גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדד הפחד: חוסר הביטחון גדל, והחזקת כלי הנשק באירופה עולה

העלייה בחוסר הביטחון שמרגישים אזרחים ברחבי היבשת גורמת לגידול במספר מבקשי הרישיונות להחזקת נשק וכן במספר כלי הנשק הלא חוקיים שנמצאים בה

תערוכת נשק/ צילום: muchamed abd el ghany רויטרס
תערוכת נשק/ צילום: muchamed abd el ghany רויטרס

כשמאות נשים הותקפו מינית בערב השנה החדשה בכמה מערי גרמניה לפני שלוש שנים, קרולין מאתיה החליטה שזה הזמן להגן על עצמה. הסטודנטית בת 26 מברלין הגישה במהירות בקשת אישור לנשיאת אקדח, מחשש שנשים רבות נוספות יחשבו לעשות כך ויציפו את מערכת הבקשות לאישור.

"אם לא אעשה זאת כעת, אצטרך אולי לחכות עוד חצי שנה", היא אמרה לעצמה.

בעלות על כלי נשק נמצאת בעלייה ברחבי אירופה, יבשת שעד לאחרונה סבלה מהרבה פחות פשיעה אלימה בהשוואה לחלקים אחרים של העולם. עד לא מכבר היה נדיר לראות שוטר בריטי חמוש, למשל.

המגמה החדשה נובעת במידה רבה גם מתחושת אי הביטחון בעקבות אירועי הטרור, שרבים מהם בוצעו באמצעות נשק חם. יש ממשלות שמציעות חנינה למחזיקי נשק לא חוקי, ולמעשה מסייעות בכך לתפוצת הנשק.

אירופה רחוקה עדיין מתפוצת כלי הנשק והאלימות של אמריקה הלטינית או של ארה"ב, שמובילה בעולם בתחום הזה. הבעלות של אזרחים על נשק חם בכל העולם עלתה ב-32% בעשור שהסתיים ב-2017, ל-857.3 מיליון אקדחים ורובים, לפי "סקר הנשק הקטן", גוף מחקר מז'נבה. אירופה מהווה פחות מ-10% מהסך הזה.

אבל המפנה באירופה הוא מהיר, וראוי לציון גם בגלל הגבלות לאומניות נוקשות. במרבית מדינות אירופה, רישיונות נשק מחייבים בדיקות רקע יסודיות, אימונים מתועדים במטווחים ובדיקות של רגולציה (מבחני תיאוריה). בבלגיה, בצרפת ובגרמניה, אפשר להשתמש באקדחים ברישיון אך ורק במטווחים. היתרים לנשיאת נשק מחוץ למטווחים קשה מאוד להשיג.

ייתכן שהדרישות המחמירות הללו אחראיות לעלייה בנשיאת הנשק הלא חוקי ברחבי היבשת, אומרים מומחים.

מספר כלי הנשק הלא רשומים באירופה עלה על מספר כלי הנשק הרשומים, 44.5 מיליון לעומת 34.2 מיליון ב-2017, לפי סקר הארגון מז'נבה. נשק לא חוקי רב מגיע מאזורי מלחמה לשעבר, כמו מדינות יוגוסלביה לשעבר. אחרים נרכשים באינטרנט, בין היתר מספקים בארה"ב.

"אירופה היא השוק הגדול ביותר לנשק באינטרנט המחתרתי, שמניב הכנסות גבוהות פי חמישה לעומת ארה"ב", לפי דוח מעודכן של חברת Rand.

גם האלימות המזוינת בעלייה

עם עוד נשק מגיעה גם עוד אלימות מזוינת. נתוני המשטרות הארציות בצרפת, בגרמניה ובבלגיה מצביעים על עלייה בהפרת חוקי הנשק מאז 2015. לאירופה אין סטטיסטיקה כל-יבשתית.

שוד מזוין ופשעים נוספים קשורים לעתים תכופות בנשק לא חוקי, ואילו נשק חוקי ורשום נוטה להופיע בנתוני רצח ואלימות במשפחה, מסר נילס דוקה ממכון השלום הפלמי (בלגיה). "ברור שנשק לא חוקי מצוי בעיקר בשימוש של עבריינים", לדבריו.

ביולי 2016 רצח יורה בן 18 תשעה בני אדם במינכן, בנשק שהרשויות קבעו שהוא נרכש בצורה לא חוקית באינטרנט המחתרתי.

בגרמניה, מספר כלי הנשק הרשומים כחוק עלה בכ-10% ל-6.1 מיליון בחמש השנים 2013-2017, לפי מרשם הנשק הלאומי. הרישיונות לנשיאת נשק מחוץ למטווחים עלו פי שלושה, ל-9,285 בלבד, באותה תקופה.

רישיונות לאקדחים ורובים שמזכירים נשק אמיתי אך יורים גז מדמיע או כדורי סרק רועמים כדי להפחיד תוקפים הוכפלו בשלוש השנים 2015-2017 ל-557,560, לפי המרשם הזה.

הסטודנטית מתיה רכשה אקדח אוויר, ויש לה רישיון לשאת אותו עליה. מאז היא הפכה לקלעית ספורט עם תחמושת חיה במטווחים, וכעת היא הגישה בקשה לנשיאת נשק אמיתי. יש לה גם בלוג וידאו יומי שבו היא ממליצה על הגנה עצמית מזוינת.

עלייה בהיתרי הנשק בבלגיה

בבלגיה, היתרי נשק וחברות במועדוני ירי נמצאים בעלייה בשלוש השנים האחרונות. כמות הבקשות להיתרי ירי במטווחים כמעט הוכפלה אחרי מתקפת הטרור של המדינה האיסלאמית בפריז בנובמבר 2015, וארבעה חודשים לאחר מכן בבריסל.

בפריז, המחבלים המתאבדים השתמשו גם בתתי מקלע כדי "לקצור" מבלים במסעדות ובמועדוני לילה - שנרכשו בשוק השחור והעקבות שלהם הובילו לחנות בסלובקיה.

בלגיה הידקה במשך שנים את הרגולציה בתגובה לאלימות עם כלי נשק, כמו מסע ההרג של בן 18 ב-2006 עם רובה. "לפני 2016 אפשר היה לקנות רובה פשוט באמצעות כרטיס זיהוי", אומר סבסטטיאן דה תומאז, בעלים של שני מטווחים בבריסל, שעבד בעבר בחנות נשק.

"הם נתנו לי לירות בכל כלי הנשק של אבי החורג כשהלכתי איתו למטווח", אמר ליונל פנינגס, אמן בלגי שהגיע עם אביו לאחד המטווחים של תומאז. הוא זוכר שבעבר הוא יכול היה בקלות לירות כמה כדורים בנשק של אביו החורג. "היום זה קפדני הרבה יותר", הוא אומר. "אתה יכול להשתמש רק באקדח שיש לך רישיון עבורו".

בלגי שרוצה רישיון להחזקת נשק חייב לעבור כמעט שנה של אימונים ומבחני תיאוריה, בתוספת בדיקות פסיכולוגיות, אמר דה תומאז. הוא מטיל ספק באפקטיביות של המדיניות הזו. "עם כל התקפת טרור, החקיקה נהיית הדוקה יותר. בשוק השחור הכול נשאר כמו שהיה". 

עוד כתבות

בדיקה גנטית / אילוסטרציה: Shutterstock

קליר ג'נטיקס נרכשה ע"י Invitea ב-50 מיליון דולר

קליר ג'נטיקס הוקמה בארה"ב על ידי מורן שניר, בעלה גיא שניר ואביה פרופ' מוטי שוחט, שנחשב לאחד המומחים הבולטים בישראל בתחום הייעוץ הגנטי ● בחברה הושקעו עד היום 2.5 מיליון דולר בלבד, כך שהאקזיט הוא אולי לא ענק, אך ההחזר מרשים

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

עו"ד צבי האוזר וגדעון סער / צילומים: איל יצהר, טל שניידר

הליכוד וכחול לבן בשיתוף-פעולה: הצעת חוק לקיום שימוע פומבי למועמדים לעליון

ממשלת האחדות עוד לא נראית באופק, אך בזירה הפרלמנטרית נראים ניצני שת"פ בין שתי המפלגות הגדולות ● ח"כ סער מהליכוד הגיש הצעת חוק, שעליה חתום גם ח"כ האוזר מכחול לבן, שלפיה השימוע למועמדים לעליון ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים, וההצבעה תהיה חשאית

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

איחוד יצרנית החזיות בוגארט הגדיל את הכנסות דלתא אך פגע בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

רויטל סויד, העבודה–גשר / צילום: כדיה לוי

אם אוחנה חשף את סודו של חפץ במתכוון, האם יש לו חסינות?

האיום של ניר חפץ לתבוע את שר המשפטים אמיר אוחנה בגלל המידע שחשף עליו עורר תהייה: האם אוחנה, שדיבר מעל במת הכנסת, לא זכאי לחסינות פרלמנטרית? מתברר שלא תמיד ● המשרוקית של גלובס

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 58% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

חזרה לשגרה במעברים ארז וכרם שלום

(עדכונים שוטפים) - לפי דיווחים פלסטינים, הפסקת האש, שהושגה בתיווך מצרי, נכנסה לתוקפה החל מהשעה 05:30 בבוקר; מעט לאחר השעה 06:00 נשמעה התרעת צבע אדום בעוטף עזה ● כל מוסדות החינוך חוזרים מחר לשגרה.

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הרשימה המשותפת והמחנה הדמוקרטי נפלו למלכודת של נתניהו

בנאומו היום בצהריים, סיכל סופית נתניהו את האפשרות לממשלת מרכז-שמאל וחידד את הפערים הקיימים בין כחול לבן לשתי מפלגות השמאל ● פרשנות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בוול סטריט בנעילה; אפל ודיסני קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים המובילים עלו למרות הדיווח על קשיים בשיחות הסחר, מדד דאו ג'ונס עלה לשיא ● יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה 7 חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● אמדוקס וטאואר עלו לאחר פרסום הדוחות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בתל אביב; דלק בולטת, טאואר מתקנת

יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים מטפסות בכ-6% ומניית בעלת השליטה קבוצת דלק עולה בכ-4.5% ● טאואר מתחזקת אחרי ירידה של כ-4% שרשמה אתמול על רקע פרסום דוחותיה ● דלתא, גלוברנדס וקבוצת גאון מזנקות בעקבות דוחות

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות