גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רגע אחרי מכירת אטיוניטי, שמעון אלון מסכם אקזיט שני: "החלטנו למכור כי לא לעולם חוסן"

אטיוניטי הודיעה על מכירתה לחברת Qlik תמורת 560 מיליון דולר ● המנכ"ל שמעון אלון מספר על המחיר בעסקה: "כשאתה אומר 'אנחנו רוצים עוד דולר', אתה לוקח סיכון שהצעה כזאת כבר לא תחזור פעם שנייה" ● ויש גם בונוס: האזינו לשיחה עמו, שערכנו ב-17 בספטמבר 2018, לפני המכירה

שמעון אלון, יו"ר ומנכ"ל אטיוניטי / צילום: איל יצהר
שמעון אלון, יו"ר ומנכ"ל אטיוניטי / צילום: איל יצהר

 

"התגובות שאני מקבל מהמשקיעים הן 'מזל טוב, מברוק, פעם שלישית גלידה'. כולם הופתעו מצד אחד, אבל לאורך השנים נתנו להם תשואה מדהימה, ואף אחד לא מתלונן", כך אמר ל"גלובס" שמעון אלון, יו"ר ומנכ"ל חברת התוכנה אטיוניטי, לאחר שהחברה דיווחה על מכירתה לחברת Qlik תמורת 560 מיליון דולר.

מניית אטיוניטי  זינקה ביום חמישי בנאסד"ק ב-18% ונסחרה ללא שינוי ביום שישי; מעניין לציין שהמניה עקפה את המחיר שנקבע בעסקה, 23.5 דולר, ונסחרת ב-23.54 דולר - עובדה שעשויה לשקף את הביטחון של המשקיעים בהשלמתה, ואולי גם את תקוותם כי עשויה להגיע גם הצעה טובה יותר לחברה. במהלך 2018 מניית אטיוניטי זינקה ב-180%, ובחודש שעבר כבר נסחרה בשיא של 25.2 דולר, אך נחלשה מאז, ומחיר המניה בעסקה משקף פרמיה של 18% על מחיר הנעילה בנאסד"ק לפני הדיווח על העסקה.

קליק נמצאת בבעלות קרן הפרייבט אקוויטי האמריקאית Thoma Bravo, שרכשה אותה ב-2016. לחברה הרוכשת יש זיקה היסטורית לישראל - אחת המשקיעות הראשונות בה, בשנות ה-90, הייתה קרן ההון סיכון JVP של אראל מרגלית. לימים הונפקה החברה בנאסד"ק ו-JVP מימשה את החזקתה ברווח ניכר. לדברי אלון, "זאת קרן מאוד גדולה שמתמקדת בצמיחה, ולא ביצירת ערך על-ידי קיצוצים וחיתוך הוצאות בחברות. Thoma Bravo לוקחת חברות ומשביחה אותן על-ידי השקעות. אני במקרה מכיר אותם מרכישה שהם עשו של חברת Dynatrace, שבה הייתי דירקטור. הם הצליחו להגדיל את הכנסות החברה פי 7 תוך 8-9 שנים".

אלון מוסיף כי "קליק מתעסקת באנליטיקס ו-ויזואליזציה. המטרה של קליק היא לגדול בשוק הביג דאטה. היא שאלה 'איך צומחים מפה' - היא נותנת ללקוחות תוצאות אנליטיות, אבל הלקוחות שואלים מאיפה מביאים את הדאטה? האם אנחנו מקבלים את הדאטה הנכון, ומה אני עושה עם דאטה שאין לי? כך, קליק וחברות אחרות התחילו להבין שהדרך להפוך למובילי שוק היא חיבור של הדאטה עם האנליזה, ושכל אחת בנפרד לא עושה את העבודה. הדאטה זה תחילת התהליך והאנליזה זה המשך. זה מה שיצר את העניין הרב בנו. החיבור בין שתי החברות המובילות - קליק ואטיוניטי, סינרגטי לגמרי ויביא לשוק של דבר שלא קיים, מהפכני. קליק ו-Thoma Bravo מאמינות שזאת דרך חשובה מאוד לצמיחה".

אלון מדגיש שלא מדובר רק ברכישת הטכנולוגיה: "הם לא לוקחים את הטכנולוגיה של אטיוניטי ואומרים 'חבר'ה, תודה רבה'. הם רואים בנו חברה פנומנלית, עם צמיחה מדהימה, חברה שעברה למודל עסקי של מכירת רישיונות לתקופות קצרות ויש לה הכנסות חוזרות. הם אומרים 'יש משהו בחברה הזאת שאנחנו חייבים ללמוד. הם קונים טכנולוגיה, אבל גם מתחברים אלינו כדי שיחד נזוז יותר מהר".

מניית אטיוניטי עלתה ב-108%

ב-Roth מעריכים: לא תגיע הצעה טובה יותר

בראיון ל"גלובס" לפני מספר חודשים, נשאל אלון על האפשרות שהחברה תקבל הצעה לרכישתה, והשיב: "אין שום סיבה שלא. אני לא שולט בזה, אבל זה שאנחנו חברה קטנה שמוכרת עדיין פחות מ-100 מיליון דולר, מקטין את כמות המתעניינים ביומיום. בכל מקרה, אנחנו לא למכירה, כי אנחנו חושבים שאנחנו יכולים לתת הרבה יותר בעתיד. אנחנו נהנים לעשות את זה לבד ועושים את זה טוב".

אם החברה צומחת ומצליחה, למה למכור עכשיו?

"הרעיון הוא שלא לעולם חוסן. התחום דינמי ומשתנה כל הזמן. עברנו למכירת רישיונות, והעולם כבר זז לכיוונים אחרים. מה שרואים היום לא ייראה מחר, וחברות גדולות לא תמיד הצליחו לשמור את הגידול הפנומנלי של 39% משנה לשנה (שיעור הצמיחה של אטיוניטי ב-2018, ש'ח'ו'). הסתכלנו איך אפשר להתחבר עם מישהו ולהפוך להיות יותר חזקים ופחות 'שבירים'. אני מסתכל על המשקיעים מצד אחד, על העובדים מהצד השני ועל הלקוחות מהצד השלישי. אנחנו בטוחים שהשילוב יהיה מדהים ללקוחות, אין ספק שהמשקיעים קיבלו החזר גבוה מאוד, ואנחנו כמובן עובדים קשה שהעובדים ייהנו מזה, כי זה מה שההנהלה של קליק רוצה. קליק רוצים את המו"פ של אטיוניטי כמו שהוא, אבל יותר חזק ועם יותר כסף. הם רוצים מינימום הפרעה, רק שאטיוניטי תמשיך לעבוד".

בנוגע למחיר המניה בעסקה, נראה שיש גם מי שציפה ליותר. בבית השקעות Roth Capital המליצו על המניה בהמלצת "קנייה", ולאחרונה מחיר היעד שלהם עלה מ-25 דולר ל-30 דולר למניה. לאחר הדיווח על המכירה, כתב האנליסט ריצ'רד באלדרי מ-Roth כי "התנאים בהסכם נראים זולים, אך מובנים לאור ההיסטוריה והגודל". לדברי באלדרי, המחיר משקף מכפיל 6 על הכנסות 2018, ולהערכתו היקפה הקטן יחסית של אטיוניטי והביצועים הלא אחידים לאורך השנים האחרונות השפיעו על יכולתה להשיג פרמיה גבוהה יותר. הוא לא צופה שתצוץ הצעה טובה יותר, ומציין נקודה מעניינת: הקשרים העסקיים של אטיוניטי עם מיקרוסופט כוללים "זכות להצעה ראשונה" - אם אטיוניטי מבקשת להימכר, עליה לעדכן את מיקרוסופט ולנהל איתה מו"מ. במקביל, מיקרוסופט יכולה להפסיק את קשריה העסקיים עם אטיוניטי במקרה שהיא נמכרת. באלדרי מ-Roth מעריך שייתכן שהסעיף הזה שונה בשנה האחרונה.

המחיר הוא נכון? אנליסטים הציבו לכם מחירי יעד גבוהים יותר.

אלון: "בשבועות האחרונים מחיר המניה היה פחות או יותר 20 דולר. אם מישהו חשב שהמחיר יכול להיות יותר גבוה, הוא היה יכול לקנות בכמה שקלים יותר. זאת תכונה מאוד נחמדה להגיד שצריך מחיר יותר גבוה. שכרנו יועץ פיננסי למיזוג, קבוצה שהיא בין הגדולות בעולם, מקצוענית לא רגילה שעושה עסקאות הרבה יותר גדולות. הם בדקו מה המחיר הגבוה ביותר שניתן לקבל כרגע. הרי באותה מידה שאתה אומר 'אנחנו רוצים עוד דולר', אתה לוקח סיכון שהצעה כזאת כבר לא תחזור פעם שנייה. זה חלק מהחיים של החברה הציבורית".

"הכיוון המרכזי זה ליהנות"

עבור אלון זהו אקזיט שני - ב-2002 נמכרה חברת פריסייס שאותה ניהל בכ-540 מיליון דולר; הוא פרש והשקיע באטיוניטי, אך התוצאות המאכזבות של החברה באותה עת הובילו אותו לקבל על עצמו את תפקיד המנכ"ל ב-2008. מאז כניסתו לתפקיד המנכ"ל ועד היום, המניה עלתה פי 20 ויותר: מ-1.16 דולר ל-23.5 דולר במכירה לקליק (עוד קודם כיהן כיו"ר מ-2004). ב-2017, עלות שכרו כיו"ר ומנכ"ל החברה הסתכמה בכ-1.3 מיליון דולר, מתוכם כשליש תגמול הוני.

אלון רואה בסיפור של אטיוניטי, כמו בזה של פריסייס, סמל להייטק בישראל: "אלה סיפורים פשוטים בסך הכול", הוא אומר. "אנשים בונים פה טכנולוגיות וחברות לתפארת, והרבה אנשים מתייאשים סביבם. לא צריך להתייאש. יש המון חוכמה וחדשנות של המהנדסים הישראלים, יש פה צורת חשיבה אחרת. אנשים מרימים ידיים מהר מדי בלי סיבה. הסיפור של אטיוניטי הוא סמל לאחד הדברים הרבים בישראל: הנכסים הטכנולוגיים נהדרים, אבל צריך סבלנות וצריך להשקיע, והתשואה תגיע בהתאם".

באופן אישי, מה תעשה לאחר מכירת החברה?

(צוחק): "האדם שהכי מבסוט מכל התהליך זאת אשתי. הצעתי לקליק לעזור בכל מה שצריכים, ואעשה הכל בשביל שהארגון ימשיך באותו קצב ובאותו מקום. חשוב לי שהעובדים שתרמו לחברה והשקיעו יקבלו את ההחזר, הכבוד שמגיע להם והעבודה שלהם, ושהכול יהיה טוב יותר מאשר היום. אני לא הולך לנהל חברה נוספת. מצד שני, את זה אמרתי גם אחרי פריסייס, אז צריך להיות זהיר. אני חוזר לנוח לתקופה קצרה, ואמשיך לעשות דברים יפים".

ומה הכיוון?

"הכיוון המרכזי זה ליהנות. אני נהנה בעבודה. אין לי כיוון אחד מסוים. אני מניח שאנשים יבדקו, ישאלו. אמנם אני לא אותו צעיר שהייתי לפני מספר שנים, אבל אני יותר נמרץ. אני נהנה מהדברים האלה. לא ישנתי כבר קרוב ל-48 שעות, אבל אני נהנה". 

עוד כתבות

דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר. מחפש הזדמנויות / צילום: רוני שיצר

מה שכח לספר לנו דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר לשעבר

מנכ"ל הפעילות הבינלאומית של פוורפליט, דוד מחלב, יעזוב את התפקיד בסוף חודש ינואר ● מחלב יישאר "על הפיירול" של החברה עד יוני 2021 וימשיך ויקבל עד אז שכר והטבות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

ליאון אביגד ומטוס של ישראייר. המתווה יחייב אישור של בנק לאומי / צילום: כפיר זיו

נמצא פתרון להקמת מלון בנתב"ג: מלונות בראון וקבוצת אמן יקימו מלון בצמוד לטרמינל 3

מלון "בראון נתב"ג" ייבנה על שטח של 7.5 דונם בצדו המערבי של טרמינל 3 וצפוי לכלול כ-200 חדרים ● ליאון אביגד, מבעלי רשת בראון: "השאיפה היא להקים מלון שלא יהיה 'מלון שדה תעופה' רגיל, ושיהיה שווה להישאר בו"

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

צינור הגז השאפתני של שטייניץ לאירופה עוד עלול לגרור את ישראל לעימות אזורי

ההחלטה של טורקיה להרחיב את שטח המים הכלכליים מסכנת את "פרויקט EastMed" • עם זאת, בישראל מבינים כי ייתכן שהתסבוכת המדינית שבדרך לא מצדיקה פרויקט שהוצאתו לפועל תהיה יקרה וכמעט בלתי אפשרית לביצוע

זוג קשישים יושב על ספסל ציבורי / צילום: שלומי יוסף

איך עומדים בעול הכלכלי של טיפול בילדים ובהורים מזדקנים בו זמנית? ככה המדינה יכולה לעזור

העלייה בתוחלת החיים ובגיל ההולדה מעמידה דור שנדרש לטפל בהוריו ובילדיו במקביל, והנטל הנפשי והכלכלי קשה מנשוא ● לפי מחקר חדש, המדיניות הישראלית עדיין לא מדביקה את הנעשה בעולם ● מה המדינה יכולה לעשות כדי להקל על המטפלים בהוריהם המבוגרים

נחום איצקוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהל רשות ההשקעות עזב כנס לאחר מחאה של עשרות משתתפים

כנס משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולעיריית קריית שמונה שהתקיים היום בקריית שמונה התפוצץ זמן קצר לאחר שהחל, וזאת לאחר שעשרות ממשתתפיו התפרצו בצעקות ובשריקות לעבר מנהל רשות ההשקעות, נחום איצקוביץ'

בנימין נתניהו וגדעון סער / צילומים: תמר מצפי, שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

גדעון סער לחדשות 12: לדחות את שידור סדרת הכתבות "ימי בנימין"

סער, המתמודד מול נתניהו בפריימריז בליכוד, טוען כי שידור סדרה בת 4 פרקים על רה"מ בעיתוי הנוכחי הוא בלתי סביר ופוגע קשות בעיקרון השוויון בבחירות, בשל החשיפה הרבה שיקבל נתניהו כתוצאה מכך ● פנה בנושא למנכ"ל חדשות 12 וליו"רית הרשות השנייה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין ערן אייל הודה בהונאה בגיוס של 42 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי

מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin הודה באישומי התובעת הכללית בניו יורק, לאחר שהואשם גם על ידי רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים ב-ICO שביצע לפני כשנתיים ● בית המשפט הורה לאייל להשיב כמיליון דולר למשקיעים

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● תגובת כרמית: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

ג'ודי ניר מוזס / צילום: לם וליץ

הפוגה במאבק השליטה ב"ידיעות": ג'ודי שלום ניר מוזס מיישרת קו עם אחיה על רקע כתב האישום

אחותו של המו"ל הודיעה לעליון כי היא מושכת את הערעור שהגישה על ההחלטה שלא להתיר לה לעיין במסמכי עסקת "ידיעות אחרונות", בעקבות כתב האישום שהוחלט להגיש נגד אחיה ● עורך דינה: "ג'ודי היא אשת משפחה, ובשעת צערו של אחיה היא לא תצטרף לצרים עליו"

בוריס ג’ונסון / צילום: רויטרס

הבחירות בבריטניה: 4 מסקנות בעקבות הניצחון המוחץ של ג'ונסון

ההפסד הצורב ביותר של מפלגת הלייבור מאז 1935 מראה שהציבור הבריטי דחה את הרפורמות הקיצוניות שקורבין הציע ● במה שונה ג'ונסון מתאצ'ר, והאם הוא יצליח לשמור על סקוטלנד וצפון אירלנד בממלכה? ● ניתוח "גלובס" לתוצאת הבחירות בבריטניה

עופר נמרודי / צילום: פרטי

הכשרת הישוב הנפיקה מניות לראשונה אחרי 30 שנה - והתחילה להרוס את בית מעריב, שיהפוך למגדל יעקב נמרודי

לאחר שהשלימה את השינוי במבנה ההון שלה, גייסה החברה של משפחת נמרודי 162 מיליון שקל באמצעות הנפקה פרטית של מניות למוסדיים ● לאחר ההנפקה מחזיקה המשפחה בכ-60% מהון המניות של הכשרת הישוב

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ ממשיכה להתרחב בבריטניה: רכשה פארק עסקים סמוך לאוקספורד תמורת כ-370 מיליון שקל

מתחילת השנה ועד היום רכשה אלוני חץ חמישה נכסים בבריטניה, בהיקף השקעה כולל של כ-2.8 מיליארד שקל ● חמשת הנכסים מניבים כיום הכנסה תפעולית נקייה (NOI) של כ-28 מיליון ליש"ט

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקטר שעדיין מושך את המשק: יצוא ההייטק עלה ב-12%

יצוא השירותים של ענפי ההייטק ברבעון השלישי של 2019 הסתכם ב-7.2 מיליארד דולר ● התחדשה העלייה במספר המשרות הפנויות במשק

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: BE של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be, מקבוצת שופרסל, תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

כלב / צילום: שאטרסטוק

ווף על הבוף: חברת קנזון של יוצאי בבילון תשווק קנאביס לכלבים עצבניים

החברה, שהקימה חנות מקוונת למסחר בקנאביס באירופה, תציע שני מוצרים המכילים CBD בלבד (החומר הפעיל הלא ממסטל בקנאביס): לטיפול בכאבי מפרקים ולהרגעה ● השימוש ב-CBD לטיפול בכלבים הוא שוק קיים, אם כי לא גדול, במדינות בהן ה-CBD הוא חוקי

ג'אק סבג, מנכ"ל שותפות רא"מ / צילום: אסף לב

המחשבה להפיק נפט בישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים: ראיון עם האיש שרוצה להחזיר אותה לאופנה

המחשבה להפיק נפט מאדמת הארץ ישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים, אבל לאחרונה נראה כי המשקיעים מאמינים מעט יותר להבטחות של השותפות רא"מ ● בראיון ל"גלובס", המנכ"ל ג'אק סבג מדבר על אתגרי המימון שבדרך ועל התקוות להכנסות גבוהות בעתיד

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

בדיקת "גלובס": העיר חריש צומחת מהר, אז למה לא כל הדירות נחטפות, ומה הם הפרויקטים החלשים?

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי