גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק בישראל: גם בארה"ב ובאירופה ענקיות המזון הכריזו על עליית מחירים

האם החלום על אירופה או אמריקה רלוונטי גם לשוק המזון, והאם המחירים שם נוחים יותר, בזמן שיוקר המחיה בישראל רק עולה ועולה?

סניף של רשת הסופרמרקטים הצרפתית קארפור / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
סניף של רשת הסופרמרקטים הצרפתית קארפור / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

חודשים האחרונים קשה לחמוק מהדיון הסוער על רקע גל עליות המחירים בשוק מוצרי המזון והצריכה. חברות מזון רבות הכריזו כי חומרי הגלם שלהן התייקרו, וכי כעת - 7 שנים אחרי המחאה החברתית של קיץ 2011 - הגיעה העת להעלות מחירים.

רובן גם ביצעו זאת: תנובה, החברה המרכזית (ב-3 עליות מחיר נפרדות באמצעות טרה, קוקה-קולה וחטיבת האלכוהול), סוגת, סנו, קימברלי קלארק, ויסוצקי ועוד.

ביקשנו לברר האם החלום על אירופה או אמריקה רלוונטי גם לשוק המזון, והאם המחירים שם נוחים יותר, בזמן שיוקר המחיה בישראל רק עולה ועולה.

רגישים יותר למחיר בישראל?

ראשית, צריך לומר כי לפי הנתונים שפרסם משרד הכלכלה ב-2018, מחירי המזון בישראל גבוהים ב-19% מהממוצע במדינות ה-OECD. אבל התייקרויות היו גם מחוץ לישראל. ייתכן שהאירועים הבאים אפילו יישמעו לכם מוכרים: פרוקטר אנד גמבל, ענקית מוצרי צריכה רב-לאומית שעומדת מאחורי מותגים חזקים כמו אבקת הכביסה אריאל או הד אנד שולדרס, הודיעה כי תייקר את מוצריה בארצות-הברית ב-5%-10%.

ההתייקרות כללה חלק רחב מהפורטפוליו של פרוקטר: מוצרי טיפוח, מוצרים לבית ומשחות ומברשות שיניים, והיא הייתה רק המשך לעליית מחירים מוקדמת יותר בקיץ האחרון של מוצרים כמו חיתולים, נייר טואלט ומטליות מטבח ב-4%-5%. עליית המחירים הזאת התבצעה לא רק בארה"ב אלא במדינות נוספות, בהן רוסיה, טורקיה וארגנטינה.  

המחירים של מוצרי פרוקטר אנד גמבל עלו-והמניה דווקא מטפסת

גם המתחרות נסטלה ויוניליוור הודיעו באוקטובר האחרון כי הן יעלו את המחירים במגוון שווקים כדי להתמודד עם התייקרות התשומות, תוך פעילות שנועדה להעביר את הצרכנים לרכישת מוצרים יקרים יותר בקטגוריות פרימיום.
יוניליוור, היצרנית של סבון דאב והמיונז של הלמנ’ס, הודיעה כי תעלה את המחירים בכ-1.4%; ואילו נסטלה, יצרנית שוקולד קיט קט וקפה טייסטר’ס צ’ויס, העלתה מחירים בכמעט 1%. 

ליצרניות המזון והטואלטיקה הצטרפו גם חברות המשקאות: במהלך הקיץ האחרון ענקית המשקאות העולמית קוקה-קולה העלתה מחירים, על רקע עלייה בהוצאות ההובלה והתייקרות האלומיניום שממנו מיוצרות הפחיות.

עליות המחירים אינן פוסחות גם על שחקניות נוספות דוגמת הענקית הצרפתית דנונה, יצרנית יוגורט דנונה, אקטיביה והמים של אוויאן, ששותפה בישראל במחלבות שטראוס (20%). בחודשים האחרונים אמרה סמנכ"לית הכספים של דנונה, ססיל קבניס, באירוע למשקיעים שדווח ב"פייננשל טיימס" כי בכוונתה לבצע "עליות מחירים ממוקדות", וכי "האינפלציה צומחת והיא כאן כדי להישאר". גם בתאגיד קימברלי-קלארק, יצרנית חיתולי האגיס וממחטות קלינקס, הודיעו בקיץ האחרון על עליית מחירים בצפון אמריקה. 

אבל אם חשבתם שעליית המחירים המשמעותית כבר התרחשה, מתברר כי מנהלים בכירים בתעשיית המזון טוענים כי רוב עליות המחירים עדיין לא הגיעו למדפים. סמנכ"ל הכספים של פרוקטר אנד גמבל, ג’ון מולר, אמר לאחרונה ל"פייננשל טיימס" כי "עליות המחירים שאנחנו צריכים לבצע כדי לקזז את התייקרות הסחורות והעלייה במט"ח לא נמצאות עדיין בשוק". 

גם מנכ"ל נסטלה, הענקית השווייצרית והבעלים של קבוצת אסם הישראלית, צוטט ב"רויטרס" כשאמר: "זה רק עניין של זמן, במוקדם או במאוחר ספקים ויצרנים יצטרכו לגלגל הלאה את עליית מחירי התשומות". בהמשך אף דווח כי החברה תידרש לבצע העלאות מחירים נוספות ב-2019. 

מבחינת המשקיעים, נראה כי בחו"ל עליות המחירים מתקבלות בהתלהבות: המניה של פרוקטר אנד גמבל מטפסת מאז הדיווח על ההתייקרויות ופרסום התוצאות החיוביות של הקבוצה, וגם המניה של נסטלה הגיבה באופן דומה. התגובה החיובית של המשקיעים מתרחשת למרות ירידה בנאמנות הצרכנים למותגים ותיקים ועל אף החשש שהם יימנעו מרכישת מוצרים יקרים יותר.

מתמודדות עם התייקרות התשומות: מה קרה למחירים של יוניליוור ונסטלה

אלא שלעומת ההתלהבות מצד המשקיעים של חברות המזון הציבוריות בעולם, בישראל אפקט ההתלהבות משמעותי פחות, שכן יש מעט יצרניות מזון ציבוריות גדולות - שטראוס ונטו - ומולן קיים ריבוי של חברות פרטיות, הגדולות שבהן תנובה, אסם והחברה המרכזית. כך או כך, חלק מהחברות הפרטיות נמצאות בבעלות חברות בינלאומיות או פועלות בכפוף אליהן, וכשבחברה-האם דורשים עליית מחירים גם בשוק המקומי, מורכב להסביר לה למה לפעמים זה בלתי אפשרי. אין ספק כי גם בחו"ל עליות המחירים לא משמחות את הציבור, אבל נראה כי בישראל מאז המחאה החברתית יש רגישות יתר, במיוחד באווירת הבחירות הנוכחית. 

כך היה עם תנובה ובעלת השליטה הסינית ברייט פוד, שאחרי צעד של צמצום ההנחות לקמעונאים ביקשה לייקר את מוצרי החלב המפוקחים על רקע עליית מחיר החלב הגולמי; וכך היה גם עם אסם, שביקשה לייקר שליש ממוצריה על רקע התייקרות התשומות. בתנובה שמו את הדגש על סיפור אחד - החלב הגולמי והמחיר המפוקח. המאמצים האלה, לפי שעה, טרם הגיעו לכדי עליית מחיר בפועל בגלל התערבות של שר האוצר, משה כחלון, ותנובה נאלצה לעבור לתוכנית ב' ולייקר את מוצרי החלב הלא מפוקחים, בוודאי לשביעות רצון הסינים. 

אסם, יצרנית מוצרי המזון השלישית בגודלה, התקשתה עוד יותר. אחרי גל עליות המחירים לא היה שום סימן מקדים לכך שההודעה שלה כי היא מייקרת את מוצריה תצית מחאה נוספת. שעות לאחר שהכריזה על עליית מחירים, התפרסמו הודעות על התייקרות החשמל והמים. התזמון הזה הסיט את האש לכיוונה, והיא הפכה לשק האגרוף של המוחים, ושילמה גם את המחיר של חברות המזון שהעלו מחירים לפניה. אסם עלתה על המוקד, וכדי לברוח משם היא נאלצה לסגת מהכוונה להעלות את המחירים, לא לפני פגישה עם שר האוצר שאפשרה לו לגזור את הקרדיט על בלימת ההתייקרות.

עדיין לא נאמרה המילה האחרונה

אז הסערה הציבורית שככה, ובכל זאת, איך מסבירים לחברה הבינלאומית ששווייה עולה ומנייתה מזנקת כשהיא מודיעה על העלאות מחירים, שכאן זה לא אפשרי?

הפתרונות כנראה בידיו של אבי בן-אסאייג, שנכנס לתפקיד מנכ"ל אסם רגע לפני הסערה הזאת. אחד הנימוקים האפשריים הוא כוחה של הקבוצה, כמו גם זה של תנובה, לצד הריכוזיות בשוק הישראלי. בניגוד לשווקים אחרים בעולם שבהם פועלות שחקניות כמו נסטלה ומהוות חלק מהשוק בקטגוריות שונות, בישראל הכוח הרב במובני נתח שוק של שחקניות כמו אסם ותנובה יוצר רגישות רבה יותר לתנודות במחיר. כי כשתנובה מעלה מחירים מדובר ביותר מ-15% משוק המזון, וכשאסם עושה זאת מדובר על כ-10% - פגיעה רחבה יותר מבחינת הכיס של הצרכנים. 

במציאות של היום, ישראל היא חלק מכפר גלובלי וסביר להניח שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה, ושגם בשוק המקומי צפויות עליות מחיר נוספות.

עוד כתבות

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

לא רק סין: משרד הבריאות מחמיר את אזהרות הקורונה לחוזרים לארץ

השבים מתאילנד ,הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד במשך 14 ימים אחרי שובם לישראל ● האם ההודעה הזו תשפיע על טיסות אל על לבנגקוק?

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עדכון המדדים מצביע על הסקטורים החמים: נדל"ן, תשתיות, שוק ההון וקמעונות מזון

במסגרת העדכון החצי-שנתי של הבורסה, מבני תעשיה ואלקטרה נכנסו לת"א 35, אחרי קפיצות דו-ספרתיות מהן נהנו מניותיהן של השתיים ● מנגד, פז נפט ואופקו נפרדו מהמדד המוביל

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

טראמפ במפגש עם עובדי בואינג, 2017/ צילום :  \   Mic Smith AP

מלחמת הסחר הקטנה: ארה"ב מעלה מכסים על מטוסים מאירופה

המניע להעלאת המכסים נובע מאי-שביעות רצון מהסובסידיות מהן נהנית חברת המטוסים האירופית איירבוס

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

בצל נגיף הקורונה: ישראייר מציעה ביטול חינם לחופשות עתידיות

ענף התעופה נמצא במשבר עצום שלא ידוע היכן ייגמר ● לאור המשבר, ישראייר יוצאת בקמפיין הקורא לצרכנים להרגיע את הפניקה בכל הנוגע לטיסות ליעדים שאינם במזרח הרחוק

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן נקנסו ב-4,000 שקל; בלוק הימין חתם על התחייבות אישית לנתניהו

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והורה לבני גנץ להסיר פוסט שהציג תעמולה מנוגדת לחוק ● אריה דרעי הוביל את מהלך התמיכה בנתניהו

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

בהלת וירוס הקורונה בבייג'ינג, סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

דעה: שוק הביטוח לא נפגע, אבל קיבל תזכורת שסיכונים לעתים מתגשמים

מוקדם עדיין לראות בסערת הקורונה קטסטרופה בלתי מוגבלת ● מדובר במקרה שמציף את אי-הוודאות הקיימת ומדגים כי יש צורך בגידור סיכונים

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

בניגוד למגמה? ב"מעריב" נערכים להוצאת מוסף כלכלי חדש

מדובר במוסף שיצא לאור בדפוס בסופי השבוע, אך תהיה לו אינטרפטציה דיגיטלית גם במהלך השבוע

החטאים של התקשורת - החוק השיווקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא התוכן השיווקי: פרסום סמוי הוא בגידה באמון שהציבור נתן בתקשורת

פרסום סמוי, או בשמות המכבסה השונים שלו - "תוכן שיווקי", "תוכן ממומן", "המלצות קריאה" או פשוט "כל כתבה שאתם רואים פה" - הוא אחת הדוגמאות המושלמות שסיפקה לנו ההיסטוריה לפתגם "ניסר את הענף שהוא יושב עליו" והתשובה הכי ישירה לשאלה מדוע אבד האמון בתקשורת ● פרויקט מיוחד

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

רשות המסים מקשיחה עמדות: כל חשבונית מעל 5,000 שקל תחויב בדיווח בזמן ביצוע העסקה

במסגרת הוועדה של רשות המסים למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות, הוחלט להמליץ על הורדה משמעותית של הסכום שממנו יידרשו עסקים לדווח מיידית לרשות • חברות תוכנה להנהלת חשבונות כבר קיבלו הודעה להיערך לשינוי הנדרש • רואי חשבון ויועצי מס מתנגדים: "המודל לא ישים"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אדם נוימן מנסה להיפטר מנדל"ן: מוכר פנטהאוז במנהטן ב-2 מיליון דולר מעל מחיר הרכישה

אדם נוימן מבקש 37.5 מיליון דולר על דירת היוקרה שלו במנהטן, 2 מיליון דולר יותר ממה ששילם עבורה ב-2017 ● הדירה ממוקמת ברחוב אירווינג פלייס 78 במנהטן, בין השדרה השלישית לפארק אבניו, ובמרחק קצר מיוניון סטייט פארק

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון / צילום: כדיה לוי

זכה בפיס: התפקיד החדש של מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס

הצעד המפתיע של דרייפוס מקורו, ככל הנראה, ברצונו לחזור ולעבוד עם אביגדור יצחקי, שעזב את מטה הדיור לפני כשנתיים ● האם לעובדה כי תוכנית למשתכן מצטמקת יש קשר להחלטה?

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן על ידי פלאפון

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"