הנקראות ביותר

סקר הסקרים: למרות הדיווחים על חיכוכים בצמרת, כחול לבן נותרת יציבה; גם איילת שקד לא נפגעה מהפרסומים השבוע

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר • מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? • כל הסקרים מכל כלי התקשורת • "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

גל הידיעות על החיכוכים והבחישות בצמרת כחול לבן לא פוגע בכוחה של בסקרים - על פי סקר שפורסם היום בוואלה! שומרת המפלגה על 30 המנדטים שהשיגה בממוצע בסקרים האחרונים. הליכוד עדיין מובילה עם 31. גם יתר המפלגות די סטטיות מבחינת תוצאות - ימינה והרשימה המשותפת עם 11 כל אחת, ישראל ביתנו נחלשת מעט ל-9, יהדות התורה וש"ס מקבלות 8 ו-7 מנדטים בהתאמה, המחנה הדמוקרטי עם 7 והעבודה-גשר עם 6. 

בשלב זה נראה שמפת המנדטים שרויה בקיפאון כה עמוק, שאף סיפור - שערורייתי ככל שיהיה - לא מצליח להזיז אותה. לא החפרפרת שהיתה או לא היתה בין בכירי כחול לבן, לא ההבטחה שהוכחשה של איילת שקד לתמוך בחסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו אם תשולב בשורות הליכוד, ולא הקריאה מלאת הפאתוס של הליכוד למכוני הסקרים להחשיב את ישראל ביתנו כשמאל בעקבות חתימת הסכם העודפים עם בני גנץ ויאיר לפיד. 

במערכת הפוליטית בכלל ובליכוד בפרט ממשיכים לפמפם את תודעת החלוקה לגושים, מהטעם הפשוט שהסתכלות כזאת משרתת אותם כחלק מהנראטיב (שמאומץ פחות או יותר על ידי כל הצדדים בחברה הישראלית המשוסעת) של מלחמת בני אור בבני חושך, או להפך. אלא שלחלוקה המסורתית הזאת אין שום משמעות בעולם האמיתי, מכמה סיבות.

הראשונה והברורה ביותר - החשבת הרשימה המשותפת או מפלגות ערביות בגלל כחלק מגוש שמאל-מרכז היא משוללת כל היגיון. אלה מפלגות שמעולם לא הצטרפו לקואליציה ולא צפויות לשנות זאת בקדנציה הקרובה. נכון שהיו מקרים של רשת ביטחון מבחוץ, אבל קשה מאוד להאמין שסידור כזה יעבוד הפעם. מעבר לכך, בקרב המפלגות הציוניות שמתויגות כשמאל-מרכז, אין אפילו אחת שרואה ברשימה המשותפת שותפה אופציונלית. ועוד באותו גוש, כחול לבן, מפלגה שהיא ערב רב של דעות והשקפות (לכאורה, זה לא שמישהו שם מדבר על משהו אמיתי), יכולה בקלות לשבת עם הליכוד בלי נתניהו, ולכו תדעו, אולי אפילו איתו. אין הבדל מהותי בינה לבין הליכוד, למעט העובדה שחבריה מעוניינים לשלוט במקום שליטנו הנוכחי והבלתי מעורער.

מבחינת גוש הימין-חרדים, הרי ליברמן שבטח מעולם לא חלם שינסו לציירו כשמאלן, הוא ימני לחלוטין ועדיין בחר שלא להצטרף לקואליציה "השותפות הטבעיות" של נתניהו. והמפלגות החרדיות אמנם נאמנות לנתניהו, שסידר להן כמה מהממשלות האוהדות ביותר שהיו כאן, אבל במחיר הנכון יכולות בהחלט להצטרף גם לגנץ ולפיד. 

בשורה התחתונה, לחלוקה לגושים אין משמעות בשטח והיא משמשת רק כרכיב נראטיבי שמסייע למפלגות להניע מצביעים אל הקלפי. באווירת הנכאים שמשרה עלינו מערכת הבחירות הנוכחית, גם זה משהו. המדור מחכה בכיליון עיניים לסוף אוגוסט ולשריקת הפתיחה של המירוץ האמיתי בתחילת ספטמבר.

להלן פירוט חמשת הסקרים האחרונים שפורסמו בכלי התקשורת:

סקר וואלה! מתאריך 21 באוגוסט
סקר מעריב ו-103FM מתאריך 16 באוגוסט 
 סקר חדשות 13 מתאריך 15 באוגוסט   
 סקר חדשות 12 מתאריך 13 באוגוסט
סקר מעריב ו-103FM מתאריך 9 באוגוסט  

פירוט הסקרים:

 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988