גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קפקא בירושלים: מה קורה כשבקשה לחשיפת מידע נתקלת בבקשה לדיון חסוי

הנה תסבוכת קשה להתרה - התנועה לחופש המידע ביקשה לברר על קרקעות עמותת אלע"ד, שמצידה ביקשה דיון סגור ● אף אחד לא טרח ליידע את התנועה לחופש המידע בעניין או לתת לה את מספר התיק ● מקרי או יד מכוונת?

חפירות בעיר דוד שמנוהלות ע"י אלע"ד / צילום: רויטרס, Ammar Awad
חפירות בעיר דוד שמנוהלות ע"י אלע"ד / צילום: רויטרס, Ammar Awad

בזמן שבספרייה הלאומית בירושלים עמלים על שימור והצגת כתביו של הסופר היהודי הצ'כי פרנץ קפקא, הקפקאיות רחוקה מלהיעלם מהעולם. בעצם הימים האלה מתרחשת תקלה משפטית קפקאית בבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, שמהותה - מניעת אפשרות מהתנועה לחופש המידע לבקש להצטרף כמשיבה לעתירה מינהלית העוסקת בבקשת חופש מידע שהתנועה עצמה הגישה.

מוזר ככל שזה נשמע, פרקליטות מחוז ירושלים מסרבת למסור לתנועה לחופש המידע את מספרו של ההליך המשפטי (העתירה), שעוסק בעניינה של התנועה, למרות שמדובר במידע הדרוש לתנועה כדי לפנות לבית המשפט ולבקש את אישורו להביע עמדה בעתירה. הנימוק לסירוב (התמוה) הוא שתלויה ועומדת בו בקשה לנהל אותו בדלתיים סגורות. המוזרות גדלה לאור העובדה שהפרקליטות בכלל תומכת בבקשה התנועה לקבל את המידע המבוקש.

תחילת הפרשה המוזרה במאי 2018, אז פנתה התנועה לחופש המידע לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בבקשות לקבלת מידע ומסמכים הנוגעים לקרקעות שהמדינה החכירה לעמותת אלע"ד בשנים האחרונות. אלע"ד ("אל עיר דוד"), נסביר, היא עמותה "הפועלת לחיזוק הקשר היהודי אל ירושלים". בין היתר עוסקת העמותה ברכישת בתים מתושבי סילוואן והעברתם לידיים יהודיות.

אלע"ד התנגדה למסירת המידע לתנועה לחופש המידע, אך התנגדותה נדחתה על-ידי רמ"י, שהחליטה ב-13 בספטמבר 2018 על מסירת המידע והמסמכים לתנועה לחופש המידע. ואולם אלע"ד לא השלימה עם ההחלטה ועתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה שלא להעביר לתנועה לחופש המידע את המידע המבוקש, ובהליך חריג מאוד גם ביקשה שהתיק כולו יתנהל בדלתיים סגורות.

משום מה - או שלא משום מה - אלע"ד לא צירפה את התנועה לחופש המידע כצד להליך. ובמלים אחרות - לבית המשפט הוגשה עתירה נגד קבלת בקשה של עמותה, מבלי ליידע כלל את העמותה בדבר. מוזר? קפקאי? חכו, זאת היא רק ההתחלה:

השבועות והחודשים חלפו, ולאחר שמידע המבוקש על-ידי התנועה לחופש המידע לא הגיע אליה, פנתה התנועה שוב לרמ"י, ורק אז נודע על דבר קיומה של העתירה נגד העברת המידע אליה. זו שהיא לא צורפה כצד לה. המשך הבירור העלה כי הוגשה בקשה לנהל את הדיון בעתירה בדלתיים סגורות, אך בית המשפט טרם החליט אם לסגור את התיק.

בינתיים, רמ"י (באמצעות הפרקליטות) ביקשה את צירופה של התנועה כמשיבה לעתירה, בתור צד שלישי שזכותו למידע שנתבקש עלולה להיפגע אם תתקבל העתירה. אלע"ד התנגדה לצירוף, ובית משפט בינתיים נמנע מקבלת החלטה, על אף עמדת הפרקליטות שיש לצרף את התנועה כצד להליך ולא לאפשר לקיים תיק מהסוג הזה בדלתיים סגורות.

בעקבות המצב המוזר והעובדה שבית המשפט נמנע בינתיים מקבלת החלטה, התנועה לחופש המידע ביקשה מהפרקליטות את מספר ההליך שתחתיו מתנהלת העתירה. זאת, כדי שתינתן לה האפשרות לפנות בכוחות עצמה לבית המשפט ולבקש להצטרף כמשיבה להליך שתכליתו לשלול ממנה את האפשרות לקבל את המידע שביקשה.

למרבה הפליאה, הפרקליטה המטפלת סירבה לבקשת התנועה לחופש המידע לקבל את מספר ההליך, בטענה כי אינה יכולה לעשות כן בהליך שבו תלויה ועומדת בקשה לנהלו בדלתיים סגורות.

וכך נוצר "קֶשֶר גּוֹרְדִי": ללא אפשרות לקבל את מספר ההליך המשפטי, התנועה לחופש המידע לא יכלה לבקש להצטרף להליך שכאמור עוסק בבקשה שהיא עצמה הגישה. וכך, עד היום בית המשפט בירושלים דן בעניינה של התנועה לחופש המידע מבלי לשמוע את עמדתה ואפילו מבלי לאפשר לה לבקש להשמיע את עמדתה.

מצב דברים זה הוביל לפגיעה בכללי הצדק הבסיסיים, בזכות הטיעון, בגישה לערכאות וההליך ההוגן של התנועה לחופש המידע וכמובן - לפגיעה ביעילות ובשלמות הדיון המתנהל. גם לא היה ברור מדוע או מהו מקור הסמכות לכך שהפרקליטות מסרבת להעביר לידי התנועה את מספר ההליך כדי לאפשר לה לפנות לבית המשפט בבקשה להביע עמדה בדיון שנוגע ישירות אליה.

גם העובדה שבית המשפט קשר בין הבקשה לנהל את ההליך בדלתיים סגורות לבין הזכות של התנועה לחופש המידע להשתתף בתיק, היא לכל הפחות מוזרה. ההיגיון אומר שבית המשפט צריך היה לאפשר לתנועה לטעון ביחס לסוגיית ניהול ההליך בדלתיים הסגורות - ואז לקבל החלטה האם לסגור את הדיון.

ואם לסכם: בבית המשפט בירושלים התנהל הליך משפטי שעוסק בבקשת חופש מידע שהגישה התנועה לחופש המידע, שלא בנוכחות התנועה ומבלי שאפילו ניתנת לה האפשרות לקבל את מספר ההליך בעניינה, כדי שיתאפשר לה לבקש מבית המשפט להצטרף להליך. קפקא לא היה ממציא את זה יותר טוב.

עדכון של הרגע האחרון: בצר לו, ניגש ביום רביעי עו"ד אוריה ירקוני, המייצג את התנועה לחופש המידע, למזכירות בית המשפט בירושלים ודרש לבדוק פיזית את כל התיקים שנפתחו בתקופה הרלוונטית. אחרי שעות רבות הצליח ירקוני בעצמו להגיע אל התיק החסוי ולשלוף משם את מספר ההליך. וכך, ביום רביעי נסללה סוף-סוף הדרך שמאפשרת לתנועה לחופש המידע לבקש מבית המשפט אישור להביע עמדה בדיון בעתירה נגד העברת מידע לתנועה. מבולבלים? גם אנחנו.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "הפרקליטות סברה מלכתחילה כי התנועה לחופש המידע היא צד רלוונטי להליך, ואף פנתה בשמה לבית המשפט על-מנת לצרפה. הפרקליטות גם ביקשה מבית המשפט להתיר להעביר את מספר ההליך לתנועה. הפרקליטות פועלת בהתאם להנחיות בית המשפט".

מדוברות הנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "מדובר בתיק תלוי ועומד המתנהל בדלתיים סגורות. בתיק אכן קיים צו בדבר סגירת דלתיים, בקשה לביטולו תלויה ועומדת. בקשה של התנועה לחופש המידע להצטרף כמשיבה להליך הוגשה שלשום והועברה לתגובה".

מעמותת אלע"ד נמסר בתגובה: "ההליך מתנהל בדלתיים סגורות, ועל כן מוטל צו איסור פרסום על פרטי ההליך, כולל שלביו הדיוניים". 

עוד כתבות

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באסיה; "מלחמת הסחר מעיקה על כלכלת סין"

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט: אתמול ביקשה הממשלה הבריטית באופן רשמי דחייה נוספת במועד הפרישה מהאיחוד האירופי

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ