גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להיות עובד מוערך

חשבתם שיעריכו אתכם רק בגלל שהגעתם ראשונים למשרד ועזבתם אחרונים? חשבו שוב

העובדים המוערכים שואפים להשתפר באופן תמידי / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
העובדים המוערכים שואפים להשתפר באופן תמידי / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

כדי להיות עובד משמעותי ומוערך בארגון, לא מספיק רק לעשות מה שצריך לעשות. ישנם הדברים שמעבר.

לא לחכות שישאלו

ח', עובדת ותיקה ומנוסה בארגון גדול, פונה אליי בטענה שהיא אינה מבינה מדוע אינה מוערכת על ידי מנהליה. "אני עושה מה שאומרים לי, אני אף פעם לא פוסחת על משימות שאני מצופה לעשות - גם אם הן לא אהובות עליי במיוחד, ואני נענית אפילו להנחתות פתאומיות. המסקנה שלי היא שזה עניין אישי".

ח' לא "קיבלה על הראש" מאף אחד, אבל היא מרגישה שאינה מוערכת באופן מיוחד. והיא צודקת. כי אפשר לעשות מה שאמורים לעשות ולצאת "בסך הכול בסדר". ואפשר להיות עובד משמעותי, בעל השפעה על הסביבה, וכפועל יוצא לזכות לאהדת ההנהלה.

ומי הם העובדים המשמעותיים? אלה הם עובדים שמזהים את הצורך אצל המנהל או בכלל בחברה בעודו בחיתוליו, ומספקים תשובות עוד לפני שמישהו שואל שאלות. במקום לסמן "וי", הם פועלים באופן תמידי כדי לא רק לתת מענה לדרישה המוצהרת, אלא לזהות את הצרכים הסמויים יותר, ולהציע רעיונות שיתנו מענה הולם לצרכים עמוקים אלו. בזכות הרעיונות הללו ניתן לשפר את תהליך העבודה בצוות, שיטות העבודה ואף שיפור בתוצרים ובשירותים.

אם ח' רוצה להרגיש שמעריכים אותה, היא בהחלט יכולה ללכת צעד אחד קדימה, וללמוד ממקדמי השיפור הללו. לפקוח עיניים, לנסות לזהות מה לא קורה בצוות, מה חסר בו, ולהציע במקום ובזמן המתאימים פתרונות לשיפור המצב. וככל שהרעיונות שלה יהיו יותר רלוונטיים (כאלה שעונים על צורך אמיתי), מועילים (כאלה שמשנים מצב כזה או אחר לטובה) וראליים (ניתנים ליישום), הסיכוי שתשיג תמיכה בקרב הממונים גדל.

שיפור עצמי

שאיפה רק לשפר את המערכת אינה מספיקה כאשר העובד אינו משתפר בעצמו. אפשר להציע רעיונות נפלאים שייושמו לשיפור תהליכים בארגון, ויחד עם זאת להיות באותה העת גורם מעכב ומשבש.

העובדים המוערכים שואפים להשתפר באופן תמידי, ולצורך כך שואבים משובים ממנהליהם באופן יזום. נוסף על כך, הם אינם פועלים מכורח ההרגל, אלא תוך כדי ביקורת עצמית מתמדת. כך הם משתפרים באופן מתמיד.

כדי ללמוד מהם, צריכה ח' לסגל לעצמה הרגל חדש שבתחילה יהיה לה מוזר ומלאכותי לעשותו, אך עם הזמן הוא יהפוך לאוטומטי בעצמו: עליה לברר באופן קבוע מה מצפים מנהליה ממנה, ולבחון האם הם שבעי רצון מתפקודה. עליה לעצור, במודע, בכל סיטואציה אקטיבית בעבודה, ולשאול את עצמה שאלות, כדי לבדוק את התנהלותה, ולוודא שמה שהיא עושה נכון ומותאם לתפיסת ההנהלה ולציפיותיה ממנה: "האם מה שאני עושה עכשיו נעשה כי זה מה שאני חושבת שטוב לארגון, או כי זה מה שזיהיתי כצורך וכציפייה של המנהלים שלי ממני?".

אם התשובות שלה לעצמה תהיינה שליליות, יהיה עליה לשנות כיוון ולבצע התאמות בדרך עבודתה עוד בזמן הביצוע. עדיף לעצור ולחשב מסלול מחדש בו בזמן, מאשר להמשיך לבזבז זמן יקר על ביצוע בינוני.

יתרה מזו, עליה לוודא שהיא מעודכנת, שיש לה כל המיומנויות הנדרשות (ואם לא - לפעול כדי לרכוש אותן); לבדוק אם ברשותה כל המשאבים הנחוצים (ואם לא - לפעול כדי להשיג אותם); להקפיד שלוח הזמנים שלה מנוהל ביעילות ומוקדש כדי להגיע ליעדים המצופים ממנה ואף מעלה מהם, וכדומה.

לחשוב על השורה התחתונה

לבסוף, ח' נשאלה בפגישתנו בשאלה שלא פשוט להשיב עליה: האם את מצליחה להשפיע על השורה התחתונה? האם את מסייעת לחברה להרוויח את משאביה? ח' לא ידעה להשיב על כך.

המוערכים הם עובדים שחושבים, מעל לכול, על שיפור מצב החברה ועל תרומתם הישירה ככל האפשר לשורה התחתונה שלה. כדי לפעול כמוהם ולהיות בעלת ערך לחברה, עליה להבין שכך מודדת החברה את ההחזר על ההשקעה שלה עליה. ולכן, היא עצמה צריכה למדוד את אותה השקעה גם כן, ולדעת תמיד אם היא אכן מועילה ורווחית לארגון.

וכמובן, תמיד יועילו קשרים חזקים בחברה - עדיף לדמויות משפיעות, שתהיינה שופר של הצלחותיה, ויגנו על כישלונותיה.

יעל מהודר היא יועצת ארגונית

עוד כתבות

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; הפוטסי הבריטי מאבד גובה

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הנייקי טיפס 0.7% ● בורסות וול סטריט ננעלו אמש ביציבות ברמת השיא

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"