גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא בחזירות, אבל אפשר להתחיל להיחשף לבורסה הסינית

למרות שיעורי הצמיחה הגבוהים בכלכלה הסינית והישגיה המרשימים, ההשקעה בשוק המניות שלה עדיין שנויה במחלוקת, וההסלמה במלחמת הסחר מול ארה"ב בוודאי אינה מסייעת ● עם זאת, ההתקדמות בשיחות בין הצדדים עשויה להפחית את חששות המשקיעים ולהפוך את המגמה השלילית של השנה שעברה ● ראש השנה הסיני והכניסה לשנת החזיר עשויים להיות עיתוי טוב לבחון כניסה לבורסה המקומית, וקרן הסל KBA יכולה לסייע בכך ● למדריך השקעה במניות

צבא ארהב וסין / צילום: רויטרס
צבא ארהב וסין / צילום: רויטרס

סין, מדינה עם האוכלוסייה הגדולה בעולם (כ-1.4 מיליארד תושבים, כ-20% מכלל אוכלוסיית העולם) והכלכלה השנייה בגודלה בעולם במונחי תוצר גולמי, נהנית לאורך עשרות שנים מצמיחה גבוהה במיוחד.

מאז פתיחת הכלכלה הסינית לעולם המערבי, לפני 40 שנים בדיוק, רשמה המדינה הישגים מרשימים, והפכה למדינה המתועשת הגדולה בעולם - מקור לייצור מרבית מוצרי הצריכה, מכשירי האלקטרוניקה והציוד התעשייתי לשאר העולם.

במקביל לפעילות ייצור תעשייתי ענפה, מתחולל בסין במהלך העשור האחרון מעבר למבנה כלכלה מבוסס צריכה פרטית. עשרות ומאות מיליוני סינים נכנסים במהירות למעגל מעמד הביניים, עם עלייה בתרבות צריכה ובעוצמה כלכלית.

בשנים האחרונות עקפה סין את ארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם, מבחינת כל מוצרי הצריכה הנמכרים במדינה, החל ממכשירי סמארטפון וטלוויזיות, וכלה בכלי רכב. גם המכירות הקמעוניות, ובמיוחד המכירות באינטרנט, צפויות להסתכם בשנת 2018 בכ-1.5 טריליון דולר, פי שלושה מהיקף המכירות המקוונות בארה"ב שצפוי בשנה זו.

למרות שיעורי הצמיחה הגבוהים בכלכלה הסינית והתקדמותה המרשימה, נושא ההשקעה בשוק המניות הסיני שנוי במחלוקת. בשנת 2018 הציגה הבורסה הסינית ירידה חדה של כ-30%, על רקע הסלמה במלחמת הסחר מול ארה"ב. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הפעיל במהלך השנה החולפת לחצים רבים על הממשל הסיני, מתוך מטרה לאזן את גירעון הסחר של ארה"ב מול סין, עם העלאת מכסי יבוא מסין.

תעריפים אלה היו אמורים לעלות עוד יותר, מ-10% ל-25%, בתחילת 2019, אך מהלך זה נדחה בשלושה חודשים, בכפוף לשיחות בין נציגי שתי המדינות, שמתנהלות כעת. התקדמות בשיחות וחתימת הסכם סחר בין ארה"ב לסין הם גורמים שעשויים להפחית את חששות המשקיעים בנוגע לשוק הסיני, ובכך להפוך את המגמה השלילית של השנה שעברה. נוסף על כך, הבנק המרכזי בסין הפעיל מתחילת השנה תוכנית הרחבה מוניטרית, עם הורדת יחס הרזרבה על הבנקים, וזאת לצד תוכנית ממשלתית של עידוד השקעות בתשתיות.

כניסה למדד השווקים המתעוררים

בראייה ארוכת-טווח, תזת ההשקעה בסין, במיוחד בבורסה הסינית המקומית, צפויה לקבל חיזוק בעקבות הכללת המניות המקומיות (A-Shares) במדדי MSCI של השווקים המתעוררים. משקל ה-A-Shares צפוי לעלות בהדרגה במאי ובאוגוסט 2019, ובכך להגדיל את משקלה של סין במדד MSCI Emerging Markets לכ-35%, עם זרימת השקעות פסיביות המוערכת בכ-70 מיליארד דולר.

גם אז, יהיה מדובר בהכללת כ-20% מסך מניות A-Shares במדד MSCI, ובסוף תהליך ארוך של מספר שנים, יהוו המניות הסיניות המקומיות נתח של כ-15% במדד MSCI של השווקים המתעוררים, זאת נוסף על כ-30% ממדד זה בגין המניות הסיניות הנסחרות מחוץ לסין (בעיקר בהונג-קונג ובארה"ב), הנכללות כעת אף הן במדד MSCI Emerging Markets.

חשוב להדגיש כי גם במצב ששוק המניות הסיני מהווה נתח של כשליש ממדד השווקים המתעוררים, מדובר עדיין בנתח זעום של פחות מ-4% ממדד MSCI העולמי, נתח קטן משמעותית מנתחה של הכלכלה הסינית בתוצר הגלובלי. יתרה מזו, בעקבות הירידות החדות של השנה שעברה, נסחרות מניות סיניות מקומיות (A-Shares) ברמת תמחור נמוכה במיוחד, מכפיל רווח של 9.3 לתחזית 2019 ומכפיל הון עצמי של 1.2, וזאת למרות צפי לצמיחה דו-ספרתית ברווחיות בשנה הקרובה.

חשיפה לבנקים - יתרונות וחסרונות

המשקיעים המעוניינים בחשיפה לבורסה הסינית המקומית יכולים לבחון את קרן הסל KraneShares Bosera MSCI China A Share ETF (סימול: KBA). קרן זו הושקה ב-2014, אך מנהלת כעת היקף נכסים קטן יחסית של כ-290 מיליון דולר, בהשוואה לקרנות סל פופולריות על מניות סיניות שנסחרות מחוץ לסין, המנהלות היקפי נכסים של מיליארדי דולרים. דמי הניהול של הקרן עומדים על 0.6%, נמוך מדמי הניהול של מרבית קרנות הסל על סין, כולל הגדולות ביניהן.

קרן סל KBA מורכבת בעיקר ממניות Large-Cap, המהוות כ-70% מנכסיה. מבחינת החשיפה הסקטוריאלית, הסקטור המוביל בהרכב הקרן הוא הסקטור הפיננסי (37% מהקרן), כאשר סקטורים בולטים נוספים הם התעשייה (13% מהקרן), הצריכה הבסיסית (12% מהקרן), צריכת מותרות (11% מהקרן) והטכנולוגיה (8% מהקרן).

החשיפה הגבוהה למגזר הבנקאי מהווה גורם סיכון לשקעה, אך מאידך מאפשרת חשיפה למגמות מאקרו-כלכליות של השפעה חיובית כתוצאה מההקלה המונטרית במערכת הפיננסים, שהחלה בתחילת השנה.

בעוד כשבועיים יחגגו בסין את ראש השנה הסיני, "חג האביב", עונת החגיגות הגדולה במדינה. השנה החדשה מכונה "שנת החזיר", חיה שמזוהה בסין עם עושר ושגשוג כלכלי. ייתכן שהמסורת הסינית ארוכת-השנים תעבוד גם בפן ההשקעות בשנה החדשה. 

הכותבים הם מנכ"לית משותפת ואנליסט האקוויטי הבכיר בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

השערוכים הקרובים בדוחות הנדל"ן המניב הם רק קצה הקרחון

בלידר שוקי הון מעריכים כי בתוצאות הרבעון הקרוב יציגו חברות הנדל"ן הישראליות רווחי שערוך בהיקפים של מאות מיליוני שקלים ● להערכת לידר, נדרשת ירידה הרבה יותר משמעותית בשיעורי ההיוון, שתביא לשערוכים בהיקפים משמעותיים הרבה יותר

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס ניצלה את התלהבות השוק מ"התרופה לקורונה" לגיוס הון - והמניה חזרה להתרסק

המניה זינקה אתמול בכ-50% בתל אביב, על רקע דיווח שהחברה מגדילה תפוקת ייצור של התרופה בפיתוח Allocetra, שלטענתה, עשויה להתאים כטיפול בחולי וירוס קורונה שאובחנו במצב של חוסר תפקוד איברים או קריסת מערכות ● היום צנחה בכ-40%, בעקבות גיוס של 8 מיליון דולר שביצעה החברה בדיסקאונט על מחיר המניה

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל-כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

צ'יינג' / צילום: תמר מצפי

חשד: ארבעה ישראלים נתנו שירותי המרת מטבע דיגיטלי ללא רישיון ותוך התחמקות ממס

בפעילות משותפת של משטרת ישראל ורשות המסים נעצרו הבוקר ארבעה חשודים בחשד להמרת מטבעות דיגיטליים ללא דיווח ● עם מעצרם נתפסו סכומי כסף בשווי מיליוני שקלים

מיכאל לובושיץ / אינפוגרפיק: יח"צ

מיכאל לובושיץ, מנכ"ל וילי פוד היוצא, ימונה למנכ"ל יינות ביתן

ישמש לראשונה בתולדות יינות ביתן כמנכ"ל שכיר במקומו של נחום ביתן, הבעלים והמייסד, במטרה לבצע את נקודת המפנה שדרושה בחברה ● בנוסף ללובושיץ, גם סמנכ"ל הכספים של וילי פוד, רו"ח אמיר קפלן, מפנה את מקומו ויעבור ליינות ביתן

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר בוחנת אפשרות לסימון מידע כוזב עם תוויות בצבעים בוהקים

הפיצ'ר ייתן למשתמשים לדרג מה הסבירות שהמידע בציוץ הוא מטעה באופן מכוון ומזיק, ועפ"י הפידבק מהקהל הציוץ יתויג בהתאם ● טוויטר: "מידע כוזב הוא נושא מהותי, ואנו בודקים מספר דרכים לטפל בו"

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

פרקליטי נתניהו: עלות המשפט נאמדת ב-10 מיליון שקל; ועדת ההיתרים: נדון מחדש בבקשתו לקבל תרומה

הוועדה למתן היתרים הודיעה היום כי החליטה לקיים דיון מחודש בבקשת באי-כוח רה"מ לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות, לאור שינוי הנסיבות המשמעותי מאז שהוועדה בהרכבה הוקדם דחתה את בקשתו ביוני 2019

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 24 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מבטיח להפשיר תוכנית לבניית 3,500 יח"ד בשטח E1

נתניהו אמר כי הוא נתן הנחייה מיידית לפרסם להפקדה את התוכנית לבנייתן של יחידות הדיור בשטח שנמצא בין ירושלים למעלה אדומים ● גנץ: "נתניהו רוצה רק דבר אחד - את 'חוק ההימלטות' שיאפשר לו להימנע מהעמדה לדין בשוחד, מרמה והפרת אמונים"

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל קונה מ–AstraZeneca את הזכויות לתרופת Movantik תמורת 67.5 מיליון דולר

בדרך למימוש המהלך היא תקבל מימון של 115 מיליון דולר כהלוואה, ממנו 30 מיליון דולר עם החתימה על העסקה ● מכירות התרופה בארה”ב ב–2019 עמדו על 96 מיליון דולר

נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי

נוחי דנקנר אחרי שחרורו: "היינו 6 אסירים בתא, הסתדרתי עם כולם"

יו"ר אי.די.בי לשעבר, שהורשע בהרצת מניות וזכה לקיצור עונשו, צפוי לחזור בקרוב לעולם העסקי ● על תקופתו בכלא, שם ריצה את עונשו לצד אסירי עולם ועבריינים מוכרים: "כולם שם שווים, התייחסו אליי בצורה טובה"

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

"נחוץ שינוי ברגולציה כדי שתעשיית התוכן וההפקות תמשיך לשגשג"

מנכ"לית הוט, טל גרנות-גולשטיין: "חייבים לחשב מסלול מחדש. זה אבסורד שהאסדרה הקיימת לא מחייבת שורה ארוכה של גופים המגיעים למאות אלפי בתים בהפקת תוכן ישראלי" ● על זכויות השידור בספורט: "מעל ל-50% מתקציב התוכן הולך לספורט, לעומת 25% בלבד ב-2014"

TAP אייר פורטוגל / שאטרסטוק

יונייטד ולופטהנזה בוחנות רכישת 45% מחברת התעופה TAP אייר פורטוגל

בדרך לעסקת ענק בענף התעופה? לפי פרסומים בתקשורת בפורטוגל, שתי החברות מנהלות מו"מ לרכישת 45% מהבעלות על החברה מידי המייסד שלה ● ב-50% מחברת התעופה מחזיקה ממשלת פורטוגל, וב-5% הנותרים מחזיקים עובדי החברה

"קמפוס מובילאיי".
במתחם ייבנו חמישה מבנים בני תשע קומות
הדמיה: יוסי צבקר

פרויקט המיליארד יחכה? ערר נגד תוכנית הבנייה הענקית של מובילאיי בהר חוצבים

בעיריית ירושלים אישרו לאחרונה בהליך מהיר את בקשת החברה לבטל בניית מגדל במתחם המוערך במיליארד שקל ולפזר את זכויות הבנייה במספר מבנים • בעמותה שעוסקת ברשויות מקומיות טוענים כעת לפגמים בהליך אישור הבקשה

יחיאל ספקטור / צילום: איל יצהר

חמש שנים אחרי האקזיט בספקטרוניקס: יחיאל ספקטור ינסה להנפיק בת"א חברת פיתוח בתחום גלאי האש שתתחרה בה

חברת טכנולוגיות גילוי אש וגזים שהוקמה לפני כשלוש שנים מבקשת לגייס 17-35 מיליון שקל לפי שווי של כ-170 מיליון שקל "לפני הכסף" ● לקראת ההנפקה שודרגו תנאי השכר של בעל השליטה ויתר בכירי החברה

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

חברת תרופות מארה"ב החלה בפיתוח חיסון ראשון לקורונה

חברת התרופות האמריקאית מודרנה בשיתוף המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות צופים שעד סוף אפריל יחלו בניסוי קליני ● לפי מנהל המכון, אם הכל יילך כמתוכנן החיסון יהיה מוכן לחורף הבא

אורלי עדס / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים הגדילה את תקציב ועדת הבחירות ב-41 מיליון שקל

ועדת הבחירות ביקשה להגדיל את תקציבה ב-66 מיליון שקל, אך ח"כ משה גפני טען כי לאור המצב הפוליטי,הכנסת מאשרת תקציבים לפעילות הכרחיות בלבד ● במהלך דיון ועדת הבחירות הציגה מנכ"לית הוועדה תוכנית להקמת קלפיות למבודדי הקורונה שיאוישו על ידי עובדי מד"א: "אף אחד אחר לא מוכן לעבוד שם"

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

בהלת הקורונה: אוניית מסע עם סחורה בשווי 100 מיליון אירו מעוכבת בכניסה לישראל

(עדכונים שוטפים) - סין דיווחה שמתו עוד 71 אנשים כתוצאה מהנגיף, מה שמעלה את מספר המתים ל-2,703 ● ארגון הבריאות העולמי: לא ברור אם ניתן לעצור את התפשטות הקורונה ● שרת הבינוי שאשא-ביטון מקימה צוות מיוחד שיבחן תרחישים אפשריים העלולים להשפיע על ענף הבנייה

התפרצות נגיף הקורונה ביפן / צילום: Jae C. Hong, AP

איך למנוע הדבקה והאם צריך מסכות פנים: כל מה שצריך לדעת על הקורונה

עד כמה חמורה המחלה לה גורם הנגיף, האם קיים טיפול, איך מקטינים את הסיכוי להידבק בנגיף, ומהן ההנחיות המיוחדות לחוזרים מחו"ל ● משרד הבריאות מפרסם הוראות מיוחדות גם לחוזרים מאיטליה ● מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לווירוס הקורונה, המכונה COVID19