גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדוחות טבע ועד למלחמת הסחר: האירועים שיעניינו את השווקים השבוע

בהמשך לדיווחים שלפיהם טראמפ לא ייפגש עם הנשיא הסיני לפני פקיעת הדדליין ל"הפסקת האש", מלחמת הסחר תמשיך לרכז עניין ● עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת, וטבע תדווח ביום רביעי ● בצל החששות להאטה יפורסמו נתוני הצמיחה ביפן, גרמניה ובריטניה ● יו"ר הפד פאואל צפוי לשאת נאום ● דריכות לקראת פרסום מדד ינואר בשוק המקומי ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

צבא ארהב וסין / צילום: רויטרס
צבא ארהב וסין / צילום: רויטרס

שבוע המסחר בבורסות העולם צפוי להיפתח בסימן החששות מהאטה עולמית ומחידוש מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, לאחר שנראה כי מנהיגי המעצמות לא צפויים להיפגש לפני הדדליין ל"הפסקת האש", 1 במארס הקרוב.

ביום שישי האחרון המדדים בוול סטריט ננעלו ביציבות, לאחר הירידות שנרשמו יום קודם בצל החשש כי הסכם לסיום מלחמת הסחר מתרחק.

הנה כמה מהאירועים שצפויים לתת את הטון השבוע בשווקים.

1. מלחמת הסחר - סיבוב נוסף?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כבר הודיע כי לא יחתום על שום מסמך שייחתום את המחלוקת מול סין בעניין הסחר לפני שיפגוש באופן אישי את שי, מה שלא צפוי לקרות לפני סוף החודש.

בהתאם, סוגיית מלחמת הסחר חזרה בסוף השבוע שעבר לכותרות, כאשר המדדים בוול סטריט רשמו ביום חמישי האחרון ירידות של סביב ה-1% בצל איומי הצדדים בצעדים נוספים. בבית ההשקעות פסגות מעריכים כי מלחמת הסחר לא תגיע לפתרון בשנים הקרובות ותמשיך ללוות את השווקים עוד זמן ארוך.

2. עונת הדוחות נמשכת: הטוב מאחורינו

עונת הדוחות לרבעון הרביעי ולשנת 2018 כולה נמשכת, כאשר ביום רביעי הקרוב צפויה לדווח חברת התרופות טבע הישראלית. לפי ממוצע התחזיות המוקדמות של האנליסטים בוול סטריט, טבע  צפויה לרשום הכנסות של 4.52 מיליארד דולר, על רווח למניה של 0.54 דולרים. הצפי של כלכלנים לרבעון הבא הוא להכנסות של 4.62 מיליארד דולר על רווח של 0.68 דולרים למניה.

ישראליות נוספות בוול סטריט שצפויות לדווח השבוע הן רדקום  (יום ג'), נובה , סיוה , פריון נטוורק  (יום ד'), סייברארק  ונייס  (ביום ה').

 לאחר שכשני שלישים מהחברות במדד S&P 500  כבר דיווחו, לפי נתוני ספקית המידע Refinitiv כ-71.5% מהחברות עקפו את תחזיות השוק בשורה התחתונה, בעוד 26.1% מהחברות דיווחו על רווח למניה מתחת לתחזיות השוק. מדובר בנתון שעולה על הממוצע ההיסטורי (מאז 1994) של 64% מהחברות מעל לתחזיות ושל 21% מתחת לתחזיות. עם זאת, הצפי לרבעון הראשון של 2019 דווקא מאותת על ירידה של 0.1% ברווח למניה של החברות.

לדברי אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, "באופן אבסולוטי רווחי הפירמות והמכירות עדיין גדלים אמנם בקצב מהיר (14.3% ו-6.5%, בהתאמה) אך ללא ספק מדובר על האטה לעומת עונת הדוחות הקודמת (24.2% ו-8.1%, בהתאמה). לא פחות חשוב, מדובר בגידול ברווח של 3.4% בלבד לעומת תחזיות האנליסטים, נתון נמוך באופן משמעותי מהממוצע שעומד על כ-7%.

"יתרה מכך, אם נסתכל על תחזיות האנליסטים לרווח המצרפי של מדד S&P 500 ברבעונים הקרובים, הרי שהתמונה עוד פחות ורודה. ההאטה במכירות צפויה להימשך גם במחצית הראשונה של השנה ואז להשתפר באופן מתון בלבד לרמה נמוכה מזו שלה הורגלנו בשנים האחרונות. הגידול השנתי ברווח אף צפוי לפי האנליסטים להיות שלילי ברבעון הראשון של 2019 (שוב, אפקט קצה של רפורמת המס) ולהישאר נמוך במהלך השנה הבאה. אם ניקח בחשבון שתחזיות האנליסטים נוטות להתעדכן כלפי מטה ככל שמתקרבים לעונת הדוחות, ואת העובדה שהאנליסטים לעולם לא חוזים קיטון ברווח בטווח של שנה, נראה שהסיכויים להפתעות חיוביות גם בעונות הדוחות הבאות אינם גבוהים. עד פה החדשות הרעות".

"החדשות הטובות", הוסיף גרינפלד, "הן שהחדשות הרעות מתומחרות לפחות בחלקן בשווקים. מכפיל הרווח החזוי של מדד S&P 500 עומד כיום על 16.1, נמוך מהרמה החציונית ב-20 השנים האחרונות (16.5). לכן, גם בתרחיש בו רווחי הפירמות גדלים באופן מתון בלבד בשנה הבאה ואף בתרחיש בו הם לא גדלים בכלל, לשווקים יש עדיין מקום לעליית מחירים והתרחבות מכפילים."

3. איך יסתיים משבר החומה במקסיקו?

ביום שישי הקרוב יסתיים ההסכם בין טראמפ לדמוקרטים למימון הממשלה, והוועדה שמינה טראמפ לפתרון משבר הגבולות אמורה להגיש את המלצותיה.

גרינפלד מפסגות כתב בסקירתו השבועית: "מכיוון שסביר מאוד להניח שהועדה לא הצליחה למצוא פתרון קסם בזמן קצר כל כך, התרחישים האפשריים לשבוע הבא ואילך הם כדלקמן (לפי סדר יורד של סבירות): 1) הוועדה ממליצה לבחון את נושא הגדר באופן רציני יותר בחודשים הקרובים. שני הצדדים יורדים מהעץ והממשל חוזר לעבוד באופן רציף. 2) הוועדה לא מגיעה להסכמות וטראמפ יורד מהעץ בנושא הגדר אך מבטיח לטפס על העץ שוב בשנה הבאה. 3) הועדה לא מגיעה להסכמות וטראמפ מכריז על מצב חירום על מנת לממן את הגדר ללא הסכמת הדמוקרטים. 4) הוועדה לא מגיעה להסכמות וטראמפ משבית שוב את הממשל".

4. נתוני מאקרו שיתפרסמו השבוע

ביום שני הקרוב יפורסמו בבריטניה נתוני התמ"ג, וזאת שבוע לאחר שהבנק המרכזי הזהיר מפני האטה. לפי התחזיות, הכלכלה הבריטית צפויה צפויה לרשום קיפאון בצמיחה ב-2018, וברבעון צמיחה של 0.3% בלבד. יום לאחר מכן נגיד הבנק המרכזי של בריטניה קארני יישא נאום, וזאת כאשר עד סוף מרץ הבריטים צריכים למצוא איך נמנעים מתרחיש של ברקזיט ללא הסכם.

יו"ר הפד ג'רום פאואל צפוי לשאת דברים ביום שלישי הקרוב, ומעניין יהיה לראות האם פאואל ימשיך בטון הפייסני לאחר שהעלאת הריבית בטווח הקרוב הוסרה מהשולחן לעת עתה. בהודעה שנלוותה להחלטת הריבית, שנותרה ללא שינוי, הסביר יו"ר הבנק המרכזי של ארה"ב, ג'רום פאואל: "אומנם הכלכלה האמריקאית במקום טוב, אבל ההאטה בסין ובאירופה, הברקזיט, שיחות הסחר והשפעת חמשת השבועות של השבתת הממשל שלחו סימנים סותרים בנוגע לתחזית".

ביום רביעי יפורסמו נתוני אישורי הבנייה בארה"ב לחודש ינואר, ונתוני מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר.

ביום חמישי ביפן יפורסמו נתוני הצמיחה לרבעון הרביעי כאשר הצפי של הכלכלנים בשוק הוא לנתון צמיחה של 0.4%, לעומת האטה של 0.6% ברבעון הקודם. גם גרמניה תפרסם את נתוני הצמיחה לרבעון הרביעי וצפויה להציג נתון חיובי של 0.1% לפי התחזיות המוקדמות של הכלכלנים, לאחר קריאה שלילית של 0.2% ברבעון הקודם.

בארה"ב יפורסמו ביום שישי הקרוב נתוני המכירות הקמעונאיות (ליבה) לחודש דצמבר האחרון, כאשר לפי התחזיות של הכלכלנים הצפי הוא ללא שינוי לעומת עלייה של 0.2% ברבעון הקודם. בנוסף יפורסם מדד המחירים ליצרן לחודש ינואר. 

5. צפי לעלייה במדד ינואר

ביום שישי הקרוב הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה לפרסם את מדד ינואר. לפי התחזיות המוקדמות של הכלכלנים בשוק, מדד ינואר צפוי לטפס ב-0.1%.

נזכיר כי מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר רשם ירידה של 0.3%, בגבול התחתון של ציפיות האנליסטים, ומה ששיקף עלייה של 0.8% מתחילת השנה - מתחת ליעד של בנק ישראל. השקל רשם מתחילת השנה ייסוף של 0.5% מול הדולר, מה שצפוי להשפיע על מדדי המחירים לצרכן של הרבעון הראשון של השנה.

לפי כלכלני בנק הפועלים, "מול זה צפויות מספר התייקרויות כמו מחירי החשמל, המים והטבק. אנו מותירים את תחזית האינפלציה על 1.3% ל-12 החודשים הקרובים. מחיר הטבק צפוי לזנק בעקבות פסיקת בג"ץ המורה על השוואת מס הקנייה על טבק לזה המוטל על סיגריות. הצפי הוא לעלייה של עשרות אחוזים במחיר הטבק. הלמ"ס מפרסמת את משקל הסיגריות והטבק יחדיו ואלו מהווים 1.7% ממדד המחירים לצרכן (על פי המשקלות ששימשו עד חודש דצמבר). קשה לדעת איזה חלק מהווה הטבק מסך ההוצאה, בכל מקרה בגלל שמדובר בהתייקרות של עשרות אחוזים במחיר המוצר, התרומה למדד המחירים לצרכן יכולה להגיע לשיעור של 0.2%, והיא תשפיע בעיקר על מדד חודש מרץ".

עוד כתבות

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

פסיכולוגיה / צילום: שאטרסטוק

להסתכל לחרדה בלבן של העיניים: כל מה שרצית לדעת על חרדה ודיכאון ולא העזת לשאול

חרדה ודיכאון: מה ההבדל בין השניים, איך עובד המנגנון, למה צריך לשים לב ובעיקר איך אפשר להיפטר מזה ● רויטל שוורץ מושיבה את החרדה על הכורסה

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

וול סטריט / צילום: רויטרס

פתיחה חיובית בוול סטריט לאור דיווח על הסכם קרב בין ארה"ב -סין

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הניקיי טיפס 0.7%

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

כשפרקליט המדינה מבקש טובות משופטים מכהנים ומעורכי דין פרטיים

אין כמובן בעיה כלשהי עם רצון פרקליט המדינה להתגונן כנגד אותה מתקפה ● בעיני, זה חלק חשוב ואף קריטי מתפקידו. אין גם מניעה לפנות לקבוצה של לשעברים שיתנו כתף למה שהוא רואה כמאבק על הבית ● הבעיה היא בפנייה הגלויה הן לשופטים מכהנים והן לבעלי עניין מול הפרקליטות ● דעה

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

מי צריך את היועץ המשפטי לממשלה, ומהי קללתו של נתניהו?

החלטת העליון להעמיד לדין את השוטר שירה במתפרע בכפר כנא התקבלה בשקט יחסי; אלא שהיא משנה את הדין הפלילי בישראל באופן שאין לו אח ורע בשום מדינה ● מדוע היא עשויה לחרוץ את גורל נתניהו, וכיצד היא מאיימת על החירות של כל אחד מאיתנו? ● דעה

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

הנתון שמסתתר בדוחות הביטוח הלאומי וחושף את מצבם האמיתי של עצמאים בישראל

השימוש שעשה הביטוח הלאומי בנתון השכר הממוצע מציג תמונה מטעה, שממנה ניתן לחשוב כי מצבם של העצמאים טוב • בפועל עומדת ההכנסה החציונית של העצמאים על 5,491 שקל בחודש בלבד ● ארבעה עצמאים מעוטף עזה מסבירים איך מתנהלים כשהעסק תלוי בעוד סיבוב לחימה

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?