גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משקיע סיני תובע 17 מיליון שקל ממשה חוגג וחברת Stox בגין "עוקץ מתוכנן היטב"

בתביעה שהוגשה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, נתבעים חוגג, מייסד חברת ההשקעות סינגולריטים, ירון שלם, לשעבר סמנכ"ל הכספים של החברה, וחברת הבלוקצ'יין Stox ● חוגג: "אנו עדים להפעלת לחץ אגרסיבי באמצעות שימוש בכלי התקשורת תוך שימוש מכוון בשמי כמנוף לפגיעה בי ולניסיונות סחיטה של כספים"

משה חוגג / צילום: יונתן בלום
משה חוגג / צילום: יונתן בלום

לא שקט לרגע בגזרתו של בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, משה חוגג. לאחר שהשבוע הודיע חוגג כי נפל קורבן לעוקץ "חצי מתוחכם" בעסקת מטבעות דיגיטליים, היום (ה') הגיש אזרח סיני לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה בסך 17 מיליון שקל נגד חוגג, העומד בראש חברת ההשקעות סינגולריטים, ונגד שני נתבעים נוספים: ירון שלם, לשעבר סמנכ"ל הכספים של סינגולריטים (וכיום סמנכ"ל כספים של Saga Foundation), וחברת STX technologies LTD, המוכרת בשם סטוקס (Stox).

לטענת התובע, הוא נפל קורבן "לעוקץ מתוכנן היטב של הנתבעים, בראשות הנתבע 1, מר משה חוגג". התביעה שהוגשה היום מגיעה כחודש בלבד לאחר שסכסוך משפטי אחר, שבו היה מעורב בין היתר חוגג, הסתיים בפשרה.

חוגג (37) הוא יזם בלוקצ'יין מוכר, שבהובלתו השקיעה סינגולריטים בלא מעט סטארט-אפים בתחום המטבעות הדיגיטליים. לפי כתב התביעה, הנתבע השני, ירון שלם, "הוא שותף של מר חוגג ויד-ימינו, ובזמנים הרלוונטיים לתביעה פעל כסמנכ"ל כספים ו/או אחראי על הכספים בקבוצת ההשקעות סינגורליטים של חוגג". לפי הנטען, שלם היה שותף לתרגיל העוקץ או לכל הפחות סייע לחוגג לבצע את העוקץ הנטען.

לפי התביעה, הנתבעת השלישית, STX Technologies Limited, היא חברה הנמצאת בבעלותו ובשליטתו המלאה של חוגג, שבאמצעותה ביצע חוגג לכאורה את העוקץ הנטען. כפי שפורסם באחרונה ב"גלובס", סטוקס סגרה באחרונה את פעילותה בישראל ופיטרה את כל עובדיה.

מחיר המטבע של Stox התרסק

סטוקס, שפיתחה פלטפורמת בלוקצ'יין של שוקי חיזוי (Prediction Markets) - הימורים על תוצאות של אירועים שונים - גייסה בהנפקה ראשונית של מטבע דיגיטלי (ICO) ב-2017 כ-33 מיליון דולר. נוסף על כך, החברה גייסה ממשקיעים פרטיים עוד 8 מיליון דולר, בהובלת חברת סינגולריטים של חוגג. לאחר ה-ICO נסחר מטבע הקריפטו של סטוקס (סימול: STX) סביב מחיר של 1.2 דולרים, אבל מאז התרסק שוויו וכיום מחירו כ-2 סנט בלבד. 

בכתב התביעה נטען כי "במקום שחוגג והחברה (STX) יקיימו את ההתחייבויות והמצגים המפורשים שנתנו למשקיעים, לרבות התובע, במסגרת ה-White Paper של ההנפקה, רוקן חוגג את החברה מכל כספי ההנפקה (סך השווה ל-35 מיליון דולר ארה"ב) ומשך אותם לעצמו או לעסקים אחרים הקשורים בו, תוך שהוא מפר שורה ארוכה של התחייבויות הכלולות במסגרת ה-White Paper, וממילא מבלי שהוא פועל על-מנת לקדם את פעילות החברה ויעדיה כפי שהוצג למשקיעים במסגרת ה-White Paper".

עוד נטען כי חוגג והחברה הציגו כלפי המשקיעים מצגים שונים בקשר למטבע, ובהם "מצג לפיו כבר יש בידיהם נתונים... לכך שנוכח שיתוף-הפעולה עם Invest.com, הטוקן (המטבע הדיגיטלי) סטוקס יהיה מטבע פופולרי ונזיל מתחילת הפעילות".

ואולם, ממשיך התובע וטוען, "למרבה הצער... בדיעבד התברר כי התחייבויותיהם של חוגג והחברה בפני המשקיעים, לרבות התובע, ובכלל זה התחייבויות במסגרת ה-White Paper והעדכונים הנוספים, הופרו באופן בוטה על-ידי החברה, על-ידי חוגג ועל-ידי שלם, כאשר ברור שלחוגג לא הייתה שום כוונה לקיימם מלכתחילה, והן נועדו אך ורק כדי לגרום למשקיעים להזרים כספים לחברה במסגרת ההנפקה".

משכך, טוען התובע, "ברור כי מטרתו של חוגג הייתה פשוט להציג במסגרת ה-White Paper מצג-שווא "רציני" כביכול, שיקרוץ למשקיעים גדולים ורציניים ועל-מנת לשכנע אותם להשקיע סכומי כסף גדולים, כאשר לאחר הגיוס יחולק 'השלל' בינו ובין שותפיו".

אם לא די בכך, טוען התובע, באמצעות עורכי הדין שמוליק קסוטו, יוסי האזרחי ושרון סחאי, כי כפי שעולה מפעולותיו של חוגג לאחר ההנפקה, "ברור שחוגג תכנן מלכתחילה לגנוב את כספי ההשקעה ולהעבירם לצרכיו. כלומר, כוונתו הייתה לעקוץ את המשקיעים, פשוטו כמשמעו". 

שמו של התובע הסיני הוא זוון הו, ולפי טענותיו בכתב התביעה, הוא השקיע במטבעות STX לא פחות מ-4.6 מיליון דולר: 1.8 מיליון מתוכם בהנפקה של הטוקן STX (באמצעות תשלום 7,463 מטבעות את'ר) ועוד 2.8 מיליון דולר לאחר סיום ההנפקה ונוכח התחייבויותיו של חוגג כלפי המשקיעים במסגרת ה-White Paper.

חוגג: "הגשת תביעות הפכה לשיטה"

ממשה חוגג נמסר בתגובה: "מר חוגג או הקרן לא קיבלו כל הודעה על הגשת כתב תביעה ולמדו זאת עתה ראשונה מהתקשורת. לצערנו, הגשת תביעות בישראל נגד חברות זרות בהן הקרן מושקעת, שאינן ישראליות ואינן פועלות בישראל, הפכה לשיטה. אנו עדים להפעלת לחץ אגרסיבי באמצעות שימוש בכלי התקשורת בישראל תוך שימוש מכוון בשמו של מר חוגג כמנוף לפגיעה בשמו ולניסיונות סחיטה של כספים, על אף שמדובר בחברה זרה. חברת סינגולריטים בכלל ומר חוגג בפרט לא ייכנעו לניסיונות סחיטה נלוזים אלה". 

כאמור, שלשום (ג') פרסם חוגג "אזהרה" בקבוצת הפייסבוק "ביטקוין - הקהילה הישראלית", ובה טען: "אתמול נגנב לי סכום משמעותי באמצעות עוקץ חצי מתוחכם, לאחר שרציתי לקנות Grin בכמות גדולה דרך OTC (מסחר מעבר לדלפק)".

חוגג, מייסד חברת ההשקעות סינגולריטים, עומד גם בראש הסטארט-אפ סירין לאבס, שהמוצר העיקרי שלו הוא סמטארפון בלוקצ'יין בשם Finney, המאובזר גם בארנק קריפטו "קר" לשימוש במטבעות דיגיטליים. 

הסכסוך הקודם הסתיים בפשרה

אין זו הפעם הראשונה ששמו של חוגג משתרבב לסכסוך המגיע לבית המשפט. רק לפני כחודש, התכתשות משפטית שהייתה לחוגג עם עם 17 בעלי מניות בחברת AOH (הידועה בשם AnyOption) בקשר לקיום הסכם מיזוג, הסתיימה בין הצדדים בפשרה.

בהודעה אז לשופט חגי ברנר מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, עדכנו הצדדים כי הגיעו להסדר בכל הקשור לסכסוך שנתגלע ביניהם. זאת, במסגרת הליך גישור קצר וקדחתני שהתקיים ביניהם אצל המגשר עו"ד צבי בר-נתן.

הסאגה שהסתיימה אז, הגיעה בהמשך לפרסום הראשון ב"גלובס" על כך ש-17 בעלי מניות בחברת AOH - שעסקה בשיווק אופציות בינאריות ונרכשה על-ידי חברת Invest.com (או IDC) מקבוצת סינגולריטים - טענו כי חוגג מבריח נכסים, כספים וזכויות של IDC לתאגידים אחרים בשליטתו או לאנשי-קש מטעמו, ומשכך הם ביקשו את פירוקה של IDC.

* חזקת החפות: משה חוגג, ירון שלם וחברת סטוקס, הנתבעים במקרה זה, לא הורשעו בכל עבירה. יש לזכור כי הנתבעים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

המשימה החדשה של הוועד בסלקום: לגרום לעובדים להתפקד למפלגות

ועד עובדי סלקום עורך בשעה זו כנס ומפגיש את עובדים עם פוליטיקאים, בהם דוד ביטן ואלעזר שטרן ● המטרה: לקדם כוח פוליטי שיפעל לשינוי כללי הרגולציה בשוק התקשורת

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה 2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21, וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל