גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנה לאחר אקזיט הענק של קייט פארמה התרופה לסרטן מוחקת 820 מיליון דולר

ענקית התרופות הבינלאומית גיליאד שרכשה את קייט פארמה תמורת 12 מיליארד דולר הודיעה השבוע על ביטול מוצר ● בוול סטריט ג'ורנל תהו: האם מדובר בסופה של הטכנולוגיה שפיתחה החברה ● מייסד קייט פארמה: "מוצרי החברה הם הצלחה, אך גיליאד צריכה מנועי צמיחה נוספים"

אריה בלדגרין / צילום:  יח"צ
אריה בלדגרין / צילום: יח"צ

חברת התרופות הבינלאומית גיליאד הודיעה כי תספוג מחיקה בהיקף של 820 מיליון דולר, עקב ביטול אחת מתוכניות הפיתוח של חברת קייט פארמה אותה רכשה ב-2017. בדוחות החברה לרבעון הרביעי של השנה צוין כי החברה תוותר על תוכנית פיתוח אחת מיני רבות של החברה, אך לפי גובה המחיקה נראה כי מדובר בתוכנית שיוחס לה בעבר ערך רב.

לפי הודעת החברה, ההחלטה על הפסקת התוכנית לא התקבלה בעקבות בעיות במוצר, אלא בעקבות התחרות העזה בקטגוריה שבה פועל המוצר, והעובדה שביצועי המוצר לא היו יוצאי דופן בהשוואה למתחרים. 

גיליאד רכשה את קייט פארמה לפני כשנה וחצי בסכום חסר תקדים עבור חברה לפני השקת מוצר - 12 מיליארד דולר. כעת שואלים גורמים בשוק האם הסכום היה מופקע, ומה תהיה ההשפעה של המחיקה על המשך הפיתוח של טכנולוגיית ה-CAR-T לריפוי סרטן. ב"וול סטריט ג'ורנל" תהו האם התקווה החדשה לריפוי מחלת הסרטן מתפוגגת.

הטיפול בטכנולוגיית CAR-T לטיפול בסרטן, כרוך בנטילת תאי חיסון מן החולה עצמו, ביצוע הנדסה גנטית של התאים הללו כך שיתקפו מטרות מסוימות על פני הגידול הסרטני, והזרקתם בחזרה לחולה. הרכיב המהונדס גנטית מזהה את המטרה, ואז תאי החיסון העוצמתיים מחסלים אותה.

עקרונית, ניתן לפתח מגוון גדול של סוגי CAR-T למגוון רחב של גידולים סרטניים - הכל תלוי איזו מטרה מהנדסים אותם לתקוף. המוצר Yescarta של קייט פארמה לדוגמה, הוביל את התחום כולו ומוביל חזק את אחת הקטגוריות. אולם, עבור כל מטרה שונה על גבי התא הסרטני, נפתחת התחרות מחדש.

בתחום של תקיפת מטרה בשם BCMA, קייט פארמה פיתחה מוצר אך איחרה להגיע איתו לשוק. לעומת זאת במטרות אחרות התחרות פתוחה והיא עשויה שוב להקדים. כיום מעסיקה גיליאד תחת קייט פארמה כ-1,500 עובדים שעסוקים בייזום, פיתוח וקידום מוצרים חדשים.

CAR-T טילים מונחים לתאים הסרטניים

ציפו לפריצה מהירה יותר לשוק

הדאגה המשמעותית ביותר של גיליאד בהקשר של קייט פארמה, היא סביב הביצועים הפיננסיים של המוצר המוביל. ההכנסות מ-Yescarta עמדו על 264 מיליון דולר ב-2018. זהו קצב חדירה לא רע לטכנולוגיה שדורשת חינוך שוק משמעותי - שיטת הפקת המוצר מתאי החולה עצמו היא תהליך מורכב שלא היה קיים קודם בשוק - אולם ממוצר שנרכש בסכומים כאלה, מצפים בדרך כלל לפריצה מהירה יותר.

האנליסטים של גיליאד היו מוטרדים מכך שבין הרבעון השלישי לרביעי, צמחו ההכנסות מן המוצר ב-6 מיליון דולר בלבד. מנכ"ל גיליאד אמר עם פרסום דוחות הרבעון האחרון, כי הוא צופה שבשנה הבאה ניתן יהיה להוסיף עוד 200 מיליון דולר לשורת ההכנסות מן המוצר. זה עדיין לא רב המכר כובש השוק שהעולם ציפה לו לאור תג המחיר של החברה, ולכן מוצרים נוספים מן הצנרת של קייט יהיו חייבים להצדיק את ההשקעה, ובמהירות, כדי שלא יאבד השוק אמון בגיליאד. בסיכומו של דבר קייט פארמה תצטרך להניב הכנסות של לפחות שני מיליארד דולר כדי להצדיק את המחיר שלה, וזאת ללא השקעה מסיבית נוספת במחקר ופיתוח או ברכישות תומכות.

אריה בלדגרין שהקים את קייט פארמה אמר ל"גלובס" כי "המוצר של החברה הוא הצלחה, ויהיו מוצרים נוספים בהמשך, אך השוק אומר שזה לא מספיק לחברת ענק כמו גיליאד. מדובר בחברה בגודל של 100 מיליארד דולר עם מוצרים בסוף חיי הפטנט שלהם לטיפול בצהבת וב-HIV , וקייט פארמה לבדה לא תהווה תחליף למוצרים הללו. החברה תצטרך לעשות עוד משהו בנוסף לרכישת קייט פארמה, אך יש מקום לאופטימיות כי יש להם 34 מיליארד דולר בקופה".

גיליאד החליפה ביולי האחרון את המנכ"ל והיו"ר הוותיקים שלה. השניים היו אלה שביצעו את רכישת קייט פארמה על רקע לחץ מן השוק להשתמש הכספים שנצברו בקופות החברה להבטחת העתיד של החברה.

המנכ"ל והיו"ר החדש, דניאל או'דיי, שהגיע מתפקיד בכיר בחברת רוש המתמקדת בתחום הסרטן - ולא בתחומי המחלות הזיהומיות בהם התמחתה החברה בעבר - עדיין לא ממש החל את תפקידו. מנהלים חדשים נוטים לבצע מחיקות גדולות עם כניסתם לתפקידם, כדי להטיל את הכישלון על קודמיהם ולהתחיל מעמדה נוחה יותר לצמיחה.

מאחורי הקלעים: אולוג'ן מחכה להזדמנות 

אל מול אמירות כי המוצר של קייט פארמה אינו התקווה הגדולה בתחום הסרטן לה קיווה השוק, התמונה היא מורכבת יותר. טכנולוגיית CAR-T בהחלט זוכה להצלחה, וגם המוצר עצמו יחסית מצליח: הוא קיבל שיפוי ביטוחי בבריטניה - לאחר דחייה ראשונית ומשא ומתן - והחלטה כזו מהווה איתות חיובי לגורמים משפים אחרים.

בדצמבר פורסמו תוצאות הטיפול במוצר לאחר שנתיים. בתחילת הדרך, 83% מן המטופלים הגיבו בחיוב למוצר, מהם 53% הגיבו ב"תגובה מלאה", כלומר לאחר הטיפול לא היה להם סרטן. לאחר תקופה של שנתיים, 39% מן החולים עדיין היו במצב טוב יותר מאשר בתחילת הטיפול. לאחר שנתיים, מחצית החולים עדיין בחיים.

כיום קיימות מעל 100 חברות בתחום ה-CAR-T, עדות לאמונה של התעשייה והמדע בגישה שקייט פארמה הייתה החלוצה שלה. האם החברה תצליח לשמור על מעמדה כחלוצת התחום? זו בעצם השאלה הגדולה, לצד השאלה האם הגישה הזו תעשה מהפיכה גם בתחום הסרטנים של מצב מוצק.

אחת הנושפות בעורפה של קייט פארמה היא אולוג'ן, שהוקמה על ידי לא אחר ממייסד ומנכ"ל קייט פארמה אשר מכר את החברה לגיליאד - פרופ' אריה בלדגרין. אולוג'ן מפתחת מוצר CAR-T שאינו מופק מן התאים של החולה אלא הינו מוצר מדף המופק מתאים בריאים של תורמים, שבוצע בהם תהליך כך שלא יעוררו את מערכת החיסון של המטופל. טיפול כזה אמור להיות זמין יותר וגם זול יותר, אם באמת ניתן יהיה לבצעו מבלי לגרום ליותר תופעות לוואי.

אולוג'ן נסחרת היום לפי שווי של 3.6 מיליארד דולר ובתשואה של 66% על מחיר מנייתה בהנפקה שנערכה באוקטובר האחרון. יצוין כי גיליאד עצמה השקיעה באולוג'ן ונראה שהחברה רוצה לגדר סיכונים בתחום. 

עוד כתבות

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה חזקים מקפיצים את וול סטריט; הדאו ג'ונס עולה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה ממשיך לשבור שיאים ויורד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קופצות בהתאם

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"