גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נפילת ורשה: התנהלות נתניהו מול הפולנים היא הפקרות פוליטית

יומיים בפולין הזכירו למתבוננים עד כמה עשר שנות שלטון יכולות לעייף בן אדם ולהעמיד בספק את שכלו הישר ● זה קרה למנהיגים הטובים ביותר

נתניהו ומקבילו הפולני מורבייצקי / צילום: רויטרס - GazetaSlawomir Kaminski
נתניהו ומקבילו הפולני מורבייצקי / צילום: רויטרס - GazetaSlawomir Kaminski

בוורשה הגיע אל קיצו השבוע העסק הדיפלומטי המשגשג, שבנימין נתניהו פתח בבודפשט ובווינה: מכירת תעודות יושר לממשלות מרכז-אירופיות עם סימפטיות לאנטישמים ולפשיסטים. תמורת התעודות הוא קיבל אלטרנטיבה אירופית אוהדת. היה נדמה לו, לראש, שהוא שלף ארנב מן המגבעת.

מה יש, אז יש לו חברים קצת פשיסטיים, סוף-סוף, אין זה עניינו את מי בוחרים ההונגרים והסלובקים והצ'כים והפולנים והברזיליאנים וההודים. הלוא הוא מתרועע עם ראש הממשלה המרקסיסטי של יוון, ולפני שבע שנים הוא כרת ברית אסטרטגית עם הנשיא הקומוניסטי דאז של קפריסין.

בעיני עצמו ובעיני אוהביו הוא להטוטר דיפלומטי בינלאומי, שנשיאים וראשי ממשלות וסולטנים ויורשי עצר קדים לו. הוא מנפיק להם תעודות יושר ורישיונות כניסה לבית חותנו של ג'ארד. מברזיל עד הצ'אד האפל של אפריקה, ממשרדי המטה לניסור גופותיהם של עיתונאים סוררים עד ארמונו של המושחת בנשיאי גוואטמלה (לא פשוט להיות, בהתחשב ברקורד), מר נתניהו הוא להיט החודש, השנה, העשור.

ואז הוא נוסע לוורשה, בחברת שר חוצו בפועל, ולהטוטיו הדיפלומטיים מתרסקים בעברית מדוברת של חובבן גמור. כמובן, הסבר רגיל במקרים כאלה הוא שמר נתניהו אינו מתעניין בהשפעת הכרזותיו הלא-דיפלומטיות על הדיפלומטיה; הוא מתעניין, כפי שהתעניין מאז ומעולם, במחוז הבחירה שלו, בפרוורים הימניים המרוחקים של הקשת הפוליטית. שם נמצאים אנשים טובים בהחלט, ישרים וכנים, המאמינים שכל המרבה בהעלבת זרים הרי זה משובח.

יצחק שמיר עליו השלום, שהעניק למר נתניהו את מינויו הפוליטי הראשון (סגן שר החוץ, 1990), היה מעליב אותם חדשות לבקרים. "הפולנים יונקים אנטישמיות עם חלב אמם" לא נשכח בפולין עד עצם היום הזה. שמיר היה שמיר. לא מהוקצע, מעוט ניואנסים, האיש שהדיפלומטיה שלו התמצתה במלה קטנה אחת, "לא" - אבל אותנטי לחלוטין. מר נתניהו הוא עניין אחר. במרוצת הקריירה המתארכת שלו הוא הפגין לא פעם וירטואוזיות מילולית, אם גם בדרך כלל לא בעברית. איך הוא הצליח לקבור את האלטרנטיבה האירופית בוורשה, זו שאלה המחייבת יותר מעקיצה או שמחה לאיד.

"במחשבה תחילה"

שכלו הישר של מר נתניהו מוטל עכשיו בספק, בייחוד כאשר החיווי האנטי-פולני שלו התחבר אל קריאתו ל"מלחמה נגד איראן", ואל לא-תהיה-מדינה-פלסטינית מן הבחירות הקודמות. אלה לא היו מעידות קטנות ובלתי נמנעות; אלה היו מעידות של הפקרות פוליטית ושל חולשה אינטלקטואלית. הן פוטרות את מר נתניהו מכל חשד של עומק היסטורי, של הבנה פסיכולוגית, אפילו של עורמת-תגרנים. הוא פשוט מזיק לעצמו, לצרכיו הפוליטיים והאלקטורליים, לרצינותו, ליוקרתו האישית, וכמובן למטרות הדיפלומטיות שהוא עצמו הציב.

מנפילת ורשה, מחזה בשתי מערכות, בוקע מר נתניהו במלוא עייפותו. ההתבוננות בו בימים האחרונים צריכה לעורר עצב וחמלה. הוא אינו מסוגל עוד לשקול את מעשיו במחשבה תחילה. זה עניין ביולוגי, או פיזיולוגי, או מנטאלי, או מי-יודע-מה. אולי האופוזיציה צריכה להעמיד את שאלת כשירותו הפיזית במרכז מערכת הבחירות שלה. אולי "במחשבה תחילה" צריכה להיות סיסמת הבחירות של בני גנץ.

עניין טבעי הוא בשביל אדם להתעייף מקץ עשר שנות שלטון. זו הסיבה שבדרך כלל מנהיגים דמוקרטיים נכשלים בתקופת כהונתם השלישית: מרגרט תאצ'ר, טוני בלייר, אנגלה מרקל... לא בושה להודות שנגמר לו הסוס. מעריציו לא יצטרכו להפסיק להעריץ אותו, והוא יהיה רשאי לתבוע אשראי ולקשור לעצמו כתרים. זה הזמן לאוטוביוגרפיה מקיפה ורבת גילויים; אולי למסע סביב העולם, אולי ספארי ארוך באפריקה (כמו טדי רוזוולט ב-1909); בוודאי למסע הרצאות עתיר-גמול.

מכחישי פוגרומים

לגופו של עניין, האנטישמיות בפולין לפני 80 שנה אינה השערה, או הגזמה. היא עמדה בסימן התפשטות ממאירה עוד לפני פלישת היטלר. היא אכלה כל חלקה טובה, והייתה נחלת המדינה והממשלה והמפלגות הפוליטיות והכנסייה הקתולית רבת העוצמה. יהודים הוחרמו ונודו. חרם כלכלי מסיבי על סוחרים יהודיים הביא מאות אלפים עד סף העוני. פוגרומים קטנים התחוללו. סטודנטים יהודיים עמדו על סף גירוש מן האוניברסיטאות.

אלמלא היטלר, לא היו אושוויץ וטרבלינקה, זה מובן מאליו. אנחנו יודעים מפני מה לא היינו רוצים להיות בוורשה ב-1943 בהיסטוריה הידועה לנו. אבל אינני בטוח שהייתי רוצה להיות שם ב-1943 גם בהיסטוריה פרללית, שבה הגרמנים אינם פולשים, ופולין נשארת עצמאית, לאומנית ומעוטת סובלנות.

הכחשת העבר האנטישמי היא עיסוק פולני רב שנים. פרופ' ויליאם הייגן מאוניברסיטת קליפורניה פרסם בשנה שעברה ספר על פוגרומים נגד יהודים בפולין בין 1914 ל-1920. הוא חושף שם ניסיון של הכחשת פוגרום בידי חוקר מיוחד של המודיעין הצבאי הפולני. חיילים במקרה עברו בעיירה סייני (Sejny), והרשו לעצמם לשדוד בתי עשירים וחנויות. החודש לפני מאה שנה בדיוק, בית משפט פולני ליד קראקוב הרשיע קבוצת פולנים בפרעות נגד יהודים. העונש המעניין היה מאסר של יום אחד בשבוע למשך שנה, שכלל "שינה על דרגש קשה". שיסבלו.

אבל כל זה אינו שייך לפוליטיקה ולדיפלומטיה. נחוץ מקביל אקדמי של "ועדת אמת", בהשתתפות רחבה של כל דכפין, פולנים ויהודים באשר הם, כדי לנבור בראיות ההיסטוריות ולדבר ביושר על העבר. דיבור ישר יחייב גם עיסוק בהתנהגותם הלא-לויאלית של יהודים רבים בזמן הפלישות הסובייטיות לפולין, ב-1920 וב-1939.

את הפצע הזה צריך להפוך לצלקת. זאת אומרת, הוא אינו יכול להישכח, אבל הוא צריך לחדול לדמם. יום אחד, פוליטיקאים מנוולים, בפולין או בישראל, יוקעו כל אימת שינסו לרתום את העבר לצורכי ההווה. 

עוד כתבות

יואב כחלון / צילום: תמונה פרטית

"איך יכול להיות שאנחנו משמידים עגבניות וכרוב, והמדינה ממשיכה לייבא?"

יואב כחלון, חקלאי בצפון הנגב, לא מבין מדוע המדינה מאפשרת לרשתות כמו רמי לוי להמשיך לעבוד, אבל סוגרת את השווקים ● "מה הייתה הבעיה לשים פקח בקצוות השוק ולשלוט בכניסה וביציאה, לחלק מסכות וכפפות? זה פגע לנו בפרנסה"

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידות חדות בנעילה בת"א; מניות הבנקים והביטוח צנחו

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● מדדי הבנקים והביטוח רשמו ירידות של יותר מ-4% ● מיטב דש: קופות הגמל הכלליות רשמו תשואה שלילית ממוצעת של כ-9.3% בחודש מרץ

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

הון פוגש שלטון: טראמפ ייפגש עם ראשי חברות הנפט הקורסות

כפי שזה נראה, הסיכויים להנבת תוצאות דרמטיות מהפגישה המתוכנתת בבית הלבן הם נמוכים ● מחירי הנפט בעולם הגיעו השבוע לשפל היסטורי של כמעט 20 שנה

אילן פז, מנהל ברקליס ישראל  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

מנכ"ל ברקליס ישראל: "ישראל עשתה צעד אמיץ; היא מובילה על מדינות אחרות בטיפול במשבר הקורונה"

בנק ברקליס ישראל ליווה את גיוס החוב שהשלימה השבוע מדינת ישראל, בהיקף כולל של 5 מיליארד דולר ● בראיון ל"גלובס" אומר מנכ"ל ברקליס ישראל, אילן פז: "לא יודע לומר אם רואים את סוף המשבר, אבל אני מניח שהרע כבר מאחורינו"

מדד הנייקי צונח על מסך הבורסה בטוקיו / צילום: Associated Press

פתיחה חיובית באירופה: הדאקס והקאק מטפסים ב-0.4%

מדד הניקיי היפני מאבד 0.5%, בהמשך לירידה חדה של 4.5% אתמול ● החוזים העתידיים בניו יורק ירוקים בשעת בוקר מוקדמת זו

פיז'ו 2008 החדשה / צילום: יח"צ

גם בעיצומו של המשבר: הושקה בישראל פיג'ו 2008 החדשה

הג'יפון החדש ישווק באון-ליין ויוצע עם מנוע בנזין או דיזל במחיר שמתחיל ב-128 אלף

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

התחזית הפסימית של טראמפ ומה יקרה למגזר השלישי: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל, אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: איל יצהר, ישראל הדרי

הקורונה שולחת את החוסכים לחפש נזילות: משיכות גבוהות בהרבה מהרגיל בקרנות ההשתלמות

המשבר הכלכלי והירידות החדות בשווקים גורמים לתזוזות באפיקי החסכונות של הציבור • בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות מספרים על משיכות בהיקף גבוה של אנשים שזקוקים מיידית לכסף, בעיקר בקרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון, ועל העברת הפנסיה לאפיקים סולידיים

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,092; שישה מקרי מוות ביממה האחרונה

95 מהחולים במצב קשה, 6 מקרי מוות ביממה האחרונה ● נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים מחו"ל לבידוד במלוניות תחת השגחה ● קופות-החולים יפתחו מרכזים ומרפאות לבדיקות קורונה במגזר הערבי ● משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בגרות בלבד

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שירות התעסוקה: שיעור האבטלה מטפס ל24.6%; 25,380 דורשי עבודה נרשמו אתמול

לפי נתוני שירות התעסוקה, מתחילת מרץ ועד היום נרשמו 866,907 נרשמים חדשים – 89.3% מהם בחל"ת, 6.6% פוטרו

ברוקר בבורסה בניו יורק / צילום: Richard Drew, Associated Press

סיטי: זה מה שצריך לעשות כדי להציל את הכלכלה והבורסות

בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה ● עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

המודל המתמטי שעשוי להחזיר את המשק לחיים

ההצעה של מכון ויצמן היא להפעיל את המשק במשך 40% מהזמן ולעבור למודל של סגר לסירוגין ● "זה עובד במודלים מתמטיים"

הדגמה טכנולוגית של צוות מפתחים מרפאל, השבוע במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) / צילום: יח"צ

רשות החברות דוחפת את תע"א ואת רפאל למודל עסקי חדש

בימים הקרובים תיכנס לבתי חולים שורת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים פרי שיתוף-פעולה בין התעשיות הביטחוניות ומכוני המחקר לבין בתי החולים ומשרד הבריאות ● מודל העבודה נבנה לתקופת משבר, אך ברשות החברות שיזמה את המהלך כבר מזהים הזדמנות לפיתוח עסקי

בית קפה במשרדים של פייסבוק, עוד בימים שלפני הקורונה / צילום: Elise Amendola, Associated Press

גם ענקיות הטכנולוגיה מתמודדות עם קשיים של עבודה מהבית

עוד לפני שהממשל האמריקאי קרא לריחוק חברתי, חברות כמו פייסבוק וגוגל שלחו את עובדיהן הרחק מהמשרדים ● החברות עדיין מתמודדות עם הצורך לשמור על אבטחה וסודיות

איציק שמולי, העבודה–מרצ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ישראל באמת סובלת משחיקה במספר הרופאות והרופאים?

ח"כ איציק שמולי טוען כי מגפת הקורונה תפסה אותנו בגירעון רפואי - בכסף, במיטות וברופאים. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

בעקבות הידבקות שר הבריאות ליצמן: גם רה"מ נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות נכנסו לבידוד

מנכ"ל ביה"ח הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, נכנס לבידוד לאחר שנפגש השבוע עם ליצמן ● מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-31 ● בארץ יש 6,211 חולי קורונה מאומתים, מהם 107 במצב קשה ● ועד איגוד רופאי בריאות הציבור מבקש לשקול האם לחייב מסיכות במרחב הציבורי

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שני ראשי ממשלה, שני בתים: האם לנתניהו וגנץ יהיו שני מעונות רשמיים?

לפי הפרסום של רביב דרוקר ברשת 13 מדובר במעין בלפור ב', כלומר בית רשמי למגוריו של מי שיכהן כממלא מקום ראש הממשלה ● גורמים בכחול לבן אישרו ל"גלובס" את הפרטים. מנגד, בליכוד טענו כי "מדובר בפייק ניוז"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

האקזיט של אדם נוימן נעלם רשמית: סופטבנק לא השלימה את רכישת מניות WeWork

אתמול תם המועד להשלמת העסקה ● WeWork: "הצעת הרכש הייתה למניות ישירות מבעלי מניות גדולים אחרים, ולסיומה אין השפעה על פעילות או על לקוחותיה של החברה"

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

ניסנקורן שר המשפטים, אדלשטיין יו"ר הכנסת: המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן קרוב להשלמה

שתי המפלגות שואפות להקים את הממשלה לפני חג הפסח ● בין הצדדים יתקיים "מאזן אימה" של זכות וטו על מינויים בכירים