גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המנהל במשבר?

כשהמנהל במשבר אישי, איך זה משפיע על העובדים שלו?

מה קורה כשהמנהל נמצא במשבר אישי? / צילום: Shutterstock
מה קורה כשהמנהל נמצא במשבר אישי? / צילום: Shutterstock

כשהמנהל במשבר אישי, זה עלול להשפיע על העובדים שלו ועל העבודה כולה. בין אם בנסיבות אישיות, משפחתיות או זוגיות ובין אם במשבר בשל נסיבות אישיות בסביבת העבודה (יחסים, פוליטיקה, מוטיבציה וכדומה) - מה עובר על העובדים?

שלב הכעס

תחילה העובדים, שסובלים מהמצב הרגיש של מנהלם אך עדיין אינם מודעים לקיומו, מתרכזים בעיקר בסבלם שלהם, מבולבלים מהמצב, ואף כועסים על התנהגותו הלא צפויה של המנהל ועל יחסו אליהם.

כך סיפרה לי עובדת על מנהלה: "הוא התחיל לאחר לפגישות, לבטל דברים ברגע האחרון, להיות מבולבל בישיבות, להיות צוואר בקבוק בפרויקטים, להתעצבן על כל דבר, לתת פידבקים בצורה לא מחושבת, מעליבה, ולהיות פחות ופחות זמין. זה העכיר לכולנו את האווירה בעבודה, ופגע במוטיבציה שלנו. כעסנו. הרגשנו שהוא פוגע בנו על לא עוול בכפנו, ושהעבודה שחיבבנו קודם היא כבר לא מה שהייתה".

שלב ההתפכחות

העובדת סיפרה כי בשלב מאוחר יותר, אחרי שחוו עלבון וכעס, התחילו העובדים לחשוד: "התחלנו להבין שמשהו לא טוב קורה. חשבנו שזה משהו שקשור לעבודה, או שאולי אנחנו היינו לא בסדר, והתחלנו לחפש תשובות. עד שעובדת אחרת אמרה לי שהמנהל חשף בפניה: הוא מתמודד עם משבר אישי".

בדרך כלל בשלב שבו העובדים מבינים שזה המצב שגורם להתנהגותו הלא נעימה של מנהלם, הם מתפכחים ומתרככים. כעסם פוחת, אז ומגיעה הדילמה: מה לעשות בנידון? מה מקומנו במשבר של המנהל?

ובכן, מסתבר כי כאשר המנהל מרגיש שהעובדים תומכים בו, הוא מתחזק רגשית ומקצועית, וכתוצאה מכך הוא עצמו מרוצה יותר, העובדים מרוצים יותר, והתוצאות הארגוניות גבוהות יותר.

התוודעתם למשבר של הבוס?

  • הביעו אמפתיה: שימו עצמכם בנעלים שלו, והתחילו לחשוב מה יכול לסייע כדי להפחית מקשייו או מהתחושות הקשות הנלוות אליהם. אם יחסיכם היו פתוחים וקרובים יחסית, אתם יכולים לחשוב על דרך לומר לו שאתם מודעים לכך שהוא עובר תקופה לא קלה, ושאתם מצטערים בשבילו. אל תיכנסו לפרטים ואל תדחקו בו לספר (אך הקשיבו, אם יבחר לעשות זאת).

  • שמרו על עצמכם: צער וייאוש הם רגשות מידבקים, ובמיוחד אם המנהל מקורב אליכם או חש בנוח לשפוך את ליבו באוזניכם. הטו אוזן, אך שמרו על מרחק תודעתי, והשתדלו לא להיכנס באופן אישי ועוצמתי אל נבכי המשבר של מנהלכם.

  • הרגיעו את הצוות: נסו לקדם את חבריכם לצוות משלב הכעס והתסכול אל שלב ההתפכחות וההבנה שהדברים אינם קשורים אליהם ואינם מיועדים לפגוע בהם, על ידי כך שתעבירו להם את המסר כי מנהלם עובר תקופה קשה מבחינה אישית, ומשם נובעת התנהגותו חסרת הסבלנות (ואם אתם בקיאים בפרטי המשבר של מנהלכם - אל תחשפו אותם. שמרו על כבודו ועל פרטיותו).

  • נסו להקל: אם אתם מזהים אילו משימות מכבידות על מנהלכם יותר מתמיד כעת, הציעו לסייע בהן או לבצען במקומו. בהתאם לתגובתו ("וואו, אני כל כך אשמח שתיקח את זה ממני עכשיו!"), תוכלו להבין מיד אם נגעתם בנקודה רגישה ונחוצה או לא. אם נראה שהצעתם אינה מסייעת משמעותית - שאלו במה תוכלו לעזור לו.

  • אל תכבידו: נסו לא להוסיף למנהל עוד סיבות להילחץ, לכעוס, להתאכזב או להרגיש רגשות שליליים אחרים. זה לא הזמן לעשות בעיות או להיות בינוניים בעבודתכם. השתדלו להתנגד פחות, התמקדו בעבודתכם, וספקו לו מרחב נשימה.

  • תאמו צורת תקשורת: במקרה שהמנהל נעדר מהעבודה יותר מבדרך כלל, הגדירו ציפיות יחד איתו לגבי דרך התקשורת עמו בזמן היעדרותו, ותדירותה הרצויה מבחינתו. בדקו אילו החלטות אתם יכולים, מבחינתו, לקבל בלעדיו בתקופה זו, ואילו מחייבות היוועצות ואישור מצידו. 

יעל מהודר היא יועצת ארגונית.

עוד כתבות

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

צופים בבורסת טוקיו בדונלד טראמפ/ צילום: רויטרס, Toru Hanai

מגמה מעורבת באסיה לאחר סגירה שלילית בוול סטריט

אתמול ננעל המסחר בניו יורק בירידות ● המשקיעים בכל העולם ממשיכים לעקוב אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?