גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביומד ב-2019: החברות יכולות להיות אופטימיות למרות הסערה בשווקים

השנה החולפת הייתה די מוצלחת לחברות הביומד: שוק הקנאביס פרח, האקזיטים היו נאים, ומרכזי מו"פ התחילו סוף-סוף להיכנס לישראל ● ובכל זאת יש שני אתגרים בולטים לשנה הבאה: האפשרות שערוץ נאסד"ק ייסגר ושאלת הבעלות על מידע בתחום הבריאות הדיגיטלית ואיך ישפיעו התנודות בשווקים? ● האם אפשר לסמוך על השומן שנצבר בזמנים הטובים?

ביומד / צילום: Shutterstock
ביומד / צילום: Shutterstock

שנת 2018 בתחום מדעי החיים הייתה די מוצלחת. היא תודלקה בגאות בשווקים ובכיסים תפוחים של קרנות הון הסיכון, נהנתה מתקופה טובה בארה"ב לאישורי תרופות ומכשור רפואי ובלטה בשתי מגמות חדשות, שישראל השתתפה בהן בהתלהבות - קנאביס ובריאות דיגיטלית.

אם הירידות בשווקים יימשכו, שנת 2019 תיראה כנראה אחרת. תחום הביומד המסוכן הוא בין הראשונים שהכסף יוצא מהם בשלבים המוקדמים של שוק דובי, ובין האחרונים שהכסף חוזר אליו. עם זאת, תחום הביומד מבוזר ויש לכך משמעות בעתות משבר. בעוד שכל הבנקים, לדוגמה, יגיבו למשבר באופן דומה, חברות תרופות יגיבו כל אחת בדרכה, בהתאם להצלחות או הכישלונות שלהן בניסויים שהן מבצעות (בהנחה שהן ממומנות היטב ויכולות לבצע ניסויים).

בתקופות כאלה של חוסר ודאות, תחום הביומד עובר לתקופה של הבשלה. הקרנות משקיעות את ההון שגויס בזמנים הטובים, חברות משתבחות אך אינן מנפיקות, וקשרים נרקמים עם חברות גדולות שזקוקות לחדשות שיצמיחו את מנייתן בהשקעה כספית נמוכה. כאשר השווקים יחזרו לעליות, יהיה זה הזמן לקצור את הפירות (ולבכות על מי שלא הצליח לשרוד).

1. שנת הקנאביס: אחרי הבום, החברות עומדות למבחן

אין ספק שהדרמה הגדולה בתחום הביומד, לפחות בשוק ההון הישראלי, הייתה צמיחתו של תחום הקנאביס. לבורסה בתל-אביב התמזגו או עומדות להתמזג 15 חברות בתחום הזה, חלקן כבר פעילות ומוכרות את מרכולתן לשוק הקנאביס הרפואי הישראלי, וחלקן מכינות את הקרקע. אחרי הירידות בשוק השבוע האחרון, הן נסחרות לפי שווי מצרפי של קצת פחות ממיליארד דולר. מלבדן פועלות בשוק עוד עשרות חברות פרטיות שעוסקות במגוון תחומים - מעזרים לגידול, דרך מעבדות לבדיקת תכולת הצמח, ועד קליניקות למחקר ולניסויים קליניים, מכשור רפואי לצריכה במינון מדויק ועוד. החברות הללו גייסו יותר מ-100 מיליון דולר ב-2018.

האירוע המשמעותי ביותר מבחינה כלכלית היה המיזוג של חברת MedRelief, שחברת תיקון עולם הישראלית שותפה בה, לתוך Aurora Cannabis הקנדית. המיזוג הניב לתיקון עולם כמה עשרות מיליוני דולרים במזומן ומאות מיליונים על הנייר, נכון למועד ביצוע העסקה (מאז ספטמבר האחרון איבדה אורורה כ-50% מערכה, בהתאם למגמת יציאת האוויר מחברות הקנאביס בצפון אמריקה, אבל עדיין מדובר, לפי הערכות, בהחזקה של יותר מ-100 מיליון דולר). האקזיט הזה הראה לשוק הישראלי את הפוטנציאל של יצוא ידע בתחום הקנאביס, גם אם עדיין אסור לייצא את הצמח עצמו.

האם תחום הקנאביס בכלל נחשב ביומד או שמדובר בחקלאות גרידא? התשובה תלויה בחברה, אולם כרגע בישראל המוצר ניתן רק לחולים ונראה שגם אם וכאשר ייפתח השוק ליצוא יתמקדו רוב המגדלים הישראלים בשוק הקנאביס הרפואי כדי להשיג מתח רווחים גבוה יותר, וכדי לבדל את מוצריהם. חברות הקנאביס בישראל מתחילות להבין שהצביון הרפואי מתחיל כבר באופן הגידול.

שוק הקנאביס הרפואי ייחודי מבחינת השחקנים הדומיננטיים בו - למשל, אין בו עדיין אף חברת תרופות פעילה בייצור ובשיווק המוצר; מבחינת המפגש עם הרופא והחולה; ומבחינת ההפצה והרגולציה, אך מבחינת התועלת לצרכן, קיומם של מתווכים (רופאים ואולי בעתיד גם חברות ביטוח) ובקרת האיכות של המוצר הצפויה לבסוף, ניתן לראות בו מוצר רפואי.

שנת 2019 תהיה שנה מעניינת בתחום הקנאביס. היא עשויה להתחיל בהחלטה דרמטית לאפשר יצוא של החומר מישראל (הסוגיה הזאת אמורה לעלות לדיון בממשלה בעוד כשבוע), אבל גם ללא יצוא, כמה חברות בורסאיות כבר הצהירו שהשנה הן יתחילו לייצר ולמכור בישראל ובחו"ל, ולרשום הכנסות של עשרות מיליוני דולרים. מעניין יהיה לראות אם אכן יעמדו בהצהרותיהן וכיצד יגיב השוק אם לא יעמדו בהן.

2. הגישה של נאסד"ק לישראליות: חבקהו חשדהו

שנת 2018 הייתה טובה לחברות ביומד בנאסד"ק, אבל קצת פחות טובה לחברות ביומד ישראליות הנסחרות שם. יחסית למספר ההנפקות הכולל ולמספר ההנפקות במחזור 2014-2015, היה ההיצע דליל השנה ולא כל ההנפקות התקבלו בחיבוק מצד השוק.

סך הגיוסים של חברות ביומד בנאסדק כ-450 מיליון דולר

ההתחלה דווקא הייתה טובה: גיוס של 75 מיליון דולר על ידי חברת הדרמטולוגיה סולג'ל, לפי שווי של כ-216 מיליון דולר אחרי הכסף. החברה גייסה סכום גבוה יותר מכפי שהתכוונה, במחיר שאליו כיוונה, בין היתר בזכות ההשקעה של בעל השליטה מורי ארקין.

אנטרה ביו, המפתחת תרופות בבליעה כתחליף לזריקה, ומעוניינת לצאת להנפקה זה כמה שנים, ניסתה להנפיק בתחילת השנה אך נסוגה ולבסוף השתחלה פנימה בקושי, כשגייסה 11 מיליון דולר לפי שווי של 91 מיליון דולר אחרי הכסף, במחיר נמוך מזה שאליו כיוונה. מוטוס GI, המפתחת עזר לקולונוסקופיה, גייסה 18 מיליון דולר במקום ה-8 שאליהם כיוונה, לפי שווי של כ-120 מיליון דולר אחרי הכסף.

את השנה סגרה חברת תאי הגזע גמידה סל, שהנפיקה באוקטובר ונאלצה להתפשר על המחיר. היא גייסה 50 מיליון דולר לפי שווי של 215 מיליון דולר אחרי הכסף (במקום 60 מיליון לפי שווי של עד 335, כפי שרצתה), אולם לאחר ההנפקה המניה נסקה וחיפתה על ההתחלה המקרטעת. היום היא אחת ממניות הביומד היחידות שהונפקו בנאסד"ק ב-2018 שנסחרות מעל מחיר ההנפקה.

מדוע ראינו רק ארבע הנפקות ישראליות (אחת מהן בקושי) באחד מגלי הנפקות הביומד הטובים שהיו? ראשית, רוב החברות מהסוג שנאסד"ק חיפשה השנה (חברות תרופות עם מוצרים פורצי דרך בחזית הטכנולוגיה), שהיו בשלות או שראו בעצמן בשלות, הנפיקו כבר ב-2014-2015. שנית, הקריסה של רבות מהמנפיקות של 2014-2015 לא הפכה את השוק והחתמים לידידותיים במיוחד לחברות הישראליות (אם כי לשם ההוגנות יש לציין שחברות ביוטק קורסות כל הזמן, ודאי לא רק הישראליות).

אולם החדשות מנאסד"ק הן לא רק שליליות. חברות ישראליות שהנפיקו או נרשמו בה לאחר מסחר בתל-אביב ממשיכות לגייס סכומי כסף נאים ביותר בהנפקות שניות - סכומים שלא ברור היכן היו יכולות לאתר בארץ. לדוגמה, חברת הטיפול בסרטן נובוקיור, הנסחרת בנאסד"ק כבר לפי שווי של כ-3 מיליארד דולר, גייסה 150 מיליון דולר בחוב בפברואר השנה.

הסכומים שגייסו החברות הנסחרות בנאסד"ק ב-2018 לבדה (סה"כ כ-450 מיליון דולר) גבוהים יותר מהיקפה של קרן הון סיכון ישראלית ממוצעת בתחום הביומד. גם אם בשנה הקרובה יהיה קשה יותר לגייס, הכניסה של החברות הישראליות לנאסד"ק בשנים האחרונות הזרימה הון רב לשוק.

כמה חברות ישראליות כבר החלו להיערך להנפקות בשנה הקרובה, ובהן ביוקנסל, איתמר מדיקל ובריינסוויי, שכולן נסחרות במקביל גם בתל-אביב. אם השוק לא יאפשר הנפקות, ייתכן שהן יבצעו רישום כפול, משום שהשוק המקומי מתחיל להיות להן צר.

ולגבי הבורסה המקומית עצמה, השנה הייתה מלהיבה מאוד בתחום הקנאביס, אך בתחום חברות הביומד הקלאסיות - פחות. לא נערכו הנפקות, ושלדים בורסאיים נתפסו על ידי חברות קנאביס ולא היו פנויים לחברות מהתחום הרפואי. ביצועי החברות היו בחלקם מוצלחים - לדוגמה בריינסוויי ואיתמר, וכמובן מזור שרשמה תשואה מרשימה עוד לפני שנמכרה לתאגיד מדטרוניק ב-1.64 מיליארד דולר. אולם במקביל נמחקו כמה חברות מהמסחר בתל-אביב (קולפלנט, סלקט, תראפיקס והמכה הכואבת - מיילן), מתוך תפיסה שהשוק אינו מספק כרגע ערך מוסף על פני נאסד"ק. נציין שדווקא בגל הירידות האחרונות, החברות הנסחרות בתל-אביב בלבד נפגעו פחות.

3. גיוסים פרטיים ואקזיטים: תקופה טובה להשקעות פרטיות

2018 הביאה איתה אקזיט אחד ענק (מזור) ומספר נאה של אקזיטים נוספים (ראו טבלה). זוהי תקופה טובה יחסית להשקעות ביומד פרטיות. קרנות הון הסיכון הישראליות מלאות יחסית במזומנים. אורבימד, פיטנגו ואקסלמד גייסו קרנות חדשות ב-2016 (307 מיליון דולר, 175 מיליון דולר ו-160 מיליון דולר בהתאמה), שביט קפיטל גייסה 150 מיליון דולר שיושקעו בחברות שמעוניינות להנפיק בנאסד"ק אבל השוק כנראה לא יהיה פתוח בפניהן השנה. פונטיפקס השלימה השנה גיוס של 275 מיליון דולר שחלקו יופנה לחו"ל אך חלקו לחברות פארמה ישראליות. קרן aMoon נערכת לגייס קרן משמעותית מאוד בעזרתה של קרדיט סוויס שמעוניינת להביא 250 מיליון דולר מתוך הקרן, טריוונצ'רס גייסה קרן חדשה להשקעה משותפת עם בית החולים שיבא, ושתי חברות ההחזקות הנסחרות, כת"ב ואלרון, מקוות לסיים השנה אקזיטים שידשנו את קופתן לקראת השקעות חדשות (כת"ב במדיוונד ואלרון בבריינסגייט). לרשימה אפשר להוסיף את חברת מימון ההמונים אאורקראוד, שמנהלת את קרן ההשקעות בבריאות דיגיטלית Qure.

האקזיטים של השנה-ענקית המכשור הרפואי מדטרוניק רוכשת שלוש חברות

הסכומים האלה מייצגים מגמה משותפת גם לקרנות זרות, אמריקאיות בעיקר, שגייסו סכומים נוספים על רקע ההצלחה בהנפקה ומכירה של חברות בשנים האחרונות. חברות הביומד הישראליות מגוונות לאחרונה את מקורות ההשקעה שלהן ומגייסות מקרנות ישראליות, זרות, ממשקיעים פרטיים, קרנות תאגידיות ופרייווט אקוויטי. נראה כי למרות המצב הקשה בשוק ההון (אם אמנם תימשך המגמה), יהיו מקורות מימון לחברות הטובות בשנים הקרובות.

מי שפחות נראה בסביבה השנה היו הסינים. כלומר, משקיעים סינים השתתפו בלא מעט השקעות בחברות הביומד הגדולות, אך נרשמו מעט עסקאות מהזן הפופולרי בשנתיים שעברו - קרן או חברה סינית מובילות השקעה בוולואציה יוצאת דופן בחברה ישראלית שהתקשתה בגיוס ממקורות אחרים. נראה ששני הצדדים הפכו זהירים יותר, במקביל לחקיקה המחודשת המקשה על הסינים להוציא כסף מהמדינה.

השנה בוצעו כמה גיוסים פרטיים גדולים בחברות ביומד. השיאניות הן חברת MeMed שפיתחה בדיקה המבחינה בתוך זמן קצת בין זיהום חיידקי לוויראלי, וחברת VWave שפיתחה מכשיר לטיפול באי-ספיקת לב, כל אחת גייסה 70 מיליון דולר. חברת התרופות שהוקמה על ידי יוצאי טבע, 89.bio, גייסה 60 מיליון דולר. Whiteswell, גם היא מתחום הלב, וזברה מדיקל, העוסקת בפענוח תמונות הדמיה באמצעות בינה מלאכותית, גייסו כל אחת 30 מיליון דולר. גיוסים של יותר מ-20 מיליון דולר נרשמו גם לסייט דיאגנוסטיקה (בדיקות דם מהירות), Khealth (מידע רפואי מותאם אישית באמצעות בינה מלאכותית), ו-Viz.AI (זיהוי מוקדם של שבץ מוחי).

4. בריאות דיגיטלית: למי שייך המידע

חברות בתחום הבריאות הדיגיטלית כבר מתחילות לרשום גיוסים גבוהים, הדומים לחברות מתחום הבריאות הקלאסית. 2018 הייתה שנה של התבגרות, וכמה אירועים יכולים להעיד על כך: המכירה של חברת המידע התזונתי נוטרינו למדטרוניק ב-100 מיליון דולר, מתן אישור ה-FDA לבדיקה המבוצעת דרך הטלפון הסלולרי על ידי חברת Healthy.io, הגיוסים הנאים, שיתופי הפעולה עם חברות ענק והקמת קרנות וחממות ייעודיות נוספות.

נראה שתחום הבריאות הדיגיטלית, לא רק בישראל אלא גם בעולם, מתחיל למצוא את דרכו. כמו בתחתום הקנאביס, גם בדיגיטל מתחילים להבין שהמוצר שיגרוף את מתח הרווחים הגבוה ביותר יהיה זה שיוכיח כי הוא עונה על צורך רפואי ספציפי ויספק ערך לכל הגורמים הרלוונטיים בתהליך (רופאים, מבטחים, בתי חולים וקופות חולים, וכמובן הצרכן). המשימה העיקרית היום של החברות הללו היא להוכיח ערך. כחברות שעוסקות במידע, מצופה מהן להציג גם מידע שיצדיק את קיומן.

קופות החולים ובתי החולים בישראל הצטרפו לחגיגה והיום הם משתפים פעולה בהתלהבות עם חברות מסחריות בתחום. קופות החולים מספקות מידע ומשמשות שדה ניסויים לחברות הצעירות. הכוח המשולב של גוף רפואי וחברה מסחרית נותן למיזמים הישראליים יתרון יחסי בעולם.

השנה הוזנק הפרויקט הממשלתי לתמיכה בבריאות דיגיטלית, בהיקף של כמיליארד שקל. הפרויקט אמור לתמוך בחברות, במיזמים של קופות החולים ובתי החולים, בהקמת מאגרי מידע ממשלתיים ובדרבון שיתופי פעולה עם חברות ענק מבחוץ. הסיכון הגדול שצפוי ב-2019 הוא בעיקר מאבקים בנוגע לבעלות על המידע: האם הוא שייך לממשלה? לקופות? לחברה שרשמה אותו במכשיר שלה? אולי בכלל לחולה עצמו? השאלות האלה עלולות להיות אחד החסמים העיקריים להתפתחות הטכנולוגיה בישראל. המשבר בשוק ההון, לעומת זאת, אמור להשפיע פחות על החברות הללו - הן אינן זקוקות להשקעות עתק כדי להגיע לשוק, וממילא לא הסתמכו באופן משמעותי על הבורסה עד היום.

5. כניסת מרכזי מו"פ לישראל: סוף-סוף יש תזוזה

מרכזי פיתוח של חברות גדולות בישראל נחשבים אחד המגשרים האפשריים על פערי ידע בתחומי פיתוח תרופות ומכשור רפואי, הכנת עתודה ניהולית וקשר עם השוק בשלבים מוקדמים, אבל בשנים האחרונות לא היו התפתחויות של ממש. השנה, לעומת זאת, הקימה חברת לונזה השווייצרית מרכז מו"פ בישראל. לונזה אינה תאגיד פיתות ושיווק תרופות, אך היא נותנת שירותי ייצור לחברות הללו והיא מתכוונת להיעזר בישראלים כדי לפתח שיטות ייצור טובות יותר. מדובר בידע ובהתנסות שיכולים לספק יתרון יחסי משמעותי לאקוסיסטם של פיתוח התרופות בישראל.

חברת מדטרוניק, שרכשה השנה שלוש חברות בישראל, מתכננת להרחיב ולהעמיק את פעילותן וגם להקים סביבן מוקדי מצוינות חדשים. בינתיים, גם חברת פיליפס ממשיכה להתרחב בישראל וכבר מעסיקה יותר מאלף עובדים. פעילויות הדגל של החברה - בתחומי ה-CT והבריאות הדיגיטלית - מנוהלות מישראל.

כך, נראה שלמרות המצב בשווקים, 2019 עשויה להיות שנה של התפתחויות חיוביות בתחום הביומד. 

עוד כתבות

שדה תעופה/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ערעור שהתקבל במחוזי הסיר אחריות מחברת הנסיעות בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה

בית משפט לתביעות קטנות קבע כי סוכנות הנסיעות תפצה נוסעים שטסו דרכה בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה – ועכשיו בית המשפט המחוזי פסל את ההחלטה וקבע כי הנוסעים ישיבו לחברת התיירות פגסוס סכום של כ-2,400 שקל שקיבלו כפיצוי

פז אשדוד / צילום: רפי קוץ

עידן ניר שטרן בפז נפתח עם הפסד תפעולי בבית הזיקוק באשדוד ומכירת פזקר לאינרום

ההפסד התפעולי הרבעוני המוערך באשדוד, בהיקף של 60 מיליון שקל - על רקע השבתת מתקנים ועליית מחיר הנפט ● ההסכם למכירת החברה הבת פזקר, המייצרת מוצרי איטום ובידוד לענפי הבנייה, תמורת כ–135 מיליון שקל: ● פז משקיעה 10 מיליון דולר בחברת האנרגיה הנקייה של בני לנדא

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

רגע לפני יריית הפתיחה: מיהם המתמודדים בפריימריז הדמוקרטים?

בעוד שבועיים ייפתח מירוץ הפריימריז למועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב ● מה הסוד של ביידן? ● האם סנדרס יכול לפרוץ מעבר לקהל התומכים השרופים שלו? ● איך וורן הכניסה את עצמה לפינה, והאם בוטג'ג' מהונדס מדי? ● המדריך לטראמפיסט ממפה את המועמדים ● האזינו

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

ביל אבוט, מנכ"ל הולמרק הפורש / צילום: FayesVision/WENN.com, רויטרס

מנכ"ל חברת האם של ערוץ המשפחה האמריקאי פורש בגלל שידור פרסומת חתונת לסביות

ביל אבוט, המנכ"ל הפורש, אמר בנובמבר שערוץ הולמארק יהיה פתוח לתוכניות להט"ביות, וגרם בכך לכמה צופים למתוח ביקורת על האפשרות הזו

 

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

שותף מנהל בקרן ויולה: "לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל שוב מתערב בשוק המט"ח

הבנק רוכש דולרים בהיקפים משמעותיים ● זאת על רקע פעילות של גורמים ספקולטיבים והתחזקות שער השקל מעבר ל"חלון" שהגדיר הבנק

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

מה גרם לדונלד טראמפ לצייץ 142 פעם ביום אחד?

הרוב המוחלט של ציוצים התמקד במשפט ההדחה וכללו ציוצים מקוריים לצד שיתופים (ריטוויט) של ציוצים אחרים ● השיא הקודם בבית הלבן עמד 123 ביום אחד ● לטראמפ 71 מיליון עוקבים בטוויטר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מלון סוליי באילת / צילום: יח"צ

יותר תיירים, יותר לינות - סיכום 2019 במלונות בישראל

4.5 מיליון ה תיירים שהגיעו לישראל ב-2019 שיפרו גם את מספר הלינות שהגיעו לשיא: בשנה זו נרשמו כ-12.1 מיליון לינות תיירים ב מלונות בישראל, עליה של 4.7% לעומת שנת 2018

תיירים מצלמים ליד מקדש לוקסור במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

המלחמה במזרח התיכון שלא הכרתם: למה ישראל עדיין נופלת משכנותיה ביכולת למשוך תיירים

ישראל נהנתה בשנה החולפת ממספר שיא של תיירים, אבל ביחס למדינות הקרובות אליה - ירדן, מצרים, לבנון וקפריסין - לא מדובר במספר פנומנלי ● אז מי שיאנית האזור, ועם אילו תוכניות עתידיות שלהן משרד התיירות יצטרך להתמודד?

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

מה אפשר לקנות ב-900 אלף שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-900 אלף שקל בדרום ישראל?

קוטג' בדימונה, דירת 5 חדרים בערד או דירת 4 חדרים באשקלון ובאר שבע

מפגש פורום משאבי אנוש /  צילום:  איל יצהר

תפקידיו החדשים של הממונה על משאבי אנוש

פורום של כ-20 אנשי משאבי אנוש וייעוץ ארגוני בכירים התכנסו כדי לדבר על האתגרים החדשים שלהם בעולם העבודה: מדוע זה לגיטימי שעובד יבקש לעבוד מהבית או במשרה חלקית, איך נערכים לעולם של סוגים שונים של חוזי העסקה ומה היתרון של התנסות של עובדים בתפקידים שהם ממש לא מכירים

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%