גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בוחנים מיקום חדש לחברה? מה כדאי לקחת בחשבון

המחירים הגבוהים והצרכים הייחודיים של חברות בענפים כגון היי-טק ותעשיות עתירות ידע, הובילו לנטישה של אזור המרכז לטובת מתחמים רב שימושיים הממוקמים בין הערים הגדולות ● מה מציעים המתחמים הללו לחברות שונות ואיזה ערך הן יכולות למצוא בהם?

בית פז, במתחם יפשרו-סנטר, מודיעין. המיקום, המחיר והרב שימושיות מושכים חברות/צילום: בית פז
בית פז, במתחם יפשרו-סנטר, מודיעין. המיקום, המחיר והרב שימושיות מושכים חברות/צילום: בית פז

הכתבה בשיתוף בית פז

בחירת משרד לארגון היא לא עניין פשוט וכרוכה במערכת רחבה של שיקולים. לצד התקציב שעומד לצורך כך, יש להתחשב בנושאים נוספים, כגון צרכי הארגון ומיקום המשרד. על פי הערכות שמתבססות על נתוני השמאי הממשלתי לשנת 2017 והחלטות שהתקבלו על ידי ועדות התכנון והבנייה האזוריות בשנים האחרונות, עד סוף שנת 2019 צפויים להיבנות כמיליון מ"ר של משרדים במטרופולין תל אביב וגוש דן. הערכה היא כי למרות נתונים אלו רמת המחירים להשכרה אינה אמורה לרדת משמעותית. בנוסף, חברות רבות נרתעות מהמחירים הגבוהים של אזור המרכז ומחפשות חלופות זולות יותר, שיספקו להן שירותים מותאמים יותר. מה, אם כן, מחפשות חברות במתחמי המשרדים שהן שוכרות? אפשר לחלק את התשובה לשלוש: מענה לצרכים מורכבים, נגישות ומיקום אופטימלי ומחיר נוח.

מענה על מגוון צרכים

יש חברות שהצרכים שלהן צנועים יחסית והן מסתפקות במשרד במגדל, עם מרחב עבודה ולעיתים גם מקום לקבלת קהל. עם זאת, עבור חברות אחרות זה לא מספיק. קחו למשל ארגונים בתעשיות עתירות ידע, דוגמת חברות היי-טק, מכשור רפואי, תרופות ועוד. "לחברות אלה צרכים הרבה יותר מורכבים. הן זקוקות לסביבה שתתאים למגוון הפעילויות שלהן. למשל, מתחמים רב-שימושיים שכוללים גם משרדים, מעבדות, מחסנים, מסחר ועוד", מסביר כתריאל זולטי, מנכ"ל ובעלי קבוצת גלנור, היזמית של "בית פז", מתחם רב-שימושים המתאכלס בימים אלו במתחם ישפרו-סנטר במודיעין. הוא מביא כדוגמה חברת היי-טק המייצרת מוצרים טכנולוגיים מסוימים, שזקוקה גם למשרד לעובדים, גם למעבדות לייצור וגם למחסנים לאחסנה.

פעמים רבות, חברות מהסוג שהזכיר זולטי שוכרות משרדים במקום אחד, מחסנים במקום אחר, מעבדות במקום שלישי וכן הלאה. מנגד, במתחמים רב-שימושיים חברות שכאלה יכולות ליהנות מ-one stop shop - הכולל כאמור משרדים, מעבדות ומחסנים. המתחמים הללו מתאימים לחברות במגמת התרחבות, שמחפשות חללים נוספים, או לחברות במגמת התייעלות, המעוניינות להתכנס במקום אחד ולשלוט בארגון בצורה מיטבית.

מיקום ונגישות

אחת הבעיות במיקום של חברות בערים מרכזיות בארץ היא התחבורה. לדברי זולטי, "עובדים ממרכז הארץ של חברה המבקשת למקם משרדים חדשים בירושלים, עשויים למצוא את עצמם בבעיה תחבורתית קשה. הם יאלצו לעמוד בפקקים לשני הכיוונים. מנגד, אם תמקם החברה את משרדיה בתל אביב - יעמדו העובדים מעוטף גוש דן וירושלים לפני בעיה הפוכה של פקקים לתל אביב וחזרה ממנה".

כתריאל זולטי, מנכ"ל ובעלי קבוצת גלנור, יזמית של "בית-פז"/צילום: בית פז

לכן, בשנים האחרונות החלו חברות רבות לתת את הדעת על מיקום המשרדים ובדגש על הנגישות אליהם. אזורי תעשייה, מגדלי משרדים ומתחמים רב-שימושייםהחלו לקום בערי ביניים, במרכז הנתיבים התחבורתיים בין הערים הגדולות. הם חוסכים חלק ניכר מזמן העמידה בפקקים, בשל מיקומם בסמוך לעורקי תחבורה מרכזיים ומאפשרים לעובדים להגיע רעננים יותר ולהגדיל תפוקה. אזורי תעסוקה אלו קמו לא רק על מנת להקל על העובדים, אלא מתוך ההבנה שקיימת להם דרישה מצד החברות ויש בהם אטרקטיביות.

המיקום עושה את ההבדל - בית פז מתחם רב שימושים לתעשיות עתירות ידע>>

להרגיש כמו במרכז, אבל לשלם הרבה פחות

המיקום של אזורי התעסוקה החדשים מחוץ לערים הגדולות הופך את המתחמים המוקמים בהם לאטרקטיביים מבחינת מחיר. מחירי שכירות למ"ר נמוכים משמעותית מאלה שבגוש דן, והחברות זוכות להשתכן במתחם שלא נופל בגודלו וברמת השירותים שהוא מספק ממבנים מקבילים במרכז הארץ.

כך למשל במקרה של "בית פז", מתחם רב שימושים, המתנשא לגובה של חמש קומות, ומשתרע על כ-20 אלף מ"ר, באזור מודיעין, כאמור. הוא כולל בתוכו שירותים למגוון רחב של עסקים, בעיקר מתעשיות עתירות ידע. "עבור חברות עתירות ידע, כמו למשל חברות היי-טק שמייצרות קוד, המחיר במקום כמו 'בית פז' הוא מאוד אטרקטיבי. חברות מהסוג הזה יכולות לפעול מחוץ לאזור המרכז, אם יקבלו שירותים ברמה גבוהה ובמחיר נמוך יותר", מסביר זולטי. הוא מוסיף כי כי ארנונה נמוכה וחסכון אפשרי בעלויות דלק לעובדים נותנים יתרון למתחמים הרב שימושיים הללו. 

לדבריו, המבנה שעתיד להיחנך בימים אלו יהיה נגיש ויאפשר לחברות, בעיקר, בתחומי התעשיות עתירות הידע, מגוון רחב של שירותים, כמו שימוש במחסנים ובמעבדות ייצור לצד המשרדים. "המתחם ממוקם בסמוך לעורקי תנועה מרכזיים באזור כביש 431 שמתחבר לכביש 1 ולכביש 6, וממש סמוך לתחנת הרכבת החדשה במודיעין", הוא מציין. למתחם, כך עולה, גם חנייה ייעודית עם שלושה מפלסים, לטובת העובדים והאורחים שמגיעים ברכבם הפרטי.

"לאחרונה ישבנו עם גוף גדול במשק, שכיום המשרדים שלו פזורים באזורים רחבים ברדיוס של ירושלים-תל אביב-רמלה-לוד", מספר זולטי, "הם חיפשו מקום טוב באמצע לאחד את כל האגפים ומצאו את 'בית פז' ככזה - נגיש ביותר, במחיר אטרקטיבי ומבנה חדשני. בחברה ציינו גם את הפתרון בשינוע סחורות, שלפני כן נעשה בכמה מקומות לא קרובים זה לזה, וכעת מתבצע ממתחם אחד - אתה רק צריך להעביר מוצרים מקומה לקומה באותו המתחם ולפעמים אפילו באותה הקומה".

בשורה התחתונה, כמו אותה החברה שמוזכרת כאן, נראה כי הצרכים של ארגונים רבים הולכים ומשתנים ויחד איתם נלקחים בחשבון המחיר והמיקום. כעת, צריך להמתין ולראות האם גם המגמות בשוק ישתנו בהתאם והמתחמים הרב שימושיים יתפסו תאוצה.

מקום טוב באמצע הדרך - בית פז מתחם רב שימושים לתעשיות עתירות ידע>>

עוד כתבות

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

אילהן עומאר / צילום: רויטרס

"מחוקקים דמוקרטים בוחנים צעדי גמול נגד שגריר ישראל בארה"ב"

רשת עיתוני מקלאצ'י: זעם במפלגה הדמוקרטית על רון דרמר ועל שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן בשל התפקיד שמילאו בפרשת המחוקקות מסורבות הכניסה לישראל ● תומס פרידמן: "יהודי שחושב להצביע בעד טראמפ כי הוא פרו-ישראלי – אוויל"

עמוס דב סילבר, מייסד טלגראס / צילום: כדיה לוי, גלובס

עמוס דב סילבר, מקים טלגראס, הוסגר מאוקראינה לישראל

בית המשפט באוקראינה אישר את הסגרתו של עמוס דב סילבר, מקים רשת הסחר בסמים "טלגראס", לשם העמדתו לדין בישראל בגין עבירות סמים, הלבנת הון ועבירות נוספות ● לשיטת המשטרה והפרקליטות, "טלגראס" פעלה החל משלב מסוים כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, שבראשו עמד סילבר

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

זהר זיסאפל / צילום: יונתן בלום, גלובס

הוא משקיע בתחום הרכב, מזהיר מפני בועה ולוטש עיניים לבינה מלאכותית: זהר זיסאפל לא עוצר

כמעט 40 שנה לאחר שהקים עם אחיו את חברת רד, זהר זיסאפל לא מוריד את הרגל מהגז ● הוא משקיע בעשרות סטארט-אפים, מדלג מתחום לתחום, ועכשיו הוא מחפש את הטכנולוגיה הבאה ● "לענקיות הטכנולוגיה יש כוח אדיר, וצריך לפעול נגדן, אך כוחן לא גדול מאשר היה בעבר"

אירוע קריסת המרפסות בפרויקט של החברה בחדרה / צילום: גיל ארבל

אחרי קריסת המרפסות ואורתם סהר: האם משרד רו"ח דלויט והדירקטורים בחברה עומדים בפני תביעה?

דוח שהגישו נאמני הסדר החוב של אורתם סהר לבית המשפט כולל ממצאי חקירה לגבי נסיבות קריסתה ב–2016 • בין הממצאים: רשלנות של הדירקטורים ונושאי משרה בחברה ועיוותים בדוחות הכספיים שרואי החשבון החיצוניים לא התריעו לגביהם • דלויט בתגובה: איננו מתייחסים בתקשורת לנושאים הקשורים ללקוחותינו

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

קרע בכחול לבן: למה צמרת המפלגה שכרה משרד חקירות פרטי, אך הסתירה זאת מיאיר לפיד

בצמרת חוסן לישראל, מפלגתו של בני גנץ, שכרו משרד חקירות פרטי כדי לגלות את מקור ההדלפות מן הקמפיין - אך לא הודיעו על כך ליאיר לפיד, מספר שתיים ברשימת כחול לבן ● לטענת בכירים ביש עתיד, מדובר בהוצאה כספית שאינה מכספי המפלגה וכי הדבר הוסתר מהם

פייסבוק / צילום: רויטרס

חיסיון פסיכולוגי? לא אם אתם עובדי קבלן של פייסבוק

בודקי התוכן של פייסבוק, שמועסקים דרך חברת קבלן, נחשפים במסגרת עבודתם לתכנים קשים במיוחד, ולכן הם זכאים לפגישות עם פסיכולוגים ● לפי דיווח אתר "The Intercept", מנהלים בחברת הקבלן אקסנצ'ר ניסו ללחוץ על המטפלים כדי שיפרו את החיסיון וישתפו אותם בתוכן השיחות עם העובדים

ברזיל / צילום: רויטרס / RICARDO MORAES

"עונה חקלאית מצוינת בברזיל" חתכה את ההכנסות והרווחים של יצרנית המיצים בגן שמואל

החברה שבשליטת קיבוץ גן שמואל רשמה ירידה של 17% בהכנסות ושל 70% ברווח הנקי ברבעון השני ● "ההסבר לקיטון נובע כנראה מציפיות גבוהות לירידת מחירי רכזי פרי"

מפעל חרסה הסגור בבאר שבע / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירת מפעל חרסה בהפסד של 13 מיליון שקל פגעה בתוצאות הרבעון השני של חמת

המחיקות וההוצאות בגין סגירת המפעל גררו את חמת לעבור לשורה תפעולית שלילית ברבעון השלילי ולהפסד רבעוני של יותר מ-7 מיליון שקל ● בסיכום המחצית הראשונה צלל הרווח התפעולי ב-90% כמעט, והחברה עברה להפסד נקי של 2.5 מיליון שקל

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

נתניהו: "מי שמטיל חרמות עלינו, אנחנו לא מאפשרים לו כניסה"

ראש הממשלה המריא היום לקייב כדי להיפגש עם נשיא אוקראינה החדש ולדימיר זלנסקי ● בעת המראתו התייחס למצב הדרום: "אם הדבר יידרש, אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות. עם בחירות או בלי בחירות, נעשה מה שדרוש למען ביטחון ישראל" ● באשר לביקורו, אמר כי "יש לנו מאות אלפי אזרחים ישראלים שבאו מאוקראינה שמהווים קשר חי בין שתי המדינות, והקשר בינינו הולך ומתהדק"

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים לא מוותר: דורש מדקסיה לא להאריך את הבלעדיות של דיסקונט

במכתב שהעביר בנק ירושלים לדקסיה, הוא דורש מהדירקטוריון שלא להאריך בסוף החודש את תקופת הבלעדיות שניתנה לדיסקונט למיזוג עם הבנק ● המכתב כולל חוות-דעת משפטית לפיה פסילת הצעת בנק ירושלים היא בגדר אפליה לא ראויה

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

דוחות חזקים הקפיצו את מניית אלטשולר שחם גמל: השלימה זינוק של 30% מההנפקה לשווי של 1.6 מיליארד שקל

הרווח הנקי הרבעוני של המצטרפת החדשה לבורסה זינק בכמעט 90% לכ-20 מיליון שקל, ובמחצית השנה עלה בכ-80% ל-39 מיליון שקל ● בתוך פחות מחודש השלימת מניית החברה קפיצה של 30% בערכה

דני נווה / צילום: תמר מצפי

דני נווה ופנחס צרויה עוזבים את תפקידיהם בחברת הקנאביס בטר

זאת על רקע אי השלמת המיזוג עם וויטסמוק ● בטר הוקמה ונמצאת רשמית בבעלות גליה גולן, אמו של המייסד יוחאי גילד ● כנראה תישאר כעת חברה פרטית

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם

זאת על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל ● לטענת ההסתדרות, המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט צעדים ארגוניים, לרבות שביתה ● אסם בתגובה: העילה האמיתית לסכסוך - העברת מפעל טבעול לקריית גת

אודי בן שימול / צילום: טל שחר, יח"צ

העסקה הושלמה: סודקסו רוכשת את חטיבת ההסעדה של ISS ב-30 מיליון שקל

זאת כפי שנחשף ב"גלובס" ● רכישת חטיבת ההסעדה של ISS תהפוך את סודקסו לאחד השחקנים המשמעותיים ביותר בענף ההסעדה לחברות, עם נתח שוק של 14% ● בנוסף לתשלום עבור הפעילות, סודקסו הצרפתית לוקחת על עצמה גם את החובות שהיקפם אינו ידוע

נדב צפריר / צילום: איל יצהר

נדב צפריר, לשעבר מפקד 8200, מונה ליו"ר משותף בחברת סולאראדג'

המינוי אושר פה-אחד בדירקטוריון ● החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי של 4 מיליארד דולר ● צפריר יקבל שכר שנתי של 55 אלף דולר וכן תגמול הוני שיכלול מניות חסומות בסך 150 אלף דולר עם כניסתו לתפקיד והקצאה שנתית של מניות חסומות בסך 155 אלף דולר

ד"ר יעקב מנדל (מימין), צ'ארלס הוסקינסון, גל לנדאו-יערי ומשה חוגג, באוניברסיטת תל אביב / צילום: ישראל הדרי

מכון הבלוקצ'יין של משה חוגג איבד מנהל לטובת ג'יי פי מורגן

ד"ר יעקב מנדל פרש מניהול המכון, שהושק רשמית לפני כשלושה חודשים באוניברסיטת ת"א ומונה לתפקיד ניהולי במרכז מצוינות הבלוקצ'יין של ג'יי פי מורגן בהרצליה ● ד"ר ארי אחיעז מונה במקומו למנהל המכון, שהוקם בסיוע תרומה של 7 מיליון שקל מחוגג, בעלי בית"ר ירושלים ויו"ר קרן סינגולריטים

איילת שקד מול עמיר פרץ / צילום: כדיה לוי

האם צריך להגביל את זכות השביתה? איילת שקד ועמיר פרץ ראש בראש

מצד אחד עיקרון המשילות המהותי בימין הכלכלי, ומהצד השני המלחמה הסוציאל-דמוקרטית למען זכויות העובדים ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של איילת שקד ועמיר פרץ, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, בנושא החשוב של זכות השביתה במילותיהם

עמיר פרץ/ צילום: תמר מצפי

מה חושב נפתלי בנט על המצע הכלכלי של עמיר פרץ, ולמה הקמפיינים הפוליטיים מקרטעים

במערכת בחירות נטולת תכנים מהותיים בלטה השבוע התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה, אך גם היא התעלמה מנושא הגירעון התופח ● התגובה של נפתלי בנט לא איחרה להגיע: "יהפכו אותנו לוונצואלה" ● בינתיים, בליכוד "סומכים על נתניהו" ● פרשנות