גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אג"ח קונצרנית אחת לרפואה: תחום הציוד הרפואי מתחמם

בניגוד לסנטימנט החלש במגזר הבריאות הכללית, בולטת מגמה חיובית בתת-סקטור הציוד הרפואי, שהולכת ומתעצמת לאחרונה ● את המאפיינים החיוביים האלה ניתן למצוא בחברת Stryker, מובילה עולמית בשוק המכשור הרפואי, שאיגרות החוב שלה מציגות אפשרות השקעה דפנסיבית מעניינת

מכשור רפואי. התחום נפגע מרפורמת אובמה  / צילום: shutterstock
מכשור רפואי. התחום נפגע מרפורמת אובמה / צילום: shutterstock

השווקים הפיננסיים רשמו בחודשיים האחרונים התאוששות מרשימה מהשפל של הרבעון הרביעי אשתקד, עם ראלי בולט במיוחד באפיקי הסיכון, כגון הסחורות והשווקים המתעוררים. לאחר ראלי כה עוצמתי, נשאלות השאלות האם על המשקיעים להקטין את רמת הסיכון בתיקי ההשקעות, ובאילו אפיקים להמשיך להשקיע.

באופן כללי, נתוני מאקרו שליליים בעולם, לצד חשש מהעלאת ריבית בארה"ב, אינם מיטיבים עם השקעה באפיקי סיכון, כך שניתן לצפות למימושים בשווקים מהרמה הנוכחית - הקרובה לשיא כל הזמנים.

משקיעים שמרנים יכולים לשלב בתיק שלהם אפיקי השקעה דפנסיביים, המשמשים כאלטרנטיבה עדיפה בתקופות חוסר ודאות. אחד מאפיקים אלה הוא האפיק הקונצרני בארה"ב, תוך התמקדות בסקטור הבריאות ובדירוגים הגבוהים (A ומעלה).

בהסתכלות מעמיקה יותר לתוך סקטור הבריאות בארה"ב, בולטת מגמה חיובית בתת-סקטור הציוד הרפואי, שהולכת ומתעצמת לאחרונה, בניגוד לסנטימנט החלש בתחום הבריאות הכללי. בהקשר זה, חשוב לציין כי חברות הציוד הרפואי, בניגוד לחברות התרופות והביוטכנולוגיה, לא נהנו בשנים האחרונות מהשלכות חיוביות של רפורמת הבריאות של הנשיא ברק אובמה, שהובילה להרחבת מעגל המבוטחים נוסף על עליות במחירי תרופות בארה"ב. נהפוך הוא, בחלק מהמקרים חברות המכשור הרפואי דווקא נפגעו מהרפורמה, עקב מיסוי חדש על רכישת הציוד והכבדה בתהליכי רכישת ציוד מצד בתי חולים אמריקאיים.

כחלק מהתמודדות עם המצב המאתגר, בשנים האחרונות חל תהליך קונסולידציה במגזר הציוד הרפואי, שכלל עסקאות ענק, ובהן: רכישת חברת Covidien על-ידי מובילת הענף מדטרוניק (Medtronic) תמורת כ-50 מיליארד דולר, שהושלמה בשנת 2015; רכישת Biomet הפרטית על-ידי מתחרתה Zimmer, תמורת כ-13 מיליארד דולר; ורכישת St Jude Medical על-ידי Abbott Laboratories תמורת 25 מיליארד דולר. לפני כשנה אף נסגרה עוד עסקת רכש גדולה של חברת Becton Dickinson עבור שחקנית נוספת בתחום הציוד הרפואי - C.R. Bard - תמורת כ-25 מיליארד דולר.

מגמת הקונסולידציה מחזקת את החברות 

תהליכי קונסולידציה בתחום הציוד הרפואי הובילו לחיזוק מעמדן התחרותי של חברות הענף מול בתי החולים, תהליך דומה לזה שהתרחש בענף התרופות לפני מספר שנים. חשוב לציין כי נוסף על פוטנציאל צמיחה מוגברת בארה"ב, חברות המכשור הרפואי מציגות צמיחה נאה בשווקים הגלובליים, שעדיין נמצאים בשיעורי חדירה נמוכים למדי בהשוואה לשוק הליבה האמריקאי.

מאפיינים אלה ניתן למצוא בחברת Stryker (סטרייקר, סימול: SYK), מובילה עולמית בשוק המכשור הרפואי, שאיגרות החוב שלה מציגות אפשרות השקעה דפנסיבית מעניינת. האג"ח הדולרית של סטרייקר לטווח של שבע שנים נסחרת בתשואה שנתית לפדיון של 3.58%, מה שמגלם מרווח סיכון של 102 נ"ב מעל אג"ח ממשלתית מקבילה. תמחור זה משקף דיסקאונט לעומת חברות מדטרוניק ואבוט, ובכך עשוי להוות השקעה מעניינת.

חברת סטרקייר, שנסחרת בשווי שוק של כ-70 מיליארד דולר, פועלת בתחומים נישתיים בעולם הטכנולוגיה הרפואית, כוללם תחום האורתופדיה, ניתוחים רפואיים, נוירו-טכנולוגיה ועמוד השדרה. החברה נהנית מפיזור מוצרים גבוה יחסית, עם נתח מכירות של כ-60% מציוד ומכשור רפואי לא-אורתופדי. כמו כן, החברה נהנית מפרישה גלובלית רחבה, עם נתח מכירות של כ-30% מחוץ לארה"ב, עם צמיחה גבוהה במיוחד בשווקים מתעוררים, כולל השוק הסיני.

נוסף על כך, חברת סטרייקר היא בעלת צנרת מוצרים גדולה במיוחד בתחומים שונים, ושומרת על מעמדה התחרותי המוביל במקביל להשקת מוצרים חדשים. מוצרים אלה כוללים, מלבד הציוד האינדוסקופי, את התחום האורתופדי, עם המוצר הרובוטי Mako לניתוחים להחלפת ברכיים ואגן הירכיים ועוד.

סטרייקר פרסמה באחרונה את הדוחות הכספיים לרבעון הרביעי 2018, שהיו מעל התחזיות המוקדמות בשוק. החברה הציגה הכנסות של 3.79 מיליארד דולר, צמיחה שנתית של 9.4%, מעל הצפי של 3.74 מיליארד דולר. הרווח התפעולי השתפר ועלה ל-27.5% מההכנסות, וה-EBITDA המתואם הסתכם בכ-874 מיליון דולר (מרווח EBITDA של 23% מההכנסות). החברה סיימה את שנת 2018 עם חוב פיננסי בהיקף של 9.9 מיליארד דולר, כנגד קופת מזומנים של 3.7 מיליארד דולר, כך שהחוב נטו (בניכוי מזומנים) הסתכם בכ-6.2 מיליארד דולר.

במקביל לצמיחה, נהנית חברת סטרייקר ממטריצת יחסים פיננסיים חזקה ויציבה. למעשה, יחס המינוף של החברה הוא מהנמוכים ביותר בענף, ועומד על רמה של 2.4, ואילו יחס החוב לסך נכסים עומד על כ-36% בלבד. היא נהנית גם מרווחיות גבוהה ומתזרים מזומנים חזק, שצפוי להציג שיפור בשנה הקרובה לרמה של כ-2.7 מיליארד דולר.

לסיכום, חברת סטרייקר מציגה שילוב של דפנסיביות ודומיננטיות בשוק תחרותי וצומח. תמחור האג"ח משקף תשואה עדיפה בהשוואה למתחרותיה, ובכך היא עשויה להוות מעניינת, במיוחד עבור משקיעים בעלי פרופיל סיכון שמרני, כחלופה לחשיפה מנייתית. 

הכותבים הם המנכ"ל המשותף בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל ואנליסט החוב בבנק ההשקעות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בנתיבי תחבורה ציבורית? תל אביב היא העיר הגדולה היחידה שאוכפת אותם

נתוני האכיפה של עיריית תל אביב ל-2019 שהגיעו לידי "גלובס" חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שתל אביב היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן לא מוצאים לנכון לאכוף והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי שישה משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● החברה: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

בורסת שנחאי / צילום: רויטרס

מתחזקות העליות באסיה למרות החששות מנגיף קורונה; גם שנחאי בירוק

בורסת שנחאי מטפסת ביותר מ-0.5%, לאחר שמחקה ירידות של 1% מתחילת המסחר ● הונג קונג וסיאול מזנקות 1.3% ● צמיחה חזקה בכלכלת קוריאה הדרומית ● המסחר בארה"ב הסתיים אמש בירידות, לאחר שנוסע מסין אובחן כמקרה הראשון בארה"ב של וירוס קורונה

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק