גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניצחון לעובדי התעשייה האווירית: לא יהיו פיטורים במסגרת איחוד החטיבות

הנהלת התעשייה האווירית וועד העובדים בחברה חתמו אמש על הסכם קיבוצי חדש שיאפשר את איחוד החטיבות האזרחיות של החברה • מקורבים לחברה מטילים ספק בסיכוי להשיג את ההתייעלות הרצויה, בלי לפטר מאות מעובדי אותן חטיבות כפי שתוכנן על ידי ההנהלה

הראל לוקר  / צילום: איל יצהר
הראל לוקר / צילום: איל יצהר

כשברקע דוח חמור על יחסי הגומלין בין הנהלת התעשייה האווירית לבין ועד העובדים בחברה שפרסם בתחילת השבוע מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף חיים שפירא, אמש חתמו ההנהלה והוועד על הסכם קיבוצי חדש. זאת, בתום מו"מ קדחתני שנועד לאפשר את איחוד החטיבות האזרחיות של החברה ללא פעולות מחאה מצד העובדים.

דוח המבקר התייחס לשנים 2013-2016. על גבי עשרות עמודים, תיאר המבקר כיצד נראית חברה ביטחונית-ממשלתית שמנוהלת בידי ועד העובדים; כיצד מיליוני שקלים זורמים מהנהלת החברה אל הוועד בלי שקיפות ובקרה; וכיצד הטיפול בעבירות משמעת שעשו חברי ועד מוסמס פעם אחר פעם.

להנהלה הנוכחית של החברה, שאין לה קשר למחדלים ולכשלים שאליהם התייחס הדוח, היה קל להתנער מהממצאים. הם העדיפו להצהיר על דרך חדשה של הנהגת נורמות ראויות של ממשל תאגידי ואתיקה כבסיס לכל פעילות החברה.

אלא שנראה שהצהרות לחוד ומעשים לחוד. את פרטי ההבנות שהחברה השיגה בתום משא ומתן ממושך ומתוח שהיא קיימה עם ועד העובדים היא מסרבת לחשוף, לפחות בינתיים וגם הוועד לא ממהר לספר. "זה הסכם טוב לשני הצדדים", סיפר בכיר שהיה מעורב במו"מ ולא הוסיף.

עובדים רבים בתע"א, שבמהלך השבועות האחרונים הסתובבו עם ראש באדמה נוכח אי הוודאות מסביב לתוצאות המשא ומתן שהתנהל תחת מעטה של סודיות, יכולים להסדיר הבוקר את נשימתם: ההסכם לא כולל פיטורים, יתכן שאם יעשו כאלה אז הם יעשו באופן נקודתי, מצומצם ומדוד או "בשוליים", כפי שאמר גורם בחברה.

במהלך השנה האחרונה היה ניכר שההנהלה תתייצב על רגליה האחוריות למען שינוי משמעותי בפעילות האזרחית שלה, עם איחוד שלוש החטיבות האזרחיות שהיו אחראיות במשך שנים ארוכות להפסדי עתק.

תהליך איחוד החטיבות כלי טייס אזרחיים, בדק וחטיבת ההנדסה לקבוצת תעופה אחת נוגע לכשליש מעובדי החברה, כ-5,000 עובדים. כשהתוכנית למזג את החטיבות ולאחד את המטות השונים שפעלו עד כה בכל חטיבה בנפרד - דיברו בחברה על הצורך לפטר בין 500 ל-600 עובדים וזאת, לאחר שהחברה כבר פיטרה במסגרת תכנית הבראה שעשתה בקיץ 2016 כ-830 עובדים.

כשהחודשים חלפו ומועד איחוד החטיבות האזרחיות התקרב, המסר המרכזי של ועד העובדים היה שהוא לא יסכים לפיטורים כאלה. ברקע, כבר היה לו סכסוך עבודה פתוח שאפשר לו לנקוט בצעדים ארגוניים בכל עת שבה יחפוץ ולשבש את הפעילות בחברה, כמו גם להשבית אותה בזמן הוצאת תכנית איחוד החטיבות לפועל.

האקדח הזה היה מונח על השולחן לאורך כל המו"מ, אך אתמול, כשאיחוד החטיבות יצא לדרך, השקט התעשייתי שלו ציפתה הנהלת התע"א סופק גם סופק.

בערב, גם המו"מ שהתקיים בחדרי חדרים וכל המעורבים הקדימו וחתמו על טופסי שמירה על סודיות ההליך, הסתיים "לשביעות רצון כל הצדדים", כפי שאמר בכיר בחברה, והדיבורים שנשמעו במהלך השנה האחרונה במפעלי החברה על מאות עובדים שלא ימצאו את מקומם במבנה הארגוני החדש ויפוטרו, התחלפו בדיבורים על ניודים בין החטיבות השונות.

בכיר בחברה משוכנע מצדו שאת יעדי ההתייעלות, שטמונים באיחוד החטיבות האזרחיות של החברה, ניתן להשיג גם בלי פיטורי עובדים. בכירים אחרים בחברה הזהירו כי "לפי כל הסימנים, שום דבר לא השתנה בין התע"א של תחילת 2019 לבין אותה תע"א של השנים 2013-2016 שעליהן כתב מבקר המדינה את הדוח החמור שהתפרסם בתחילת השבוע. רק הגיבורים השתנו".

ועד העובדים בראשות יאיר כץ, בנו של היו"ר הקודם וכיום שר העבודה והרווחה, חיים כץ, התייצב למשא ומתן עם קווים אדומים, שבסופו של דבר לא נחצו ולצדו החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, הפרופ' ירון זליכה. בחדר המו"מ זליכה פגש יוצא אוצר אחר, ברק שטרוזברג, שכיום מכהן בתפקיד סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה ולשעבר סגן הממונה על השכר.

בהודעה שפרסמה החברה הבוקר נאמר בין השאר כי "ההסכם בין ההנהלה לבין העובדים מסדיר את מתווה הפעילות בהיבטים הרלוונטיים בקבוצת החטיבות שמוזגו".

אלא שגורמים שמקורבים לחברה מטילים ספק בסיכוי להשיג את ההתייעלות שאליה שואפים בתע"א בלי לפטר מאות מעובדי אותן חטיבות: חלק מהן, ואת זה טוענים בכירים בחברה כבר שנים ארוכות, לוקות ב"אבטלה גלויה" בשל ירידות מתמשכות בהזמנות ובנפח הפעילות.

בזמן שהנהלת תע"א וועד העובדים גוזרים על עצמם שתיקה מוחלטת בנוגע להבנות שהשיגו, הם בחרו להרחיב היום בשבחיו של מהלך איחוד החטיבות תוך שימת דגש על כך שמדובר באחד המיזוגים הגדולים שידע המשק הישראלי - ונוגע להיקף פעילות של כ-6 מיליארד שקל.

במו"מ היו מעורבים גם נציגי רשות החברות הממשלתיות, הממונה על השכר באוצר וההסתדרות הכללית.

לצד הסיכום שלפיו הצדדים יתאמו את המהלכים הקשורים לאיחוד החטיבות ושיתפו פעולה, אלה הגיעו להבנות לגבי המשך ההידברות בעתיד - לקראת מהלכים נוספים שתבקש הנהלת החברה להוביל, ויתכן שתהיה להם נגיעה לפעילות של מפעל רמתא בבאר שבע ולאתר הפעילות שלה בשדה התעופה עטרות בירושלים.

לדברי מנכ"ל התע"א, נמרוד שפר "עולם התעופה הוא היה נשמת אפה של התע"א מיום הקמתה וכך ימשיך להיות. אני משוכנע ומאמין שביחד, עובדים, מנהלים, ארגון העובדים וההנהלה נגיע לכל מטרה ויעד שנציב".

מצדו, מסר יו"ר החברה הראל לוקר כי "יש לנו את ההון האנושי והטכנולוגיות מהטובים בעולם, וזה מה שיאפשר לנו לממש את מלוא הפוטנציאל הכלכלי של החטיבה והחברה ולהביא רווחים וצמיחה". 

עוד כתבות

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס מכה את התחזיות והמניה עולה במסחר המאוחר

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון הזה, נטפליקס עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון זה של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים לרווח למניה של 1.04 דולר

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

לפיד: "אפשר להקים ממשלה ביומיים. אדם אחד עוצר הכול"

ח"כ יאיר לפיד האשים את בנימין נתניהו בפלונטר הפוליטי בפוסט שפרסם בפייסבוק ● "כל מה שאומרים לו זה שהוא לא יוכל להיות ראש ממשלה בשנתיים הקרובות"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ