הנקראות ביותר

סקר אחרון בהחלט: שוויון בין הליכוד לכחול לבן, אחוז החסימה יקבע את הרכב הממשלה

מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה • כל הסקרים מכל כלי התקשורת • "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

הסקר האחרון בהחלט למערכת הבחירות פורסם הערב (ו') בחדשות 13, ומציג שוויון של 28 מנדטים בין כחול לבן והליכוד. שלושה סקרים נוספים שפורסמו הבוקר בעיתונים הציגו הובלה של כחול לבן, וכך גם ממוצע חמשת הסקרים האחרונים. איסור פרסום הסקרים ייכנס לתוקף הלילה, כך שזו כפי הנראה התחזית האחרונה לפני הבחירות שיתקיימו ביום שלישי הקרוב. מערכות בחירות בארץ ובחו"ל הוכיחו בשנים האחרונות שסקרים הם כלי בעייתי לחיזוי תוצאות האמת, כך שסיכוי גבוה שלא כך תיראה המפה ביום רביעי בבוקר.    

החלטתם כבר למי להצביע? בואו למצוא את המאץ' הכלכלי שלכם

תמונת הגושים נוטה כעת באופן ברור לטובת הימין-חרדים, אך קרבתן של מפלגות רבות לאחוז החסימה הופכת את המצב הנוכחי לכמעט בלתי רלוונטי לתוצאה הסופית. כל מפלגה שלא תיכנס לכנסת תשנה את המפה דרמטית, ובהחלט ייתכן שתהיה יותר מאחת כזאת. מעבר לכך, מפלגות כמו כולנו של שר האוצר משה כחלון וזהות של משה פייגלין, שמזוהות ונספרות בגוש הימין, עשויות לחבור גם לקואליציה בראשות גנץ. הדבר נכון גם לגבי גשר של אורלי לוי-אבקסיס שברוב המוחלט של הסקרים לא עוברת את אחוז החסימה, אבל כאמור אין לדעת. 

נתניהו וגנץ ינצלו את הימים האחרונים שלפני הבחירות למתקפה תקשורתית מסיבית, במטרה למשוך אליהם את המתלבטים שעוד נותרו. מבוטים וחשבונות מזויפים ברשתות החברתיות ועד ארגון מצביעים ופריסת מתנדבים רחבה בקלפיות עצמן - שתי המתחרות על השלטון צפויות להעלות כמה הילוכים ולא לבחול בדבר. כל המחסומים שעוד איכשהו עומדים יתרסקו לחלוטין.

סכום המנדטים בגרף הממוצע לא בהכרח מגיע ל-120, משום שישנן מפלגות שבחלק מהסקרים עוברות את אחוז החסימה, אבל בממוצע נמצאות מתחתיו. גרף הממוצע מבוסס על חמשת הסקרים האחרונים שפורסמו בכלי התקשורת:

■ סקר חדשות 12 מתאריך 4 באפריל. 

סקר ישראל היום ו-i24 News מתאריך 5 באפריל. 
■ סקר מעריב מתאריך 5 באפריל. 
■ סקר ידיעות אחרונות מתאריך 5 באפריל.  
סקר חדשות 13 מתאריך 5 באפריל.

פירוט הסקרים:

 

חלק מהסקרים, בהם של כאן 11, מבוצעים על ידי מכון דיירקט פולס שבבעלות שלמה פילבר, עד המדינה בתיק 4000 שבו צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להיות מואשם בשוחד, ולשעבר מנכ"ל משרד התקשורת ומנהל קמפיין הליכוד ב-2015. טל שניידר חשפה ב"גלובס" בחודש פברואר כי שיטת הסקירה של פילבר שנויה במחלוקת ומבוססת מסרונים, וכן כי החברה שבבעלותו מייעצת למפלגת הימין החדש של איילת שקד ונפתלי בנט. מטעם תאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה לכתבה כי "כאשר אנחנו מזמינים סקרים מדיירקט פולס הדבר נעשה מול מנהלת המחקר בלבד, גב' נטלי פלדמן שהינה אשת מקצוע ותיקה בתחום. שיטת הסקירה של החברה היא חדשנית ונבחרה על-פי שיקול דעתנו המקצועי, לביצוע סקרים נקודתיים". 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות