בעקבות חשיפת "גלובס": באוצר מקווים לאשר את המענק העצום לאינטל עוד לפני הבחירות. כמה עובדים חדשים יועסקו בקריית גת?

אינטל אישרה אמש את חשיפת "גלובס" על השקעת העתק המתוכננת בישראל – הקמת מפעל חדש בהשקעה של 40 מיליארד שקל • באוצר מקווים לאשר מענק חסר תקדים לחברה עוד לפני הבחירות • כמה עובדים חדשים תעסיק אינטל?

מענק חסר תקדים לאינטל / shutterstock
מענק חסר תקדים לאינטל / shutterstock

במשרד האוצר מקווים לאשר (בכפוף לייעוץ משפטי) מענק חסר תקדים לאינטל עוד לפני הבחירות. אמש חשפנו ב"גלובס" כי המעסיקה הגדולה ביותר בהייטק הישראלי בדרך להשקעת עתק חסרת תקדים של 37 מיליארד שקל במשק הישראלי.

כפי שנחשף ב"גלובס" באוצר מתקיימים מגעים קדחתניים לאישור מענק של 9% מההשקעה, כלומר 3.4 מיליארד שקל, שגם הם מענק חסר תקדים בתולדות המשק. המענק יינתן על פני עשר שנים, שבמהלכן אינטל תהנה מיציבות רגולטורית. לפי הערכות גורמים באוצר התועלת הישירה למשק תהיה 9 מיליארד שקל. עד היום השקיעה אינטל בישראל למעלה מ-70 מיליארד שקל וקיבלה מענקים בהיקף של כ-7 מיליארד שקל (שיעור דומה בסך הכל לזה שהיא מבקשת כעת). יחד עם זאת, במונחים אבסולוטיים מדובר במענק עצום שידרוש אישור מיוחד של משרד המשפטים על מנת שיוכל לצאת לדרך לפני הבחירות.

עיקרי ההסכם בין אינטל למדינה
 עיקרי ההסכם בין אינטל למדינה

בנוסף תשלם המדינה לאינטל במסגרת ההסכם את החצי השני של המענק שהובטח לה עבור הרחבת המפעל הקיים - כ-700 מיליון שקל נוספים.

מענק ההקמה ישולם לאינטל החל משנת 2022 ועד 2032 לפי אבני דרך שעדיין לא סוכמו סופית עם החברה. בנוסף, התחייבה המדינה לאינטל כי תאריך את המסלול האסטרטגי שממנו נהנית החברה בעשור נוסף מיום סיום הקמת המפעל, כלומר עד שנת 2034 בערך. ההטבה העיקרית במסלול האסטרטגי היא מס חברות מופחת של 5% שהחברה משלמת.

בשיחה עם כתבים אמרו היום גורמים באוצר כי מדובר בהישג ענק למדינת ישראל וכי כל התפשרות על גובה המענק הייתה מסכנת את ההחלטה של אינטל להקים את המפעל בישראל. הם ציינו כי ממשלת אירלנד מבטיחה לאינטל מענקי הקמה בגובה 10.5%.

המשא ומתן עם אינטל החל לפני שנתיים וחצי הגיע לישורת האחרונה בחודש האחרון כשעל הפרק נותרה פתוחה רק שאלת גובה המענק. משום כך הסבירו באוצר, לא שותפו במו"מ נציגי משרדים מחוץ לאוצר, אלא רק המנכ"ל שי באב"ד שהוביל את המו"מ ואנשי אגף התקציבים.

וזה כל מה שניתן לומר בשלב זה על השקעת הענק:

איזו טכנולוגיה תהיה במפעל החדש?
מדובר בהקמה של מפעל ייצור בטכנולוגיה המתקדמת של 10 ננומטר. באינטל אישרו אתמול שהכוונה היא להקים מפעלי ייצור שבבים בטכנולוגיה החדשה גם בישראל וגם באירלנד, זאת על רק הגידול בביקוש לשבבים לעולמות טכנולוגיים רבים בנוסף למחשבי PC, כמו שרתי נתונים, IOT, תעשיית האוטומוטיב ועוד. היקף הביקושים בשוק זה נאמד ב-300 מיליארד דולר ואינטל עושה מאמץ לקחת נתח משמעותי בתוכו. בשנת 2018 אינטל לא הצליחה לספק את מלוא הביקושים מלקוחותיה וחלק מהפעילות עברה למתחרות. המפעל החדש יקום בסמוך למפעל הקיים בקריית גת.

מי העובדים שיעבדו במפעל החדש?
מרבית העובדים שמועסקים במפעלים של אינטל הם בעלי השכלה אקדמית בתחומים כמו הנדסת חומרים וכימיה או הנדסה תעשייה וניהול. חלקם בעלי תארים שניים או דוקטורט. כמו כן, מועסקים במפעל עובדי ייצור - טכנאים והנדסאים - אך הם מהווים מיעוט. המחקר והפיתוח של הטכנולוגיה החדשה נעשה במפעל אחר של אינטל בארה"ב. אינטל נחשבת כבר היום למעסיק הגדול ביותר בהייטק הישראלי עם 11,700 עובדים בישראל ו-1,100 נוספים במובילאיי. במפעל החדש החברה צפויה להעסיק כ-1,500 עובדים נוספים.

איזה מענק תקבל אינטל?
אינטל מנהלת מזה שבועות מגעים עם משרד האוצר על המענק שהיא מבקשת. המענק נגזר בדרך כלל מגובה ההשקעה שהחברה מבצעת. בפעם האחרונה (2018) קיבלה אינטל מענק של קרוב ל-5% על השקעה של 17.5 מיליארד שקל, אולם כעת, כאשר מדובר בהקמת מפעל חדש ולא בהרחבה של מפעל קיים, ההשקעה המתוכננת גדולה יותר וכך גם המענק המבוקש.

המדינה צפויה להקים ועדה בין משרדית שיובילו מנכ"לי משרדי האוצר והכלכלה, וישבו בה נציגי רשות ההשקעות ורשות המסים כדי לאשר את המענק. מדובר בהליך שונה מהליך של תמיכה בהשקעה "רגילה" במשק, שנעשה במסגרת מרכז ההשקעות של משרד הכלכלה. כאמור, המדינה תנסה לאשר את המענק עוד לפני הבחירות ובשל גודלו הוא לא יגיע מתקציב של משרד כזה או אחר, אלא יוקצה באופן חד פעמי דרך משרד הכלכלה.

כיצד נקבע איזה מענק תקבל אינטל?
בדרך כלל מענקים מהסוג הזה מאושרים לאחר שהמדינה מגיעה למסקנה שהתרומה של ההשקעה למשק גדולה מעלות המענק. אינטל היא המעסיקה הגדולה בהייטק הישראלי מה שצפוי לתמוך בטענתה. אולם מכיוון שמדובר במענק חריג בכל קנה מידה וכדי לתמוך בבקשתו פרסמה הבוקר החברה את נתוני הייצוא שלה ל-2018 וכן נתונים נוספים שיתמכו בבקשתה. כך למשל - החברה ייצאה בשנת 2018 בהיקף של 3.9 מיליארד דולר, המהווים גידול של 300 מיליון דולר. ב-2018 ביצעה אינטל רכש גומלין בהיקף של 1.7 מיליארד שקל בישראל (מדובר ברכש מקומי שהחברה מבצעת מספקים ישראלים, רובם בפריפריה).

יש לזכור כי אינטל נהנית בנוסף למענקים לאורך השנים גם ממסלול מס מופחת ומשלמת מס חברות של 5% בלבד. 

יחימוביץ': "המדינה משליכה מיליארדי שקלים לצורכי פוליטיקת בחירות" 

בתוך כך, ח"כ שלי יחימוביץ' קוראת לממשלה להעניק את 3-4 מליארד השקלים שהיא מתעתדת להעניק לאינטל לצורך השקעה בישראל - לחברות ישראליות קטנות ובינוניות.

לדברי יחימוביץ', "קשה שלא לחשוש שהמדינה משליכה מיליארדי שקלים מענק לאינטל לצורכי פוליטיקת בחירות. זהו מענק חריג בהיקפו, שהתמורה עליו כביכול היא העסקתם של 1,000 עובדים. אותו סכום-עתק, לו היה מבוזר בין חברות ישראליות קטנות ובינוניות, היה מביא תועלת גדולה פי כמה. יש לזכור כי בנוסף אינטל תשלם מס מזערי של 5% במשך יותר מעשור, ולא תעשיר את קופת המדינה.

"מצער שהטייס האוטומטי של הטבות לתאגידי ענק בלי לבדוק את השפעתן האמיתית על המשק ממשיך לפעול, חרף דוח מבקר המדינה החמור בעניין זה, אשר קבע כי רק 4תאגידי ענק נהנים מהטבות אשר תועלתן לא נבדקה מעולם". 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988