גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלחמת הסחר מגיעה לנמל חיפה: האם האמריקאים יסכלו את ההסכם להפעלת הנמל?

היועץ לביטחון לאומי ג’ון בולטון צפוי להעלות בשיחותיו עם נתניהו את דאגת הממשל האמריקאי מחדירתן של טכנולוגיות סיניות לישראל בתחומי הטלקומוניקציה וכן מ”השקעות סיניות ישירות בישראל ובמיוחד בנמל חיפה" • מה הסיכוי שישראל תיסוג מההסכם עם הסינים ומה אפשר ללמוד מעסקת מטוסי הפאלקון על עתיד היחסים?

נמל חיפה החדש./ צילום:  איל יצהר
נמל חיפה החדש./ צילום: איל יצהר

האם מלחמת הסחר הצוברת תאוצה בין ארה”ב לסין, שמנכ”ל אפל רמז בשבוע שעבר כי השפיעה על תוצאות ענקית הסמארטפונים, תשפיע גם על שיתוף הפעולה העסקי בין סין לישראל? סוכנות הידיעות "בלומברג" מצטטת דברי גורמי ממשל בארה"ב, שלפיהם היועץ לביטחון לאומי ג’ון בולטון יעלה בשיחותיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים אחרים בישראל את דאגת הממשל האמריקאי מחדירתן של טכנולוגיות סיניות לישראל בתחומי הטלקומוניקציה וכן מ"השקעות סיניות ישירות בישראל ובמיוחד בנמל חיפה".

מדובר בהתבטאות בדרג הגבוה ביותר עד כה בארה"ב, בפרשה שעשויה להתפתח למשבר של ממש ביחסי ישראל ארה"ב, בדומה למשבר שהתפתח בעבר סביב העסקה למכירת מטוסי הביון מסוג פאלקון לסין. נתניהו אמר בתחילת ישיבת הממשלה כי הוא מצפה לדון עם בולטון בפגישתם ביום ראשון במאמצים לבלימת התוקפנות האירנית באזורנו, במצב בסוריה, בהמשך להחלטת טראמפ על הוצאת כוחות ארה"ב מהמדינה וכן "בהעמקת שיתוף הפעולה המודיעיני מבצעי בין ישראל לארה"ב שמתהדק כל הזמן". בולטון נחשב לסמן פרו-ישראלי בממשל טראמפ.

במוקד המחלוקת בין ישראל לארה"ב בנושא הנמל עומדת זכייתה של חברת SIPG (Shanghai International Port Group) במכרז להפעלת נמל המפרץ, הנמל החדש המוקם בימים אלה במפרץ חיפה לצד נמל חיפה הישן. SIPG זכתה בתחילת 2015 במכרז שפרסמה חברת נמלי ישראל להפעלת נמל המפרץ, לאחר שהייתה החברה היחידה שהגישה הצעה להפעלת הנמל הצפוני. במכרז להפעלת הנמל השני, נמל הדרום באשדוד, זכתה חברת TIL השווייצית, ומקימה אותו חברה סינית. החשש הוא מפני שליטה סינית בנמל הנמצא בצמידות לנמל חיפה ומשמש לביקורי ספינות חיל הים האמריקאי וכן הבסיס שמשמש לפי פרסומים זרים את צוללות חיל הים. הסכם ההפעלה הוא ל-25 שנה ואילו הסכם ההקמה של נמל הדרום באשדוד צפוי להסתיים עם השלמת הקמת הנמל בשנים 2020-2021. יו"ר חברת נמלי ישראל רם בלינקוב אמר לאחרונה בראיון ל"גלובס" אמר כי הסכם הזיכיון כלל נספח בטחוני מסווג שהסינים מחויבים לו, אולם ככל הידוע זכייתה של החברה הסינית במכרז לא עוררה דיון רציני במערכת הביטחון ובמועצה לביטחון לאומי כלל לא ידעו על כך.

העמדה האמריקאית: התבטאויות הולכות ומסלימות

"הסוסים כבר ברחו מהאורווה"

אף שחלפו כמעט ארבע שנים מאז זכייתה של החברה הסינית בזיכיון להפעלת הנמל החל הנושא לעורר עניין מצד האמריקאים רק בשנה האחרונה, על רקע המתיחות הגוברת בין ממשל טראמפ לממשל הסיני ומלחמת הסחר בין שתי המעצמות. בין היתר פורסם מפי גורמים אמריקאים כי הצי השישי עשוי להפסיק את ביקורי ספינות המלחמה האמריקאיות בנמל חיפה. בתגובה לפניית כתב "גלובס" רן דגוני מסר דובר הצי השישי כי "אוניות הצי השישי פוקדות לעתים קרובות את נמל חיפה, הן לאימונים משותפים עם חיל הים הישראלי והן לביקורי נמל שגרתיים. אין שום שינוי בשגרת הפעילות שלנו עם ישראל. השותפות שלנו עם ישראל איתנה. אך אינני יכול לנבא מה יקרה או לא יקרה ב-2021".

במפגש בין חוקרים ישראלים ואמריקאים שנערך באוגוסט באוניברסיטת חיפה אמר האדמירל במיל’ גארי ראפהד, לשעבר מפקד פיקוד הצי האמריקאי וכיום מרצה במכון הדסון כי השימוש שהסינים יכולים לעשות בתשתיות אזרחיות למטרות צבאיות הוא נושא שצריך "להדאיג גם את ישראל וגם את ארה”ב”. במפגש עם חוקרים מאוניברסיטת חיפה אמרו קצינים אמריקאים בדימוס כי “ישראל השתגעה כשנתנה לסינים את המפתחות לנמל חיפה. חיל הים לא יכול לבנות על המשך היחסים הקרובים עם הצי השישי מהרגע שסין בתמונה".

ההתבטאות היחידה עד כה של גורם ישראלי בכיר הייתה של שר התחבורה והמודיעין ישראל כ”ץ. בדברו בוועידת ישראל לעסקים בחודש שעבר אמר כ"ץ, בתשובה לשאלה כי "יש דיונים על זה היום במדינת ישראל, לגבי המשמעויות של מעורבות חברות זרות במיזמים במדינת ישראל, ובתוך זה יש את התשתיות גם בתהליך ההקמה וגם בתהליך ההפעלה". כ"ץ הוסיף כי "איך אמרתי בדיונים - זה לא סוד אני יכול להגיד את זה - הסוסים כבר ברחו מהאורווה. אמרתי לראש הממשלה אתה שלחת אותי לפני תשע שנים לסין. נסעתי וחתמתי על MOU עם ממשלת סין. הסינים חושבים כבד ולאט לאט זה מתגלגל והם החליטו אסטרטגית לבוא ואישרנו להם להתמודד וזו החלטה מצוינת למדינת ישראל”. יחד עם זאת, אמר כ”ץ כשנשאל האם אינו חושש מהמשמעויות שיכולות להיות להחלטה כי "אני מציע להפריד בין העניין האזרחי לבין העניין הביטחוני שאנחנו יודעים ונדע איך לטפל בו. יש העניין הביטחוני ואנחנו צריכים לפקח, שתהיה בקרה. יחד עם זאת יש מלחמת סחר בין ארה”ב לסין ואם ישראל תידחק לעמוד שמה בתווך כשהענקים האלה בתנועה טקטונית נעים אחד לקראת השני... הם בסוף יסתדרו אנחנו לא נצליח לצוף".

SIPG חברת הנמל הסינית

שולטות על הרכבת הקלה


לצד הזכייה במכרז להפעלת נמל חיפה זכו הסינים בשנים האחרונות במספר מכרזים גדולים במיזמי תשתיות לאומיים. הפרויקט הראשון שביצעו חברות סיניות היה חפירת מנהרות הכרמל בחיפה ובהמשך חפירת מנהרות בתוואי הרכבת עכו-כרמיאל. גולת הכותרת של המעורבות הסינית בתחום התשתיות היא פרויקט הרכבת הקלה בת”א, שמנהלת חברת נתיבי תחבורה עירוניים (נת”ע). חברות סיניות זכו בכל המכרזים החשובים בפרויקט להקמת הקו האדום של הרכבת הקלה, שעלותו נאמדת ב-17 מיליארד שקל. בין היתר מבצעות חברות סיניות את כריית מנהרות הרכבת באורך 10.5 קילומטרים מתחת לתל-אביב, והן אמורות לספק את הקרונות ואת המערכות הדיגיטליות של הפרויקט. מנכ”ל חברת בומברדייה בישראל יוסי דסקל התריע בראיון ל"גלובס" כי גם לשליטה בפרויקט הרכבת הקלה יש חשיבות אסטרטגית, בין היתר לאור העובדה שתוואי המנהרות עובר בקרבת הקריה בתל אביב והאפשרות שיש למפעיל הרכבת “להפיל” את רשת החשמל בתל אביב.

חברות סיניות צפויות להשתתף גם במכרזים הבאים שתפרסם נת"ע להקמת הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה בתל-אביב וחברה סינית שותפה באחת הקבוצות שמתמודדת על הקמת הקו הירוק של הרכבת הקלה בירושלים. בריאיון בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" אמר כ"ץ כי לא הייתה לו מעורבות כלשהי ברכבת הקלה בגוש דן. הקשר עם הסינים נוצר בתקופת כהונתו של ח"כ מיכאל רצון כיו"ר נת"ע. רצון, שביקר בסין, תמך בהשתתפותן של חברות סיניות במכרזים בפרויקט בנימוק שהסינים הציגו יכולות ביצוע ומחיר שאינם נופלים מאלה של החברות המערביות.

פרויקט נוסף שנתניהו וכ"ץ ביקשו לבצע באמצעות הסינים הוא הקמת רכבת מהירה מתל אביב לאילת. במסגרת אותו מיזם התקבלה החלטת ממשלה לקראת חתימת הסכם בין ממשלות להקמת הפרויקט, אך קידומו נעצר לאחר שוועדה בראשות מנכ”ל משרד ראש הממשלה דאז הראל לוקר, לא המליצה לממשלה על מימון הפרויקט.

עוד כתבות

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

וול סטריט צפויה לסגת מהשיא שנרשם אמש; האטה בקצב ההידבקות בקורונה

דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות ● מניית אייר פראנס KLM יורדת לאחר שהחברה הזהירה מפגיעה ברווח בגלל הווירוס ● מספר החולים החדשים ירד אתמול דרסטית לעומת שלשום

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

משרדי פייבר בישראל/ צילום: חברת פייבר

פייבר הישראלית זינקה בוול סטריט לאחר הדוחות; מספקת תחזית הכנסות גבוהה מהשוק

לשנת 2020 פייבר צופה הכנסות גבוהות יותר מתחזיות השוק, ומצפה לסיים את השנה עם צמיחה של 30%-32% לרמת הכנסות של 139-141 מיליון דולר

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"

בניה ירוקה באוסטרליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למדינת בנייה ירוקה: התקנות שכל ענף הבנייה צריך להכיר

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הצביעה היום על ההמלצות לתקן הבנייה הירוקה בישראל ● התקנות החדשות שצפויות להתאשר במועצה הארצית בתוך כשבועיים ייכנסו לתוקף עד 2025

גבי אשכנזי / צילום: צילום מסך משידור החי  של חברת החדשות ביוטיוב

הליכוד למ"מ פרקליט המדינה: הסר את צו איסור הפרסום מקלטות אשכנזי

לפי הודעת הליכוד, "הציבור צריך לשמוע את כל תמלילי שיחות אשכנזי-מנדלבליט על הסתרת מסמך הרפז. אם אשכנזי לא חושש מטענות על שיבוש חקירה, מרמה והפרת אמונים - שיסכים לחשוף את כל תמלילי השיחות כבר עכשיו; הצביעות של כחול לבן שוברת שיאים"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים