גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גל הירש מסכל את החקירה נגדו בסירובו להעביר מידע על חשבונות בנק שלו בשווייץ"

(עדכון) - חילופי האשמות בין תא"ל במיל' הירש למדינה: הגנרל בדימוס תוקף את רשויות החקירה על עינוי הדין הנגרם לו מהימשכות החקירה נגדו כ-3.5 שנים ● זאת, בחשד כי חברת דיפנסיב שילד שבבעלותו זכתה שלא כדין במכרזים בגיאורגיה באמצעות שוחד ● מנגד, בתום דיון בפרשה היום בביהמ"ש, גורם ברשויות האכיפה מפנה אצבע מאשימה כלפי הירש עצמו: "אין לו זכות להתלונן, כי הוא מתנגד לקיים את הצו שרשות המסים הוציאה לקבלת מידע בנוגע לחשבונותיו בשווייץ"

גל הירש בבית המשפט / צילום: ג'וזף
גל הירש בבית המשפט / צילום: ג'וזף

מדוע חקירתו של תא"ל במיל' גל הירש נמשכת מעל 3.5 שנים? זאת הייתה השאלה המרכזית שריחפה מעל הדיון שהתקיים הבוקר (א') בבית משפט השלום בראשון-לציון בבקשת המשטרה ורשות המסים להמשיך ולהחזיק במאות ואלפי מסמכים ששייכים לקצין הבכיר בדימוס, ושנתפסו במסגרת החקירה נגדו, למשך חצי שנה נוספת.

בעוד הירש תוקף את המדינה לאחרונה על העובדה שהחקירה נגדו נמשכת זמן רב וכוללת ליקויים רבים, גורם מרשויות האכיפה לא נותר חייב ואמר היום בתום הדיון שהתקיים כי חלק מרכזי מהימשכות ההליכים נובע מכך שהירש עצמו מסכל את החקירה. לדברי אותו גורם, הירש לא יכול לסכל את התקדמות החקירה מצד אחד - בין היתר על-ידי הסתרת מידע בנוגע לחשבונות בנק שלו בשווייץ - ומנגד לטעון כגד הימשכות הליכי החקירה נגדו.

"עינוי דין בלתי נתפס"

הירש שבאחרונה הודיע על כוונתו להצטרף לחיים הפוליטיים, נבחר לפני 3.5 שנים לתפקיד מפכ"ל המשטרה בידי השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. אולם מהר מאוד התברר כי הירש לא ימונה למפכ"ל לאחר שעלו נגדו חשדות לפלילים. הירש נחקר בשתי פרשיות. אחת החקירות כבר הסתיימה בלא-כלום, ואילו החקירה השנייה - שעניינה חשד כי חברת דיפנסיב שילד שבבעלות הירש זכתה שלא כדין במכרזים בגיאורגיה באמצעות תשלום שוחד - נמשכת מאז.

הטענות נגד הימשכות החקירה נגד הירש עלו במסגרת תשובה שהגיש הירש לבית המשפט לבקשת המשטרה להאריך את צו תפיסת המסמכים. באמצעות סנגוריו, עורכי הדין נבות תל-צור, גיורא אדרת וטל שפירא, טען הירש כי הגיעה העת לשים סוף לחקירה נגדו, לדחות את הבקשה המאוחרת של היחידות החוקרות להארכת תוקף ההחזקה בתפוסים ולהורות להן לסיים את החקירה לאלתר.

"כיום, כשאנו מצויים כ-3.5 שנים מיום פתיחת החקירה, ובשים לב לבקשות המשטרה ורשות המסים להארכת ההחזקה בתפוסים (הרכוש של הירש שנתפס במסגרת החקירה, ח' מ') למשך חצי שנה נוספת (היינו, 4 שנים מיום פתיחת החקירה), הגיעה העת שבית המשפט יזמן את נציגי המשטרה ורשות המסים וידרוש מהם לתת הסברים לעינוי הדין הבלתי נתפס של תא"ל הירש בחקירה זו, משכה הבלתי סביר, ולהתנהלות גורמי החקירה לכל אורכה, ובכלל זה יתבקש בית המשפט לבחון את הצורך בהארכת משך החזקת התפוסים", כתב הירש לבית המשפט.

חיקורי דין בחו"ל

במהלך הדיון היום בבקשה לשחרור המסמכים שנתפסו עם פרוץ החקירה, חזר סנגורו של הירש, עו"ד אדרת, על הטענות נגד הימשכות החקירה, ובין היתר ביקש מהשופט כי יבקר את רשויות החקירה ולכל הפחות יעביר מסר לחוקרים כי אין לאפשר חקירה ללא סוף. "נכון שלבית המשפט אין מנדט להורות על סיום חקירה, והמנדט, אם נתון, נתון לגורמים אחרים - אך בית המשפט יכול להביע את דעתו על הימשכות בלתי סבירה של חקירה", טען. גם הסנגור השני, עו"ד שפירא, התייחס לדברים ואמר כי בתיק הזה קורים "כל הניסים והנפלאות", והוסיף כי "הגיע הזמן לבדוק מה קורה בתיק הזה".

נציגת התביעה, סגן-ניצב לילית טייבר מהיחידה הארצית לחקרירות הונאה (יאח"ה) של המשטרה, לא הרחיבה הרבה בנושא, אך השיבה כי "לעניין הימשכה של החקירה, חלק גדול מהמעשים נשוא החקירה התרחש בחו"ל, כאשר הירש יחד עם אחרים הקימו מערך של חברות שבאמצעותן הועברו כספים על פני מספר מדינות, וכדי למצות את החקירה ולקבל את החומרים, מובן מאליו שהוגשו בקשות לחיקורי דין". לדבריה, "כאן ההסבר המרכזי להימשכות החקירה".

מעבר לאמירה כי מדובר בחקירה מסועפת ומורכבת עם היבטים בינלאומיים, שהרבה מאוד מהתוצרים שלה תלויים בחומרים בחו"ל ובפעולות מול רשויות זרות, לא סיפקה המדינה עוד הסברים לשאלה מה מעכב את החקירה. הנושא נזנח לבסוף גם לאור העובדה שהצדדים הגיעו להסדר בנוגע לשחרור חלק מהמסמכים והחומרים שנתפסו במסגרת החקירה בחזרה לידיו של הירש (ראו מסגרת). השופט ציין כי לאור ההסכמות בין הצדדים על שחרור חלק מהתפוסים, אין לו כוונה להתייחס לכלל הטענות כנגד הימשכות החקירה.

"לא מוכן למסור מידע"

בתום הדיון מתח ביקורת על הימשכות הליכי החקירה נגדו. לדבריו, "אין לי אמירה נגד משטרת ישראל. אני מאוד מעריך את משטרת ישראל - הייתי אמור להיות מפקדה. יש לי אמירה קשה על שימוש לא מבוקר בכוח על-ידי רשויות האכיפה. עליי אתם שומעים. תחשבו מה עובר על האדם ברחוב עליו אתם לא שומעים - תחשבו על זה.

"אני בעד מערכת אכיפת החוק, אך אני נגד השימוש המפורז בכוח המשטרה, ואני בעד ריסון הכוח, וזה עניין מהותי בדמוקרטיה. וזו סוגיה שחייבת להיפטר, זה לא דבר סביר להחזיק אדם 3.5 שנים עם עינוי דין בלתי סביר ובלתי הגיוני לאורך זמן".

מנגד גורם בכיר ברשויות האכיפה שלא היה שלם עם הביקורת שמתח הירש על התנהלות החקירה הבהיר לאחר הדיון כי להירש אין שום זכות להתלונן על משך החקירה, כיוון שהוא עצמו פועל לסכל אותה. "הירש מתנגד לקיים את הצו שרשות המסים הוציאה בבית המשפט לקבלת מידע בנוגע לחשבונות שלו בשווייץ. הוא לא מוכן למסור מידע על החשבון, מי נהנה בחשבון, על-שם מי החשבונות ומה הפעילות שלו", אומר אותו גורם.

במסגרת החקירה עלו חשדות כי מעבר לחשבונות בנק מדווחים של הירש, קיימים גם חשבונות בנק שנפתחו על-שם חברות פיקטיביות ושאליהם התגלגלו כספים הקשורים לעסקאות בגיאורגיה. אולם הירש וחשודים אחרים בפרשה מסרבים לאפשר לחוקרי המשטרה ורשות המסים לבחון את חשבונות הבנק שלהם בשווייץ שנחשפו בחקירה. הירש מסרב לספק לחוקרים מידע על החשבונות, ולפיכך על המדינה לפנות בבקשות מתאימות לרשויות בשווייץ - הליך שלוקח זמן.

לדברי הגורם מרשויות האכיפה המצוי בפרטי החקירה, הכספים בחשבונות בשווייץ, התחילו את "חייהם" בגיאורגיה ועברו לעתים ב-4-5 תחנות לפני שהגיעו לחשבון בשווייץ. לדבריו, בנסיבות, שבהן צריך לעקוב אחר נתיב הכסף במספר רב של מדינות, החקירה הופכת למורכבת, קשה וממושכת יותר.  "החקירה עוסקת בפעילות שגל הירש ואחרים עשו בגיאורגיה ובכספים שנכנסו מהפעילות בגיאורגיה (החשודים כתשלומים שוחדיים ואסורים), שזו מהות החשדות, ואלה עברו בחשבונות בנק בכמה מדינות, ובין מערך חברות מורכב, חברות זרות. יש כספים שעברו 4-5 תחנות והגיעו בסוף לשווייץ", מסביר הגורם, שמבהיר כי רשויות החקירה היו הוגנות עם גל הירש לאורך כל החקירה.

"כשהמדינה עומדת מול מערך חברות כל-כך מורכב וכל-כך מסועף, אם היא רוצה לבדוק את הדיווחים של החברות הללו לרשות המסים ולבדוק אם חלק מהכספים שימש לתשלומי שוחד, שזה לב הפרשה, היא צריכה לקבל שיתוף-פעולה משורה של מדינות. במקרה הזה מדובר במספר לא מבוטל של מדינות, ולא רק שווייץ וגיאורגיה. לכל מדינה יש את שיטת המשפט שלה, לכל מדינה יש את מידת שיתוף-הפעולה שלה עם מדינת ישראל - כן או לא, ויש דברים שלא תלויים בנו".

לדבר אותו גורם, "הירש יכול היה לקצר את כל המהלך החקירתי, אם מהיום הראשון הוא היה מעביר את המסמכים שהחוקרים ביקשו ממנו. מהיום הראשון היה בידיו את הצו שמבקש את המסמכים הללו. הוא לא עושה זאת - וכל זה כדי למנוע מהרשויות בישראל לחקור. אז לבוא להציג היום תמונת מצב כאילו הרשויות מתעכבות בחקירה? אתה לא יכול להלין על המדינה שלוקח לה זמן לחקור, כשאתה מסכל את החקירה". 

*** חזקת החפות: גל הירש הוא בגדר חשוד בלבד במעשים המיוחסים לו, וכל עוד לא הורשע בדין, שמורה לו חזקת החפות.

באי-כוחו של הירש: "הטענה כי הוא סירב להעביר מידע אינה נכונה בלשון המעטה"

פרקליטיו של תא"ל (במיל') גל הירש, עורכי הדין גיורא אדרת וטל שפירא, מסרו בתגובה: "הגם שהיינו רוצים בכך, לצערנו אין באפשרותנו להתייחס לחקירה מתנהלת. בנסיבות אלה, כל שבאפשרותנו לומר בשלב זה הוא כי הטענה לפיה תא"ל הירש סירב להעביר מידע ליחידה החוקרת היא טענה לא נכונה בלשון המעטה.

"הירש הוא אדם נקי כפיים, אשר במשך 3 שנים משתף פעולה עם החקירה בתום-לב. יש להצטער על כך שכאשר גורמי האכיפה סופגים ביקורת קשה וחסרת תקדים מבית המשפט אודות התנהלותם בחקירה זו, בין היתר עקב סחבת בלתי נסבלת בטיפול בתיק, הם מוצאים לנכון לגלגל את אחריות לפתחו של הירש, ללא כל בסיס וללא כל הצדקה.

"אנו רואים בחומרה את המשך ההדלפות המגמתיות והמסולפות המיוחסים ל'גורמים ברשויות האכיפה' מתוך החקירה (כאשר אנו מנועים מלהגיב עניינית מחשש שייחסו לנו טענת שיבוש) וקוראים לעשות לכך סוף".

בעקבות ביקורת מצד בית המשפט: המשטרה סיכמה עם הירש על שחרור מרבית מסמכיו שנתפסו

באוגוסט 2015, המליץ השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, על מינויו של תא"ל במיל' גל הירש למפכ"ל המשטרה, אולם חודש לאחר מכן הוסרה מועמדותו, בעיקר בשל התנגדות בתוך המשטרה, בשל התנגדותם של משפחות שכולות ובשל חשדות שעלו לשוחד בעסקאות שונות הקשורות לחברת דיפנסיב שילד, הנמצאת בבעלות הירש, עודד שכנאי ואחרים. החברה מספקת שירותי ייעוץ ותכנון אסטרטגי וביטחוני לממשלות וחברות גדולות בארץ ובחו"ל.

בשנים האחרונות נחקר הירש בגין שתי פרשות בהן הייתה מעורבת חברת דיפנסיב שילד: האחת התייחסה לחשד להטיית מכרז של עיריית ראשון-לציון לפינוי נפלים מחופי העיר; והשנייה מתייחסת לחשד לשוחד, מרמה והלבנת הון בתמורה לביצוע פרויקטים בגיאורגיה. באוקטובר אשתקד פורסם ב"גלובס" כי פרקליטות מיסוי וכלכלה סגרה את תיק החקירה נגד הירש בפרשת פינוי הנפלים בחוף ראשון-לציון - וזאת בהיעדר אשמה. החקירה בפרשה השנייה נמשכת מאז.

עם פרוץ החקירה תפסו הרשויות מסמכים רבים של הירש, ובסך-הכל מדובר ב-64 קלסרי חומרים השייכים לקצין הבכיר בדימוס. בין היתר, מדובר במסמכים שהיו אצל רואי-החשבון של הירש, מסמכי בנק שלו ושל החברות שבשליטתו. כמו כן הרשויות תפסו את מחשבו האישי (לפטופ) של הירש שמכיל אלפי קבצים. עוד תפסו הרשויות את כל החומרים של הירש שהיו ביום פרוץ החקירה אצל עורך דינו האזרחי, דרור ברוטפלד, ממסמכים בנוגע לנכסים של הירש ועד טיוטות ומסמכים של תביעות לשון הרע שהירש שקל להגיש.

עוד נתפסו כל התכתבויות הדוא"ל האישיות של הירש ב-10 השנים האחרונות, שלדברי הירש לרובן ככולן אין שום קשר לחקירה, מסמכים מסחריים, מסמכי רישום חברות, מסמכים בנוגע לעסקאות ועוד. לדברי הירש, מדובר במסמכים שכלל לא קשורים לחקירה.

בתחילת הדיון היום בבית המשפט, שעסק בשחרור המסמכים שנתפסו, ביקש השופט גיא אבנון מנציגת המשטרה, סגן-ניצב לילית טייבר מהיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) של המשטרה, להסביר לו היכן מקור התקלה לכך שבמשך כשנתיים וחצי היחידות החוקרות לא הגישו בקשות מתאימות להארכת תפיסת המסמכים של הירש.

לאחר דיון ממושך הבהיר השופט כי בכוונתו להורות על שחרור מרבית המסמכים לידי הירש, והמליץ לצדדים להגיע להסכמות בנושא. בעקבות דברי השופט הגיעו הצדדים להסכמות שלפיהן כל המסמכים שנתפסו מרואי-החשבון של הירש יוחזרו לו לאחר העתקתם, וכן מסמכים נוספים, למעט מעטפה עליה כתוב "דוד קזרשווילי", שתישאר מוחזקת בינתיים בידי המשטרה. כן, הוסכם כי פרטי המחשב יוחזרו לאחר העתקה וכי מיילים ותכתובות יעברו מיון. עוד נקבע כי בדיקת המיילים והמסמכים תיעשה על-ידי הירש ומה שאינו רלוונטי לחקירה, לא ייבחן על-ידי החוקרים. 

תא"ל במיל' גל הירש

אישי: יליד 1964, נשוי לדונה, אבא של מאורי, עופרי וניר

מגורים: ראש-העין

השכלה: בוגר תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון (בהצטיינות) ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת תל-אביב, משמש כעמית בכיר במכון לחקר הטרור של המרכז הבינתחומי הרצליה (ICT)

עבר צבאי: שירת בצה"ל 25 שנים, בין השאר פיקד על יחידות צנחנים, על "שלדג"

עסקים: בנובמבר 2007 השתחרר בדרגת תא"ל והקים, יחד עם יוצאי צבא אחרים, את חברת דיפנסיב שילד, המספקת שירותי ייעוץ ותכנון אסטרטגי וביטחוני לממשלות וחברות גדולות בארץ ובחו"ל. החברה מצויה בליבה של החקירה הפלילית המתנהלת נגדו כיום

פוליטיקה: לפני 5 ימים הודיע כי הקים מפלגה חדשה בשם "מגן ישראל"

תפקידים נוספים: מייסד ומנכ"ל אג'יליטי-קונספט בע"מ, ויו"ר המכון למנהיגות העתיד

עוד כתבות

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

הצעה של מנהל רשות החברות מצמצמת את השיתוק שפוגע באזרח

פסיקות בית המשפט יצרו חוסר עקביות במה מותר ומה אסור לממשלות מעבר ● מנהל רשות החברות מציע להפוך את הכללים ● פרשנות

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלו לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

פרופ’ איילת פישבך / צילום: תמונה פרטית

באנו לבאס: למה רובנו מתקשים ללמוד מכישלונות?

פרופ’ איילת פישבך, פסיכולוגית וחוקרת של כלכלה התנהגותית, מטילה ספק בתפיסה הרווחת שלפיה לכישלונות יש אפקט מלמד • הממצאים של מחקריה מפתיעים: נבירה בכישלון עלולה לטרפד הישגים עתידיים • הצד החיובי: יש דרכים אחרות לעודד מוטיבציה

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת, ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו