גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך להקפאת הליכים רשת זברה עברה בשוק האפור

מסגרות האשראי שצומצמו, התהפוכות בשוק האופנה שהשפיעו על המכירות והשותף בתת-הרשת שהגיע לפשיטת רגל • כך נקלעה רשת הדיסקאונט הוותיקה שפועלת קרוב ל-3 עשורים לקשיים תזרימיים ולחובות של למעלה מ-100 מיליון שקל

רשת זברה / צילום: תמר מצפי
רשת זברה / צילום: תמר מצפי

"מצבו החמור של שוק האופנה הישראלי הגיע גם לפתחה של החברה", כך כתבה רשת קמעונאות האופנה זברה בבקשת הקפאת ההליכים שהגישה לבית המשפט. הרשת פירטה את הגורמים המרכזיים לקריסה והפנתה אצבע מאשימה אל הבנקים ואל חברות האשראי. שלשום (א') נחשף ב"גלובס" כי רשת הדיסקאונט, שפועלת קרוב ל-3 עשורים, נקלעה לקשיים תזרימיים ולחובות בהיקף של 100 מיליון שקל, ונאלצה לפנות לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע בניסיון למנוע פשיטת רגל.

אתמול (ב') בשעות הצהריים המוקדמות בית המשפט קבע דיון בנוכחות נושי הרשת, ביניהם 3 בנקים מרכזיים ועשרות ספקים בתחום הטקסטיל. עוד קבע בית המשפט איסור על ביצוע דיספוזיציה במלאי חברת זברה על-ידי צדדים שלישיים. משמעות הצו היא כי ספקים ונותני שירותים אינם יכולים לקבל את הסחורה שמכרו לחברה בחזרה בניסיון לצמצם את חובה אליהם.

בפנייתה לבית המשפט ביקשה זברה הקפאת הליכים לתקופה קצובה של 90 יום, לדבריה, לשם "מניעת קריסתה של החברה, הצלת כמה שיותר מקומות עבודה מתוך כ-485 עובדי החברה, ביצוע הליכי ייעול ובדיקת אפשרויות להכניס משקיע חיצוני או רוכש חיצוני". פעולות אלה, לדבריה, "עתידות לאפשר לה להמשיך פעילותה מבלי שתקרוס", וזאת במטרה "לגבש הסדר נושים ותוכנית הבראה". בעלי השליטה כבר החלו במגעים אחר רוכשים פוטנציאליים לרשת. נכון ל-10 בינואר מפרטים בחברה כי חנויות הרשת פועלות כסדרן, כי העובדים קיבלו את שכר חודש דצמבר 2018 במלואו, וכי "לא חזר שום צ'ק לחברה ללא כיסוי".

"רק מכירת הרשת כ'עסק חי' תניב לנושים החזר מירבי", כותבת זברה, שכן לטענתה מכירת העסק והפעילות בשלמותם ימנעו אובדן של המוניטין, שיפורים שנעשו בחנויות המושכרות השונות וימנעו מימוש המלאי במחירי חיסול. נכון לסוף 2018 עמד מלאי החברה על כ-27 מיליון שקל, אולם לדברי זברה הוא מהעונה שעברה, ועל כן, לאור אופי הפעילות, ערכו נמוך משווי רכישתו. "לאור אופי הפעילות רק מכירתו במסגרת הפעלת הרשת תניב תמורה ראויה לנושים". לצד זאת מדגישים בזברה כי "בהיעדר הפעלה של הרשת, שווי המלאי למכירה בסיטונאות הוא נמוך ביותר למלאי". 

אופנת זברה מוכרת בגדים לכל המשפחה במחירים מוזלים ומתמקדת בעיקר במכירת ביגוד וכן אביזרים דוגמת תיקים וחגורות. מייסדיה הקימו אותה בסוף שנות ה-80 כחנות דיסקאונט. מגמתם הייתה לפנות לפלח שוק חדש של חנויות דיסקאונט גדולות באזורי הפריפריה. עד 2006 הפעילה הרשת כ-7 סניפים בפריפריה, כאשר במהלך השנים נפתחו חנויות נוספות ומחזורי הפעילות גדלו.

כיום מפעילה הרשת חנויות בגדים ופרוסה בכ-31 סניפים או נקודות מכירה בישראל, מתוכן 23 חנויות בבעלות, 3 חנויות שמופעלות על-ידי זכיין תפעולי ו-5 סניפי פופ-אפ (סניפים זמניים לתקופה קצובה). מטה החברה ממוקם בצומת עד הלום באזור הדרום, ובו מועסקים 24 עובדים. כמו כן, בסניפים השונים מועסקים כ-485 עובדים, מתוכם 445 בהעסקה ישירה, והיתר על-ידי זכיינים. על-פי בקשת ההקפאה, מחזור המכירות השנתי של הרשת עומד על כ-150 מיליון שקל.

בנוסף, זברה מגלה בבקשה להקפאת ההליכים כי היא נמצאת בסכסוך מסחרי עם חברת מליסרון, ממנה היא שוכרת חנויות במספר מרכזים מסחריים. היא מפרטת כי החברה הגישה תביעה לפנות את אחת החנויות שלה בעקבות הסכסוך. כמו כן, מצורפת לבקשת ההקפאה תוכנית התייעלות לרבעון הראשון של 2019 שאמורה למנוע הפסדים בתקופה זו.

את הבקשה הגישו עורכי הדין איתמר כהן ואילן גלמן ממשרד נחום גלמן כהן ושות'. 

החובות של רשת זברה

נציין כי בקשת הקפאת ההליכים של זברה מתרחשת על רקע קריסה של רשתות נוספות בענף האופנה בכלל, ובתחום הדיסקאונט בפרט. כך, בחורף שעבר קרסה רשת האופנה המוזלת יפו תל-אביב, ובשנה החולפת נקלעו לקשיים תזרימיים רשתות נוספות בהן הוניגמן, רמי לי, מיש מיש, סליו ואחרות.

כיצד קרסה זברה? אלה הגורמים שהביאו את רשת הדיסקאונט הוותיקה להקפאת הליכים: 

1. צמצום מסגרות האשראי הובילו לקשיים 

"סגירה חד-צדדית של מסגרת אשראי לחברה הביאה אותה לקושי תזרימי אשר עתיד לסכן את המשך פעילותה, וללא כל יכולת לפרוע את חובותיה לנושים", מציינים בעלי זברה בבקשת ההקפאה. "בקשה זו מוגשת שעה שלחברה התחייבויות וצ'קים לספקים בגובה עשרות מיליוני שקלים אשר נסמכים על מסגרות האשראי שהועמדו לחברה ונגדעו באחת".

זברה מפרטת כי במהלך 2018, הפסיקו הבנקים וחברות האשראי החוץ-בנקאי להעמיד לה את מסגרת האשראי כפי שהייתה מועמדת משך עשורים, וכן דרשו לצמצמה. עוד מפרטת החברה כי אלה מנותני האשראי לחברה שעדיין לא סגרו או הקטינו את מסגרת האשראי דורשים לצמצמה לאלתר.

כך למשל, חברת גלובל פרקטורינג, שבבעלות קבוצת ישראכרט, שהעמידה לזברה אשראי בגובה של 4.5 מיליון שקל, הודיעה באמצע נובמבר 2018 כי היא "מסרבת להמשיך להעמיד אשראי לחברה". כמו כן, נכתב כי ישראכרט צמצמה את מסגרת האשראי במהלך השנה האחרונה מגובה מסגרת אשראי של 8.5 מיליון שקל עד ל-2016, והחל מ-2017 ועד היום הורידה את מסגרת האשראי לכ-4.2 מיליון שקל. 

הודעה דומה הגיעה מהבנקים, לפיה החברה נדרשת לצמצם את מסגרת האשראי. מסגרת האשראי של זברה התחלקה בין 3 בנקים: 8.2 מיליון שקל בבנק מזרחי, 9.3 מיליון שקל בבנק אוצר החייל ו-7.5 מיליון שקל בבנק דיסקונט.

2. "רכישות מועטות שיצרו לחץ תזרימי"

קושי נוסף שהביא את זברה לכותלי בית המשפט עוסק בירידה במכירות - "בתחום האופנה ישנם חודשים בהם הרכישות מועטות, ונוצר לחץ תזרימי". בחודשים אלה, מפרטת זברה, נדרשו בעלי המניות לקבל מימון ממקורות אשראי חוץ-בנקאי כגון האחים נאווי, קרגו וכן מלווים נוספים נוספים בשוק האפור "שאינם ממוסדים".

עוד היא מפרטת כי "ריביות האשראי ועלויות המימון יוצרים מחנק תזרימי בחברה", כשלדברי החברה עלויות המימון שלה לבדן עומדות על מעל ל-3 מיליון שקל בשנה.

במקביל לצמצום במקורות המימון, התהפוכות שחלות בענף האופנה פגעו אף הם בחברה. לצד אלה מפרטת זברה גורמים שכבר באו לידי ביטוי בבקשות הקפאת הליכים קודמות במסגרת קריסות בתחום האופנה, בהן המעבר לרכישות מקוונות באינטרנט, מדיניות השמיים הפתוחים, נסיעות לחו"ל לטובת רכישת בגדים, תחרות גוברת ועוד.

3. ניסיונות ההתרחבות נכשלו

גורם נוסף לנפילה של זברה הוא ניסיונותיה להרחיב את פעילותה לתחומים נוספים והכנסת שותף חיצוני. כך, חלק מחובותיה קשורים למימונים שניתנו לה בעבור פעילויות שנכשלו ולא לפעילויות הישירה של הרשת. כך, לצד מכירות האופנה במחירים מוזלים, בעלי הרשת הקימו תת-מותג נוסף לזברה למכירת מוצרים לבית תחת השם "זברה הום". מחזור המכירות של הפעילות הזו עמד ב-2016 על כ-10 מיליון שקל.

לצורך ההקמה נלקח אשראי מבנק אוצר החייל ששימש ליבוא הסחורה, אולם השותף השלישי שהכניסו הבעלים לטובת הפעילות הזו נקלע לקשיים ולפשיטת רגל. בבנק אוצר החייל דרשו החזר של כ-2 מיליון שקל. על-פי הבקשה, השותף, שנכנס לחדלות פירעון, הביא לקריסת המיזם החדש, משום שלא היה מי שיהיה אמון על יבוא הסחורות וכדומה. למרות הפסקת הפעילות של זברה הום, הבנק דרש להמשיך ולהחזיר את החוב מתוך הפעילות השוטפת של זברה.

לבקשת ההקפאה מצרפת הרשת תוכנית לסגירת סניפים מפסידים, בהם קניון לבד אשדוד (שגם ככה עתיד להיסגר במסגרת הריסתו הצפויה), סניף בפתח-תקווה, סניף בקריון, סניף בקניון מלחה בירושלים, סניף בכפר-סבא וסניף בעכו. 

עוד כתבות

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

למה המשקיע הישראלי יכול להרגיש טוב יותר מאחרים?

על רקע ירידת ריביות בכל העולם וריבוי השווקים שבהם תשואות האג"ח שליליות, מתעוררת השאלה מה יכול בנק ישראל לעשות - אם הוא בכלל צריך לעשות - וכיצד יושפע המשקיע הישראלי מהצעדים האלה

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

יואב וינברג / צילום: עינת לברון

מניית אמת מחשוב צונחת: דוח חלש יחסית בהשוואה לדוחות טובים שפרסמו חברות אחרות ממגזר ה-IT

רווחי החברה ברבעון צנחו בחצי, והיא מסבירה זאת בעסקאות מהותיות בשיעורי רווח נמוכים מהממוצע

אתר אשפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושה לאונרדו דיקפריו כשהוא נתקע מאחורי משאית זבל

בתוך סקטור התעשייה, שמאבד ערך ותפוקה לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק, בולט מגזר תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - פינוי אשפה ● רבים כבר גילו את פוטנציאל ההשקעה הטמון בתחום - וביניהם גם כמה שמות מפורסמים ● רוב קרנות הסל של מגזר התעשייה מקצות בינתיים משקל זעום לחברות בתחום, אבל אפשר למצוא גם כאלה שמתמחות בו

איתי בן זאב (מימין), אמנון נויבך ושחקני ליגת הבורסה לניירות ערך  / צילום: סיון פרג'

שריקת פתיחה: מנהלת הליגות לכדורגל פתחה את המסחר

וגם: יואל נוה, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר, מצטרף לחברת הפינטק פיוניר

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית יותר מ-2 מיליארד שקל

זאת בעקבות סיכום עם הרשות שפותר חלק מהמשבר בגין חוק הקיזוז, שקבע כי ישראל תקזז מכספי המסים, שהיא גובה עבור הרשות, את המשכורות והמענקים שעוברים למשפחות מחבלים ● הכספים ישמשו לתשלום מלא של המשכורות ולהחזרת מקצת הקיצוץ במשכורות מהחודשים האחרונים

אנשים בחוף ים בעת גל חום בצרפת  / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

התחזית: ב-2030 יאבדו 80 מיליון עבודות במשרה מלאה בגלל החום

דוח של ארגון העבודה הבינלאומי מזהיר כי ההתחממות הגלובלית היא איום ממשי על פריון העבודה בעולם כולו, שעלותו עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר ● המזגנים, שהצילו את עובדי המשרדים, לא רק מחריפים את בעיית ההתחממות, הם יוצרים "איי חום" בערים צפופות שפוגעים בתנאי העבודה של העובדים בחוץ ● בגרמניה, בעקבות גל החום האחרון, הירוקים כבר דורשים לעגן בחוק הקלות בימים חמים במיוחד

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

ברק בכר, הפועל ב"ש / צילום: אמיר כהן

לעמוד על הקווים עם חרב מעל הראש: מעמד המאמנים בליגת העל הגיע השנה לשפל חדש

מאמן בליגת העל הוא ככל הנראה אחת המשרות הכי לא יציבות במשק הישראלי ● מה הגורמים לכך, איך זה פוגע בחוויית הצפייה של האוהדים, וכיצד אפשר לשנות את המצב? • דעה

צוות MD Clone / צילום: MD Clone

MD Clone גייסה 26 מיליון דולר לפלטפורמת שיתוף מידע רפואי

את סבב הגיוס הנוכחי הובילה קרן aMoon של מריוס נכט, והשתתפו בו המשקיעות הקיימות בחברה, הקרנות אורבימד ולייטספיד ● בכך מגיע היקף הגיוס הכולל של החברה ל-41 מיליון דולר

אנגלה מרקל. הביאה סגנון צילום: רויטרס,
Hannibal Hanschke

התשואה על האג"ח של גרמניה ל-30 שנה - מתחת לאפס

המשקיעים נוהרים לחוף מבטחים, ולצד היפוך עקום התשואות באג"ח של ממשלת ארה"ב, אלה של גרמניה לטווח הארוך מציעות תשואה שלילית ● המשמעות: המשקיעים יקבלו תמורה נמוכה מהסכום שהשקיעו, ולו רק בכדי להבטיח לא לאבד יותר מערך ההשקעה

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

הרשתות לא הציגו מחירים באינטרנט - וייקנסו ב-2.6 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן הודיעה ל-10 רשתות מזון בולטות כי יוטל עליהן קנס כולל של 2.6 מיליון שקל, בטענה כי הפרו את חוק המזון בסעיפים הנוגעים להצגת מחירים באינטרנט

מנועי בית שמש/ צילום: תמר מצפי

מנוע טורבו: רכישת חישולי כרמל לצד צמיחה אורגנית הזניקו את ההכנסות והרווח של מנועי בית שמש

הרווח הנקי ברבעון השני שולש ל-4 מיליון דולר ● מניית מנועי בית שמש קפצה היום ומשקפת לחברה שבשליטת קרן פימי שווי של יותר ממיליארד שקל - לאחר שהכפילה את ערכה בשלוש שנים


חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה / צילום: יחצ
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב המשיכה להציג שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים, לצד הפסד רבעוני של 83 מיליון שקל

חברת הנדל"ן המניב רשמה ברבעון השני של 2019 ירידת ערך נכסים בסך של 90 מיליון שקל והוצאות אחרות של 131 מיליון שקל ● ה-NOI (ההכנסה תפעולית נטו מהשכרת מבנים) גדל ברבעון ב-2% ל-514 מיליון שקל, כאשר ה-NOI באיחוד יחסי טיפס ב-5.6% ל-338 מיליון שקל ● גזית גלוב נסחרה היום לפי שווי של 6.7 מיליארד שקל

חגי שלום טיב טעם / צלם: יונתן בלום

ה"דיאטה" של רשת טיב טעם מניבה פירות: רווח של 8 מיליון שקל במחצית השנה

סגירת רשת עדן טבע מרקט ומכירת רשת כלי הבית ומוצרי המעדנייה דומו תרמו לקפיצה של 135% ברווח התפעולי של טיב טעם במחצית הראשונה של 2019

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

ענף במשבר: שוק הסלולר זקוק לתיקון גם במחיר היעלמות של אחת החברות מהזירה

המבצע של הוט מובייל בשיתוף סאני, חבילת סלולר ב-14.9 שקל לחודש, מטלטל את השוק, והשאלה היא מי תמצמץ ראשונה - הוט או חברה אחרת • מה רוצה להשיג בעל השליטה פטריק דרהי, למה הסיכוי שהרגולטורים יתערבו הוא קלוש, ומה מרוויחה סאני מהמהלך? • 7 הערות על הענף השברירי

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת