים' איימה לפרוש מגוש האירו אם לא יתקבלו דרישותיה, ה'לגה' נשבעה להילחם בבריסל, אבל בסוף השבוע האחרון, שתיהן התקפלו והממשלה בראשותן הורידה את יעד הגירעון ל-2%, כפי שדרשה בריסל.

האיחוד האירופי לא חסך היום מלים גבוהות כדי לשבח את האירו. "מדובר בסמל של אחדות", אמר נשיא הנציבות ז'אן קלוד יונקר. נשיא הפרלמנט האירופי דונלד טוסק כינה אותו "רגע מכריע בתולדות אירופה". בהודעה לעיתונות שהפיץ היום האיחוד האירופי צוין כי מדובר במטבע השני בגודלו בעולם, שבו 340 מיליון בני אדם עושים שימוש מדי יום ב-19 מדינות. אבל כמו שהוכיחו ביתר שאת הסנקציות האמריקאיות על איראן, האירו אולי נמצא במקום השני - אבל הרחק מאחור. כשהמערכת הבנקאית העולמית מתנהלת בדולרים, וכשהעוצמה הכלכלית של המטבע מרוכזת בידי ממשלה אחת, ולא בגוש של 19 מדינות, האירו אינו מתחרה בשלב זה על השליטה העולמית מול הדולר.

כך, 20 שנה אחרי שהושק בטקס חגיגי, השאלה אם האירו הוא סיפור הצלחה של האיחוד האירופי או דווקא הסיבה שהוא יתפרק עדיין פתוחה. שבע מדינות מחכות בתור כדי להצטרף לגוש האירו, אבל הפערים מבפנים - ובעיקר חוסר שביעות הרצון של מדינות דרום אירופה מכך שהשגשוג של הצפון בא על חשבונן - מאיימים להתפרץ כל רגע. מחאת האפודים הזוהרים והאירו-סקפטיות במערב אירופה הם רק תזכורת לכך שהמכשיר שדרכו אירופה הייתה אמורה להתאחד הפך בעשור האחרון לאיום המרכזי להתפצלותה. 

עוד כתבות

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: האם העליות צפויות להימשך

הפד יפרסם את פרוטוקול הישיבה האחרונה בה הוחלט להוריד את הריבית ● שוק האג"ח ימשיך לעמוד במוקד לאחר האיתות בשבוע החולף לקראת מיתון ● מחר יתפרסמו בשוק המקומי נתוני הייצור התעשייתי ופדיון בענפי המשק לחודש יוני ● ביום חמישי יפורסמו נתוני הייצור באירופה ובארה"ב ● התחזית השבועית של "גלובס"

נדב צפריר / צילום: איל יצהר

נדב צפריר, לשעבר מפקד 8200, מונה ליו"ר משותף בחברת סולאראדג'

המינוי אושר פה-אחד בדירקטוריון ● החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי של 4 מיליארד דולר ● צפריר יקבל שכר שנתי של 55 אלף דולר וכן תגמול הוני שיכלול מניות חסומות בסך 150 אלף דולר עם כניסתו לתפקיד והקצאה שנתית של מניות חסומות בסך 155 אלף דולר

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

התביעה של המתחרים, החזרה המוזרה ממנה והכסף הגדול: מה מסתתר מאחורי מכרז "לא לדאוגוסט"?

חברת אינטלקט, אשר הפסידה במכרז להפקת פרויקט הדגל של משרד התרבות לטרגט - מפיקת חגיגות ה-70, תבעה את המשרד בטענה להעדפה של המתחרה ● אז מדוע ברגע האחרון נסוגה, אחרי שכבר פנתה לביהמ"ש? ● בענף ההפקה חוששים שמדובר רק בקדימון לטקס הדלקת המשואות

אמיר אוחנה / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ מעכב את אוחנה: הקפיא את מינוי אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים

אחרי שבבוקר הודיע השר אוחנה כי ועדת האיתור אישרה את מינויו של אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, קיבל בג"ץ את בקשת התנועה לאיכות השלטון והוציא צו ביניים האוסר על אוחנה להמשיך בהליך המינוי, עד לקיום דיון דחוף והכרעה בעתירה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בלי בתי ספר בימי שישי, עם מס גודש: המלצות בנק ישראל לשיפור הפריון

פריון העבודה בישראל נמוך ב-24% לעומת מדינות ה-OECD, והפער הזה לא מצטמצם בשנים האחרונות ● הסיבות: איכות חינוך נמוכה, תשתיות תחבורה לא מספקות והשקעה בעיקר בענפי ההייטק ● דוח מיוחד של חטיבת המחקר של בנק ישראל מציע שורת המלצות, שעשויות להביא בטווח הארוך לתוספת של 20% לתוצר

ישראל אייכלר מול תמר זנדברג / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הפרדה מגדרית במרחב הציבורי? תמר זנדברג וישראל אייכלר ראש בראש

סוגיות ההפרדה המגדרית באירוע לציבור החרדי בעפולה הציתה סערה ושלושה פסקי דין שונים בשבוע אחד ● האם משלם המסים צריך לשלם עבור אירועים שנוגדים את ערכיו, והאם מדינת ישראל צריכה להתערב באורחות חייהם של קהילות שונות החיות בקרבה? ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של תמר זנדברג וישראל אייכלר, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, לגבי הפרדה מגדרית במרחב הציבורי

קוקה קולה / צילום: שאטרסטוק

לאיפה נעלם המשקה השחור? מחסור ארצי בפחיות קוקה קולה

החוסרים נרשמו בין היתר נרשמו הן ברשתות שיווק גדולות בפריסה ארצית והן במכונות משקאות שמשווקות את המוצרים של החברה ● חוסרים נרשמו רק בפחיות של החברה, וככל הידוע אספקת המשקה בבקבוקים נמשכת כסדרה ● החברה המרכזית: "מדובר בחוסרים של ימים ספורים כתוצאה מהשקת מותג הקפה החדש"

ההפגנה בפתח תקווה במוצאי שבת / צילום: דנה קופל

הדבר היחיד שעליו אלדד יניב ובן גביר מסכימים: כך מתעלמת המשטרה מהלכת בג"ץ על ההפגנות בפ"ת

השינוי ביחס המשטרה למפגיני פתח תקווה מעורר תהיות לא רק משום שההנחיות מנוגדות לכאורה להלכת בג"ץ, אלא גם כי ניכר כאן יחס לא עקבי של המשטרה כלפי מחאות והפגנות ● את ההפגנה האלימה לעתים של יוצאי אתיופיה המשטרה בחרה להכיל, ולמפגינים מול בית היועמ"ש היא התייחסה באופן שונה לחלוטין

דירקטורים בולטים / איור: גיל ג'יבלי

עידן הבורקס תם, מה יעלה בגורל הדירקטורים הסדרתיים של המשק

הימים שבהם דירקטור יכול היה להיעדר מישיבות ולהתרברב בכך שהוא יושב בעשרה דירקטוריונים כנראה חלפו מהעולם ● שינויים במשק והנחיות חדשות צמצמו מאוד את מספר האנשים שמכהנים בהרבה דירקטוריונים במקביל, ולא כולם מרוצים מזה (אבל כמעט כולם מבינים שזו התפתחות חיובית)

גלעד ארדן / צילום: איל יצהר, גלובס

האם למבקר המדינה מותר להתעלם ממסקנות ועדת ההיתרים?

השר לביטחון פנים גלעד ארדן טוען כי הוועדה שדנה בתרומות להגנתו המשפטית של נתניהו כפופה לדעתו של מבקר המדינה ● בדקנו למי נתונה המילה האחרונה ● המשרוקית של גלובס

דני נווה / צילום: תמר מצפי

דני נווה ופנחס צרויה עוזבים את תפקידיהם בחברת הקנאביס בטר

זאת על רקע אי השלמת המיזוג עם וויטסמוק ● בטר הוקמה ונמצאת רשמית בבעלות גליה גולן, אמו של המייסד יוחאי גילד ● כנראה תישאר כעת חברה פרטית

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מעדיפים מהניילונים: מה עומד מאחורי ההתחזקות במכירות הדירות החדשות, ואיפה היא הכי מורגשת

מכירות של דירות חדשות מקבלן היוו בדרך-כלל רבע ואפילו פחות מכלל העסקאות, אבל בתקופה האחרונה הגיעו ליותר משליש ● זוגות צעירים שנכנסו לשוק בגלל תוכנית מחיר למשתכן קונים יותר דירות חדשות - לא רק במסגרת התוכנית: "הקבלנים מתאימים את עצמם ובונים דירות שמתחרות במחיר למשתכן"

מנכ"ל Ninebot מציג את הקורקינט האוטונומי KickScooter T60 / צילום: Florence Lo, רויטרס

קורקינט חשמלי חדש יסיע את עצמו באופן אוטונומי לתחנת ההטענה

יצרנית הקורקינטים החשמליים הסינית Segway -Ninebot Group חשפה בסוף השבוע קורקינט אוטונומי למחצה, שיוכל להחזיר את עצמו לתחנת הטענה באופן אוטומטי ● לפי דיווח ברויטרס, החברה מסרה באירוע ההשקה כי הקורקינט החדשני צפוי להיות זמין בשנה הבאה

אילהן עומאר / צילום: רויטרס

"מחוקקים דמוקרטים בוחנים צעדי גמול נגד שגריר ישראל בארה"ב"

רשת עיתוני מקלאצ'י: זעם במפלגה הדמוקרטית על רון דרמר ועל שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן בשל התפקיד שמילאו בפרשת המחוקקות מסורבות הכניסה לישראל ● תומס פרידמן: "יהודי שחושב להצביע בעד טראמפ כי הוא פרו-ישראלי – אוויל"

אודי בן שימול / צילום: טל שחר, יח"צ

העסקה הושלמה: סודקסו רוכשת את חטיבת ההסעדה של ISS ב-30 מיליון שקל

זאת כפי שנחשף ב"גלובס" ● רכישת חטיבת ההסעדה של ISS תהפוך את סודקסו לאחד השחקנים המשמעותיים ביותר בענף ההסעדה לחברות, עם נתח שוק של 14% ● בנוסף לתשלום עבור הפעילות, סודקסו הצרפתית לוקחת על עצמה גם את החובות שהיקפם אינו ידוע

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים לא מוותר: דורש מדקסיה לא להאריך את הבלעדיות של דיסקונט

במכתב שהעביר בנק ירושלים לדקסיה, הוא דורש מהדירקטוריון שלא להאריך בסוף החודש את תקופת הבלעדיות שניתנה לדיסקונט למיזוג עם הבנק ● המכתב כולל חוות-דעת משפטית לפיה פסילת הצעת בנק ירושלים היא בגדר אפליה לא ראויה

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא היה ולא יהיו פיצולים בתוך כחול לבן; יש לנו מטרה משותפת - לעשות כל מה שאנחנו יכולים למען מדינת ישראל ואזרחי ישראל"

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב לפרסומים על הפעלת מודיעין עסקי וחוקרים פרטיים לאיתור חפרפרת בתוך מפלגתו ● גנץ: "יש גורמים במערכת הפוליטית שהיו רוצים לשבש את הפעילות שלנו ואנחנו בסך הכל עושים צעדים מאוד נורמליים שאין בהם שום סנסציות תקשורתיות" ● גנץ התייחס בכנס גם לנושאים ביטחוניים: "ההרתעה שנוצרה לאורך השנים מול חמאס כבר לא קיימת. ההרתעה לא נשחקה - היא נמחקה"

שכונת ברוקלין בניו יורק / צילום: shutterstock

חם בניו יורק: דמי השכירות במנהטן ובברוקלין מטפסים לשיאים חדשים

דמי השכירות למגורים במנהטן ובברוקלין עלו ביולי לשיא של לפחות עשר שנים ● בברוקלין עלתה השכירות החציונית ל-3,000 דולר לחודש, שיא חדש ● במנהטן היא עלתה ל-3,595 דולר לחודש, רק 100 דולר מתחת לשיא שנרשם בפברואר 2009 ● עליית השכירות משקפת ירידה במספר הדירות שזמינות בבניינים חדשים בתקופה של גידול חזק בתעסוקה

רשידה טלייב ואילהאן עומר / צילום: רויטרס

השבוע שבו מתה האקרובטיקה הפוליטית: ישראל לא תהנה עוד מתמיכה דו-מפלגתית בארה"ב

במשך חצי מאה ישראל נהנתה מיחס מועדף שכמעט לא היה דוגמתו: תמיכה דו-מפלגתית גורפת בארה"ב ● כדי לקיים אותה היא הייתה זקוקה ללוליינות ● התנהלותה המגושמת בפרשת עומר-טלייב הביאה את התמיכה הזו סמוך מאוד אל קיצה ● ישראל מזוהה עכשיו עם צד פוליטי במחלוקת מרה, עם נשיא הלוחם על חייו ● פרשנות